Memur Yıllık İzin Hafta Sonu Sayılmayacak Resmi Gazete 2022

Memur yıllık izin hafta sonu sayılmayacak haberleri sıklıkla çıkmakta.  Malumunuz devlet memurlarının yıllık izin süreleri kıdem yılına göre farklılık göstermekte. Memurlar için senelik izin konusunda en büyük sorun olan ve bir türlü çözüleyemen sorunlardan birisi hafta sonunun da yıllık izin sürelerinden düşülmesi.

Bu yazımızda memurlarda yıllık izinde hafta sonu sayılır mı, memurun izni resmi tatile denk gelirse ne olur ve memurlar için hafta sonunun yıllık izne dahil edilmemesi düzenlemesi çıkacak mı gibi konu hakkında sık sorulan soruların cevabını bulabilirsiniz.

Memurların yıllık izinleri kaç gün ?

Memuriyette kıdemi;

  • 1-9 yıl arası olanların yıllık izin hakları 20 gündür.
  • 10 yıldan fazla devlet memuru olarak çalışanların senelik izin hakları ise 30 gündür.
  • Tabi gün hesabı işgünü olarak değil normal gün olarak yapılmakta ve dolayısıyla memurun yıllık izin süresi içerisine denk gelen hafta tatili ve ya resmi tatiller ile bayram tatilleri yıllık izine ilave edilmemekte.

Halbuki sigortalı çalışanlar için işgünü haricindeki günler ile resmi tatil ile bayram tatillerine denk gelen günlerin yıllık izin sürelerinin içerisine denk gelmesi halinde izne ilave olarak kullandırılmaktadır. Devlet memurları için torba yasa ya da toplu sözleşme ile yapılabilecek olası bir düzenleme ile memurların da izin hakları işgünü olarak kullandırılabilir ve hafta sonu, resmi tatil ya da bayram tatiline v.s. denk gelen günler izin hakkından düşülmez ve tam tersi ilave edilir. Memurların yıllık izin süreleri hakkında tüm detaylar için memurların yıllık izin hakları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Memurlarda hafta sonları yıllık izinden sayılır mı ?

Hafta sonları ve resmi tatiller de yıllık izinden sayılıyor. Hafta tatiline ya da resmi tatile denk gelen günler izin sonuna eklenmiyor maalesef. Memur yıllık izin cumartesi pazar dahil edilmesi düzenlemesi gelirse sadece iş günleri yıllık izin hesabına dahil edilmiş olunacak.

Sigortalılarda yıllık izin hafta sonu sayılır mı 2022

Sigortalı çalışanlarda ise durum farklı. Hafta tatilleri ya da resmi tatille izinlerinin çakışması durumunda bu günler izin sonuna ilave edilmekte. Sigortalıların yıllık izinleri hakkındaki detayları  yıllık izin ücreti hesaplama sayfamızda bulabilirsiniz.

Memur yıllık izin hafta sonu sayılmayacak mı ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere 2019 yılında toplu sözleşme görüşmeleri vardı.  Toplu sözleşme görüşmelerinde bu konu da ele alındı. Ancak maalesef bu yönde bir düzenleme çıkmadı. Memurlar şimsi gözünü 2022’de çıkacak torba yasalara çevirdi. 2022’de konu hakkında düzenleme olacak mı hep beraber bekleyip göreceğiz .

Ne zaman emekli olacağınızı merak ediyor musunuz ? Hemen memurların emeklilik şartları sayfamızı ziyaret ederek emekli olacağınız tarihi öğrenebilirsiniz.

Memur yıllık izin kaç parçada kullanılır ?

Memur okurlarımız tarafından çok sorulan sorulardan birisi de memur iznini kaça bölebilir,memur yıllık izin kaç parçada kullanılır soruları gelmekte. 657 Sayılı Devlet memurları kanununda izin şu kadar parçada kullanılır ya da bölünebilir şeklinde bir ibare bulunmamaktadır.

İdari amirin de onayı şartı ile memur iznini istediği kadar bölebilir. Tabi burada önemli olan amirin onayı. Amir onayladıktan sonra siz isterseniz 20 eşit parçaya bölerek de kullanabilirsiniz.

Öğretmenlerin yıllık izinleri kaç gün ?

Öğretmenler yaz tatillerinde izinli sayıldıklarından ayrıca senelik izin hakları bulunmamakta. Ancak idari pozisyonda bulunan müdür, müdür yardımcısı, şube müdürü v.s. konumundaki öğretmenlerin izin hakları yukarıda belirtilen gün sayısı kadar kullanılır.

Memur yıllık izin resmi tatile denk gelirse ne olur ?

Konu hakkında sık sorulan bir diğer soru da memurlarda resmi tatiller yıllık izinden sayılır mı sorusu olmakta. İzin bitiminin resmi tatile denk gelmesi ya da izin süresi içerisine denk gelen bir resmi tatil olması memurun senelik izin süresini etkilemez ve denk gelen izin süreleri yıllık izin sonuna ilave edilmez.

Memur yıllık izin bayram tatiline denk gelirse ne olur ?

Bayram tatili için de tıpkı hafta sonu ve resmi tatillerle ilgili uygulanan hükümler geçerli olmaktadır. İznin bayram tatiline denk gelmesi izin süresini ya da işe başlama tarihini değiştirmemekte ve ya denk gelen süreler izin sonuna ilave edilmemekte.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın