Ölüm Parası Ne Kadar 2019

Sigortalı çalışırken, bağkurlu iken ya da Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli aylığı alırken v.s. vefat edenlerin hak sahiplerine Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ölüm parası ödenmektedir. Daha önce sgk ölüm parası başlıklı yazımızda ölüm parası nasıl alınır, ölüm yardımı şartları nelerdir, sgk ölüm yardımı başvurusu nasıl yapılır v.s. gibi merak edilen tüm soruların cevabını vermiştik. Her yıl ödenecek olum parasi tutarı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmekte ve 01 Ocak ile 31 Aralık tarihleri arasında geçerli olmakta. Peki 01 Ocak 2019 tarihi ile 31 Aralık 2019 tarihi arası ölüm parası ne kadar, emekli sandığı memur ölüm parası ne kadar 2019? İşte cevabı:

Ölüm yardımı 2019 ne  kadar ?

Emekli ölüm parası SSK ve Bağkur kapsamındakiler için farklı ödenirken memur emeklisi ya da çalışan memurlar için farklılık göstermektedir. Bu yüzden ölüm yardımı ne kadar konusunu ayrı başlıklar altında ele almak daha iyi olacak.

1-SSK/Bağkur cenaze yardımı ne kadar 2019

SSK ve Bağkur kapsamında emekli aylığı alırken vefat edenlere ya da en az 360 gün primi varken vefat edenlerin hak sahiplerine cenaze yardımı 2018 yılında bir defaya mahsus 595,00 TL olarak ödenmektedir. ölüm parası 2019 Ocak ayından itibaren zamlı olarak ödenecek.

Buna göre 01 Ocak 2019-31 Aralık 2019 tarihleri arasında vefat edenlere ödenecek bağkur/ssk ölüm parası tutarı bir defaya mahsus: 715,00  TL 

2-ölüm parası ne kadar 2019 emekli sandığı ne kadar ? 

Emekli sandığı ölüm parası memurun kendisinin vefatı halinde hak sahiplerine ödenecek tutar 2200,00 TL,

Çocuklarının ya da eşinin vefatı halinde memura ödenecek tutar ise 1100,00 TL 

Ölüm parası nasıl alınır 2019, ölüm parası alma şartları 2019

Bu yardım Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan kendi sigortalılığından dolayı emekli olanlar ile iş kazası geliri alanların vefat halinde ödenir. Ayrıca vefat tarihi itibariyle emekli olmayıp sigorta, bağkur, emekli sandığı v.s. kapsamında toplam gün sayısı en az 360 gün olanların hak sahiplerine de ödenir. Ölüm aylığı, yetim aylığı v.s. alırken vefat edenler için ölüm parası ödenmez. Emekli ölüm yardımı ödenebilecek kişiler ise eş, çocuklar, anne ya da baba, kardeşler ya da belgelenmesi halinde üçüncü kişiler.

Ölüm yardımı ödeneği alabilmeniz için cenaze yardımı talep formu ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmanız gerekiyor. SSK ve Bağkur kapsamındakiler için başvurular  son çalışmanın bulunduğu SGK’ya yapılabiliyorken emekli sandığı ölüm yardımı için başvuruların Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı/Ankara’ya yapılması gerekiyor.

Cenaze ödeneği başvurusunda istenen belgeler ise şunlardır;

  • Sgk ölüm yardımı talep formu. Formlar aşağıdadır. İndirebilirsiniz.

SSK/bağkur cenaze parası 2019 başvuru formu indir

Memur ölüm yardımı 2019 başvuru formu indir

Ölüm parası sorgulama, ölüm yardımı sorgulaması nasıl yapılır ?

Ssk ölüm yardımı ile bağkur ölüm parası sorgulamasını ve memur ölüm yardımı sorgulamasını şu an için online yapamıyorsunuz. Aslında e devlet sisteminde vardı ama şu an sorgulama sağlıklı çalışmıyor.

Ölüm parası ne zaman alınır ? 

Sgk olum parasi başvuru tarihinden itibaren ortalama 2-3 ay sonra alınabilmektedir. Tabi emekliye ölüm parası ödemesinin yapılacağı tarih başvuru yaptığınız SGK’nın iş yoğunluğuna göre değişkenlik gösterebilmekte. Bu yüzden ölüm parası ne kadar sürede alınır sorusunun tek bir cevabı yok.

Yorumlar (0)
Yorum Ekle