Mimar Maaşları 2024 & Ne İş Yapar, Geleceği

Mimar maaşları özellikle yeni tercih yapacaklar ya da mezun olup iş arayanların en çok araştırdıkları konuların başında gelmektedir. Mimarlık her ne kadar okuması zor olan bölümlerden birisi olsa da bu işi sevenler için zevkli olabilmektedir. Ayrıca günümüzde de gelecekte de kendini geliştirmiş ve kalifiye mimarlara olan ihtiyaç devam edecektir. Bu yazımızda mimar ne demek, mimarlık iş imkanları ve maaşları mimarlar ne kadar kazanır konularında kafanıza takılan tüm soruların cevabını bulabilirsiniz.

Mimar nedir, ne iş yapar?

Mimar, yeni bina ve konutların tasarlanması,  eski yapıların restore edilmesi,  hali hazırda yapılı binaların yeniden kullanılması ve geliştirilmesinden sorumlu olan kişidir.  Mimar,  inşaatların başından sonuna kadar görev alır. Mimarların başlıca görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Binaların tasarımı ile ilgili tavsiyeler hazırlamak ve ilgili kişilere sunmak,
 • Elle ya da bilgisayar programlarını kullanarak çizimler yapmak ve tasarımlar hazırlamak,
 • Hem binaların hem de kullanacak şahısların ihtiyaçlarını da göz önünde tutarak daha pratik nasıl yapılır konusunda tavsiyeler sunmak,
 • Kullanılacak malzemenin niteliği ve kalitesini belirlemek,
 • Alınan bir projenin başından sonuna kadar takibini sağlayarak projeye uygun olup olmadığını denetlemek ve çözümler üretmek,
 • Hazırlanan projelerin çevreye olan etkisinin ve uygunluğunun denetlenmesini sağlamak,
 • Gerçekleştirilen projelerin plan dahilinde tamamlanması adına saha ziyaretinde bulunmak ve gerekirse müdahale etmek,
 • Mühendis, inşaattan sorumlu kişiler  ve mimari teknoloji uzmanları gibi inşaat sürecinde yer alan diğer kişilerle işbirliği halinde çalışmak.

Mimarlık iş imkanları

Ülkemizde mimarlık bölümünden de diğer bölümlerde olduğu gibi mezun sayısı her geçen gün artmaktadır. Tabi bu iş imkanının az olacağı anlamına gelmez. Her ne kadar Kamu artık sınırlı sayıda mimar alıyor olsa da özelde kendisini geliştiren, iyi üniversitelerden mezun olan ve kalifiye kişilere her zaman öncelik verilmektedir. İş imkanı oldukça geniştir. Hem günümüzde hem de yakın gelecekte en önemli meslekler arasında yer almaya devam edecektir.

Mimarlık zor mu?

Mimarlık nasıl bir meslektir diye son zamanlarda bize sıklıkla soru gelmekte. Bunu iki açıdan değerlendirmek lazım. Zira üniversite tercihi yapacaklar açısından bölümü bitirmenin zorluğundan bahsetmek gerek. Evet mimarlık bölümünü okumak ve bitirmek diğer bölümlere nazaran zordur. Ancak hayalinizde bu meslek varsa her zor işe ulaşmanın bir zorluğu olacağını göz ardı etmemeniz gerekiyor. Zor bir bölüm ancak bitirmesi imkansız değil.

İkinci husus ise bölümden mezun olduktan sonra yapılacak işin zor olup olmayacağı. Her mesleğin icrası zordur. Ancak üniversite zamanında kendinizi geliştirirseniz iş hayatına adapte olmanız da kolay olacaktır. Aslında en zevkli meslekler arasında diyebiliriz. Zira tasarımı seven ve renklerle uğraşmayı seven birisi iseniz mesleği icra etmek de sizin açınızdan güzel olacaktır.

Mimarlık maaşları ne kadar 2024

Gelelim asıl konumuz olan mimar maaşına. Alınacak mimarlık maaşı için tek bir maaş belirtmek zor olacaktır. Zira mimarlık mesleği maaşı Kamuda ve özel sektörde çeşitli kritere göre farklılık gösterebilmektedir. Mimarların maaşı devlette 657 Sayılı Kanun gereği hesaplanır ve kademe, derece ve medeni durum esas alınarak mimarların maaşları hesap edilir.

Mimar maaşları özel sektörde ise tecrübeye ve çalışılan işyerine göre farklılık gösterir. Bildiğiniz gibi özelde en önemli kriter tecrübe ve kaliteli iş çıkarmadır. Tercih edilebilirliği yüksek olan ve müşteri portföyü geniş olanlar elbette ki yüksek maaşlar alabileceklerdir. Şimdi mimarlar ne kadar kazanıyor sorusunun cevabını ayrı başlıklar halinde vermeye çalışacağız. 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle net ortalama maaşlar aşağıdaki gibi olacaktır;

Devlette mimar maaşları43.000-45.000 TL
Özelde Mimar Maaşları25.000-30.000 TL

Devlette mimar maaşları 2024

Mimarlık devlet maaşları 657 Sayılı Kanun ile hesaplanır. Kamuda iki çeşit mimar istihdamı söz konusudur. Birincisi sözleşmeli olarak çalıştırılanlar ikincisi de kadrolu olarak çalışanlardır. Devlet mimar maaşları kademe ve dereceye göre hesaplandığından sabit tutarlar üzerinden maaş hesaplaması yapılmakta ve maaşları her sene ocak ve temmuz aylarında toplu sözleşme ile zamlanmaktadır. 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle devlette çalışan bekar ve çocuksuz mimar için net maaş tutarı 43.572,00 TL’dir. Bu maaş kişinin evli olması, eşinin çalışmaması ve çocuklarının da olması durumunda 45.000-47.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Özel sektörde mimar maaşları 2024

Özel sektörde yeni mezun mimar maaşları ile tecrübeli mimarlara ödenecek maaş tutarları tabi ki aynı olmayacaktır. Özelde çalışan bir mimarın maaşı tabi ki tecrübesi ve tercih edilebilirlik durumu ve kaliteli iş çıkarmasına bağlıdır. Özelde standart bir maaş belirtmek zordur. Zira maaşlar oldukça farklılık gösterebilmektedir. 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle ortalama en düşük maaş 18.000-20.000 TL arasında değişmektedir. En yüksek ise 35.000-40.000 TL ye kadar çıkabilmektedir.

Belediye mimar maaşları 2024

Belediyede çalışan mimarlar genel olarak sözleşmeli pozisyonlarda istihdam edilmektedirler. Ancak bu kişilere ödenecek belediyede mimar maaşları da kadrolu olarak çalışanların maaşlarına yakın olmaktadır. 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle her ne kadar değişkenlik gösteriyor olsa da Belediye ya da bağlı şirketlerde mimar kadrosunda görevlendirilenlere ödenen ortalama maaş 43.000-45.000 TL arasında değişmektedir.

İç mimarlık maaşları 2024

Günümüzde iç dekorasyon ve mimariye olan ilginin artması ile birlikte iç mimarlara olan talep de artmıştır. İç mimar maaşları için sabit bir tutar belirtmek zordur. Özel sektörde iç mimar maaşı kişinin yeteneği ve tecrübesi ile işyeri politikasına göre değişkenlik göstermektedir. Bu durumda özelde iç mimarın maaşı  01 Ocak 2024 tarihi itibariyle ortalama en düşük 18.000-20.000 TL, en yüksek de ortalama 25.000-30.000 TL arasında değişebilmektedir.

Peyzaj mimarlığı maaşı ne kadar 2024

Peyzaj mimarlığı özellikle büyükşehirlerde en çok ihtiyaç duyulan kadrolardan birisidir. Çevre düzenlemesi, şehir planlaması açısından en önemli meslek gruplarından birisidir. Belediyelerde de görevlendirilen peyzaj mimarlığı maaşları 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle devlette ortalama 43.000-44.000 TL arasında, özel sektörde ise en düşük 17.000-18.000 TL, en yüksek ise 25.000-30.000 TL aralığında değişebilmektedir. Özel sektörde peyzaj mimarı maaşları tecrübeye göre farklılık gösterirken Kamuda ise ilgili Kanunlara göre belirlenmektedir. 

Yüksek mimar maaşı

Konu hakkında özellikle bu bölümü tercih edeceklerin sordukları bir diğer soru da yüksek mimarlar ne kadar maaş alır sorusu olmaktadır. Yüksek mimarların kamudaki devlet mimar maaşında bir farklılık yoktur ve yukarıda belirtilen tutarlarda maaş alırlar. Özelde ise oldukça değişkendir. Çalışılan işyeri, yapılan iş, deneyim ve daha birçok kritere göre farklı farklı maaşlar ödenmektedir. Bir ortalama tutar belirtmek gerekirse en düşük 25-30 bin aralığında başlayıp çok daha yükseğe çıktığını rahatlıkla söyleyebiliriz. 

Dış mimar maaşları

Dış mimarların maaşı 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle Kanunla belirlenmektedir ve kamuda mimar maaşları ortalama olarak 43.000-44.000 TL aralığındadır. Özel sektör maaşları ise ortalama 20-22 bin TL’den başlamaktadır. Bu minimum tutardır. Daha yüksek ödeyen Kurumsal işletmeler tabi ki vardır. 

Amerika’da mimar maaşları

Amerika’da mimar maaşları eyaletlere ve çalışılan işletmeye göre farklılık göstermektedir. İyi bir mimarın aylık ortalama maaşı 8000-10000 Dolar aralığındadır. Senelik ortalama gelirleri ise 80.000-120.000 dolar aralığında olmaktadır.

ODTÜ mezunu mimar maaşları

Ortalama maaşlar içeriğimizde özel sektör ve devlet için ayrı başlıklar halinde paylaşılmıştır. Odtü mezunları işe alımlarda öncelikli olmaktadır. Genellikle iyi firmalarda çalıştıklarından aylık gelirleri de ortalamanın üzerinde olmaktadır.

Mimarların emeklilik şartları nelerdir ?

Devlette kadrolu olarak çalışanların sigorta kapsamı emekli sandığı, sözleşmeli çalışanların ise sigorta kapsamı sskdır. Özel sektörde çalışanların sigortası ssk kapsamında, kendi adına büro açıp çalışanların sigorta kapsamı ise bağkurdur. Tüm sigorta kollarında ilk defa prim ödeme tarihine göre gerekli olan gün sayısı ile emeklilik şartları farklılık gösterebilmektedir. İlk prim ödeme tarihi, doğum tarihinizi aşağıdaki yorum kısmından yazarsanız ne zaman emekli olacağınızı hesaplayabiliriz. Ya da isterseniz hemen emeklilik tablosu sayfamızı ziyaret ederek kendiniz emeklilik hesaplaması yapabilirsiniz.

Aşağıdaki içerikler de ilginizi çekebilir;

Mimarlar çok para kazanır mı?

Okurlarımız mimarların maaşı ne kadar konusunda araştırma yaparken çok para kazanabilir miyim sorusunu da sormaktalar. Kamuda maaşlar standarttır ve normal memura göre belki %20-25 daha fazla maaş ödeniyor. Eğer bu alanda kendinizi geliştirmek ve çok para kazanmak istiyorsanız özel sektör kurumsal firmaları tercih etmeniz gerekmektedir.

Mimarlar neye göre maaş alır?

Mimarların maaşı devlette kanuna göre hesaplanır. Her yıl Ocak ve Temmuz aylarında maaşlarında artış yapılır. Özel sektörde ise maaşlar tecrübe ve daha birçok faktöre göre değişkenlik gösterir. Gerçek şu ki Türkiye mimar maaşları dünya standartlarının bir hayli altında kalmaktadır.

Mimar kaç saat çalışır?

Kamuda haftalık çalışma süresi ortalama 40 saattir. Özel sektörde ise haftalık çalışma süresi ortalama 45 saattir.

4/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Mimar Maaşları 2024 & Ne İş Yapar, Geleceği” üzerine 2 yorum
 1. merhaba kızıma bir teklif geldi belediye ye kadrolu olarak işe girecek tahmini maaşı ne olur teşekkür
  saygılar

  Yanıtla
Yorum yapın