Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi 2022

Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi uygulamasına tüm Türkiye’de 01 Temmuz 2020 tarihi itibariyle geçildi.  Daha önce pilot illerde uygulanan sistem 2020/Temmuz ayından itibaren tüm Türkiye’de uygulamaya girdi ve zorunlu hale geldi. Uygulamaya geçen ya da geçecek işverenlerin önce tabi işverenlerin SGK ve Vergi Numarası eşleştirmesi yapması ve alt yapı olarak da bu sisteme hazır olmaları gerekmekte.

Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi uygulamasına tüm Türkiye’de 01 Temmuz 2020 tarihi itibariyle geçildi.  Daha önce pilot illerde uygulanan sistem 2020/Temmuz ayından itibaren tüm Türkiye’de uygulamaya girdi ve zorunlu hale geldi. Uygulamaya geçen ya da geçecek işverenlerin önce tabi işverenlerin SGK ve Vergi Numarası eşleştirmesi yapması ve alt yapı olarak da bu sisteme hazır olmaları gerekmekte.

Sgk muhtasar birleşmesi ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilen aylık prim ve hizmet belgesi ile Vergi dairesine bildirilen muhtasar beyannamenin tek belgede verilmesi sağlanacak. Bu yazımızda e bildirge muhtasar birleştirme ne zaman başladı, 1003A ve 1003B kodlu muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin nasıl verileceğine ve Muhtasar Sgk birleşmesine  ilişkin kılavuzlar ile konu hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi açılımı nedir ?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na elektronik ortamda bildirimi yapılan aylık prim ve hizmet belgeleri ile Vergi dairelerine elektronik ortamda yapılan muhtasar beyanının tek belgede birleşmiş hali muhtasar ve prim hizmet beyannamesi olarak tanımlanmaktadır.

Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi ne zaman başladı?

Uygulama tüm Türkiye’de 01 Temmuz 2020 tarihinden itibaren başladı. Daha önce 2020 Ocak itibariyle geçilmesi öngörülmüş ancak alt yapının ve işverenlerin hazır olmaması sebebi ile 01 Temmuz 2020 tarihine ertelenmiştir.

SGK işyeri sicil numarası ile vergi numarası eşleştirme

Uygulama başladığından işverenlerin alt yapı olarak hazırlıklı olmaları gerekmektedir. Bu hazırlıklardan en önemlisi de SGK işyeri sicil numarası ile vergi numaralarının eşleştirilmesi. Beyanname tek belgede gönderileceğinden sicil numarası ile vergi numarasını eşleştirmeyen mükellefler bu uygulamaya geçemeyecekler .

Sgk vergi no eşleştirme nasıl yapılır ?

Muhtasar ve Sgk beyannamesini gönderebilmek için işverenlerin SGK işyeri sicil numarası ile vergi numalarını eşleştirmeleri gerekmektedir. Sgk vergi numarası eşleştirme işlemi için;

  • İnternet vergi dairesine kullanıcı adınız ya da e-devlet şifreniz ile buradan giriş yapınız ⇒ internet vergi dairesi girişi.
  • Ardından “Diğer Bildirim ve Bilgi Girişleri” menüsünden giriş yaparak muhtasar sgk eşleştirmeyi gerçekleştirebilirsiniz.

Muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin verilme süresi

Beyannamenin veriliş tarihi ait olduğu ayı takip eden ayın 26’sı olacak. Eğer ayın 26’sı resmi tatil ya da bayram tatiline denk gelirse takip eden ilk iş günü son veriliş tarihi olacak. Beyanname elektronik ortamda verilecek ve 23.59’a kadar verilmesi zorunlu olacak. Sgk e-bildirge verme süresi başlıklı yazımızı ziyaret ederek güncel Sgk prim bildirgesi verme süresine göz atabilirsiniz.

Kamu Kurumları hariç olmak üzere diğer tüm işyerleri için E bildirge ekranı kapatılmıştır. Geçmiş dönem aylık prim ve hizmet belgesi işlemlerine e bildirge v2 uygulaması üzerinden devam edilecektir.  Hem kapıcı sgk bildirgesi nasıl verilir öğrenmek ve asıl ya da ek bildirge işlemlerini gerçekleştirmek için e bildirge v2 asıl/ek/iptal bildirge girişi sayfasından giriş yapabilirsiniz.

Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi düzenleme kılavuzu 2022

Gelir idaresi başkanlığı tarafından muhtasar ve prim hizmet beyannamesi gönderilmesine ilişkin tüm detayları içeren klavuzlar yayımlandı. Ayrıca konu hakkında sorulan sorular ve cevaplarına ilişkin detaylar da bu klavuzlarda yer almakta. Klavuzları aşağıdan bilgisayarınıza indirebilirsiniz;

1003A Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi düzenleme kılavuzu

Bu klavuzda muhtasar ve prim hizmet belgesinin nasıl gönderileceği, gönderilme aşamaları ve tüm detaylar hakkında bilgi mevcuttur. Tam bir rehber niteliğinde olan bu klavuz en güncel bilgileri içermektedir. Klavuzu buradan indirebilirsiniz. 

1003B Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi düzenleme kılavuzu

VUK-122/2020-1 sayılı Vergi Usul Kanunu esas alınarak, ücret ödemelerinden yapılan vergi kesintilerinine ait bilgiler ile çalışanların  primleri ve kazançları toplamının , meslek adı ve kodu ile prim  gün sayılarını ayrı bir beyanname ile göndermek isteyenler için hazırlanmış rehberdir. Kılavuzu buradan indirebilirsiniz.

Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi için mükellefiyet açtırma rehberi

Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi alacakların izlemesi gereken yol ve tüm bilgileri içeren kılavuza buradan ulaşabilirsiniz.

Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi dönem değişikliği bildirimi

Beyanname gönderiminde 3 aylık yerine aylık göndermek isteyenlerin bu taleplerini nasıl gerçekleştirebileceği ve izlenmesi gereken yol konusunda tüm ayrıntılara bu kılavuzdan ulaşabilirsiniz. Kılavuzu buradan indirebilirsiniz.

Muhtasar prim hizmet beyannamesi soru cevap

Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi hakkında mükellefler tarafından sorulan tüm sorular ile cevapları bu klavuzda yer almaktadır. Soru cevapların yer aldığı klavuzu buradan indirebilirsiniz.

Kapıcılar için muhtasar ve prim hizmet beyannamesi veriliyor mu ?

Konut kapıcıları ve apartman yöneticilikleri gelir vergisinden muaf olduklarından bunlar zorunlu olarak muhtasar ve prim hizmet beyannamesi kapsamında değillerdir ve dolayısıyla kapıcılar için muhtasar beyanname verilmez. Bunlar dilerse e-bildirge V2 uygulaması üzerinden her ay bildirge vermeye devam edebilir ya da kolay işverenlik sistemine geçiş yapabilir. Kolay işverenlik sistemine geçenlerde sistem aylık tahakkuku kendisi yapmakta ve hizmet listesini oluşturmakta. Kolay işverenlik başvurusu nasıl yapılır sayfamızı ziyaret ederek kolay işverenliğe geçişi nasıl yapabileceğiniz hakkında bilgi bulabilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi 2022” üzerine 2 yorum
  1. Apartmanımızda kapıcı çalışmaktadır. Muhtasar ve hizmet beyannamesi olarak mı vereceğiz yoksa eskisi gibi e bildirge ile aylık bildirge verilecek. Bu konuda açıklama yaparsanız çok sevinirim. Teşekkürler.

    Cevapla
    • Merhaba. Kolay işverenlik kapsamına geçmeniz gerekiyor. E bildirge ekranı kapatılacak. Oradan bildirge veremezsiniz.

      Cevapla
Yorum yapın