Mimar Maaşları Ne Kadar 2022

0

Mimar maaşları özellikle yeni tercih yapacaklar ya da mezun olup iş arayanların en çok araştırdıkları konuların başında gelmektedir. Mimarlık her ne kadar okuması zor olan bölümlerden birisi olsa da bu işi sevenler için zevkli olabilmektedir. Ayrıca günümüzde de gelecekte de kendini geliştirmiş ve kalifiye mimarlara olan ihtiyaç devam edecektir. Bu yazımızda mimar ne demek, mimarlık iş imkanları ve maaşları mimarlar ne kadar kazanır konularında kafanıza takılan tüm soruların cevabını bulabilirsiniz.

Mimar nedir, ne iş yapar ?

Mimar, yeni bina ve konutların tasarlanması,  eski yapıların restore edilmesi,  hali hazırda yapılı binaların yeniden kullanılması ve geliştirilmesinden sorumlu olan kişidir.  Mimar,  inşaatların başından sonuna kadar görev alır. Mimarların başlıca görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Binaların tasarımı ile ilgili tavsiyeler hazırlamak ve ilgili kişilere sunmak,
  • Elle ya da bilgisayar programlarını kullanarak çizimler yapmak ve tasarımlar hazırlamak,
  • Hem binaların hem de kullanacak şahısların ihtiyaçlarını da göz önünde tutarak daha pratik nasıl yapılır konusunda tavsiyeler sunmak,
  • Kullanılacak malzemenin niteliği ve kalitesini belirlemek,
  • Alınan bir projenin başından sonuna kadar takibini sağlayarak projeye uygun olup olmadığını denetlemek ve çözümler üretmek,
  • Hazırlanan projelerin çevreye olan etkisinin ve uygunluğunun denetlenmesini sağlamak,
  • Gerçekleştirilen projelerin plan dahilinde tamamlanması adına saha ziyaretinde bulunmak ve gerekirse müdahale etmek,
  • Mühendis, inşaattan sorumlu kişiler  ve mimari teknoloji uzmanları gibi inşaat sürecinde yer alan diğer kişilerle işbirliği halinde çalışmak.

Mimarlık iş imkanları

Ülkemizde mimarlık bölümünden de diğer bölümlerde olduğu gibi mezun sayısı her geçen gün artmaktadır. Tabi bu iş imkanının az olacağı anlamına gelmez. Her ne kadar Kamu artık sınırlı sayıda mimar alıyor olsa da özelde kendisini geliştiren, iyi üniversitelerden mezun olan ve kalifiye kişilere her zaman öncelik verilmektedir. İş imkanı oldukça geniştir. Hem günümüzde hem de yakın gelecekte en önemli meslekler arasında yer almaya devam edecektir.

Mimarlık zor mu ?

Mimarlık nasıl bir meslektir diye son zamanlarda bize sıklıkla soru gelmekte. Bunu iki açıdan değerlendirmek lazım. Zira üniversite tercihi yapacaklar açısından bölümü bitirmenin zorluğundan bahsetmek gerek. Evet mimarlık bölümünü okumak ve bitirmek diğer bölümlere nazaran zordur. Ancak hayalinizde bu meslek varsa her zor işe ulaşmanın bir zorluğu olacağını göz ardı etmemeniz gerekiyor. Zor bir bölüm ancak bitirmesi imkansız değil.

İkinci husus ise bölümden mezun olduktan sonra yapılacak işin zor olup olmayacağı. Her mesleğin icrası zordur. Ancak üniversite zamanında kendinizi geliştirirseniz iş hayatına adapte olmanız da kolay olacaktır. Aslında en zevkli meslekler arasında diyebiliriz. Zira tasarımı seven ve renklerle uğraşmayı seven birisi iseniz mesleği icra etmek de sizin açınızdan güzel olacaktır.

Mimarlık maaşları ne kadar 2022

Gelelim asıl konumuz olan mimar maaşına. Alınacak mimarlık maaşı için tek bir maaş belirtmek zor olacaktır. Zira mimarlık mesleği maaşı Kamuda ve özel sektörde çeşitli kritere göre farklılık gösterebilmektedir. Mimarların maaşı devlette 657 Sayılı Kanun gereği hesaplanır ve kademe, derece ve medeni durum esas alınarak mimarların maaşları hesap edilir.

Mimar maaşları özel sektörde ise tecrübeye ve çalışılan işyerine göre farklılık gösterir. Bildiğiniz gibi özelde en önemli kriter tecrübe ve kaliteli iş çıkarmadır. Tercih edilebilirliği yüksek olan ve müşteri portföyü geniş olanlar elbette ki yüksek maaşlar alabileceklerdir. Şimdi mimarlar ne kadar kazanıyor sorusunun cevabını ayrı başlıklar halinde vermeye çalışacağız.

Devlette mimar maaşları 2022

Mimarlık devlet maaşları 657 Sayılı Kanun ile hesaplanır. Kamuda iki çeşit mimar istihdamı söz konusudur. Birincisi sözleşmeli olarak çalıştırılanlar ikincisi de kadrolu olarak çalışanlardır. Devlet mimar maaşları kademe ve dereceye göre hesaplandığından sabit tutarlar üzerinden maaş hesaplaması yapılmakta ve maaşları her sene ocak ve temmuz aylarında toplu sözleşme ile zamlanmaktadır. 2022 yılı itibariyle devlette çalışan bekar ve çocuksuz mimar için net maaş tutarı 8831,00 TL’dir. Bu maaş kişinin evli olması, eşinin çalışmaması ve çocuklarının da olması durumunda 9500 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Özel sektörde mimar maaşları 2022

Özel sektörde yeni mezun mimar maaşları ile tecrübeli mimarlara ödenecek maaş tutarları tabi ki aynı olmayacaktır. Özelde çalışan bir mimarın maaşı tabi ki tecrübesi ve tercih edilebilirlik durumu ve kaliteli iş çıkarmasına bağlıdır. Özelde standart bir maaş belirtmek zordur. Zira maaşlar oldukça farklılık gösterebilmektedir. 2022 yılı itibariyle ortalama en düşük maaş 5000-7500 TL arasında değişmektedir. En yüksek ise 15000-20.000 TL ye kadar çıkabilmektedir.

Belediye mimar maaşları 2022

Belediyede çalışan mimarlar genel olarak sözleşmeli pozisyonlarda istihdam edilmektedirler. Ancak bu kişilere ödenecek maaşlar da kadrolu olarak çalışanların maaşlarına yakın olmaktadır. 2022 yılı itibariyle her ne kadar değişkenlik gösteriyor olsa da Belediye ya da bağlı şirketlerde mimar kadrosunda görevlendirilenlere ödenen ortalama maaş 7500-8000 TL arasında değişmektedir.

İç mimarlık maaşları 2022

Günümüzde iç dekorasyon ve mimariye olan ilginin artması ile birlikte iç mimarlara olan talep de artmıştır. İç mimar maaşları için sabit bir tutar belirtmek zordur. Özel sektörde iç mimar maaşı kişinin yeteneği ve tecrübesi ile işyeri politikasına göre değişkenlik göstermektedir. Bu durumda özelde iç mimarın maaşı  2022 yılı için ortalama en düşük 4500-5000 TL, en yüksek de ortalama 10.000-15.000 TL arasında değişebilmektedir.

Peyzaj mimarlığı maaşı ne kadar 2022

Peyzaj mimarlığı özellikle büyükşehirlerde en çok ihtiyaç duyulan kadrolardan birisidir. Çevre düzenlemesi, şehir planlaması açısından en önemli meslek gruplarından birisidir. Belediyelerde de görevlendirilen peyzaj mimarlığı maaşları 2022 yılı için devlette ortalama 8500-9000 TL arasında, özel sektörde ise en düşük 5000-5500 TL, en yüksek ise 10.000-15.000 TL aralığında değişebilmektedir. Özel sektörde peyzaj mimarı maaşları tecrübeye göre farklılık gösterirken Kamuda

Mimarların emeklilik şartları nelerdir ?

Devlette kadrolu olarak çalışanların sigorta kapsamı emekli sandığı, sözleşmeli çalışanların ise sigorta kapsamı sskdır. Özel sektörde çalışanların sigortası ssk kapsamında, kendi adına büro açıp çalışanların sigorta kapsamı ise bağkurdur. Tüm sigorta kollarında ilk defa prim ödeme tarihine göre gerekli olan gün sayısı ile emeklilik şartları farklılık gösterebilmektedir. İlk prim ödeme tarihi, doğum tarihinizi aşağıdaki yorum kısmından yazarsanız ne zaman emekli olacağınızı hesaplayabiliriz. Ya da isterseniz hemen emeklilik tablosu sayfamızı ziyaret ederek kendiniz emeklilik hesaplaması yapabilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.