Öğrenim Kredisi Affı Başvurusu 2022

43

Öğrenim kredisi affı 2022 binlerce öğrenim kredisi diğer adı ile KYK borçlusu tarafından merakla beklenmekteydi. Ekonomik şartların giderek zorlaşması, maliyetlerin yükselmesi hem üniversitede okuyan aileleri hem de öğrencileri zorlamakta. Çoğu öğrenci ailesinin ekonomik durumu sebebi ile üniversite öğrenim süresi boyunca öğrenim kredisi diğer adı ile KYK kredisinden yararlanmakta.

Üniversiteden mezun olduktan sonra da tabi ki bu borçların ödenmesi gerekmekte. Mezuniyet tarihinden itibaren öğrenim kredi borçları iki yıl içerisinde ödenmediğinde mevcut borçlara ilave olarak faiz de eklenmeye başlanmakta. Hal böyle olunca zaten ödenemeyen borçların ödenme durumu biraz daha zorlaşmakta. Bu süreçte de herkes öğrenim kredisi affını beklemekte. Zira öğrenim kredisi yapılandırması ile borçların faizlerinin tamamı silinebilmekte ve sadece anapara tahsil edilmekte. 2022’de çıkması olası olan yeni KYF affı kapsamında yeniden yapılandırmanın nasıl olacağı ve detayları yazımızın devamında ulaşabilirsiniz. 

7326 Öğrenim kredisi yapılandırma 2022

Çıkması olası olan yeni öğrenim kredisi borçlarının yeniden yapılandırılması düzenlemesi kapsamında;

 • Borçlara uygulanan gecikme zammı ve faizleri silinecek, 
 • Anapara üzerinden peşin ödemede kyk borç peşin ödeme indirimi sağlanmakta ve çok az bir farkla borcun tamamı kapatılabilmekte, 
 • Dileyen borçlarını yapılandırma kapsamında 36 aya kadar taksitlendirebilecek ve iki ayda bir taksitleri ödeyebilecek.

2022 Öğrenim kredisi affı başvurusu  nasıl yapılır ? 

Öğrenim kredisi borcu yapılandırma başvuruları Vergi Dairelerine başvuru formu ile elden ya da interaktif vergi dairesinden yapılabilmekte. İnteraktif vergi dairesinden online olarak başvurunuzu kolayca tamamlayabilirsiniz. 

KYK Borcu taksitlendirme 2022

Dilerseniz bağlı olduğunuz vergi dairesine başvurarak borçlarınızı öğrenim kredisi geri ödeme taksitlendirmesi yapabilirsiniz. Ancak taksitlendirme işlemini yapılandırma ile karıştırmayın. Taksitlendirmede faizin üzerine taksit farkı konulur ve taksitle ödemeniz sağlanır. Yapılandırmada ise gecikme faizlerinin tamamı silinerek ödenmesi sağlanır. Taksitlendirmede yıllık faiz oranı yaklaşık yüzde 20 civarındadır.

Örneğin 20 bin liralık bir borcunuz var ve taksitlendirme yaparak ödemeye karar verdiniz ve 12 taksitle ödeyeceksiniz diyelim. Bu durumda yaklaşık 24 bin lira olarak 12 taksitle ayda 2 bin lira gibi bir rakam ödemeniz gerekir. Dolayısıyla bir aciliyetiniz yoksa taksitlendirme yerine yapılandırma beklemeniz ve yapmanız tabi ki çok daha avantajlı olacaktır.

Kyk borcu peşin ödeme indirimi 2022

Kanuni düzenleme yürürlüğe girdikten sonra borçların hesaplama şekli değişecek ve kyk peşin ödeme indirimi sağlanacak. . Borçlara uygulanan gecikme zammı ve cezaları silinerek yeniden hesaplama yapılacak ve ertelenecek. Ertelenen tarihe kadar borçlarınızı peşin ya da kendi belirlediğiniz tarihe kadar ödemeniz halinde kyk borcunu peşin ödemede indirim hakkından yararlanmış olacaksınız.

Öğrenim kredisi hakkında sık sorulan sorular ve cevapları

KYK borcu ödenmezse ne olur ?

Bu konuda en çok sorulan soru kyk borç ödenmezse ne olur olmaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz üzere kredi borçlarınızı üniversiteden mezuniyet tarihinden itibaren iki yıl içerisinde ödemezseniz borçlarınız vergi dairesi takibine alınır. Öğrenim kredisi borcu vergi dairesine bildirilenler ödeme yapmadığında faiz işletilir. Ayrıca borçlardan dolayı banka hesaplarınıza bloke de konulabilir. Blokenin kaldırılabilmesi için de taksitlendirme yapmanız gerekir.

Öğrenim kredisi borcu vergi dairesine bildirilenler

Öğrenim kredisi borcunuzu mezuniyet tarihinden itibaren iki yıl içerisinde ödemediğinizde borçlarınız vergi dairesine intikal eder ve takibi vergi dairesi tarafından yapılır. Bu süreçte vergi dairesi tarafından size bir tebligat gönderilir ve borcu ödemeniz istenir. Borcu belirtilen sürede ödemediğinizde hakkınızda icra takibi başlatılır ve hesaplarınıza bloke konulur.

Kyk borç ertelemesi nasıl yapılır ?

Normal şartlarda mezun olduktan sonra iki yıllık süre boyunca borçlar ertelenir. Bu iki yıl içerisinde eğer işe başlamıyorsanız iki yıllık süre dolmadan yeniden KYK’ya başvurarak borçlarınızın ertelenmesini talep edebilirsiniz.

Kyk borç erteleme dilekçesi nereye gönderilir ? 

Yeni kyk vergi affı ile borçlar otomatik olarak ertelenecek. Ertelenen borçlarınızı ve son ödeme tarihini ve borca ilişkin tüm bilgileri interaktif vergi dairesi üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Dilekçe ile ayrıca başvuru yapmanız gerekmiyor.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

43 Yorum
 1. asf

  ne zamn çıkıcak bu aff

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu sene sonunda çıkmasını bekliyoruz.

 2. Cansu

  Merhaba, 2012’de mezun oldum, kredi borcumu yıllarca ödemedim. Geçen sene yapılandırma yaptım fakat ilk taksiti kaçırdığım için yapılandırma haliyle iptal oldu. Şimdi yeniden yapılandırma bekliyorum. Yapılandırma dönemi olmadan borcun tamamını ödemek istesem faiz indirimi oluyor mu?

  1. Cansu

   Bir de şunu sormak istiyorum, borçtan dolayı hesaplarımda bloke mevcut. Ben evde takı vs. üretiyorum bunun için vergi muafiyetine başvurmayı planlıyorum, banka hesaplarımdaki bloke durumu buna engel olur mu? Babamdan ölüm aylığı alıyorum bir de vergi muafiyetinden yararlanmam durumunda ölüm aylığım kesilir mi? Durumum biraz karışık, umarım anlatabilmişimdir. 🙂

 3. Yasemen

  Merhaba
  2022 yılı için yapılandırma mevcut mu ? Nereden öğrenebilirim?

  Birde nasil taksitlendirme yapabilirim . Taksitlendirme yaparsam yapılandırma gelirse yapılandırmadan yararlanabilirmiyim ?

  Bilgi verirmisiniz?
  Teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu anda aktif bir yapılandırma yasası yok. Taksitlendirme olur ama tecil faizi alınarak yapılıyor. Sonrasında yapılandırma çıkarsa taksit devam ederken önceki yapılandırmada dahil etmişlerdi. Yeni yasa gelirse kesin olmamakla birlikte yine dahil ederler herhalde.

   1. Yasin

    Merhaba 2022 yılında kyk öğrenim kredisi yapılandırması olacakmış acaba

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Yakın zamanda yeni bir yapılandırma yasası bekliyoruz. Takipte kalın.

 4. emre

  gelecek kyk ödemem başlayacak ama interaktif vergi dairesinde borcum görünmüyor. 7326 sayılı kanuna kyk dahil değil mi acaba ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Vergi dairesine intikal eden öğrenim kredisi borçları yapılandırmaya dahil ediliyor. Sizin intikal etmediyse olmaz. Yine de bağlı olduğunuz vergi dairesinden bir sorun isterseniz.

 5. Ülkü

  Atyın 4 ünde işten çıkarıldım işssiz kaldım erteleme istedim 5 aydır cevap yok faiz işliyor neden ertelenmiyor müşteri temsilcisi 4 gün siğorta yattı ise ertelenmez diyor bu işten çıkış günü benim suçum mu neden ertelenmesin birde işten çıkış belgesi ve dilekçe gönderdim kykya bilgi verir misiniz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Konu hakkında ilgili Kurumla görüşerek sonuç almanızı öneririm. Görüşmüşsünüz zaten. Dedikleri gibi oluyor diye biliyorum. Dilekçenin sonucunu bekleyebilirsiniz yine de.

  2. Cazibe

   Merhabalar öğrenimden dolayı hesaplarıma bloke geldi ama eve öncesinde herhangi bir tebligat gelmedi bildirmediler taksitlendirme yapmak istedim çok yüksek oranda para istediler önce buntutarı yatırın sonra taksitlendirin dediler ama benim zaten durumun olsa hepsinide kapatırım ama durumum yok çalışıyorum ama zaten borçların var peşinat gibi istedikleri parayı yatırmadan taksitlendirmenin bir yolu varmı

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Maalesef peşinat yatırmadan taksitlendiremezsiniz.

 6. Emre

  Merhaba,
  Öğrenim kredisinde yapılandırma yapmıştım. Yıl içinde 2 taksitten fazla ödemediğim için ihlal etmiş oldum. Bunu tekrar ödeme yapmak isterken farkettim. Yıl içinde 2 den fazla taksit ödemediğin için yapılandırmaya göre ödeme yapamazsınız uyarısı geldi. Şimdi borcumu ödemek istiyorum. Ne yapmam gerekir.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağlı olduğunuz vergi dairesi ile iletişime geçerek ödeme sağlayabilirsiniz.

 7. Esra

  Merhaba toplamda ne kadar kredi alğımı bilmiyorum eve tebliget geldi acaba taksitlendirme yada yapılandırma yapmışım taksit taksit bölünmüş nasıl anlayabilirim acaba yapılandırma yada taksit olduğunu

  1. Ömer Meriç

   Bunu vergi dairesine sormanızı öneririm.

 8. Ezgi

  Ben hazırlıkta birs alıyordum kalınca 1. Sınıfta krediye dönüştü ve son seneye kadar aldım ama ne kadar aldığımı bilmiyorum acaba ödeme yaparken hazırlıkta aldığım bursuda mı ödicem yoksa o sene hariç diğer senelerimi bilginiz var mı acaba

  1. Ömer Meriç

   Burs karşılıksızdır. O sizden talep edilmez. Kredi tahsil edilir.

 9. Özge

  Merhaba öğrenim kredisi faiz affı varmı acaba vergi dairesinden tebligat geldi ve verdikleri süre bitti bunun bir cezası varmı acaba daha önce çalışmadiğım için erteledim ama taksitlendirme yada yapılandırma yapmışım hiç sigortalı çalışmama rağmen eve tebliğt geldi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tebligattan sonra belirtilen süre içerisinde vergi dairesine başvurup ödemez ya da taksit yapmaz iseniz büyük ihtimal maaşınızdan kesilmeye başlar.

 10. Reyhan

  Kredi borcum var ve yapilandirmadim hic,ayrica sigortali bi iste de calismadigim halde ayrica da dul yetim ayligi aliyorum,buna ragmen bu ayin 20 sinde ziraat hesabimdan 218 lirayi sessiz sedasiz cekiyr ve ben sonrasinda vergi dairesi mevxusunu ogreniyorum,cok buyuk haksizlik degil midir allaseniz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çalışmadığınız için erteleme hakkınız var diye biliyorum. Vergi dairesi ile bir görüşün dilerseniz.

   1. Reyhan

    E devletten basvurmayi dun denedim fakat takipli diye yapamiyormusum

    1. Ömer Meriç

     Bağlı olduğunuz vergi dairesi işe görüşün. Vergi dairesine intikal etmiş borç. Sanırım erteleme hakkınız olmuyor bu durumda. Umarım yakın zamanda yapılandırma çıkar.

     1. Reyhan

      Peki yapilandirmaya kadar maasimdan cekmeye devam mi edecekler acaba

     2. Ömer Meriç

      Maaşınızın 1/4 oranında kesinti olmaya devam eder. Borçlu olduğunuz sürece.

  2. Reyhan

   Lutfen bana bi yardım???? hem de en zor zamanimda bu geldi basima yaaa

 11. Mustafa

  Geri ödemesi 2011 yılında başlayan kyk borçlarımı ödemedim. Hiç taksitlendirme yapmadım. Üzerime kayıtlı hiçbir şeyim yok. İlk taksidin üzerinden 8 yıl geçti. Son 3 yıldır da yurtdışındayım. Borçlarım zaman aşımına uğramaya başladı mı acaba? Devlet uyanır diye sormaya bile korkuyorum 🙂

  1. Ömer Meriç

   Devlet biziz ve uyandık :). Hakkınızda takip başlatıyorum. Şaka bir yana. Zaman aşımı yok maalesef. Faiz işliyordur. Bir yapılandırma çıkarsa yapılandırıp ödeyin.

   1. Mustafa

    Borçlar yüzünden vatandaşlıktan çıkacam. Umarım severek ayrılırız. Bir sorun çıkarmaz devletimiz :))

    1. Ömer Meriç

     Borcunu ödemeyen adamları sevmeyiz. Vatandaşlıktan da çıkarmayız biz :). Pek severek ayrılamayacaksınız. Bu arada yurtdışı borçlanma yasası değişiyor. Merak eden yakınlarınızı bize yönlendirin. Ücretsiz cevaplıyoruz soruları.

 12. Cevahir

  Kyk borcumu yapılandırdım
  Vergi dairesinden kantin işyeri açma için berği borcu yoktur yazısı alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ödeme vadesi geçen borç yoksa alabilirsiniz diye biliyorum.

 13. Emre

  Merhaba,
  Geçen yılki yapılandırmayı maalesef kaçırdık. Acaba bu yıl çıkabilecek yeni bir yapılandırma ile ilgili bilginiz var mı?
  Teşekkürler…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an için yapılandırma konusunda bir çalışma bulunmuyor. Çalışma olduğunda duyurusu buradan yapılacaktır.

  2. Şenol

   İyi günler. 2020 için berat Albayrak on açıklaması vardı 2019 dan. 2020 başında olacak diye ama ses yok. Bu konuda baskı yapma imkanımız yok mu nereye başvurulmalı. 24,000 lık borç olmuş 39 bin. Nasıl ödenir bu elimde ana para kadar imkan var direk ödemek istiyorum ama af yok. Bu işe bir çözüm bulunması gerekiyor. Devlet sadece KYK için bir çalışma yapmalı, oysa şirketleri de bu affa dahil ettiği için herşey zorlaşıyor. Bu konuda birşey yapılmalı

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. CİMER ya da diğer resmi başvuru kanalları üzerinden talebinizi iletebilir ve gündem oluşturabilirsiniz. Şu an için bir çalışma yok maalesef.

    1. Sunay

     İyı günler benimde banka kartıma bloke geldı bana. Hiçbir sekılde teblikat gelmedı gelmedıgı ıcınde haberım olmadı kartıma bloke gelınce haberım oldu bu durumda ne yapmam lazım teblıkat gelmedıgı icin yapılandırmadan bılgım olmadı nasıl bır yol izlemem lazım

     1. Ömer Meriç

      Merhaba. Blokeyi vergi dairesi koyuyor. Bağlı olduğunuz vergi dairesi ile görüşün. Taksitlendirme ile kaldırabiliyorlar blokeyi.

 14. Tugba Binay

  Kyk borcumdan dolayı banka hesabıma el koyuldu hacız olurmu yapılandırma çıkmasını beklesem

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Banka hesabınız ile ilgili işlem yapamazsınız. Yapılandırma şu an için zor görünüyor. İlerleyen zamanlarda ne olur bilinmez.