P.e.k/ bsmk dğr /ek gstrg Nedir ?

50

P.e.k/ bsmk dğr /ek gstrg SGK hizmet dökümünde yer alan ve anlamları çalışanlar tarafından merak edilen parametreler arasında yer almaktadır. Hizmet dökümü sorgulaması yapan çalışanların en çok merak ettikleri ve ne olduğu konusunda fikir sahibi olamadıkları kısım ise P.E.K./ Bsmk Dğr/ Ek Gstrg kısmı. Peki hizmet dökümünde yer alan p.e.k/ bsmk dğr/ek gösterge parametreleri ne anlama gelir, p.e.k/ bsmk dğr /ek gstrg özel sektör ile kamuda farklı mı ? Prime esas kazanç basamak değeri ek gösterge nedir konularında ayrıntılı bilgi yazımızın devamında verilecektir.

P.e.k/ bsmk dğr /ek gstrg ne demek sgk ?

Dilerseniz ek gösterge,  p.e.k/ bsmk dğr ne demek sorularını ayrı başlıklar altında değerlendirelim. Çünkü her biri ayrı anlama gelmekte. Bu yüzden ayrı başlıklar altında her biri hakkında ayrıntılı bilgi verilecektir.

Pek ne demek ?

P.e.k’nin açılımı prime esas kazançtır. Diğer adı ile brüt maaşınız yani emekliliğe esas kazancınızdır. Emekli maaşı hesaplamasında esas alınan en önemli parametrelerden birisidir. Asgari ücretliler için bu kısım brüt asgari ücrettir. PEK net maaş değildir. Sigorta primine esas brüt kazançtır. Brütten nete maaş hesaplaması bu tutar üzerinden yapılmaktadır.

Sgk basamak değeri nedir ( bsmk nedir) ?

Bildiğiniz gibi eskiden 4b bağkur kapsamındakiler bağkur ödemeye başladıklarında en düşük basamaktan prim ödemesi yapıyorlardı. Buradaki basamak değeri kısmı 2008 yılından önce bağkura prim ödemesi olanlar için geçerli. Hangi basamaktan ne kadar süre prim ödemesi yaptığınızı bu kısımdan tespit edebilirsiniz.

Malumunu bağkurda basamak olayı 5510 Sayılı Kanunla birlikte 2008 yılından itibaren kaldırıldı. Artık onun yerine taban ve tavan prim uygulamaları var. Normalde Sosyal Güvenlik Kurumu’na herhangi bir beyanda bulunmadığınızda en düşük prime esas kazanç üzerinden yani tabandan prim ödemesi yaparsınız. Ancak daha yüksek emekli maaşı almak istiyorsanız primi yükseltmeniz gerekiyor. Bağlı olduğunuz SGK’ya dilekçe ile başvurarak primi yükseltebilirsiniz.

Ek gstrg (ek gösterge) nedir ?

Devlet memurlarının prime esas kazanç hesaplaması yani emeklilikte esas alınacak kazançları normal çalışanlara göre farklı hesaplanır. Memurlar için ek göstergenin önemi büyüktür. Zira emekli maaşları ve ikramiyeleri v.s. hesaplanırken ek gösterge esas alınır. Ek göstergesi yüksek olan memurlar doğal olarak daha yüksek emekli maaşı ve ikramiye alabilirler. Ek gösterge memurun çalıştığı unvana, hizmet sınıfına ve derecelere göre farklılık göstermektedir.

Böylece kısaca p.e.k/ bsmk dğr /ek gstrg ne demek sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Peki pek bsmk dgr ek gst tutarlarının emekli maaşına etkisi nasıldır.

P.e.k/ bsmk dğr /ek gstrg hesaplaması nasıl yapılır ?

Online olarak hesaplama yapılabilecek e devlet üzerinde bir uygulama bulunmamakta. Prime esas kazanç zaten net maaş üzerinden hesap edilir ve çalışanların brüt maaşıdır. Hesaplaması net maaş üzerinden yapılır. Diğerlerinin ne olduğu ve hesaplamanın nasıl yapıldığı konusunda ayrıntılar da yukarıda verilmiştir.

Prime esas kazancın emekli maaşına etkisi nasıl olur ?

Emekli maaş hesaplamasında en önemli etken özel sektör çalışanları için prime esas kazanç, memurlar için ek gösterge ve bağkurlular için ise 2008 öncesinde basamak değeri sonrasında ise prim ödeme tutarıdır. Bu tutarların yüksek olması doğal olarak yüksek emekli maaşı almanızı sağlar. Maaşı düşük olan memurlar ile yüksek olan memurların maaşları ve ikramiye ödemeleri arasında da büyük farklılıklar olmasının sebebi ek göstergedir.

Prime esas kazanç yüksek olursa ne olur ?

Prime esas kazancın yüksek olması çalışan açısından birçok avantaj sağlar. Sağladığı başlıca avantajları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Emeklilikte yüksek maaş alınır. Emekli olduğunuzda alabileceğiniz ortalama maaş için  ne kadar maaş alırım sayfamızı ziyaret edebilirsiniz .
 • İşten çıkış durumunda tazminat, yıllık izin alacakları ve diğer alacakları yüksek kazanç nedeni ile daha yüksek ödemeler alınır.
 • İşten çıkma durumunda işsizlik maaşı yüksekten bağlanır.
 • Geçici iş göremezlik halinde iş göremezlik ödemesi prime esas kazanca göre hesaplandığından alınacak rapor parası normal çalışana göre fazla olur.

Asgari ücret p.e.k/ bsmk dğr /ek gstrg nedir ?

Asgari ücretli çalışanlar için prime esas kazanç brüt asgari ücrettir. Ülkemizde asgari ücrete tabi olarak çalışan milyonlarca çalışan vardır. Bunların primleri brüt kazanç esas alınarak her bir dönem için belirlenmiş bulunan brüt asgari ücrete göre hesap edilmektedir. Asgari ücretli çalışanlar için güncel prime esas kazanç tutarlarına brütten nete hesaplama sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Konu hakkındaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


50 Yorum
 1. Coşkun

  Hocam ben kyk yurt başvurusu yapacam da babam çiftçi sgk hizmet dökümünde p.e.k te 3350 yazıyor net olarak maaş ne kadar olmuş oluyor ??

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.Tarım bağkurlu için buraya göre net bir gelir hesabı yapılamaz. Oradaki kazanç emekliliğe esas prime esas kazançtır.

   1. Coşkun

    O zaman ne kadar yazayım hocam

    1. Ömer Meriç

     Yani aylık ortalama gelirinizi bilemem Coşkun BEY :). Ne kadarsa onu yazın.

 2. Canan

  Meraba annem 1964 doğumlu p.e.k/basamak değer/ek gösterge bölümünde 3.577.50 yazıyor.annemin 2 sene ödemesi kaldı biz onu toplu ödeyip kapatmayı düşünüyoruz.maasi ne kadar olur acaba.ek 9 ödüyor şuan.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplu neye göre ödeme yapacaksınız ? Yani hangi süreleri borçlanacaksınız? Annenizin sigorta primleri hep asgari üzerinden ödendi ise 1500 TL maaş alır.

 3. Serdar

  Ortalama basamak değerim 6250
  Bu durumda kıdem tazminatı m ne olur.20 yıldır çalışıyorum.2001 giriş.7000 gün le tazminatı hak ettim.emekli maaş kaç TL olabilir

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son brüt kazancınız nedir ? Tazminat ona göre hesaplanır. Emekli maaşı ile ilgili bir hesaplama yapamam maalesef.

 4. Yahya

  Ömer Bey merhaba, özel sektörde çalışıyorum. P.E.K/Bsmk Dğr/Ek Gstrg kısmı 4.009,46 olarak gösterilmiş. Ne kadar net maaş almış olmam gerekiyor?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Net olarak 2866 TL maaş ödenmesi gerekiyor.

 5. Berat

  Merhabalar
  PEK/Bsmk D r ek gostergesi
  3.696.75 ise
  Aldığım asgari ücret ne kadar oluyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Asgari geçim indirimi dahil ödenmesi gereken maaş 2910,62 TL olur.

 6. Fatma

  Merhabalar
  P.E.K/Bsmk Dğr/Ek Gstrg 1311 gözüküyor bu benim iş yerinden alacağım maaş ödemesi mi oluyor?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer bahsettiğiniz prime esas kazanç ise hayır net maaşınız değil brüt maaşınız oluyor.

  2. Fatoş

   Pek basamak ek gostergrdinde 2002 ait 87.500.555 toplam diyor bu ne anlama geliyor

   1. Ömer Meriç

    2002 yılı için sigortaya bildirilen toplam prime esas kazanç anlamına gelir.

 7. Elif

  Merhaba sigorta girişi 1996 toplam 7500 prim günüm var şuan çalışıyorum sigortalı olarak sigorta ödemeyi durdursam avantajı mı yoksa dejavantaj mıdır ? Yanılmıyorsam emeklilik için prim gün sayım dolmuş oluyor .

  1. Ömer Meriç

   Emeklilik için gerekli prim gün sayısını tamamlamışsınız. Eğer imkan varsa ödemenize gerek yok.

 8. Havva

  PEK/Bsmk Dger/Ek gösterge 4509 olduğunda alıcagım Emekli maaş ne kadar olucak

  1. Ömer Meriç

   Havva hanım, son kazanca göre değil ortalama kazanca göre hesap edilir. Sadece son ayın kazancı ile şu kadar emekli maaşı alırsınız demek yanlış olur.

 9. Havva

  Merhaba PEK/Bsmk Dger/Ek gösterge 4509 olduğunda alıcagım maaş ne kadar olucak

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emekli maaşı mı çalışırken iş yerinin ödemesi gereken maaş mı?

 10. Serdal

  Merhabalar özel sektörde çalışan birisinin hizmet döküm cetvelinde P.E.K./Bsmk Dğr/Ek Gstrg alanının olduğu sütunda 14,727.47 yazıyorsa aldığı net maaş ne kadar olur? Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 10500 TL net maaş ödenmesi gerekir.

 11. Atilla

  Özel şirkette çalışan birinin sgk hizmet dökümünde p. e. k 3700 TL gözüküyorsa aldığı net maaş ne kadardır.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Net olarak 2865,90 TL maaş ödenmesi gerekir. Bu bekar ve çocuksuz çalışan için olan maaştır. Çocuk varsa, evli iseniz AGİ tutarı artar. AGİ tablosu başlıklı yazımızdan asgari geçim indirimi tutarlarına göz atabilirsiniz.

 12. Musa

  Merhaba,

  Panedemi döneminde yarım zamanlı ödeme için patronumuz başvuru yapmıştı.

  Nisan ve Mayıs tarihlerinde “Gün “0”- P.E.K Bsmk Dğr/Ek Gstrg “0.00” , Eksik G.N 18″ olarak görünmekte, patronun beni ücretsiz izinde göstermiş olabilir mi ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 18 kodu ile gösterdi ise ücretsiz izin değil. Kısa çalışma ödeneği ile göstermiş

 13. Akın Bulut

  Merhaba. 4A Hizmet Dökümü de P.E.K. basamak degeri Temmuz 2019 da yapılan maaş zammi ile 2019 Aralık a kadar 4.176 yatirilirken maaşında herhangi bir değişiklik olmamasına rağmen 2020 Ocaktan sonra 3887 e düşmüş. Bunu sebebi nedir. Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sebebi işverenin brüt maaşınızı düşürmesi olabilir. İşverenle alakalı yani. Kanuni bir durum değil.

 14. Sedad

  Merhaba benim şuanki maaşım 3450 TL ve sigortamda yüksekten yatıyor emekli old. Hemen hemen ne kadar aylık yatar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ortalama kazanca göre hesap edilir. Şu anki maaşa göre değil.

 15. İlayda

  Merhabalar. Bir ay önce bir şirket kurduk ancak henüz faaliyet halinde değil. Ben şuan sadece şirket ortağıyım orada çalışmayacağım. Ancak 2 aydır pek kısmında 2-3 bin arası değerler görünüyor. Bu benim aktif çalışan olduğumu da gösterir mi? Şuan YÖK’ten burs alıyorum ve bu yüzden çalışmadan sadece ortak olabiliyorum. Bu benim bir aktif çalışan olduğumu gösteren bir değer midir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer prime esas kazanç kısmında değer varsa ve bir yerde Sigortanız yatmıyorsa muhtemelen bağkur açılmış olabilir. Sgk ile görüşmenizi öneririm.

 16. huseyın

  selamlar ben 8 senedır emeklıyım ve 8 senedır calısıyorum özel sırkette şirket sıgorta pırımı 5400 yatırıyor işi bıraktığımda bu yatan para benım emeklı maşıma yansırmı veya ben bunu SGK dan alabılırmıyım teşekkurler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emekli maaşınıza da yansımaz iade de alamazsınız maalesef.

 17. Muhammet Yıldız

  KHK lı ihraç Emniyet mensubuyum. Açıkta kaldığım süreçte P.e.k de herhangi bir tutar görülmüyor..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Neden görünmüyor ? Görünmesi gerek. Zira açıkta olduğunuz sürede prim ödemesi devam etmekte.

 18. Kaan

  Merhabalar abiler ablalar
  Ben meslek lisesi öğrencisiyim
  E devletten 4a hizmet dökümü belgesine bakıyordum ben okulumdan sigortalı olarak gözüküyorum sanırsam bunlar ne oluyor tam olarak anlamadığım için soruyorum cevaplarsanız sevinirim…saygılar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Okuldan yatan sigortada kısa vade primleri yani hastalık, iş kazası ve meslek hastalığı primleri yatar. Bu sigortalılık emeklilikte giriş olarak sayılmaz ve bu kapsamda ödenen günler prim gün sayısı olarak dikkate alınmaz.

   1. Kaan

    Yani bu tutarlar bana mı ödeniyor yoksa okula mı ?

    1. Ömer Meriç

     Bu sigortalılık karşısında tutarlar sosyal güvenlik kurumuna ödenir.

 19. Nail Metin YILMAZ

  İyi günler,
  1996 ve 1997 yılında askerlik hizmetimi yedek subay olarak yaptım. 1997-1999 yılları arası özel sektör çalışmalarıma ait hizmet birleştirmesi yapıldı. 1999 yılından bu yana kamu kurumunda çalışmaktayım. e-devlet ten aldığım hizmet dökümünde “PEK/Bsmk Dğr/Ek gstrg” tutarı 0 (sıfır) olarak görünüyor. Emekli olduğumda bu bir kayba sebep olur mu? Ne yapmalıyım? Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır bu bir kayıp teşkil etmez. Zaten emekli sandığında bu kısım boş olmakta genelde.

 20. Mustafa odacı

  İyi günler. Ben ihraç öğretmendim. Görevime iade edildim. Geriye dönük sgk primlerim yatırıldı. İhraç olduğum süreçte 4alı çalıştığım için 1ayda 2 prim yatırıldı olarak görünüyor. 4alı çalıştığım süreçteki sigorta primlerini geri alabilir miyim? Teşekkür ederim..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bildiğim kadarıyla bunların iptal edilerek ssk kapsamında yatırılan primlerin iade edilmesi gerekiyor. Zaten Kurumunuz SGK’ya bunu bildirmekte. Kurumunuzdan teyit ettirebilirsiniz.

 21. Semra

  Mrb. Eşim 95 dogumlu. 2014den beri ciftci bagkuru odemesi yapiyor. Emekli oldugunda alacagi tutar ne kadar olabilir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ortalama 1000-1200 TL arasında alır.

 22. YILDIRIM

  Merhaba
  E-devlette Yedek Subay Öğretmen olarak görev yaptığım aylarda “P.E.K/Bsmk Dğr/Ek Gstrg” tutarı 0 (sıfır) olarak görünüyor.
  Bu normal mi? O dönemde de asteğmen olarak maaş almıştım. Emekli sandığı ödemeleri yapılmıştır diye düşünüyorum.
  Ne yapmalıyım?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Birşey yapmanıza gerek yok. Emeklilikte o günler birleşir zaten.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.