Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi 2020

2

Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi uygulamasına 01 Ocak 2020 tarihi itibariyle geçiliyor.  Şu anda pilot illerde uygulanan sistem 2020/Ocak ayından itibaren tüm Türkiye’de uygulamaya girecek ve zorunlu hale gelecek. Uygulamaya geçişten önce tabi işverenlerin SGK ve Vergi Numarası eşleştirmesi yapması ve alt yapı olarak da bu sisteme hazır olmaları gerekmekte.

Bu beyanname ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilen aylık prim ve hizmet belgesi ile Vergi dairesine bildirilen muhtasar beyannamenin tek belgede verilmesi sağlanacak. 1003A ve 1003B kodlu muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin nasıl verileceğine ilişkin klavuzlar ile konu hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi nedir ?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na elektronik ortamda bildirimi yapılan aylık prim ve hizmet belgeleri ile Vergi dairelerine elektronik ortamda yapılan muhtasar beyanının tek belgede birleşmiş hali muhtasar ve prim hizmet beyannamesi olarak tanımlanmaktadır.

Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi ne zaman başlayacak ?

Uygulama tüm Türkiye’de 01 Ocak 2020 tarihinden itibaren başlıyor. Daha önce 2019 temmuz itibariyle geçilmesi öngörülmüş ancak alt yapının ve işverenlerin hazır olmaması sebebi ile 01 Ocak 2020 tarihine ertelenmiştir.

SGK işyeri sicil numarası ile vergi numarası eşleştirme

Uygulama başlayacağından işverenlerin alt yapı olarak hazırlıklı olmaları gerekmektedir. Bu hazırlıklardan en önemlisi de SGK işyeri sicil numarası ile vergi numalarının eşleştirilmesi. Beyanname tek belgede gönderileceğinden sicil numarası ile vergi numarasını eşleştirmeyen mükellefler bu uygulamaya geçemeyecekler .

SGK’nın e-bildirge sisteminde de işverenlere uyarı olarak duyuru yapılmıştır. Bu uyarı da dikkate alınarak uygulamanın başlayacağı 2020/Ocak dönemine kadar vergi numarası ile ssk işyeri sicil numarasının eşleştirilmesi gerekmektedir.  Eşleşmeyi yapmayan işverenler beyannameyi veremeyeceklerdir.

Muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin verilme süresi

Beyannamenin veriliş tarihi ait olduğu ayı takip eden ayın 23’ü olacak. Eğer ayın 23’ü resmi tatil ya da bayram tatiline denk gelirse takip eden ilk iş günü son veriliş tarihi olacak. Beyanname elektronik ortamda verilecek ve 23.59’a kadar verilmesi zorunlu olacak.

SGK 08 Ocak 2020 tarihli duyurusu

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesine geçişle ilgili yapılan 08 Ocak 2020 tarihli duyuru aşağıdaki gibidir;

Bilindiği üzere “Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinin” ortak alınması ile ilgili, 18.02.2017 tarih ve 29983 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Genel Tebliğ hükümlerine göre, söz konusu uygulamaya 1.1.2020 tarihinden itibaren (2020/Ocak ayı Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi ile birlikte) tüm ülke çapında geçilmiş olup, 5018 sayılı Kanuna ekli (I) sayılı cetvelde sayılan kamu idareleri (SGK işyeri tescil kütüklerinde faaliyette bulunulan alan kısmı “Genel Bütçe Kapsamında” olarak işaretlenenler) hariç olmak üzere 2020/Ocak ayından itibaren e-Bildirge üzerinden aylık prim ve hizmet belgesi alınmayacaktır.

Kamu Kurumları hariç olmak üzere diğer tüm işyerleri için E bildirge ekranı kapatılmıştır. Geçmiş dönem aylık prim ve hizmet belgesi işlemlerine e bildirge v2 uygulaması üzerinden devam edilecektir. E bildirge V2 uygulamasına https://sgkbilgisi.com/e-bildirge-v2-uygulamasi-nasil-kullanilir/ sayfasından giriş yapabilirsiniz.

Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi düzenleme klavuzu 2020

Gelir idaresi başkanlığı tarafından muhtasar ve prim hizmet beyannamesi gönderilmesine ilişkin tüm detayları içeren klavuzlar yayımlandı. Ayrıca konu hakkında sorulan sorular ve cevaplarına ilişkin detaylar da bu klavuzlarda yer almakta. Klavuzları aşağıdan bilgisayarınıza indirebilirsiniz;

1003A Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi düzenleme klavuzu

Bu klavuzda muhtasar ve prim hizmet belgesinin nasıl gönderileceği, gönderilme aşamaları ve tüm detaylar hakkında bilgi mevcuttur. Tam bir rehber niteliğinde olan bu klavuz en güncel bilgileri içermektedir. Klavuzu buradan indirebilirsiniz. 

1003B Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi düzenleme klavuzu

VUK-122/2020-1 sayılı Vergi Usul Kanunu esas alınarak, ücret ödemelerinden yapılan vergi kesintilerinine ait bilgiler ile çalışanların  primleri ve kazançları toplamının , meslek adı ve kodu ile prim  gün sayılarını ayrı bir beyanname ile göndermek isteyenler için hazırlanmış rehberdir. Klavuzu buradan indirebilirsiniz.

Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi için mükellefiyet açtırma rehberi

Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi alacakların izlemesi gereken yol ve tüm bilgileri içeren klavuza buradan ulaşabilirsiniz.

Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi dönem değişikliği bildirimi

Beyanname gönderiminde 3 aylık yerine aylık göndermek isteyenlerin bu taleplerini nasıl gerçekleştirebileceği ve izlenmesi gereken yol konusunda tüm ayrıntılara bu klavuzdan ulaşabilirsiniz. Klavuzu buradan indirebilirsiniz.

Muhtasar prim hizmet beyannamesi soru cevap

Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi hakkında mükellefler tarafından sorulan tüm sorular ile cevapları bu klavuzda yer almaktadır. Soru cevapların yer aldığı klavuzu buradan indirebilirsiniz.

Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

2 Yorum
  1. Erol Albayrak

    Apartmanımızda kapıcı çalışmaktadır. Muhtasar ve hizmet beyannamesi olarak mı vereceğiz yoksa eskisi gibi e bildirge ile aylık bildirge verilecek. Bu konuda açıklama yaparsanız çok sevinirim. Teşekkürler.

    1. Ömer Meriç

      Merhaba. Kolay işverenlik kapsamına geçmeniz gerekiyor. E bildirge ekranı kapatılacak. Oradan bildirge veremezsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.