Malulen Emeklilik Şartları 2019

Malulen emeklilik şartları işgücü kaybı, hastalığı olan ve bu durum çalışmasına engel teşkil eden çalışanlar tarafından merak edilmekte. Eğer ilk sigorta, bağkur, emekli sandığı ya da diğer kapsamlarsa sigorta başlangıç tarihinden sonra oluşan rahatsızlıktan kaynaklı olarak çalışma gücünüzde kayıp yaşarsanız ve bu durum artık çalışma durumunuzu zorlaştırırsa malulen emeklilik hakkından yararlanabilirsiniz.

Eğer çalışma gücünüzü engelleyen bir durum ilk sigorta başlangıç tarihinden önce de mevcutsa bu durumda malulen emekli olma hakkından yararlanamazsınız ve emeklilik şartlarınızın engelli diğer adı ile vergi indiriminden emeklilik kapsamında değerlendirilmesi gerekir. Yazımızın devamında malulen emekli maaşı 2019 tutarları ve bağkur, ssk, emekli sandığı/memur 2019 malulen emeklilik şartları konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

2019 malulen emekli olma şartları

Yukarıda da belirttiğimiz üzere malulen emeklilikte en önemli husus rahatsızlığın/hastalığın ilk sigorta/bağkur v.s. giriş tarihinden sonra meydana gelmiş olması. Eğer ilk iş başlangıcından ya da doğuştan gelen bir engel durumu varsa bu kapsamda emekli olamazsınız. Malulen emekli şartları 2019 yılında aşağıdaki gibidir. Bu şartlar tüm ssk ve bağkur kapsamındakiler ile ilk defa 01 Ekim 2008 tarihi ve sonrasında göreve başlayan devlet memurları için geçerlidir. 01 Ekim 2008 tarihinden önce göreve başlayan memurlarda malulen emeklilik koşulları 5434 Sayılı Kanuna göre belirlenmektedir.

 • En az 1800 gün hizmetinizin olması,
 • İlk sigorta/bağkur v.s. başlangıç tarihinden itibaren en az 10 yıllık sigortalılık süresinin tamamlanmış olması ( bakıma muhtaç ağır engelliler için 10 yıllık sigortalılık süresi şartı aranmaz)
 • SGK tarafından işgücünüzdeki kayıp oranının yani engel oranınızın en az %60 ve üzerinde olduğunun tespit edilmesi.

Malulen emeklilik tablosu yazımızdan daha ayrıntılı bilgi edinerek emekli olacağınız zamanı öğrenebilirsiniz. Bunun için https://sgkbilgisi.com/malulen-emeklilik-sartlari-tablosu/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Eğer hastalığınız işe başlamadan ya da bağkurlu olmadan önce de mevcutsa malulen emekli olamazsınız. Böyle bir durum mevcutsa ve en az %40 üzeri raporunuz varsa yaş beklemeden engelli emeklilik kapsamında emekli olabilirsiniz. Eğer bu durum mevcutsa yazımızın devamına geçmeden direk https://sgkbilgisi.com/engelli-emeklilik-tablosu/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Malulen emeklilik oranı yüzde kaç ?

Malulen emekli olabilmek için gerekli olan oran işgücü kaybının en az %60 üzeri olması yani rapor oranının en az %60 ve ya üzerinde olması gerekiyor. Ancak bunun tespiti Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık kurulu tarafından yapılıyor. Yani kişinin tam teşekküllü devlet hastanelerinden ya da üniversite hastanelerinden kendi imkanları ile almış olduğu sağlık kurulu raporundaki oranların bir geçerliliği yoktur.

%60 üzeri oranı olmayanlar ancak %40 üzerinde çalışma gücünü kaybedenler de erken emekli olabiliyor. Bunun detayları konusunda engelli emeklilik tablosu yazımızı okumanızı öneririm. Bağlantısı yazının sonunda verilmiştir.

Malulen emeklilik maaşı 2019

Malulen emeklilik maaşı hesaplaması yapılırken daha doğrusu malulen emekli maaşı hesabına etki eden önemli faktörler vardır. Bunlar prim ödemelerinin geçtiği yıllar, primlerin tavandan mı yoksa tabandan mı ödendiği ve ya sigorta kapsamı. Bu üç kriter alınacak 2019 malulen emekli maaşında büyük etki sahibi olacaktır. Eğer sizin de prim ödemeleriniz hep asgariden diğer adı ile tabandan ödendiyse ortalama emekli maaşınız tahmini olarak aşağıdaki gibi olacaktır;

 • SSK kapsamında ortalama malulen emekli maaşı 900-1100 TL,
 • Bağkur kapsamında ortalama emekli maaşı 700-900 TL arasında,
 • Emekli sandığı kapsamındaki devlet memurlarında ise ortalama 2000-2200 TL arasında olacaktır.

Normal emeklilik halinde bağlanan güncel maaş tutarları ile yaştan kısmi emeklilik maaşları konusunda bilgi için hemen https://sgkbilgisi.com/ne-kadar-emekli-maasi-alirim/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Malulen emeklilik hastalıkları 2019

Malulen emeklilik hastalıkları listesi Sosyal Güvenlik Kurumu Malulen Emeklilik Tespit yönetmeliğine göre belirlenmekte ve sürekli güncellenmekte. Bu hastalıkları bu başlık altında tek tek sıralamaya kalksak yüzlerce sayfa oluşturacaktır. Yazının sonunda malulen emeklilik hastalık listesi konulu yazımızın linki paylaşılmıştır. Bu yazıda tüm hastalıklar ayrıntılı olarak paylaşılmıştır.

Hastalığınızın malulen emeklilik kapsamında olup olmadığını öğrenmek ve güncel malulen emeklilik hastalık listesine göz atmak için https://sgkbilgisi.com/hangi-hastaliklarda-malulen-emekli-olunur/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Malulen emeklilik başvurusu 2019

Eğer ssk ve ya bağkur kapsamında iseniz son çalışmanızın/prim ödemenizin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne, devlet memuru iseniz kendi kurumunuza başvuru yapabilirsiniz. Başvuruda istenen belgeler ise şunlardır;

 • Malulen emeklilik başvuru formu ( indir).
 • Sigortalı çalışan iseniz işe ilk girişte işyerine verdiğiniz işe giriş raporu,
 • Erkek iseniz askerlik terhis belgesi ya da askerlikle ilişiğiniz olmadığına dair belge,
 • Bağkurlular için İB formu.

Malülen emeklilik sorgulama 2019

Emekli maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını ya da ne kadar olduğunu E devlet sisteminden kolayca sorgulayabilirsiniz. E devlet sisteminde SGK bölümüne geldikten sonra;

 • 4a ssk malulen emeklilik maaşı sorgulaması için: 4A Hizmetleri/4A Aylık Bilgisi,
 • 4b bağkur malulen maaşı sorgulamak için: 4b Hizmetleri/4b Aylık bilgisi,
 • 4c emekli sandığı malul maaşı sorgulaması için: 4C Hizmetleri/4C aylık bilgisi

menülerinden sorgulama yapabilirsiniz.

Malulen emeklilik şartları 2020

Malulen emekli olma şartları 01 Ocak 2020 tarihinden sonra da bir değişiklik olmadığı sürece yukarıdaki gibi olacaktır. Torba kanunla bir güncelleme yapılırsa yazımızda konu hakkında duyuru sağlanacaktır.

Malulen emeklilik maaşı 2020

01 Ocak 2020 tarihinden sonra malulen emekli olacaklara bağlanacak emekli maaşı yukarıda belirtilen ortalama maaş tutarlarının %5 üzerinde olacaktır. SSK, Bağkur ve memur emeklilerinin 2020 Ocak ayından sonra ortalama zam oranının %5 üzerinde olduğu varsayılırsa aylık tutarları da yukarıda belirtilenlerin yaklaşık %5 üzerinde gerçekleşecektir.

Bize sorun ne zaman emekli olacağınızı ve ne kadar maaş alabileceğinizi cevaplayalım. Malulen emeklilik hakkında kafanıza takılan her şeyi aşağıdaki yorum kısmından sorabilirsiniz. 

5.0
01
Yorumlar (12)
Yorum Ekle
 • ORHAN KAYA

  malulen emekliler konturol muayenesinde agır engelli bakıma muhtaç sürekli rapor alırsa maaşı artarmı saygılar sunarım

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer oranda artış olursa maaş da artabilir.

 • Tuncay ediz

  selamlar 27/03/1979 doğumlu yüzde 53 engelli raporum var sgk girişim 1/1/1999 , sgk çıkış 30/06/2007 kamuya memur olarak giriş 21/05/2010 tarih halen kamuda memur olarak çalışmaktayım emekli olabilirmiyim olursam kamudan alacağım tazminat kamu giriş tarihinden itibarenmi olur ve EMEKLİ MAAŞI NE KADAR BAĞLANIR teşekkürler…..

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Evet kamudan alacağınız tazminat kamuya giriş tarihinden itibaren hesaplanır. Sigortalılık süresi olarak sıkıntı yok. Toplamda en az 4320 gün priminiz varsa emekli olabilirsiniz. Maaş konusunda hesaplama yapmam için emekliliğe esas kademe ve dereceniz, çalıştığınız unvan ve mezuniyet bilginiz gerekiyor.

 • Tuncay Ediz

  Lise mezunuyum , genel idari hizmetler unvanım kadrom 8 derece ,9/2 günüm 5200

  • Ömer Meriç

   Tabi bir maaş hesaplamak yanlış olacaktır. Zira ssk hizmeti de var. Ancak ortalama olarak 2000 lira civarında alabileceğinizi belirtebilirim.

 • Tuncay Ediz

  Teşekkür ederim çok sağolun

  • Ömer Meriç

   Rica ederiz ne demek. Destek olması açısından SGK ile ilgili sorunu olan herkesi bize yönlendirebilirsiniz:). Soruları ücretsiz yanıtlıyoruz. Saygılar.

 • UYSAL

  GAZİ OLARAK İŞE ATANDIM MEMUR STATÜSÜNDEYİM ERKEN EMEKLİ OLABİLMEM İÇİN KAÇ YIL VE GEREKİR YÜZDE 40 RAPORUM VAR …

  • Ömer Meriç

   Merhaba.İlk defa memuriyet başlangıç tarihiniz ne zaman ?

   • uysal

    20.04.2015 YILINDA EFENDİM %40 ORANLA GAZİ OLARAK SGK YA ATANDIM

    • Ömer Meriç

     Bu durumda emeklilik şartlarınız 5510 Sayılı Kanuna göre hesap edilir. Emeklilik için toplamda 4680 gün ve 18 yıllık sigortalılık süresi şartını sağlamanız gerekir.