Memur Emekli İkramiyesi Hesaplama 2020

16

Memur emekli ikramiyesi hesaplamasının nasıl yapıldığı ve ne kadar ikramiye alınacağı hususu emeklilik dolan ya da yaklaşan memurlar için merak konusu. Malumunuz üzere devlet memurları her yıl Ocak ve Temmuz aylarında toplu sözleşme ile belirlenen zam oranında maaşlarına zam almakta.

Bu yüzden emeklilik dilekçesinin verileceği tarih hem alınacak emekli maaşı hem de ikramiyesi konusunda büyük önem arz etmekte. Zamdan önce ya da sonra verilecek her iki durumda da hem avantajlı hem de dezavantajlı durumlar oluşabilmekte. Bu yüzden ikramiye hesaplaması nasıl yapılır ve ne kadar alınır konusunda bu yazımızda bilgi vermeye çalışacağız. Hemen https://sgkbilgisi.com/memurlarin-emeklilik-sartlari/ sayfamızı ziyaret ederek ne zaman emekli olabileceğinizi hesaplayabilir ya da emekli olacağınız tarihi uzmanımıza sorabilirsiniz.

Emekli ikramiyesi hesaplama nasıl yapılır ?

Memur emekli ikramiye hesaplaması yapılırken taban aylık üzerinden hesaplama yapılıyor. Eskiden 30 yıldan fazla süreler için ikramiye ödemesi yapılmazken son değişiklik ile artık devlet memurlarına 30 yıldan fazla süreli çalışma için de ikramiye ödeniyor. Aslında alabileceğiniz ortalama emekli ikramiyesini hesaplamak çok kolay. E devlet sisteminde SGK Hizmet dökümünüze girin. Oradaki son P.E.K kısmında yer alan tutarı toplam kaç yıl çalıştıysanız onunla çarpın. Bu size brüt olarak alabileceğiniz yaklaşık emeklilik ikramiyesini verecektir.

Memur ikramiye hesaplaması yukarıda da belirttiğim üzere prime esas kazanca tabi olan taban aylık üzerinden hesapladığından ve bu da 2020 Ocak ayında zamlanacağından Ocak ayından sonra emekli olmanız alabileceğiniz emekli ikramiyesinde size artı kazanç sağlayacaktır.

Memur emekli maaşı hesaplama

Emekli olduğunuzda ne kadar maaş alacağınızı merak ediyor musunuz ? O zaman doğru yerdesiniz. Hemen yazının sonundaki yorum kısmından memuriyet kıdeminizi, emekliliğe esas kademe ve derecenizi, mezuniyet bilginizi ve toplam çalışma sürenizi yazın ne kadar maaş alabileceğinizi hesap edelim.

Memurlar için güncel zam oranları, enflasyon ve toplu sözleşme zammı gibi güncel zam gelişmelerini https://sgkbilgisi.com/memur-zammi/ sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Memur emekli ikramiyesi hesaplama 2020

Memur ikramiyesi hesaplamasını biz sizin için yapıyoruz. Dilerseniz yazının sonundaki yorum bölümünden emekliliğe esas unvanınızı, derece ve kademenizi, emekliliğe esas derece ve kademenizi ve toplam hizmet yılınızı yazın biz ne kadar ikramiye alabileceğinizi hesap edelim.

Şimdi örneklerle 2020 yılında emekli olacak memurlar için ortalama emekli maaşı ve ikramiye hesaplaması yapalım. 

Öğretmen emeklilik ikramiyesi hesaplama 2020

30 yıl çalışması olan lisans mezunu ve 4 derece 1 kademedeki öğretmenin 2020’de emekli olması halinde alabileceği ortalama emekli maaşı 2600TL, alabileceği toplam ikramiye tutarı ise ortalama 90 bin TL civarında olacaktır.

Lise mezunu emekli maaş ve ikramiye hesaplama 2020

Ortalama 30 yıl çalışan lise mezunu bir memurun emekli maaşı yaklaşık 2500 TL civarında, ikramiyesi de 85 bin lira civarında olacaktır.

Polis emekli maaşı ve ikramiye hesaplama 2020

Önlisans mezunu olan ve 30 yıllık çalışması olan bir polis memurun 2020 yılında emekli olması halinde ortalama emekli maaşı 3000 TL civarı, ortalama ikramiye de 100 bin TL civarında olur.

Bilgilerinizi yorum kısmından iletin. Ne kadar maaş ve ikramiye alacağınızı hesaplayalım. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

16 Yorum
 1. Aynur uysal

  01.10.1990 da göreve başladım 1 yıl ücretsiz izin kullandım bu sene lisans mezunu hemşireyim ocak 2019 da emekli olacağım emekli ikramiyesi ve maaş ne kadar alırım derece 1.4 27 yıl Bi fiil hizmetim var memuriyet ise 28 yıl ve bayanım ilginize teşekkür ederim ayrıca ek gösterge 3600 olursa şartların nasıl olur onu da hesaplarsaniz memnun olurum tekrar teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Aynur HANIM. Ortalama emekli maaşınız 2900 TL civarında, alabileceğiniz yaklaşık ikramiye ise 100 bin lira civarında olur. 3600 ek gösterge düzenlemesi olması halinde emekli maaşınızda ortalama 500 TL civarında bir artış olacaktır.

 2. türkan çiçek

  şube müdürüyüm 1in 4 deyim 36 yıl hizmetim var temmuz 2019 da emekli olacağım ikramiye ve maaşımı öğrenmek istiyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Alınacak emekli maaşı 3500 lira, ikramiye ise 140 bin lira civarında olacaktır.

 3. Osman

  Merhaba birinci derecenin dördüncü kademesinde 2200 ek göstergeli 27 yıllık himeti olan iki yıllık yüksekokul mezunu veri hazırlama ve kontrol işletmeni kadrosunda bir memurum ocak 2020 ocakta de emekli olmayı düşünüyorum anılan tarihde ne kadar emekli maaşı ve emekli ikramiyesi alabilirim bu konuda beni bilgilendirseniz sevinirim teşekkürler. NOT: CEVAP E-POTA ADRESİME GELSİN

  1. Osman

   düzeltme 27 yıllık himeti değil HİZMETİ olacak saygılar

  2. Ömer Meriç

   Merhaba. 2020 zamlarının ardından netleşir bu durum. Eğer bugünki değerler üzerinden hesap edelim derseniz hesaplarız ama 2020 için 2020/Ocak ayı memur zammını beklemek lazım.

 4. Osman

  Merhaba benim daha önce göndermiş olduğum yorum yanlış oldu. DOĞRUSU SÖYLE OLACAK. BİRİNCİ DERECENİN DÖRDÜNCÜ KADEMESİNDE 2200 EK GÖSTERGELİ 27 YIL HİZMETİ OLAN İKİ YILLIK YÜKSEKOKUL MEZUNU VERİ HAZIRLAMA VE KONTROL İŞLETMENİ KADROSUNDA BİR MEMURUM EKİM 2019 AYINDA EMEKLİ OLMAK İSTİYORUM NE KADAR EMEKLİ MAAŞI VE EMEKLİ İKRAMİYESİ ALABİLİRİM. SAYGILAR SUNARIM
  NOT: BU YORUMU BİR ÖNCEKİNİN GİTMEDİĞİNİ DÜŞÜNEREK İKİNCİ KEZ GÖNDERİYORUM. CEVABI YİNE E-POSTA ADRESİME GÖNDERSENİZ MEMNUN OLURUM. TEŞEKKÜRLER

  1. Ömer Meriç

   Merhaba tekrar. 31 Aralık 2019 tarihine kadar emeklilik dilekçesi vermeniz durumunda ortalama emekli maaşınız 2550 lira civarında, alacağınız ikramiye de 86.000 lira civarında olacaktır.

   1. Osman

    Merhaba ben internette altı değişik sitede çeşitli hesaplamalar yaptım onların hepsinde emekli maaşını 3096 tl. emekli ikramiyesini 104.400 tl olarak gösterdi sizin yapmış olduğunuz hesaplama ile benim yaptıklarım arasında bir tutarsızlık var. ayrıca siz SGK da görevlimisiniz. TEŞEKKÜR EDERİM

    1. Ömer Meriç

     SGK ya da herhangi bir Kamu Kurumu ile bir ilgimiz yok. Bilgilendirme amaçlıdır bizim verilerimiz. Sizin verdiğiniz bilgiler ile çıkan sonuçlar bu şekilde. Veriler tabi ki yüzde yüz değil. Son prime esas kazanç tutarınız ne kadar e devletten bakıp verebilir misiniz ? Kesin ikramiye hesabını onunla yapabilirim.

     1. Osman

      merhaba son prime esas kazan tutarınız derken en son aldığım maaşı kast ediyorsanız en son ağustos ayı maaşım 4550 tl.dir saygılar

     2. Ömer Meriç

      Net maaş değil. E devletten SGK Tescil ve Hizmet Dökümünüzü açın. Orada P.E.K. yani prime esas kazanç kısmı var. Bunun altında en son 2019/06 ya da 2019/07 hangisi varsa artık prime esas kazancı bize yazın.

 5. Osman

  Merhabalar dediğniz şeyi buldum aynen kopyaladım sanırım sondaki 2200 ek göstergeyi kast ediyor 3.866,81/2200

  1. Ömer Meriç

   Bu durumda ikramiye dediğiniz gibi 104 bin liraya yakın olacaktır. Sanırım bizim sistem yanlış hesapladı. Maaş konusuna yorum yapamayacağım.

 6. Osman

  Benim hesapladığım sitelerden bir tanesi SGK ya ait ben sonucu aynen kopyalayım size gönderiyorum yardımınız için çok çok teşekkür ederim sağolun varolun bana yardımcı oldunuz aşağdaki tablo sgk dan kopyalamadır
  Aylık Hesaplama Parametreleri
  Özel Hizmet Göstergesi : 9500 Aylık Katsayısı : 138459 Taban Aylık Katsayısı : 2167248

  Aylık ve İkramiye Miktarları
  Özel Hizmet Aylığı : 860.90 Kıdem Aylığı : 53.31 Aylık İkramiye : 44,019.58
  Temel Aylık : 394.47 Makam Aylığı : 0.00 Taban İkramiye : 58,515.70
  Taban Aylığı : 1,668.78 Kadrosuzluk Aylığı : 0.00 Kıdem İkramiye : 1,869.20
  Ek Aylık : 119.10 Bağlanan Aylık : 2,977.46 Toplam İkramiye : 104,404.47
  Ödenecek Aylık : 2,977.46
  Toplam(Ödenecek Aylık+Ek Aylık) : 3,096.56

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.