Muhtasar SGK Birleşmesi Ertelendi mi, Ne Zaman Başlıyor ?

0

Muhtasar SGK birleşmesi ertelendi mi sorusu son zamanlarda işverenlerimizin bize en çok ilettikleri soruların başında geliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilen aylık prim ve hizmet belgeleri ile Gelir İdaresi Başkanlığı’na bildirilen muhtasar beyannamenin tek belgede birleştirilerek Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi ile verilmesini sağlayan uygulama önceden pilot iller olarak belirlenen Kırşehir, Amasya, Bartın, Bursa, Eskişehir ve Konya illerinde uygulanmıştı. Tüm Türkiye’de geçişin ise 01 Temmuz 2020 tarihi itibariyle olması kararlaştırılmıştı.

Mükellefler iş yoğunluğu, Covid 19 nedeni ile işverenlerin içinde bulunduğu sıkıntıları da belirterek beyannameye geçişin ertelenmesini talep etmişti. Peki Muh SGK birleşmesi ne zaman başlıyor ? İşte detaylar.

Muh SGK birleşmesi ne zaman başlıyor ?

Muhtasar SGK birleşmesi tüm Türkiye’de 01 Temmuz 2020 tarihi itibariyle başlıyor. Dolayısıyla 2020/Temmuz bildirgesinden başlamak üzere artık tüm Türkiye’de işverenler muhtasar ve prim hizmet beyannamesi vermek zorunda olacak. 2020 Temmuz ayı için Tüm Türkiye’de muhtasar ve prim hizmet beyannamesi veriliş son tarihi 26 Ağustos 2020 tarihi olacak.

Mevcut e-bildirge sistemi zaten daha önce kapatılmıştı. E-bildirge V2 uygulaması üzerinden bildirge vermeye devam eden işverenler artık muhtasar sistemine geçecek. Konut kapıcıları, apartman yöneticiliği gibi gelir vergisinden muaf olup muhtasar beyanname vermeyenler ise SGK V2 uygulaması üzerinden beyanname vermeye devam edecekler. E bildirge V2 uygulamasından asıl, ek ve iptal bildirge işlemlerinin nasıl yapılacağı konusunda ayrıntılı bilgi için E bildirge v2 Nedir, İptal/Ek Bildirge Girişi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Muhtasar beyannamede sigortalı meslek koduna dikkat

Bildiğiniz üzere 6728 Sayılı Kanun’la getirilen düzenleme ile birlikte muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde bildirilen sigortalıların işyerinde yaptıkları ile uygun meslek kodu ile bildirilmeleri zorunludur. İşyerinde doğru meslek kodu ile bildirimi yapılmadığı tespit edilen her bir sigortalı için asgari ücretin 1/10’u tutarında idari para cezası uygulanmaktadır. Dolayısıyla doğru meslek kodu ile bildirim yapılması ve kodun güncellenmesi gerekmektedir. Meslek kodu güncelleme başlıklı yazımızı ziyaret ederek işe giriş bildirgesi uygulamasından online olarak nasıl güncelleme yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Muhtasar ve SGK birleşmesi hakkındaki sorularınızı yorum kısmından iletebilirsiniz. 


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.