Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır & Adım Adım

Pasaport başvurusu nasıl yapılır konusunda araştırma yapıyorsanız doğru yerdesiniz. Bu içerik pasaport çıkartmak için ne gerekli konusu için tam ve güncel bir rehber olacaktır. İçeriğin devamında hususi pasaport için yapılması gerekenler konusunda adım adım bilgi vereceğim. Eğer yeşil pasaport için başvuru yapacaksanız yeşil pasaport için gerekli evraklar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Pasaport başvurusu için ne gerekli?

Pasaport almak için gerekenler kısaca şunlardır;

 • Pasaport değerli kağıt ve harç bedelinin ödenmesi,
 • Randevu alınması,
 • Gerekli evraklarla Nüfus Müdürlükleri’ne randevu günü başvurulması.
 • pasaport işlemleri nasıl yapılır konulu alt başlıkta randevu ve işlemlerin nasıl yapıldığı konusunda bilgi verilecektir.

Pasaport başvurusu nereden yapılır?

Pasaport başvurusu nereye yapılır sorusu sıklıkla sorulmakta. Başvurular bildiğiniz gibi eskiden Emniyet Müdürlüklerine yapılmaktaydı. Ancak artık yeşil pasaport harici işlemler Nüfus Müdürlüklerinde yapılmakta.

Pasaport başvuru nasıl yapılır?

Pasaport başvurusu için izlenmesi gereken yol şu şekilde;

 • Öncelikle pasaport değerli kağıt bedeli ve harç ücretlerini anlaşmalı bankalardan ödemeniz gerekmektedir. Güncel harç ve değerli kağıt bedellerine Nüfus resmi web sayfasından erişebilirsiniz: Pasaport ücretleri .
 • Ücretleri yatırdıktan sonra Alo 199 hattından, https://randevu.nvi.gov.tr/ adresinden ya da NVI Mobil akıllı telefon uygulamasından istediğiniz Nüfus Müdürlüğü’ne pasaport randevusu almanız gerekiyor.
 • Randevu günü aşağıda belirtilen pasaport almak için gerekli belgeler ile randevu aldığınız Nüfus Müdürlüğü’nde hazır bulunmanız gerekiyor.
 • Parmak izi alındıktan sonra pasaport almak için gerekli evraklar tam olup olmadığı kontrol edilir.
 • Eksik yoksa başvuru süreci tamamlanır.
 • Yoğunluğa göre değişmekle birlikte başvuru tamamlandıktan sonra ortalama olarak 10-15 gün içinde pasaportunuz PTT kargo ile Mernis adresinize gönderilir.

E-Devlet pasaport randevu

Pasaport yenileme Başvurusu ya da ilk defa pasaport çıkaracaklar için randevu seçeneklerini yukarıda anlattım. Dilerseniz e-devlet üzerinden E-devlet pasaport randevu sayfasından da randevunuzu alabilirsiniz.

Pasaportum gelmedi ne yapabilirim

Pasaport başvurusu tamamlandıktan sonra bu süreçte Pasaport başvuru durumu sorgulama sayfasından pasaportunuzun ne durumda olduğunu takip edebilirsiniz. Eğer 1 aydan fazla süre geçmiş olmasına rağmen pasaportunuz henüz gelmediyse Alo-199 hattını arayarak bilgi alabilirsiniz.

Yeni pasaport için gerekli evraklar

Pasaport çıkarmak için gerekli belgeler şunlardır;

 • Kimlik ya da ehliyet,
 • Varsa süresi dolan eski pasaportlar,
 • Değerli kağıt bedeli ve harç ücretlerinin ödendiğine dair dekontlar,
 • Biometrik fotoğraf.
İlk defa pasaport başvurusu nasıl yapılır?

Harç ücretleri yatırıldıktan sonra Nüfus Müdürlüğü’nden randevu alarak pasaport başvurusu yapabilirsiniz.

Pasaport çıkartmak için ne yapmak gerekiyor?

pasaport çıkartmak için ne lazım başlığı altında da belirttiğim gibi harç ücretleri ödendikten sonra randevu alınması, randevu gününde Nüfus Müdürlüklerine pasaport çıkartmak için gerekli belgeler ile başvurulması gerekmektedir.

Pasaport için gerekli evraklar nereden alınır?

Harç ve değerli kağıt bedeli bankalara ödenir. Biometrik foto yoksa fotoğraf çektirilir. Onun dışında başvuruda sadece kimlik istenir.

Pasaportun çıkması kaç gün sürüyor?

Genellikle yaz döneminde başvuru yoğunluğundan dolayı 1 ayı bulabilmekte. Pasaport başvurusu için gerekli belgeler eksiksiz başvurduğunuzda yaz dönemi dışındaki zamanlarda ortalama 2 hafta içinde sonuçlanmakta.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın