Memur Yıllık İzin Hafta Sonu Sayılmayacak 2019

0

Malumunuz devlet memurlarının yıllık izin süreleri kıdem yılına göre farklılık göstermekte. Memurlar için senelik izin konusunda en büyük sorun olan ve bir türlü çözüleyemen sorunlardan birisi hafta sonunun da yıllık izin sürelerinden düşülmesi. 2019 yılında yeni toplu sözleşme imzalanacak ve toplu sözleşmede görüşülecek en önemli konulardan birisi de hafta sonlarının yıllık izin sürelerine dahil edilmemesi konusu olacak. Peki memurlar için hafta sonunun yıllık izne dahil edilmemesi düzenlemesi ne zaman çıkacak ? 2019 toplu sözleşmede bu düzenleme var mı ? İşte detaylar;

Memurların yıllık izinleri kaç gün, yıllık izin süresi nasıl hesaplanıyor ?

Memuriyette kıdemi 1-9 yıl arası olanların yıllık izin hakları 20 gündür. 10 yıldan fazla devlet memuru olarak çalışanların senelik izin hakları ise 30 gündür. Tabi gün hesabı işgünü olarak değil normal gün olarak yapılmakta ve dolayısıyla memurun yıllık izin süresi içerisine denk gelen hafta tatili ve ya resmi tatiller ile bayram tatilleri yıllık izine ilave edilmemekte.

Halbuki sigortalı çalışanlar için işgünü haricindeki günler ile resmi tatil ile bayram tatillerine denk gelen günlerin yıllık izin sürelerinin içerisine denk gelmesi halinde izne ilave olarak kullandırılmaktadır. Devlet memurları için torba yasa ya da toplu sözleşme ile yapılabilecek olası bir düzenleme ile memurların da izin hakları işgünü olarak kullandırılabilir ve hafta sonu, resmi tatil ya da bayram tatiline v.s. denk gelen günler izin hakkından düşülmez ve tam tersi ilave edilir.

Memur yıllık izin hafta sonu sayılmayacak düzenlemesi ne zaman çıkacak ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere 2019 yılında toplu sözleşme görüşmeleri var. Toplu sözleşme görüşmelerinde ele alınacak önemli konulardan birisi de bu olacak. Biz bu sefer çıkacağı konusunda umutluyuz. Tabi bunun için gündem oluşturmak ve bu konuda baskı yapmak da önemli. Sonuç olarak toplu bir hareket olmadığında birşeylere ulaşmak da zorlaşmakta.

Memurlarda resmi tatiller yıllık izinden sayılır mı ?

Resmi tatiller de yıllık izinden sayılıyor. Resmi tatile denk gelen günler izin sonuna eklenmiyor maalesef. Düzenleme gelirse sadece işgünleri yıllık izin hesabına dahil edilmiş olunacak.

Memur yıllık iznini kaça bölebilir ?

Memur okurlarımız tarafından çok sorulan sorulardan birisi de memur iznini kaça bölebilir,memur yıllık izin kaç parçada kullanılır soruları gelmekte. 657 Sayılı Devlet memurları kanununda izin şu kadar parçada kullanılır ya da bölünebilir şeklinde bir ibare bulunmamaktadır.

İdari amirin de onayı şartı ile memur iznini istediği kadar bölebilir. Tabi burada önemli olan amirin onayı. Amir onayladıktan sonra siz isterseniz 20 eşit parçaya bölerek de kullanabilirsiniz.

Öğretmenlerin yıllık izinleri kaç gün ?

Öğretmenler yaz tatillerinde izinli sayıldıklarından ayrıca senelik izin hakları bulunmamakta. Ancak idari pozisyonda bulunan müdür, müdür yardımcısı, şube müdürü v.s. konumundaki öğretmenlerin izin hakları yukarıda belirtilen gün sayısı kadar kullanılır.

Memurun yıllık izin hakkı konusundaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.