Memur Yıllık İzin Hafta Sonu Sayılmayacak 2020

0

Memur yıllık izin hafta sonu sayılmayacak haberleri sıklıkla çıkmakta.  Malumunuz devlet memurlarının yıllık izin süreleri kıdem yılına göre farklılık göstermekte. Memurlar için senelik izin konusunda en büyük sorun olan ve bir türlü çözüleyemen sorunlardan birisi hafta sonunun da yıllık izin sürelerinden düşülmesi.

Peki memurlar için hafta sonunun yıllık izne dahil edilmemesi düzenlemesi çıktı mı ?

Memurların yıllık izinleri kaç gün ?

Memuriyette kıdemi 1-9 yıl arası olanların yıllık izin hakları 20 gündür. 10 yıldan fazla devlet memuru olarak çalışanların senelik izin hakları ise 30 gündür. Tabi gün hesabı işgünü olarak değil normal gün olarak yapılmakta ve dolayısıyla memurun yıllık izin süresi içerisine denk gelen hafta tatili ve ya resmi tatiller ile bayram tatilleri yıllık izine ilave edilmemekte.

Halbuki sigortalı çalışanlar için işgünü haricindeki günler ile resmi tatil ile bayram tatillerine denk gelen günlerin yıllık izin sürelerinin içerisine denk gelmesi halinde izne ilave olarak kullandırılmaktadır. Devlet memurları için torba yasa ya da toplu sözleşme ile yapılabilecek olası bir düzenleme ile memurların da izin hakları işgünü olarak kullandırılabilir ve hafta sonu, resmi tatil ya da bayram tatiline v.s. denk gelen günler izin hakkından düşülmez ve tam tersi ilave edilir.

Memurların yıllık izin süreleri hakkında tüm detaylar için https://sgkbilgisi.com/memurlarin-yillik-izinleri-kac-gun/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Memur yıllık izin hafta sonu sayılmayacak mı ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere 2019 yılında toplu sözleşme görüşmeleri vardı.  Toplu sözleşme görüşmelerinde bu konu da ele alındı. Ancak maalesef bu yönde bir düzenleme çıkmadı. Memurlar şimsi gözünü 2020’de çıkacak torba yasalara çevirdi. 2020’de konu hakkında düzenleme olacak mı hep beraber bekleyip göreceğiz .

Ne zaman emekli olacağınızı merak ediyor musunuz ? Hemen https://sgkbilgisi.com/memurlarin-emeklilik-sartlari/ sayfamızı ziyaret ederek emekli olacağınız tarihi öğrenebilirsiniz.

Hafta sonu yıllık izinden sayılır mı ?

Hafta sonları ve resmi tatiller de yıllık izinden sayılıyor. Hafta tatiline ya da resmi tatile denk gelen günler izin sonuna eklenmiyor maalesef. Düzenleme gelirse sadece işgünleri yıllık izin hesabına dahil edilmiş olunacak.

Sigortalı çalışanlarda ise durum farklı. Hafta tatilleri ya da resmi tatille izinlerinin çakışması durumunda bu günler izin sonuna ilave edilmekte. Sigortalıların yıllık izinleri hakkındaki detayları https://sgkbilgisi.com/yillik-izin-ucreti-hesaplama/ sayfamızda bulabilirsiniz.

Memur yıllık izin kaç parçada kullanılır ?

Memur okurlarımız tarafından çok sorulan sorulardan birisi de memur iznini kaça bölebilir,memur yıllık izin kaç parçada kullanılır soruları gelmekte. 657 Sayılı Devlet memurları kanununda izin şu kadar parçada kullanılır ya da bölünebilir şeklinde bir ibare bulunmamaktadır.

İdari amirin de onayı şartı ile memur iznini istediği kadar bölebilir. Tabi burada önemli olan amirin onayı. Amir onayladıktan sonra siz isterseniz 20 eşit parçaya bölerek de kullanabilirsiniz.

Emekli olduğunuzda ne kadar ikramiye ve maaş alacaksınız merak ediyor musunuz ? O zaman hemen https://sgkbilgisi.com/memur-emekli-ikramiyesi-hesaplama/ sayfamızı ziyaret edin ve hesaplayın.

Öğretmenlerin yıllık izinleri kaç gün ?

Öğretmenler yaz tatillerinde izinli sayıldıklarından ayrıca senelik izin hakları bulunmamakta. Ancak idari pozisyonda bulunan müdür, müdür yardımcısı, şube müdürü v.s. konumundaki öğretmenlerin izin hakları yukarıda belirtilen gün sayısı kadar kullanılır.

Memurun yıllık izin hakkı konusundaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.