Öğrenim Kredisi Affı 2020

25

Öğrenim kredisi affı 2020 binlerce öğrenim kredisi diğer adı ile KYK borçlusu tarafından merakla beklenmekte. Ekonomik şartların giderek zorlaşması, maliyetlerin yükselmesi hem üniversitete okuyan aileleri hem de öğrencileri zorlamakta. Çoğu öğrenci ailesinin ekonomik durumu sebebi ile üniversite öğrenim süresi boyunca öğrenim kredisi diğer adı ile KYK kredisinden yararlanmakta.

Üniversiteden mezun olduktan sonra da tabi ki bu borçların ödenmesi gerekmekte. Mezuniyet tarihinden itibaren öğrenim kredi borçları iki yıl içerisinde ödenmediğinde mevcut borçlara ilave olarak faiz de eklenmeye başlanmakta. Hal böyle olunca zaten ödenemeyen borçların ödenme durumu biraz daha zorlaşmakta.  Bu süreçte de herkes öğrenim kredisi affını beklemekte. Zira öğrenim kredisi yapılandırması ile borçların faizlerinin tamamı silinebilmekte ve sadece anapara tahsil edilmekte. Gelelim takipçilerimizin en çok sordukları sorulardan birisi olan kyk borç yapılandırma 2020 yılınca çıkacak mı ve kyk borcu yapılandırma 2020 nasıl olacak sorularının cevabına.

KYK borcu ödenmezse ne olur ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere kredi borçlarınızı üniversiteden mezuniyet tarihinden itibaren iki yıl içerisinde ödemezseniz borçlarınız vergi dairesi takibine alınır. Öğrenim kredisi borcu vergi dairesine bildirilenler ödeme yapmadığında faiz işletilir. Ayrıca borçlardan dolayı banka hesaplarınıza bloke de konulabilir. Blokenin kaldırılabilmesi için de taksitlendirme yapmanız gerekir.

Öğrenim kredisi borcu vergi dairesine bildirilenler 2020

Öğrenim kredisi borcunuzu mezuniyet tarihinden itibaren iki yıl içerisinde ödemediğinizde borçlarınız vergi dairesine intikal eder ve takibi vergi dairesi tarafından yapılır. Bu süreçte vergi dairesi tarafından size bir tebligat gönderilir ve borcu ödemeniz istenir. Borcu belirtilen sürede ödemediğinizde hakkınızda icra takibi başlatılır ve hesaplarınıza bloke konulur.

Geçtiğimiz günlerde Sayın Bakan tarafından açıklama yapılmış ve mezun olduktan sonra sigortalı çalışmayanların borçlarının ertelenebileceği ve vergi dairesine intikal ettirilemeyeceğini belirtmişti. Bu yüzden mezuniyet tarihinden sonra iki yıl dolmadan hemen KYK’ya başvurarak borçlarınızın tekrar ertelenmesini sağlayabilirsiniz. Vergi dairesine intikal eden borçların ertelenebilmesi söz konusu olmamakta maalesef.

Kyk borç erteleme

Normal şartlarda mezun olduktan sonra iki yıllık süre boyunca borçlar ertelenir. Bu iki yıl içerisinde eğer işe başlamıyorsanız iki yıllık süre dolmadan yeniden KYK’ya başvurarak borçlarınızın ertelenmesini talep edebilirsiniz.

KYK Borcu taksitlendirme 2020

Dilerseniz bağlı olduğunuz vergi dairesine başvurarak borçlarınızı taksitlendirebilirsiniz. Ancak taksitlendirme işlemini yapılandırma ile karıştırmayın. Taksitlendirmede faizin üzerine taksit farkı konulur ve taksitle ödemeniz sağlanır. Yapılandırmada ise gecikme faizlerinin tamamı silinerek ödenmesi sağlanır. Taksitlendirmede yıllık faiz oranı yaklaşık yüzde 20 civarındadır.

Örneğin 20 bin liralık bir borcunuz var ve taksitlendirme yaparak ödemeye karar verdiniz ve 12 taksitle ödeyeceksiniz diyelim. Bu durumda yaklaşık 24 bin lira olarak 12 taksitle ayda 2 bin lira gibi bir rakam ödemeniz gerekir. Dolayısıyla bir aciliyetiniz yoksa taksitlendirme yerine yapılandırma beklemeniz ve yapmanız tabi ki çok daha avantajlı olacaktır.

Öğrenim kredisi yapılandırma 2020

Öğrenim kredisi affı başvurusu en son 2018 yılında çıkarılan 7143 Sayılı yasa ile yapılmıştı ve bu yasa 2018/Mart ayı öncesinde kesinleşmiş borçları kapsamıştı.7143 kyk affı 2018 düzenlemesi ile borçların tüm faizleri silinmiş ve anapara üzerinden ödenmesi sağlanmış hatta 36 aya kadar da taksitlendirilmişti.

2020 yılında ise yeni bir öğrenim kredisi affı ile ilgili şu an yürütülen bir çalışma yok. Ancak ilerleyen zamanlarda yeniden yapılandırma yasası çıkartılabilir. Olası bir öğrenci kredisi yapılandırma 2020 düzenlemesi çıkarsa nasıl olacağı, borçların nasıl silineceği konusunda yazımızın devamında bilgi bulabilirsiniz.

Öğrenim kredisi haricinde vergi borçlarınız varsa bunların yeniden yapılandırılması için de başvuru yapabilirsiniz. Hemen https://sgkbilgisi.com/vergi-affi/ sayfamızı ziyaret ederek vergi yapılandırmasından nasıl yararlanabileceğiniz konusunda bilgi bulabilirsiniz.

Öğrenim kredisi affı başvurusu 2020

Şayet 2020 öğrenim kredisi yapılandırma düzenlemesi torba kanun ile çıkarılırsa 2018 yılında olduğu gibi borçların tüm faizleri silinir. Anapara üzerinden peşin ödemede ise TÜFE’nin sadece bir kısmı alınır. Tabi bu da borçlarla ilgili büyük bir avantaj sağlar.

Başvurular vergi dairelerine yapılır. Dilerseniz peşin ödeyip kapatabilir ya da 36 aya kadar taksitlendirme yapabilirsiniz.

Kyk geri ödeme

Geri ödeme yapmak için yapılandırma düzenlemesi çıkmasını beklemenizi öneririz. Zira yapılandırma çıktığında borçların gecikme zamları ve faizleri silinmekte ve borçlar anapara üzerinden taksitle ödenebilmekte. Eğer yapılandırmayı beklemek istemiyorum diyorsanız başvurunuzu yaparak faizi ile beraber taksitle ödeyebilirsiniz.

Öğrenim kredisi affı hakkındaki tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

25 Yorum
 1. Tugba Binay

  Kyk borcumdan dolayı banka hesabıma el koyuldu hacız olurmu yapılandırma çıkmasını beklesem

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Banka hesabınız ile ilgili işlem yapamazsınız. Yapılandırma şu an için zor görünüyor. İlerleyen zamanlarda ne olur bilinmez.

 2. Emre

  Merhaba,
  Geçen yılki yapılandırmayı maalesef kaçırdık. Acaba bu yıl çıkabilecek yeni bir yapılandırma ile ilgili bilginiz var mı?
  Teşekkürler…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an için yapılandırma konusunda bir çalışma bulunmuyor. Çalışma olduğunda duyurusu buradan yapılacaktır.

 3. Cevahir

  Kyk borcumu yapılandırdım
  Vergi dairesinden kantin işyeri açma için berği borcu yoktur yazısı alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ödeme vadesi geçen borç yoksa alabilirsiniz diye biliyorum.

 4. Mustafa

  Geri ödemesi 2011 yılında başlayan kyk borçlarımı ödemedim. Hiç taksitlendirme yapmadım. Üzerime kayıtlı hiçbir şeyim yok. İlk taksidin üzerinden 8 yıl geçti. Son 3 yıldır da yurtdışındayım. Borçlarım zaman aşımına uğramaya başladı mı acaba? Devlet uyanır diye sormaya bile korkuyorum 🙂

  1. Ömer Meriç

   Devlet biziz ve uyandık :). Hakkınızda takip başlatıyorum. Şaka bir yana. Zaman aşımı yok maalesef. Faiz işliyordur. Bir yapılandırma çıkarsa yapılandırıp ödeyin.

   1. Mustafa

    Borçlar yüzünden vatandaşlıktan çıkacam. Umarım severek ayrılırız. Bir sorun çıkarmaz devletimiz :))

    1. Ömer Meriç

     Borcunu ödemeyen adamları sevmeyiz. Vatandaşlıktan da çıkarmayız biz :). Pek severek ayrılamayacaksınız. Bu arada yurtdışı borçlanma yasası değişiyor. Merak eden yakınlarınızı bize yönlendirin. Ücretsiz cevaplıyoruz soruları.

 5. Reyhan

  Kredi borcum var ve yapilandirmadim hic,ayrica sigortali bi iste de calismadigim halde ayrica da dul yetim ayligi aliyorum,buna ragmen bu ayin 20 sinde ziraat hesabimdan 218 lirayi sessiz sedasiz cekiyr ve ben sonrasinda vergi dairesi mevxusunu ogreniyorum,cok buyuk haksizlik degil midir allaseniz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çalışmadığınız için erteleme hakkınız var diye biliyorum. Vergi dairesi ile bir görüşün dilerseniz.

   1. Reyhan

    E devletten basvurmayi dun denedim fakat takipli diye yapamiyormusum

    1. Ömer Meriç

     Bağlı olduğunuz vergi dairesi işe görüşün. Vergi dairesine intikal etmiş borç. Sanırım erteleme hakkınız olmuyor bu durumda. Umarım yakın zamanda yapılandırma çıkar.

     1. Reyhan

      Peki yapilandirmaya kadar maasimdan cekmeye devam mi edecekler acaba

     2. Ömer Meriç

      Maaşınızın 1/4 oranında kesinti olmaya devam eder. Borçlu olduğunuz sürece.

  2. Reyhan

   Lutfen bana bi yardım😭 hem de en zor zamanimda bu geldi basima yaaa

 6. Özge

  Merhaba öğrenim kredisi faiz affı varmı acaba vergi dairesinden tebligat geldi ve verdikleri süre bitti bunun bir cezası varmı acaba daha önce çalışmadiğım için erteledim ama taksitlendirme yada yapılandırma yapmışım hiç sigortalı çalışmama rağmen eve tebliğt geldi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tebligattan sonra belirtilen süre içerisinde vergi dairesine başvurup ödemez ya da taksit yapmaz iseniz büyük ihtimal maaşınızdan kesilmeye başlar.

 7. Ezgi

  Ben hazırlıkta birs alıyordum kalınca 1. Sınıfta krediye dönüştü ve son seneye kadar aldım ama ne kadar aldığımı bilmiyorum acaba ödeme yaparken hazırlıkta aldığım bursuda mı ödicem yoksa o sene hariç diğer senelerimi bilginiz var mı acaba

  1. Ömer Meriç

   Burs karşılıksızdır. O sizden talep edilmez. Kredi tahsil edilir.

 8. Esra

  Merhaba toplamda ne kadar kredi alğımı bilmiyorum eve tebliget geldi acaba taksitlendirme yada yapılandırma yapmışım taksit taksit bölünmüş nasıl anlayabilirim acaba yapılandırma yada taksit olduğunu

  1. Ömer Meriç

   Bunu vergi dairesine sormanızı öneririm.

 9. Emre

  Merhaba,
  Öğrenim kredisinde yapılandırma yapmıştım. Yıl içinde 2 taksitten fazla ödemediğim için ihlal etmiş oldum. Bunu tekrar ödeme yapmak isterken farkettim. Yıl içinde 2 den fazla taksit ödemediğin için yapılandırmaya göre ödeme yapamazsınız uyarısı geldi. Şimdi borcumu ödemek istiyorum. Ne yapmam gerekir.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağlı olduğunuz vergi dairesi ile iletişime geçerek ödeme sağlayabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.