Öğrenim Kredisi Affı 2023 & Faizlerin Tamamı Silinecek

Öğrenim kredisi affı binlerce öğrenim kredisi diğer adı ile KYK borçlusu tarafından merakla beklenmekteydi. Ekonomik şartların giderek zorlaşması, maliyetlerin yükselmesi hem üniversitede okuyan aileleri hem de öğrencileri zorlamakta. Çoğu öğrenci ailesinin ekonomik durumu sebebi ile üniversite öğrenim süresi boyunca öğrenim kredisi diğer adı ile KYK kredisi kapsamından yararlanmakta.

Üniversiteden mezun olduktan sonra da tabi ki bu borçların ödenmesi gerekmekte. Mezuniyet tarihinden itibaren öğrenim kredi borçları iki yıl içerisinde ödenmediğinde mevcut borçlara ilave olarak faiz de eklenmeye başlanmakta. Hal böyle olunca zaten ödenemeyen borçların ödenme durumu biraz daha zorlaşmakta. Bu süreçte de herkes öğrenim kredisi affını beklemekte. Yeni torba yasa ile 31.12.2022 tarihi ve öncesi kesinleşen KYK kredisi borçlarının gecikme zammı ve faizleri silinecek.

Öğrenim kredisi yapılandırması ile borçların faizlerinin tamamı silinebilmekte ve sadece anapara tahsil edilmekte. Çıkarılacak kyk yapılandırma torba yasası ile KYK borçlarının faizlerinin tamamen silinmesi ve borçların taksitle ödenmesi sağlanacak. Düzenleme ile öğrenciler okuldan mezun olduktan sonra ana para üzerinden borçlarını taksitlerle ödeyebilecek. Sigortalı olarak çalışmayanlar hakkında e-haciz gibi işlemler uygulanmayacak. 

Öğrenim kredisi yapılandırması nasıl olacak?

Önceki torba yasa düzenlemesinde öğrenim kredisi borçlarının ana para tutarlarında kısmen indirim olsa da faizlerinde herhangi bir düzenleme yapılmadı. Bunun için öğrenim kredisi affının çıkması gerekiyor. 2023/Şubat ayı içinde çıkması beklenen yeni öğrenim kredisi borçlarının yeniden yapılandırılması düzenlemesi kapsamında;

 • Borçlara uygulanan gecikme zammı ve faizleri silinecek, 
 • Anapara üzerinden peşin ödemede KYK borç peşin ödeme indirimi sağlanmakta ve çok az bir farkla borcun tamamı kapatılabilmekte, 
 • Dileyen borçlarını yapılandırma kapsamında 36 aya kadar taksitlendirebilecek ve iki ayda bir taksitleri ödeyebilecek.

Kyk borcu faiz sildirme başvurusu nasıl yapılır? 

Öğrenim kredisi borcu yapılandırma başvuru işlemleri Vergi Dairelerine başvuru formu ile elden ya da interaktif vergi dairesinden yapılabilmekte. İnteraktif vergi dairesinden online olarak kyk gecikme zammı sildirme başvurunuzu kolayca tamamlayabilirsiniz. 

Kyk borcu peşin ödeme indirimi 2023

Kyk gecikme zammı affı Kanuni düzenlemesi yürürlüğe girdikten sonra borçların hesaplama şekli değişecek ve KYK peşin ödeme indirimi sağlanacak. Borçlara uygulanan gecikme zammı ve cezaları silinerek yeniden hesaplama yapılacak ve ertelenecek. Ertelenen tarihe kadar borçlarınızı peşin ya da kendi belirlediğiniz tarihe kadar ödemeniz halinde KYK borcunu peşin ödemede indirim hakkından yararlanmış olacaksınız.

Öğrenim kredisi hakkında sık sorulan sorular ve cevapları

KYK borcu ne demek?

KYK-Kredi Yurtlar Kurumu öğrencilere geri ödemeli olarak öğrenim süresi boyunca öğrenim kredisi sağlamaktadır. KYK borcu da bu kredi kapsamında ödenmesi gereken geri ödemeyi tanımlar.

KYK borcu ödenmezse ne olur ?

Bu konuda en çok sorulan soru kyk borç ödenmezse ne olur olmaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz üzere kredi borçlarınızı üniversiteden mezuniyet tarihinden itibaren iki yıl içerisinde ödemezseniz borçlarınız vergi dairesi takibine alınır. Öğrenim kredisi borcu vergi dairesine bildirilenler ödeme yapmadığında faiz işletilir. Ayrıca borçlardan dolayı banka hesaplarınıza bloke de konulabilir. Blokenin kaldırılabilmesi için de taksitlendirme yapmanız gerekir.

Öğrenim kredisi borcu vergi dairesine bildirilenler

Öğrenim kredisi borcunuzu mezuniyet tarihinden itibaren iki yıl içerisinde ödemediğinizde borçlarınız vergi dairesine intikal eder ve takibi vergi dairesi tarafından yapılır. Bu süreçte vergi dairesi tarafından size bir tebligat gönderilir ve borcu ödemeniz istenir. Borcu belirtilen sürede ödemediğinizde hakkınızda icra takibi başlatılır ve hesaplarınıza bloke konulur.

Kyk borç ertelemesi nasıl yapılır ?

Normal şartlarda mezun olduktan sonra iki yıllık süre boyunca borçlar ertelenir. Bu iki yıl içerisinde eğer işe başlamıyorsanız iki yıllık süre dolmadan yeniden KYK’ya başvurarak borçlarınızın ertelenmesini talep edebilirsiniz.

Kyk borç erteleme dilekçesi nereye gönderilir ? 

Yeni kyk vergi affı ile borçlar otomatik olarak ertelenecek. Ertelenen borçlarınızı ve son ödeme tarihini ve borca ilişkin tüm bilgileri interaktif vergi dairesi üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Dilekçe ile ayrıca başvuru yapmanız gerekmiyor.

Kyk kredi borcu hangi durumlarda silinir?

KYK borçlarının tamamı silinmez. Yasal düzenlemeler ile hükümet sadece gecikme zammı ve faizinden vazgeçer. Çalışma durumu olmayan ve bunu raporla belgeleyen ve vefat edenlerin borçları silinir.

Öğrenim kredisi geri ödenir mi?

Öğrenim kredisi borçları geri ödeme kapsamındadır. Okuldan mezun olduktan sonra 2 yıl içerisinde ve öğrenim kredisi alınan süre boyunca taksitle ödenmesi gerekmektedir.

Öğrenim kredisi borcu evlenince silinir mi?

Öğrenim kredisi borçlarının evlenince silinebilmesi mümkün değildir.

Öğrenim kredisi faizleri silinecek mi 2023

Çıkması olası torba yasa ile öğrenim kredisi faizlerinin de silinmesi bekleniyor.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Öğrenim Kredisi Affı 2023 & Faizlerin Tamamı Silinecek” üzerine 45 yorum
 1. Merhaba, şuan da kyk borcumdan dolayı bankalara bloke konmuş durumda . 2015 ‘de mezun oldum bi kısmını ödemiştim sonra yapılandırdım . Fakat ödeme yapmadım bozuldu. Şuan da ana borc 10.000 faizi ile birlikte 18.700 tl görünüyor. Ana parayı ödesem faizi silinir mi yoksa 18.700 ödemek zorunda mıyım şuan

  Teşekkürler

  Cevapla
 2. Merhaba, 2012’de mezun oldum, kredi borcumu yıllarca ödemedim. Geçen sene yapılandırma yaptım fakat ilk taksiti kaçırdığım için yapılandırma haliyle iptal oldu. Şimdi yeniden yapılandırma bekliyorum. Yapılandırma dönemi olmadan borcun tamamını ödemek istesem faiz indirimi oluyor mu?

  Cevapla
  • Bir de şunu sormak istiyorum, borçtan dolayı hesaplarımda bloke mevcut. Ben evde takı vs. üretiyorum bunun için vergi muafiyetine başvurmayı planlıyorum, banka hesaplarımdaki bloke durumu buna engel olur mu? Babamdan ölüm aylığı alıyorum bir de vergi muafiyetinden yararlanmam durumunda ölüm aylığım kesilir mi? Durumum biraz karışık, umarım anlatabilmişimdir. 🙂

   Cevapla
 3. Merhaba
  2022 yılı için yapılandırma mevcut mu ? Nereden öğrenebilirim?

  Birde nasil taksitlendirme yapabilirim . Taksitlendirme yaparsam yapılandırma gelirse yapılandırmadan yararlanabilirmiyim ?

  Bilgi verirmisiniz?
  Teşekkür ederim

  Cevapla
  • Merhaba. Şu anda aktif bir yapılandırma yasası yok. Taksitlendirme olur ama tecil faizi alınarak yapılıyor. Sonrasında yapılandırma çıkarsa taksit devam ederken önceki yapılandırmada dahil etmişlerdi. Yeni yasa gelirse kesin olmamakla birlikte yine dahil ederler herhalde.

   Cevapla
 4. gelecek kyk ödemem başlayacak ama interaktif vergi dairesinde borcum görünmüyor. 7326 sayılı kanuna kyk dahil değil mi acaba ?

  Cevapla
  • Merhaba. Vergi dairesine intikal eden öğrenim kredisi borçları yapılandırmaya dahil ediliyor. Sizin intikal etmediyse olmaz. Yine de bağlı olduğunuz vergi dairesinden bir sorun isterseniz.

   Cevapla
 5. Atyın 4 ünde işten çıkarıldım işssiz kaldım erteleme istedim 5 aydır cevap yok faiz işliyor neden ertelenmiyor müşteri temsilcisi 4 gün siğorta yattı ise ertelenmez diyor bu işten çıkış günü benim suçum mu neden ertelenmesin birde işten çıkış belgesi ve dilekçe gönderdim kykya bilgi verir misiniz

  Cevapla
  • Merhaba. Konu hakkında ilgili Kurumla görüşerek sonuç almanızı öneririm. Görüşmüşsünüz zaten. Dedikleri gibi oluyor diye biliyorum. Dilekçenin sonucunu bekleyebilirsiniz yine de.

   Cevapla
  • Merhabalar öğrenimden dolayı hesaplarıma bloke geldi ama eve öncesinde herhangi bir tebligat gelmedi bildirmediler taksitlendirme yapmak istedim çok yüksek oranda para istediler önce buntutarı yatırın sonra taksitlendirin dediler ama benim zaten durumun olsa hepsinide kapatırım ama durumum yok çalışıyorum ama zaten borçların var peşinat gibi istedikleri parayı yatırmadan taksitlendirmenin bir yolu varmı

   Cevapla
 6. Merhaba,
  Öğrenim kredisinde yapılandırma yapmıştım. Yıl içinde 2 taksitten fazla ödemediğim için ihlal etmiş oldum. Bunu tekrar ödeme yapmak isterken farkettim. Yıl içinde 2 den fazla taksit ödemediğin için yapılandırmaya göre ödeme yapamazsınız uyarısı geldi. Şimdi borcumu ödemek istiyorum. Ne yapmam gerekir.

  Cevapla
 7. Merhaba toplamda ne kadar kredi alğımı bilmiyorum eve tebliget geldi acaba taksitlendirme yada yapılandırma yapmışım taksit taksit bölünmüş nasıl anlayabilirim acaba yapılandırma yada taksit olduğunu

  Cevapla
 8. Ben hazırlıkta birs alıyordum kalınca 1. Sınıfta krediye dönüştü ve son seneye kadar aldım ama ne kadar aldığımı bilmiyorum acaba ödeme yaparken hazırlıkta aldığım bursuda mı ödicem yoksa o sene hariç diğer senelerimi bilginiz var mı acaba

  Cevapla
 9. Merhaba öğrenim kredisi faiz affı varmı acaba vergi dairesinden tebligat geldi ve verdikleri süre bitti bunun bir cezası varmı acaba daha önce çalışmadiğım için erteledim ama taksitlendirme yada yapılandırma yapmışım hiç sigortalı çalışmama rağmen eve tebliğt geldi

  Cevapla
  • Merhaba. Tebligattan sonra belirtilen süre içerisinde vergi dairesine başvurup ödemez ya da taksit yapmaz iseniz büyük ihtimal maaşınızdan kesilmeye başlar.

   Cevapla
 10. Kredi borcum var ve yapilandirmadim hic,ayrica sigortali bi iste de calismadigim halde ayrica da dul yetim ayligi aliyorum,buna ragmen bu ayin 20 sinde ziraat hesabimdan 218 lirayi sessiz sedasiz cekiyr ve ben sonrasinda vergi dairesi mevxusunu ogreniyorum,cok buyuk haksizlik degil midir allaseniz

  Cevapla
 11. Geri ödemesi 2011 yılında başlayan kyk borçlarımı ödemedim. Hiç taksitlendirme yapmadım. Üzerime kayıtlı hiçbir şeyim yok. İlk taksidin üzerinden 8 yıl geçti. Son 3 yıldır da yurtdışındayım. Borçlarım zaman aşımına uğramaya başladı mı acaba? Devlet uyanır diye sormaya bile korkuyorum 🙂

  Cevapla
  • Devlet biziz ve uyandık :). Hakkınızda takip başlatıyorum. Şaka bir yana. Zaman aşımı yok maalesef. Faiz işliyordur. Bir yapılandırma çıkarsa yapılandırıp ödeyin.

   Cevapla
   • Borçlar yüzünden vatandaşlıktan çıkacam. Umarım severek ayrılırız. Bir sorun çıkarmaz devletimiz :))

    Cevapla
    • Borcunu ödemeyen adamları sevmeyiz. Vatandaşlıktan da çıkarmayız biz :). Pek severek ayrılamayacaksınız. Bu arada yurtdışı borçlanma yasası değişiyor. Merak eden yakınlarınızı bize yönlendirin. Ücretsiz cevaplıyoruz soruları.

     Cevapla
 12. Kyk borcumu yapılandırdım
  Vergi dairesinden kantin işyeri açma için berği borcu yoktur yazısı alabilirmiyim

  Cevapla
 13. Merhaba,
  Geçen yılki yapılandırmayı maalesef kaçırdık. Acaba bu yıl çıkabilecek yeni bir yapılandırma ile ilgili bilginiz var mı?
  Teşekkürler…

  Cevapla
  • Merhaba. Şu an için yapılandırma konusunda bir çalışma bulunmuyor. Çalışma olduğunda duyurusu buradan yapılacaktır.

   Cevapla
  • İyi günler. 2020 için berat Albayrak on açıklaması vardı 2019 dan. 2020 başında olacak diye ama ses yok. Bu konuda baskı yapma imkanımız yok mu nereye başvurulmalı. 24,000 lık borç olmuş 39 bin. Nasıl ödenir bu elimde ana para kadar imkan var direk ödemek istiyorum ama af yok. Bu işe bir çözüm bulunması gerekiyor. Devlet sadece KYK için bir çalışma yapmalı, oysa şirketleri de bu affa dahil ettiği için herşey zorlaşıyor. Bu konuda birşey yapılmalı

   Cevapla
   • Merhaba. CİMER ya da diğer resmi başvuru kanalları üzerinden talebinizi iletebilir ve gündem oluşturabilirsiniz. Şu an için bir çalışma yok maalesef.

    Cevapla
    • İyı günler benimde banka kartıma bloke geldı bana. Hiçbir sekılde teblikat gelmedı gelmedıgı ıcınde haberım olmadı kartıma bloke gelınce haberım oldu bu durumda ne yapmam lazım teblıkat gelmedıgı icin yapılandırmadan bılgım olmadı nasıl bır yol izlemem lazım

     Cevapla
     • Merhaba. Blokeyi vergi dairesi koyuyor. Bağlı olduğunuz vergi dairesi ile görüşün. Taksitlendirme ile kaldırabiliyorlar blokeyi.

  • Merhaba. Banka hesabınız ile ilgili işlem yapamazsınız. Yapılandırma şu an için zor görünüyor. İlerleyen zamanlarda ne olur bilinmez.

   Cevapla
Yorum yapın