P.e.k/ bsmk dğr /ek gstrg Nedir ?

72

P.e.k/ bsmk dğr /ek gstrg SGK hizmet dökümünde yer alan ve anlamları çalışanlar tarafından merak edilen parametreler arasında yer almaktadır. Hizmet dökümü sorgulaması yapan çalışanların en çok merak ettikleri ve ne olduğu konusunda fikir sahibi olamadıkları kısım ise P.E.K./ Bsmk Dğr/ Ek Gstrg kısmı. Peki hizmet dökümünde yer alan p.e.k/ bsmk dğr/ek gösterge parametreleri ne anlama gelir, p.e.k/ bsmk dğr /ek gstrg özel sektör ile kamuda farklı mı ? Prime esas kazanç basamak değeri ek gösterge nedir konularında ayrıntılı bilgi yazımızın devamında verilecektir.

P.e.k/ bsmk dğr /ek gstrg ne demek sgk ?

Dilerseniz ek gösterge,  p.e.k/ bsmk dğr ne demek sorularını ayrı başlıklar altında değerlendirelim. Çünkü her biri ayrı anlama gelmekte. Bu yüzden ayrı başlıklar altında pek bsmk dğr ek gstrg nedir sorusunun cevabını vermek daha iyi olacaktır.

Pek ne demek ?

Öncelikle pek nedir sorusunun cevabı ile başlayalım. Tüm sigortalılar için en önemli unsurlardan biridir. P.e.k’nin açılımı prime esas kazançtır. Diğer adı ile brüt maaşınız yani emekliliğe esas kazancınızdır. Emekli maaşı hesaplamasında esas alınan en önemli parametrelerden birisidir. Asgari ücretliler için bu kısım brüt asgari ücrettir. PEK net maaş değildir. Sigorta primine esas brüt kazançtır. Brütten nete maaş hesaplaması bu tutar üzerinden yapılmaktadır.

Sgk basamak değeri nedir ( bsmk nedir) ?

Bildiğiniz gibi eskiden 4b bağkur kapsamındakiler bağkur ödemeye başladıklarında en düşük basamaktan prim ödemesi yapıyorlardı. Buradaki basamak değeri kısmı 2008 yılından önce bağkura prim ödemesi olanlar için geçerli. Hangi basamaktan ne kadar süre prim ödemesi yaptığınızı bu kısımdan tespit edebilirsiniz.

Malumunu bağkurda basamak olayı 5510 Sayılı Kanunla birlikte 2008 yılından itibaren kaldırıldı. Artık onun yerine taban ve tavan prim uygulamaları var. Normalde Sosyal Güvenlik Kurumu’na herhangi bir beyanda bulunmadığınızda en düşük prime esas kazanç üzerinden yani tabandan prim ödemesi yaparsınız. Ancak daha yüksek emekli maaşı almak istiyorsanız primi yükseltmeniz gerekiyor. Bağlı olduğunuz SGK’ya dilekçe ile başvurarak primi yükseltebilirsiniz.

Ek gstrg (ek gösterge) nedir ?

Devlet memurlarının prime esas kazanç hesaplaması yani emeklilikte esas alınacak kazançları normal çalışanlara göre farklı hesaplanır. Memurlar için ek göstergenin önemi büyüktür. Zira emekli maaşları ve ikramiyeleri v.s. hesaplanırken ek gösterge esas alınır. Ek göstergesi yüksek olan memurlar doğal olarak daha yüksek emekli maaşı ve ikramiye alabilirler. Ek gösterge memurun çalıştığı unvana, hizmet sınıfına ve derecelere göre farklılık göstermektedir.

Böylece kısaca p.e.k/ bsmk dğr /ek gstrg ne demek sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Peki pek bsmk dgr ek gst tutarlarının emekli maaşına etkisi nasıldır.

P.e.k/ bsmk dğr /ek gstrg hesaplaması nasıl yapılır ?

Online olarak hesaplama yapılabilecek e devlet üzerinde bir uygulama bulunmamakta. Prime esas kazanç zaten net maaş üzerinden hesap edilir ve çalışanların brüt maaşıdır. Hesaplaması net maaş üzerinden yapılır. Diğerlerinin ne olduğu ve hesaplamanın nasıl yapıldığı konusunda ayrıntılar da yukarıda verilmiştir.

Prime esas kazancın emekli maaşına etkisi nasıl olur ?

Emekli maaş hesaplamasında en önemli etken özel sektör çalışanları için prime esas kazanç, memurlar için ek gösterge ve bağkurlular için ise 2008 öncesinde basamak değeri sonrasında ise prim ödeme tutarıdır. Bu tutarların yüksek olması doğal olarak yüksek emekli maaşı almanızı sağlar. Maaşı düşük olan memurlar ile yüksek olan memurların maaşları ve ikramiye ödemeleri arasında da büyük farklılıklar olmasının sebebi ek göstergedir.

Prime esas kazanç yüksek olursa ne olur ?

Prime esas kazancın yüksek olması çalışan açısından birçok avantaj sağlar. Sağladığı başlıca avantajları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Emeklilikte yüksek maaş alınır. Emekli olduğunuzda alabileceğiniz ortalama maaş için  ne kadar maaş alırım sayfamızı ziyaret edebilirsiniz .
 • İşten çıkış durumunda tazminat, yıllık izin alacakları ve diğer alacakları yüksek kazanç nedeni ile daha yüksek ödemeler alınır.
 • İşten çıkma durumunda işsizlik maaşı yüksekten bağlanır.
 • Geçici iş göremezlik halinde iş göremezlik ödemesi prime esas kazanca göre hesaplandığından alınacak rapor parası normal çalışana göre fazla olur.

Asgari ücret p.e.k/ bsmk dğr /ek gstrg nedir ?

Asgari ücretli çalışanlar için prime esas kazanç brüt asgari ücrettir. Ülkemizde asgari ücrete tabi olarak çalışan milyonlarca çalışan vardır. Bunların primleri brüt kazanç esas alınarak her bir dönem için belirlenmiş bulunan brüt asgari ücrete göre hesap edilmektedir. Asgari ücretli çalışanlar için güncel prime esas kazanç tutarlarına brütten nete hesaplama sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

P.e.k/ bsmk dğr /ek gstrg kaç olmalı ?

Pek/ bsmk dğr/ ek gösterge maaş hesaplamasında en önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Yukarıda pek/ bsmk dğr/ ek gösterge nedir bölümünde de ayrıntılı olarak anlattığımız gibi bu kısım sigorta primlerine esas olan kazançtır.

 • Prime esas kazanç işverenle işçi arasında sözleşmeye göre belirlenen brüt kazançtır. Bunun altında olamaz. En yüksek prime esas kazanç ise brüt asgari ücretin 7,5 katından fazla olamaz. Eğer işverenle işçi arasında bir tutar belirlenmediyse brüt kazanç asgari ücretten düşük olamamaktadır.
 • Basamak değeri 2008 Ekim ayından sonra kaldırılmıştır.
 • Ek gösterge memurlar için geçerlidir ve bulunduğu kadro/kademe ve derece esas alınarak hesaplanmaktadır.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

72 Yorum
 1. gökhan tutuk

  Merhaba Soracagim sorularin tamamini cevaplamaniz benim gibi binlerce ayni durumu yasayan polis meslektaslarim icin hep soru isaretlerini gidermenize yarayacaktir.Ben 2007 yılında polis memuru olarak göreve başladım 2020 yilinda saglik sebeblerimden ötürü önce Malul olarak emekliliğin onaylandı daha sonra talebime sunularak Genel idare Hizmetleri sınıfına atanarak Bilgisayar işletmeni olarak göreve başladım. Polis olarak malulen emekli omak ile şu aşamada bilgisayar işletmeni olarak emekli olmam arasında maaş farkı olur mu? Ayrica emniyet sisteminde güncel emekli maaş ve ikramiyem 4300 maaş 99.000 tl ikramiye görünüyor ve tahmini hesaplanmıştır diyor doğru mudur? ayrıca polislikte aldığım sistemde görünen 3 yıl 5 ay yıpranmam görünüyor bu benim işime nerede yarayabilir? Ayrıca malulen emekli olursam herhangi bir sebeble maaşım kesilebilir mi (mesela Allah göstermesin bir hapis cezasi) yoksa kalıcı midir? 5434 sk tabiyim emekli olursam herhangi bir işte çalışmam durumunda maaşım kesintiye uğrar mi ? Sgk emekli ederken polisken emekli sandığına yatırılan tutarları ve bilgisayar işletmeni olarak emekli sandığına yatırılan tutarları hesaplayıp ona gore mi emekli maaşımızı hesaplıyor yoksa en son ne olarak emekli olmuşsam o tutardan ek göstergeden veya kesintiler üzerinden mi emekli maaşımı hesaplıyor ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bildiğim kadarıyla sorularınızı cevaplamaya çalışacağım. Açıkçası emekli sandığı konusunda çok uzman değilim ve gerçekten çok karmaşık bir mevzuatı var. Ama bildiklerimi yanıtlamaya çalışayım.
   1-Polis emeklisi ile bilgisayar işletmeni arasında maaş ve ikramiye farkı olacaktır. Göstergeler farklı çünkü.
   2- Güncel olarak hesaplanan emekli maaşı ve ikramiye yaklaşık olarak alacağınız tutarı hesaplar.
   3-Yıpranma payı emeklilik yaşınızı erkene çeker ve bunlar aynı zamanda ilave hizmet olarak yansır size.
   4- Eğer tedavi ile iyileşebilir bir hastalıksa kontrollü malulluk maaşı bağlanır. Kontrol tarihinde tekrar çağrılırsınız ve yeni rapor istenir. Eğer rahatsızlık devam ediyorsa aylık ödenmeye devam edilir. Etmiyorsa kesilir. Eğer tedavi ile iyileşebilir bir hastalık değilse bu durumda süresiz olarak bağlanır.
   5- Emin olmamakla birlikte özel sektörde çalışmanız durumunda maaşınız kesilmez diye biliyorum. SGK’dan teyit ettirin. SGDP kapsamında çalışmanız gerekmektedir.
   6- Emekli sandığında en son ek gösterge ve kazanç esas alınarak aylık bağlanıyor diye biliyorum.

 2. Şeydanur

  Mrh pek ek göstergede 4837.20 yazıyor maaşımı iş veren 4800+elden 200 veriyor 8senedir çalışıyorum aynı iş yerinde zam istiyorum hazıranda diyor iş veren ben zaten Temmuz da iş başı yaptığım için ozaman tekrar maaş artırmak zorunda mı bi denen asgari ücretten mi çalışıyorum bu durumda.bide bunları sorduğum için ilk defa bana bordomu imzalamak istiyor ne yapmalıyım nasıl bir yol izliyim yardımcı okurmuşsunuz.tşkler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Asgari ücretin altında brüt bildiremez ve net maaş ödeyemez. Elden verilen maaşlar varsa ve bunlar sigorta prime esas kazanca dahil edilmiyorsa bu başlı başına bir suç.

 3. zafer

  Merhaba

  Sigortamı BAĞ-KUR’dan aylık kazancımı belirleyip ödüyorum.

  Belirlediğim günlük kazanç emekli maaşımı etkiler mi?
  Primimi yüksek ödediğimde emekli maaşımda hesaplar doğrultusunda yükselir mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tabi emekli maaşında en önemli kriter prime esas kazançtır. Ne kadar yüksek olursa o kadar yüksek maaş alırsınız.

 4. ömerO

  merhaba ;
  ben 2014 yılında % 60 oranı engelli olarak emekli oldum .

  şu an hala aynı iş yerin de APHB statüsün de çalışmaktayım

  P.E.K/
  Bsmk Dğr
  /Ek Gstrg : 9.682,14 tl olarak görünüyor.

  4000 tl maaş alıyorum yeni P.E.K Basamak değerine göre maaşım değişir mi

  teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ödenecek net maaş brüt kazanç üzerinden hesaplanır. Bildiğiniz üzere asgari ücrete kadar olan kısım için gelir vergisi alınmıyor. Üzerindeki kısım için alınmakta. Emekli çalışan asgari ücret 2022 başlıklı yazımızdan aylık hesaplamasının nasıl yapıldığına göz atabilirsiniz.

 5. hasan aba

  P.E.K/
  Bsmk Dğr
  /Ek Gstrg 5.595,12 olarak yatıyor ortalama ne kadar maaş alırım.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emekli maaşını soruyorsanız hesaplamak mümkün değil bu veri ile. Çalışırken alacağınız net maaşı soruyorsanız maaş hesaplama uygulamalarından yapınız. Değişiklik oldu son düzenleme ile hesaplama işlemleri karmaşık biraz.

 6. Haydar

  Merhaba ben asgari ücretle çalışan biriyim, maaşım 3250-3500 arası oluyor mesailerden dolayı e devletten baktığımda sigorta primim 4.600 tl olarak görünüyor basit bir şekilde anlatabilirmisiniz acaba.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 4600 TL olan brüt kazancınız. Sigorta prime esas kazancınız yani. Bu tutardan SGK %14’lük prim payı, %1’lik işsizlik sigortası primi, %15’lik gelir vergisi ve son olarak damga vergisi düşülerek net maaşınız hesaplanır.

 7. Coşkun

  Hocam ben kyk yurt başvurusu yapacam da babam çiftçi sgk hizmet dökümünde p.e.k te 3350 yazıyor net olarak maaş ne kadar olmuş oluyor ??

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.Tarım bağkurlu için buraya göre net bir gelir hesabı yapılamaz. Oradaki kazanç emekliliğe esas prime esas kazançtır.

   1. Coşkun

    O zaman ne kadar yazayım hocam

    1. Ömer Meriç

     Yani aylık ortalama gelirinizi bilemem Coşkun BEY :). Ne kadarsa onu yazın.

 8. Canan

  Meraba annem 1964 doğumlu p.e.k/basamak değer/ek gösterge bölümünde 3.577.50 yazıyor.annemin 2 sene ödemesi kaldı biz onu toplu ödeyip kapatmayı düşünüyoruz.maasi ne kadar olur acaba.ek 9 ödüyor şuan.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplu neye göre ödeme yapacaksınız ? Yani hangi süreleri borçlanacaksınız? Annenizin sigorta primleri hep asgari üzerinden ödendi ise 1500 TL maaş alır.

 9. Serdar

  Ortalama basamak değerim 6250
  Bu durumda kıdem tazminatı m ne olur.20 yıldır çalışıyorum.2001 giriş.7000 gün le tazminatı hak ettim.emekli maaş kaç TL olabilir

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son brüt kazancınız nedir ? Tazminat ona göre hesaplanır. Emekli maaşı ile ilgili bir hesaplama yapamam maalesef.

 10. Yahya

  Ömer Bey merhaba, özel sektörde çalışıyorum. P.E.K/Bsmk Dğr/Ek Gstrg kısmı 4.009,46 olarak gösterilmiş. Ne kadar net maaş almış olmam gerekiyor?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Net olarak 2866 TL maaş ödenmesi gerekiyor.

 11. Berat

  Merhabalar
  PEK/Bsmk D r ek gostergesi
  3.696.75 ise
  Aldığım asgari ücret ne kadar oluyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Asgari geçim indirimi dahil ödenmesi gereken maaş 2910,62 TL olur.

 12. Fatma

  Merhabalar
  P.E.K/Bsmk Dğr/Ek Gstrg 1311 gözüküyor bu benim iş yerinden alacağım maaş ödemesi mi oluyor?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer bahsettiğiniz prime esas kazanç ise hayır net maaşınız değil brüt maaşınız oluyor.

  2. Fatoş

   Pek basamak ek gostergrdinde 2002 ait 87.500.555 toplam diyor bu ne anlama geliyor

   1. Ömer Meriç

    2002 yılı için sigortaya bildirilen toplam prime esas kazanç anlamına gelir.

 13. Elif

  Merhaba sigorta girişi 1996 toplam 7500 prim günüm var şuan çalışıyorum sigortalı olarak sigorta ödemeyi durdursam avantajı mı yoksa dejavantaj mıdır ? Yanılmıyorsam emeklilik için prim gün sayım dolmuş oluyor .

  1. Ömer Meriç

   Emeklilik için gerekli prim gün sayısını tamamlamışsınız. Eğer imkan varsa ödemenize gerek yok.

 14. Havva

  PEK/Bsmk Dger/Ek gösterge 4509 olduğunda alıcagım Emekli maaş ne kadar olucak

  1. Ömer Meriç

   Havva hanım, son kazanca göre değil ortalama kazanca göre hesap edilir. Sadece son ayın kazancı ile şu kadar emekli maaşı alırsınız demek yanlış olur.

 15. Havva

  Merhaba PEK/Bsmk Dger/Ek gösterge 4509 olduğunda alıcagım maaş ne kadar olucak

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emekli maaşı mı çalışırken iş yerinin ödemesi gereken maaş mı?

 16. Serdal

  Merhabalar özel sektörde çalışan birisinin hizmet döküm cetvelinde P.E.K./Bsmk Dğr/Ek Gstrg alanının olduğu sütunda 14,727.47 yazıyorsa aldığı net maaş ne kadar olur? Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 10500 TL net maaş ödenmesi gerekir.

 17. Atilla

  Özel şirkette çalışan birinin sgk hizmet dökümünde p. e. k 3700 TL gözüküyorsa aldığı net maaş ne kadardır.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Net olarak 2865,90 TL maaş ödenmesi gerekir. Bu bekar ve çocuksuz çalışan için olan maaştır. Çocuk varsa, evli iseniz AGİ tutarı artar. AGİ tablosu başlıklı yazımızdan asgari geçim indirimi tutarlarına göz atabilirsiniz.

 18. Musa

  Merhaba,

  Panedemi döneminde yarım zamanlı ödeme için patronumuz başvuru yapmıştı.

  Nisan ve Mayıs tarihlerinde “Gün “0”- P.E.K Bsmk Dğr/Ek Gstrg “0.00” , Eksik G.N 18″ olarak görünmekte, patronun beni ücretsiz izinde göstermiş olabilir mi ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 18 kodu ile gösterdi ise ücretsiz izin değil. Kısa çalışma ödeneği ile göstermiş

 19. Akın Bulut

  Merhaba. 4A Hizmet Dökümü de P.E.K. basamak degeri Temmuz 2019 da yapılan maaş zammi ile 2019 Aralık a kadar 4.176 yatirilirken maaşında herhangi bir değişiklik olmamasına rağmen 2020 Ocaktan sonra 3887 e düşmüş. Bunu sebebi nedir. Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sebebi işverenin brüt maaşınızı düşürmesi olabilir. İşverenle alakalı yani. Kanuni bir durum değil.

 20. Sedad

  Merhaba benim şuanki maaşım 3450 TL ve sigortamda yüksekten yatıyor emekli old. Hemen hemen ne kadar aylık yatar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ortalama kazanca göre hesap edilir. Şu anki maaşa göre değil.

   1. Eylem

    Özel sektörde çalışıyorum ve SGK bsmk değer ek gösterge ödemesi 5004 yazıyor benim ne kadar maaş almam gerekir

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. 5004 brüt asgari ücret. 2022 yılı için net ödenecek maaş 4250 TL’den aşağı olamaz.

 21. İlayda

  Merhabalar. Bir ay önce bir şirket kurduk ancak henüz faaliyet halinde değil. Ben şuan sadece şirket ortağıyım orada çalışmayacağım. Ancak 2 aydır pek kısmında 2-3 bin arası değerler görünüyor. Bu benim aktif çalışan olduğumu da gösterir mi? Şuan YÖK’ten burs alıyorum ve bu yüzden çalışmadan sadece ortak olabiliyorum. Bu benim bir aktif çalışan olduğumu gösteren bir değer midir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer prime esas kazanç kısmında değer varsa ve bir yerde Sigortanız yatmıyorsa muhtemelen bağkur açılmış olabilir. Sgk ile görüşmenizi öneririm.

 22. huseyın

  selamlar ben 8 senedır emeklıyım ve 8 senedır calısıyorum özel sırkette şirket sıgorta pırımı 5400 yatırıyor işi bıraktığımda bu yatan para benım emeklı maşıma yansırmı veya ben bunu SGK dan alabılırmıyım teşekkurler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emekli maaşınıza da yansımaz iade de alamazsınız maalesef.

 23. Muhammet Yıldız

  KHK lı ihraç Emniyet mensubuyum. Açıkta kaldığım süreçte P.e.k de herhangi bir tutar görülmüyor..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Neden görünmüyor ? Görünmesi gerek. Zira açıkta olduğunuz sürede prim ödemesi devam etmekte.

 24. Kaan

  Merhabalar abiler ablalar
  Ben meslek lisesi öğrencisiyim
  E devletten 4a hizmet dökümü belgesine bakıyordum ben okulumdan sigortalı olarak gözüküyorum sanırsam bunlar ne oluyor tam olarak anlamadığım için soruyorum cevaplarsanız sevinirim…saygılar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Okuldan yatan sigortada kısa vade primleri yani hastalık, iş kazası ve meslek hastalığı primleri yatar. Bu sigortalılık emeklilikte giriş olarak sayılmaz ve bu kapsamda ödenen günler prim gün sayısı olarak dikkate alınmaz.

   1. Kaan

    Yani bu tutarlar bana mı ödeniyor yoksa okula mı ?

    1. Ömer Meriç

     Bu sigortalılık karşısında tutarlar sosyal güvenlik kurumuna ödenir.

 25. Nail Metin YILMAZ

  İyi günler,
  1996 ve 1997 yılında askerlik hizmetimi yedek subay olarak yaptım. 1997-1999 yılları arası özel sektör çalışmalarıma ait hizmet birleştirmesi yapıldı. 1999 yılından bu yana kamu kurumunda çalışmaktayım. e-devlet ten aldığım hizmet dökümünde “PEK/Bsmk Dğr/Ek gstrg” tutarı 0 (sıfır) olarak görünüyor. Emekli olduğumda bu bir kayba sebep olur mu? Ne yapmalıyım? Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır bu bir kayıp teşkil etmez. Zaten emekli sandığında bu kısım boş olmakta genelde.

  2. Can

   Ek gösterge de 8023 TL yazıyor ne kadar maaş almalıyım ve nasıl hesapliyorsunuz bunu bize de söyler misiniz

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Brütten nete yasal kesintiler düşülerek hesaplama yapılması gerekiyor. Ayrıca 5004 TL brüt kısmı gelir vergisinden muaf ve üzerindeki tutar için gelir vergisi kesilmesi gerek. Brütten nete maaş hesaplaması sayfamızdan nasıl hesaplandığı hakkında bilgi bulabilirsiniz. 8023 TL brüt üzerinden 5735 TL yaklaşık net maaş almanız gerekir 2022 için.

 26. Mustafa odacı

  İyi günler. Ben ihraç öğretmendim. Görevime iade edildim. Geriye dönük sgk primlerim yatırıldı. İhraç olduğum süreçte 4alı çalıştığım için 1ayda 2 prim yatırıldı olarak görünüyor. 4alı çalıştığım süreçteki sigorta primlerini geri alabilir miyim? Teşekkür ederim..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bildiğim kadarıyla bunların iptal edilerek ssk kapsamında yatırılan primlerin iade edilmesi gerekiyor. Zaten Kurumunuz SGK’ya bunu bildirmekte. Kurumunuzdan teyit ettirebilirsiniz.

 27. Semra

  Mrb. Eşim 95 dogumlu. 2014den beri ciftci bagkuru odemesi yapiyor. Emekli oldugunda alacagi tutar ne kadar olabilir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ortalama 1000-1200 TL arasında alır.

 28. YILDIRIM

  Merhaba
  E-devlette Yedek Subay Öğretmen olarak görev yaptığım aylarda “P.E.K/Bsmk Dğr/Ek Gstrg” tutarı 0 (sıfır) olarak görünüyor.
  Bu normal mi? O dönemde de asteğmen olarak maaş almıştım. Emekli sandığı ödemeleri yapılmıştır diye düşünüyorum.
  Ne yapmalıyım?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Birşey yapmanıza gerek yok. Emeklilikte o günler birleşir zaten.

   1. Adnan

    Merhaba, günler birleşiyor evet ancak ,P.E.K/Bsmk Dğr/Ek Gstrg kısmında prime esas kazanç kıymet olarak gözükmüyor, halbuki bazı yedek subay olarak askerliğini yapanlarda bu kısım kazanç olarak yani devlet memuru olarak gözüken asteğmenin aldığı maaşa göre devletin Sgk ya ödediği sigorta piriminden bahsediliyor , Bu yatırılan sigorta primi edevletimizde görebilmeliyiz , yoksa emekli olduğumuz da düşük m aaş almamıza sebep olacak. Ne yapmalıyız? Teşekkürler.

    1. Ömer Meriç

     Merhaba Adnan BEY. Sorunuzu açıkçası tam olarak anlayamadım ?

     1. Adnan

      Merhaba Ömer bey kısaca yazayım daha anlaşılır olsun. Askerliğini yedek subay yapan için ,P.E.K/Bsmk Dğr/Ek Gstrg kısmında prime esas kazanç da para olarak kıymet sıfır yazıyor (0) halbuki burada 12 ay asteğmen olduğumzda aldığımız maaşlara göre sigorta primi yatırıldı, yatan primler gözükmesi için ne yapmalıyız.4c de gün olarak gün gözüküyor 360 gün + FHSZ 90 : 450 gün var, yatan sigorta primi yok . (0) yazıyor.

     2. Ömer Meriç

      Anladım. Oraya bakmayın. Genellikle hizmet dökümünde çıkmıyor. Ama emeklilikte birleştirme yapılırken bunlar kazanç ve gün esas alınarak birleştiriliyor.

     3. Medine

      Merhaba,P.E.K/Bsmk Dğr/Ek Gstrg tm olarak ne oluyor 2018 aralıktan den 2019 mayıs ayına kadar çalışmışlığım var
      Ben bilmiyorum açıkcası
      Patron aradı o dönem den benden kesinti olduğunu ve kesin tiyle alakalı alacağım varmış 600 küsür olmuş ziraat bankası alabilirsiniz dedi tm olarak anlamadım

     4. Ömer Meriç

      Merhaba. Ne kesintisi bu ? Onu işvereninize sorun. Belirttiğiniz kısmın ne anlama geldiğini yazımızda ayrıntılı olarak açıkladık.