P.e.k/ bsmk dğr /ek gstrg Nedir, Hesaplama, Kaç Olmalı?

P.e.k/ bsmk dğr /ek gstrg SGK hizmet dökümünde yer alan ve anlamları çalışanlar tarafından merak edilen parametreler arasında yer almaktadır. Hizmet dökümü sorgulaması yapan çalışanların en çok merak ettikleri ve ne olduğu konusunda fikir sahibi olamadıkları kısım ise P.E.K./ Bsmk Dğr/ Ek Gstrg kısmı. Peki hizmet dökümünde yer alan p.e.k/ bsmk dğr/ek gösterge parametreleri ne anlama gelir, p.e.k/ bsmk dğr /ek gstrg özel sektör ile kamuda farklı mı ? Prime esas kazanç basamak değeri ek gösterge nedir konularında ayrıntılı bilgi yazımızın devamında verilecektir.

P.e.k/ bsmk dğr /ek gstrg ne demek SGK ?

Dilerseniz ek gösterge,  p.e.k/ bsmk dğr ne demek sorularını ayrı başlıklar altında değerlendirelim. Çünkü her biri ayrı anlama gelmekte. Bu yüzden ayrı başlıklar altında pek bsmk dğr ek gstrg nedir sorusunun cevabını vermek daha iyi olacaktır.

Pek ne demek ?

Öncelikle pek nedir sorusunun cevabı ile başlayalım. Tüm sigortalılar için en önemli unsurlardan biridir. P.e.k’nin açılımı prime esas kazançtır. Diğer adı ile brüt maaşınız yani emekliliğe esas kazancınızdır. Emekli maaşı hesaplamasında esas alınan en önemli parametrelerden birisidir. Asgari ücretliler için bu kısım brüt asgari ücrettir. PEK net maaş değildir. Sigorta primine esas brüt kazançtır. Brütten nete maaş hesaplaması bu tutar üzerinden yapılmaktadır.

Sgk basamak değeri nedir ( bsmk nedir) ?

Bildiğiniz gibi eskiden 4b bağkur kapsamındakiler bağkur ödemeye başladıklarında en düşük basamaktan prim ödemesi yapıyorlardı. Buradaki basamak değeri kısmı 2008 yılından önce bağkura prim ödemesi olanlar için geçerli. Hangi basamaktan ne kadar süre prim ödemesi yaptığınızı bu kısımdan tespit edebilirsiniz.

Malumunu bağkurda basamak olayı 5510 Sayılı Kanunla birlikte 2008 yılından itibaren kaldırıldı. Artık onun yerine taban ve tavan prim uygulamaları var. Normalde Sosyal Güvenlik Kurumu’na herhangi bir beyanda bulunmadığınızda en düşük prime esas kazanç üzerinden yani tabandan prim ödemesi yaparsınız. Ancak daha yüksek emekli maaşı almak istiyorsanız primi yükseltmeniz gerekiyor. Bağlı olduğunuz SGK’ya dilekçe ile başvurarak primi yükseltebilirsiniz.

Ek gstrg (ek gösterge) nedir ?

Devlet memurlarının prime esas kazanç hesaplaması yani emeklilikte esas alınacak kazançları normal çalışanlara göre farklı hesaplanır. Memurlar için ek göstergenin önemi büyüktür. Zira emekli maaşları ve ikramiyeleri v.s. hesaplanırken ek gösterge esas alınır. Ek göstergesi yüksek olan memurlar doğal olarak daha yüksek emekli maaşı ve ikramiye alabilirler. Ek gösterge memurun çalıştığı unvana, hizmet sınıfına ve derecelere göre farklılık göstermektedir.

Böylece kısaca p.e.k/ bsmk dğr /ek gstrg ne demek sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Peki pek bsmk dgr ek gst tutarlarının emekli maaşına etkisi nasıldır.

P.e.k/ bsmk dğr /ek gstrg hesaplaması nasıl yapılır ?

Online olarak hesaplama yapılabilecek e devlet üzerinde bir uygulama bulunmamakta. Prime esas kazanç zaten net maaş üzerinden hesap edilir ve çalışanların brüt maaşıdır. Hesaplaması net maaş üzerinden yapılır. Diğerlerinin ne olduğu ve hesaplamanın nasıl yapıldığı konusunda ayrıntılar da yukarıda verilmiştir.

Prime esas kazancın emekli maaşına etkisi nasıl olur ?

Emekli maaş hesaplamasında en önemli etken özel sektör çalışanları için prime esas kazanç, memurlar için ek gösterge ve bağkurlular için ise 2008 öncesinde basamak değeri sonrasında ise prim ödeme tutarıdır. Bu tutarların yüksek olması doğal olarak yüksek emekli maaşı almanızı sağlar. Maaşı düşük olan memurlar ile yüksek olan memurların maaşları ve ikramiye ödemeleri arasında da büyük farklılıklar olmasının sebebi ek göstergedir.

Prime esas kazanç yüksek olursa ne olur ?

Prime esas kazancın yüksek olması çalışan açısından birçok avantaj sağlar. Sağladığı başlıca avantajları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Emeklilikte yüksek maaş alınır. Emekli olduğunuzda alabileceğiniz ortalama maaş için  ne kadar maaş alırım sayfamızı ziyaret edebilirsiniz .
  • İşten çıkış durumunda tazminat, yıllık izin alacakları ve diğer alacakları yüksek kazanç nedeni ile daha yüksek ödemeler alınır.
  • İşten çıkma durumunda işsizlik maaşı yüksekten bağlanır.
  • Geçici iş göremezlik halinde iş göremezlik ödemesi prime esas kazanca göre hesaplandığından alınacak rapor parası normal çalışana göre fazla olur.

Asgari ücret p.e.k/ bsmk dğr /ek gstrg nedir ?

Asgari ücretli çalışanlar için prime esas kazanç brüt asgari ücrettir. Ülkemizde asgari ücrete tabi olarak çalışan milyonlarca çalışan vardır. Bunların primleri brüt kazanç esas alınarak her bir dönem için belirlenmiş bulunan brüt asgari ücrete göre hesap edilmektedir. Asgari ücretli çalışanlar için güncel prime esas kazanç tutarlarına brütten nete hesaplama sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

P.e.k/ bsmk dğr /ek gstrg kaç olmalı ?

Pek/ bsmk dğr/ ek gösterge maaş hesaplamasında en önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Yukarıda pek/ bsmk dğr/ ek gösterge nedir bölümünde de ayrıntılı olarak anlattığımız gibi bu kısım sigorta primlerine esas olan kazançtır.

  • Prime esas kazanç işverenle işçi arasında sözleşmeye göre belirlenen brüt kazançtır. Bunun altında olamaz. En yüksek prime esas kazanç ise brüt asgari ücretin 7,5 katından fazla olamaz. Eğer işverenle işçi arasında bir tutar belirlenmediyse brüt kazanç asgari ücretten düşük olamamaktadır.
  • Basamak değeri 2008 Ekim ayından sonra kaldırılmıştır.
  • Ek gösterge memurlar için geçerlidir ve bulunduğu kadro/kademe ve derece esas alınarak hesaplanmaktadır.

Pek/ bsmk dğr ek gstrg net maaş hesaplama

P.e.k/bsmk dğr/ek gstrg prime esas kazanç/basamak değeri/ek gösterge nedir kısmında da ayrıntılı olarak açıkladığım üzere burada görmüş olduğunuz tutar net maaşınız değildir. Buradaki tutardan tabi olduğunuz sigorta koluna göre yasal kesintiler düşürülerek yani brütten nete maaş hesaplaması yapılarak net maaşa ulaşılır. İnternette hesaplama yapabileceğiniz birçok site var. Bunları kullanarak buradaki ücretinizi yazıp brütten nete hesaplama gerçekleştirebilirsiniz.

4a hizmet dökümünde pek ne demek?

Pek, Prime Esas Kazanç kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Emeklilik primine esas kazançtır.

4/5 - (11 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“P.e.k/ bsmk dğr /ek gstrg Nedir, Hesaplama, Kaç Olmalı?” üzerine 134 yorum
  1. Ayrica 4a sol tarafinda parantez icinde belli bi donem boyunca yildiz isareti var. Bu ne anlama geliyor bazi aylarda ise yok. (*)4a seklinde tesekkurler

    Yanıtla
Yorum yapın