P.e.k/ bsmk dğr /ek gstrg

28

P.e.k/ bsmk dğr /ek gstrg SGK hizmet dökümünde yer alan ve anlamları çalışanlar tarafından merak edilen parametreler arasında yer almaktadır. Hizmet dökümü sorgulaması yapan çalışanların en çok merak ettikleri ve ne olduğu konusunda fikir sahibi olamadıkları kısım ise P.E.K./ Bsmk Dğr/ Ek Gstrg kısmı.

Peki hizmet dökümünde yer alan p.e.k/ bsmk dğr/ek gösterge parametreleri ne anlama gelir, p.e.k/ bsmk dğr /ek gstrg özel sektör ile kamuda farklı mı ? İşte cevabı.

P.e.k/ bsmk dğr /ek gstrg ne demek sgk ?

Dilerseniz ek gösterge,  p.e.k/ bsmk dğr ne demek sorularını ayrı başlıklar altında değerlendirelim. Çünkü her biri ayrı anlama gelmekte. Bu yüzden ayrı başlıklar altında her biri hakkında ayrıntılı bilgi verilecektir.

Pek ne demek ?

P.e.k’nin açılımı prime esas kazançtır. Diğer adı ile brüt maaşınız yani emekliliğe esas kazancınızdır. Emekli maaşı hesaplamasında esas alınan en önemli parametrelerden birisidir. Asgari ücretliler için bu kısım brüt asgari ücrettir. PEK net maaş değildir. Sigorta primine esas brüt kazançtır. Brütten nete maaş hesaplaması bu tutar üzerinden yapılmaktadır. Asgari ücretli çalışanlar için güncel prime esas kazanç tutarlarına https://sgkbilgisi.com/brutten-nete/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Sgk basamak değeri nedir ( bsmk nedir) ?

Bildiğiniz gibi eskiden 4b bağkur kapsamındakiler bağkur ödemeye başladıklarında en düşük basamaktan prim ödemesi yapıyorlardı. Buradaki basamak değeri kısmı 2008 yılından önce bağkura prim ödemesi olanlar için geçerli. Hangi basamaktan ne kadar süre prim ödemesi yaptığınızı bu kısımdan tespit edebilirsiniz.

Malumunu bağkurda basamak olayı 5510 Sayılı Kanunla birlikte 2008 yılından itibaren kaldırıldı. Artık onun yerine taban ve tavan prim uygulamaları var. Normalde Sosyal Güvenlik Kurumu’na herhangi bir beyanda bulunmadığınızda en düşük prime esas kazanç üzerinden yani tabandan prim ödemesi yaparsınız. Ancak daha yüksek emekli maaşı almak istiyorsanız primi yükseltmeniz gerekiyor. Bağlı olduğunuz SGK’ya dilekçe ile başvurarak primi yükseltebilirsiniz.

Ek gstrg (ek gösterge) nedir ?

Devlet memurlarının prime esas kazanç hesaplaması yani emeklilikte esas alınacak kazançları normal çalışanlara göre farklı hesaplanır. Memurlar için ek göstergenin önemi büyüktür. Zira emekli maaşları ve ikramiyeleri v.s. hesaplanırken ek gösterge esas alınır.

Ek göstergesi yüksek olan memurlar doğal olarak daha yüksek emekli maaşı ve ikramiye alabilirler. Ek gösterge memurun çalıştığı unvana, hizmet sınıfına ve derecelere göre farklılık göstermektedir.

Böylece kısaca p.e.k/ bsmk dğr /ek gstrg ne demek sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Peki pek bsmk dgr ek gst tutarlarının emekli maaşına etkisi nasıldır.

P.e.k/ bsmk dğr /ek gstrg hesaplama

Online olarak hesaplama yapılabilecek e devlet üzerinde bir uygulama bulunmamakta. Prime esas kazanç zaten net maaş üzerinden hesap edilir ve çalışanların brüt maaşıdır. Hesaplaması net maaş üzerinden yapılır. Diğerlerinin ne olduğu ve hesaplamanın nasıl yapıldığı konusunda ayrıntılar da yukarıda verilmiştir.

Prime esas kazancın emekli maaşına etkisi

Emekli maaş hesaplamasında en önemli etken özel sektör çalışanları için prime esas kazanç, memurlar için ek gösterge ve bağkurlular için ise 2008 öncesinde basamak değeri sonrasında ise prim ödeme tutarıdır. Bu tutarların yüksek olması doğal olarak yüksek emekli maaşı almanızı sağlar. Maaşı düşük olan memurlar ile yüksek olan memurların maaşları ve ikramiye ödemeleri arasında da büyük farklılıklar olmasının sebebi ek göstergedir. Emekli olduğunuzda alabileceğiniz ortalama maaş için https://sgkbilgisi.com/ne-kadar-emekli-maasi-alirim/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz .

Konu hakkındaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

28 Yorum
 1. Serdal

  Merhabalar özel sektörde çalışan birisinin hizmet döküm cetvelinde P.E.K./Bsmk Dğr/Ek Gstrg alanının olduğu sütunda 14,727.47 yazıyorsa aldığı net maaş ne kadar olur? Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 10500 TL net maaş ödenmesi gerekir.

 2. Atilla

  Özel şirkette çalışan birinin sgk hizmet dökümünde p. e. k 3700 TL gözüküyorsa aldığı net maaş ne kadardır.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Net olarak 2865,90 TL maaş ödenmesi gerekir. Bu bekar ve çocuksuz çalışan için olan maaştır. Çocuk varsa, evli iseniz AGİ tutarı artar. AGİ tablosu başlıklı yazımızdan asgari geçim indirimi tutarlarına göz atabilirsiniz.

 3. Musa

  Merhaba,

  Panedemi döneminde yarım zamanlı ödeme için patronumuz başvuru yapmıştı.

  Nisan ve Mayıs tarihlerinde “Gün “0”- P.E.K Bsmk Dğr/Ek Gstrg “0.00” , Eksik G.N 18″ olarak görünmekte, patronun beni ücretsiz izinde göstermiş olabilir mi ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 18 kodu ile gösterdi ise ücretsiz izin değil. Kısa çalışma ödeneği ile göstermiş

 4. Akın Bulut

  Merhaba. 4A Hizmet Dökümü de P.E.K. basamak degeri Temmuz 2019 da yapılan maaş zammi ile 2019 Aralık a kadar 4.176 yatirilirken maaşında herhangi bir değişiklik olmamasına rağmen 2020 Ocaktan sonra 3887 e düşmüş. Bunu sebebi nedir. Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sebebi işverenin brüt maaşınızı düşürmesi olabilir. İşverenle alakalı yani. Kanuni bir durum değil.

 5. Sedad

  Merhaba benim şuanki maaşım 3450 TL ve sigortamda yüksekten yatıyor emekli old. Hemen hemen ne kadar aylık yatar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ortalama kazanca göre hesap edilir. Şu anki maaşa göre değil.

 6. İlayda

  Merhabalar. Bir ay önce bir şirket kurduk ancak henüz faaliyet halinde değil. Ben şuan sadece şirket ortağıyım orada çalışmayacağım. Ancak 2 aydır pek kısmında 2-3 bin arası değerler görünüyor. Bu benim aktif çalışan olduğumu da gösterir mi? Şuan YÖK’ten burs alıyorum ve bu yüzden çalışmadan sadece ortak olabiliyorum. Bu benim bir aktif çalışan olduğumu gösteren bir değer midir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer prime esas kazanç kısmında değer varsa ve bir yerde Sigortanız yatmıyorsa muhtemelen bağkur açılmış olabilir. Sgk ile görüşmenizi öneririm.

 7. huseyın

  selamlar ben 8 senedır emeklıyım ve 8 senedır calısıyorum özel sırkette şirket sıgorta pırımı 5400 yatırıyor işi bıraktığımda bu yatan para benım emeklı maşıma yansırmı veya ben bunu SGK dan alabılırmıyım teşekkurler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emekli maaşınıza da yansımaz iade de alamazsınız maalesef.

 8. Muhammet Yıldız

  KHK lı ihraç Emniyet mensubuyum. Açıkta kaldığım süreçte P.e.k de herhangi bir tutar görülmüyor..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Neden görünmüyor ? Görünmesi gerek. Zira açıkta olduğunuz sürede prim ödemesi devam etmekte.

 9. Kaan

  Merhabalar abiler ablalar
  Ben meslek lisesi öğrencisiyim
  E devletten 4a hizmet dökümü belgesine bakıyordum ben okulumdan sigortalı olarak gözüküyorum sanırsam bunlar ne oluyor tam olarak anlamadığım için soruyorum cevaplarsanız sevinirim…saygılar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Okuldan yatan sigortada kısa vade primleri yani hastalık, iş kazası ve meslek hastalığı primleri yatar. Bu sigortalılık emeklilikte giriş olarak sayılmaz ve bu kapsamda ödenen günler prim gün sayısı olarak dikkate alınmaz.

   1. Kaan

    Yani bu tutarlar bana mı ödeniyor yoksa okula mı ?

    1. Ömer Meriç

     Bu sigortalılık karşısında tutarlar sosyal güvenlik kurumuna ödenir.

 10. Nail Metin YILMAZ

  İyi günler,
  1996 ve 1997 yılında askerlik hizmetimi yedek subay olarak yaptım. 1997-1999 yılları arası özel sektör çalışmalarıma ait hizmet birleştirmesi yapıldı. 1999 yılından bu yana kamu kurumunda çalışmaktayım. e-devlet ten aldığım hizmet dökümünde “PEK/Bsmk Dğr/Ek gstrg” tutarı 0 (sıfır) olarak görünüyor. Emekli olduğumda bu bir kayba sebep olur mu? Ne yapmalıyım? Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır bu bir kayıp teşkil etmez. Zaten emekli sandığında bu kısım boş olmakta genelde.

 11. Mustafa odacı

  İyi günler. Ben ihraç öğretmendim. Görevime iade edildim. Geriye dönük sgk primlerim yatırıldı. İhraç olduğum süreçte 4alı çalıştığım için 1ayda 2 prim yatırıldı olarak görünüyor. 4alı çalıştığım süreçteki sigorta primlerini geri alabilir miyim? Teşekkür ederim..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bildiğim kadarıyla bunların iptal edilerek ssk kapsamında yatırılan primlerin iade edilmesi gerekiyor. Zaten Kurumunuz SGK’ya bunu bildirmekte. Kurumunuzdan teyit ettirebilirsiniz.

 12. Semra

  Mrb. Eşim 95 dogumlu. 2014den beri ciftci bagkuru odemesi yapiyor. Emekli oldugunda alacagi tutar ne kadar olabilir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ortalama 1000-1200 TL arasında alır.

 13. YILDIRIM

  Merhaba
  E-devlette Yedek Subay Öğretmen olarak görev yaptığım aylarda “P.E.K/Bsmk Dğr/Ek Gstrg” tutarı 0 (sıfır) olarak görünüyor.
  Bu normal mi? O dönemde de asteğmen olarak maaş almıştım. Emekli sandığı ödemeleri yapılmıştır diye düşünüyorum.
  Ne yapmalıyım?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Birşey yapmanıza gerek yok. Emeklilikte o günler birleşir zaten.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.