Memur Zammı 2019

0

Memur zammı toplu sözleşmeye göre belirleniyor. Toplu sözleşme ile belirlenen zam oranı Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan 6 aylık TÜFE’nin altında kalırsa memurlara ayrıca enflasyon zammı da verilmekte.

Memurlar 2019 Ocak ayında %10,70 oranında zam almışlardı. Şimdi ise gözler 2019 Temmuz zammına çevrildi. 03 Temmuz 2019 tarihi itibariyle Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2019 yılının ilk altı aylık enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından memurlar ile memur emeklilerinin Temmuz ayından itibaren alacakları zam oranları da netleşti.

2019 Temmuz memur zam oranları

Memurlar ile memur emeklileri 4. toplu sözleşme gereği en az %5 oranında zam alacaklar. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 03 Temmuz 2019 tarihinde açıklanan enflasyon verisi ile beraber %5’lik zamma ilave olarak %1 enflasyon zammı verilecek. Böylece enflasyonla birlikte toplam zam oranı memur ve memur emeklisi için %6 olacak.

Ne zaman emekli olacaksınız ? Emeklilik tarihinizi hesaplamak için https://sgkbilgisi.com/memurlarin-emeklilik-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2019 Temmuz memur maaş farkları ne zaman yatacak ?

Memur zamları 01 Temmuz 2019 tarihinden itibaren gerçekleşecek. Dolayısıyla memurların 01 Temmuz 2019-14 Temmuz 2019 tarihleri arasında oluşan zam farkları da 15 Temmuz 2019 tarihinden sonra hesaplarına ayrıca aktarılacak.

15 günlük maaş farkları hesaplaması verilen zam oranının yarısı üzerinden hesaplanıyor. Yani 300 lira zam aldıysanız 15 günlük fark da 150 lira olacaktır.

Toplu sözleşmede memur için önemli bir düzenleme gelebilir. Memurların hafta sonuna denk gelen izin süreleri izinden sayılmayacak. Detaylar için https://sgkbilgisi.com/memur-yillik-izin-hafta-sonu-sayilmayacak/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2020, 2021 memur maaş zammı

Devlet memurları temmuz ayı zammından ziyade gözlerini Ağustos ayında başlaması beklenen toplu sözleşme görüşmelerine çevirdi. Zira yeni dönem toplu sözleşme ile memur ve memur emeklilerinin 2020/Ocak, 2020/Temmuz, 2021/Ocak ve 2021/Temmuz aylarından itibaren alabilecekleri zam oranları da netleşecek.

Toplu sözleşmede sadece zam oranları görüşülmeyecek. Bunun yanında bazı kadrolarda memurların haklarında da iyileşme sağlanacak. Toplu sözleşme görüşmeleri ile ilgili güncel gelişmeleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Memur bordro sorgulama

Zamlı maaşınızı e devlet sistemi üzerinden bordro sorgulaması yaparak öğrenebilirsiniz. Genel olarak maaş bordroları ayın 14’ünden sonra burada görüntülenebilmekte. Bazı Kurumların daha erken görüntüleniyor olsa da ortalama olarak ayın 10’nundan sonra bordro sorgulaması yapabilirsiniz.

Sorgulamayı e devlet sisteminde https://www.turkiye.gov.tr/e-bordro-sorgulama menüsü aracılığı ile yapabilirsiniz.

Memur emeklilik hesaplama

İlk defa 01 Mayıs 2008 sonrası emekli sandığı kapsamında göreve başlayan devlet memurlarının emeklilik hükümlerinde 5510 Sayılı SGK Kanununun emeklilik şartları geçerlidir. Bu tarihten sonra başlayan bayan memurlar 9000 gün 58 yaşı, erkek memurlar ise 9000 gün 60 yaşı tamamladıklarında emekli olabilmekteler.

Bu tarihten önce başlayanlarda ise emeklilik şartlarında 5434 Sayılı Kanun hükümleri uygulanır. Memuriyet ilk başlangıç tarihi, doğum tarihi ve varsa diğer hizmet bilgilerinizi ayrıntılı yazarsanız ne zaman emekli olabileceğinizi hesap edebiliriz.

Emekli memurlar da maaşlarını zamlı olarak alacak. SSK, Bağkur ve memur emeklisi güncel zam oranları için https://sgkbilgisi.com/emeklilerin-temmuz-zammi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Memur ikramiye, emeklilik maaşı ve şartları konusundaki tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.