Rapor Parası Hesaplama 2018

49

Sosyal Güvenlik Kurumu rapor parası hesaplaması brüt ücretiniz üzerinden yapılmakta. Daha önce rapor parası ne zaman yatar başlıklı yazımızda Sosyal Güvenlik Kurumu’nun rapor parasını nereye ve ne zaman ödediği konusunda bilgi vermiştik.Bu yazımızda ise 2018 rapor parası hesaplaması, asgari ücret rapor parası hesaplama 2018 tutarları, doğum rapor parası hesaplama 2018, asgari ücretli rapor parası hesaplama 2018 tutarları, rapor parası nasıl hesaplanır 2018 v.s. gibi konularda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

2018 yılı için brüt asgari ücret 2029,50 TL olarak belirlendi. Buna göre 2018 yılında hastalık, iş kazası, analık doğum hallerinden birisi ile rapor ya da diğer ismi ile istirahat almanız halinde ne kadar ödeme alacağınız ve ödeme hesaplama şekli konusunda yazımızın devamında bilgi bulabilirsiniz.

Rapor hesaplama 2018 nasıl yapılır, Rapor ücreti hesaplama 2018?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere sgk rapor parası hesaplama 2018 yılında da  brüt ücretiniz esas alınarak yapılır. Sosyal Güvenlik Kurumu brüt kazanç bilgilerinize e devlet sisteminde SGK-SGK Tescil ve Hizmet Dökümü menüsünden bakabilirsiniz. Peki iş göremezlik ödeneği hesaplama 2018 ve sgk doğum rapor parası hesaplaması nasıl yapılır?

Hastalık raporlarında iş göremezlik hesaplama 2018

Eğer hastalıktan dolayı geçici iş göremezlik raporu aldıysanız rapor aldığınız tarihten önceki son 3 aylık brüt kazanç toplamınız yine son 3 aylık gün toplamına bölünür. Bulunan sonucun ayakta tedaviler için günlük olarak 2/3’ü, yatarak tedaviler için ise 1/2’si ödenir.

İş kazasında istirahat parası hesaplama 2018

Eğer işkazasından dolayı rapor aldıysanız yine iş kazası tarihinden önceki  önceki son 3 aylık brüt kazanç toplamınız yine son 3 aylık gün toplamına bölünür. Bulunan sonucun ayakta tedaviler için günlük olarak 2/3’ü, yatarak tedaviler için ise 1/2’si ödenir. Ancak 3 aylık hizmet yoksa mevcut gün üzerinden ortalama alınarak hesaplanır.

Doğum parası hesaplama 2018, analık parası hesaplama 2018!

Doğumdan dolayı analık geçici işgöremezlik 2018 doğum rapor parası hesaplamasında ise doğum tarihinden tarihten önceki son 3 aylık brüt kazanç toplamınız yine son 3 aylık gün toplamına bölünür. Bulunan sonucun ayakta tedaviler için günlük olarak 2/3’ü, yatarak tedaviler için ise 1/2’si ödenir.Analık rapor parası hesaplaması çoğul doğumlarda 126 gün üzerinden yapılır. Tekil doğumlarda ise hesaplanan bu tutarın 112 günle çarpılması sonucu bulunan tutar ödenir.

Eğer iş kazası sonucu geçici işgöremezlik raporu aldıysanız iş kazası rapor parası hesaplama 2018 başlıklı yazımızdan daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

2018 rapor parası ne kadar, Rapor parası günlük ne kadar 2018?

2018 yılında ayakta tedavilerde ödenecek en düşük rapor parası günlük 45,10 TL iken yatarak tedaviler için ödenecek günlük geçici iş göremezlik parası ise 33,82 TL olacaktır.Tabi bu sgk rapor parası hesaplaması asgari ücretli çalışanlar için geçerlidir. Eğer sizin brüt kazancınız daha yüksekse istirahat parası hesaplamanız farklı olacaktır ve tabi alacağınız rapor ücreti de daha fazla olacaktır.

01 Ocak 2019-31 Aralık 2019 tarihleri arası rapor parası tutarları için rapor parası hesaplama 2019 başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Dilerseniz aşağıdaki hesaplama tablosu aracılığı ile alabileceğiniz rapor parası ödemenizi kendiniz hesaplayabilir ya da yazının altından rapor tarihinden önceki son 3 aylık toplam brüt kazancınızı ve son 3 aylık toplam gün sayınızı bize yazmanız halinde sgk rapor parasi hesaplamasını sizin için yapabilirim. 

10 günlük rapor parası ne kadar 2018

10 günlük rapor parası ne kadar alırım 2018 sorusu raporparası ile ilgili bana en çok sorulan soruların başında gelmektedir. 10 gün rapor parası ne kadar 2018 sorusunun cevabı hangi sebepten rapor aldığınıza ve tabi ki brüt kazancınıza göre değişir. Asgari ücretli için 10 günlük ssk rapor parası hesaplaması aşağıdaki gibidir;

Hastalıktan dolayı almanız halinde 8 günlük ödeme alırsınız. Eğer raporun tamamı ayakta ise yani yatarak tedavi görmediyseniz 360 TL alırsınız.Eğer hastanede yatarak tedavi gördüyseniz bu durumda alacağınız rapor ücreti 270,56 TL olacaktır.

Eğer rapor alma sebebiniz iş kazası ise iş kazalarında iş göremezlik ödeme hesaplaması farklı olduğundan raporun tamamı için ödeme yapılır. Alacağınız rapor parası ödemesi 451,00 TL olacaktır.

2018 sgk doğum analık ödemesi ne kadar, analık iş göremezlik ödeneği 2018?

Bildiğiniz üzere 4a ssk kapsamında çalışan kadınlara doğum öncesi 8 ve doğum sonrası 8 hafta olmak üzere 112 günlük ödeme yapılmaktadır.Doğum sonrası rapor parası hesaplaması annenin doğum tarihinden önceki son 3 aylık brüt kazanç ortalaması esas alınarak yapılmakta. Buna göre asgari ücretli çalışan anne 2018 yılında doğum öncesi ve doğum sonrası dönemlere ilişkin rapor parası ödemesi ise yaklaşık 5050,00 TL civarında olacaktır.

SGK rapor parası alma şartları nelerdir?

 • Hastalıktan dolayı rapor aldıysanız ödeme alabilmeniz için rapor aldığınız tarihten önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 günlük sigortanızın olması gerekir. ,
 • İş kazasında prim gün şartı aranmaz.
 • Analık ödemesi alabilmeniz için ise doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 günlük sigortanızın olması gerekir.

Daha ayrıntılı bilgiyi iş göremezlik alma şartları başlıklı yazımızdan edinebilirsiniz.

Rapor parası hangi bankaya yatıyor 2018?

Sosyal Güvenlik Kurumu istirahat parası ödemeleri PTT aracılığı ile yapılmaktadır. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu şahıs ödemeleri banka hesabı sistemine tanımlı hesabınız varsa ödemeniz hesabınıza gönderilir. Eğer ben PTT ile uğraşamam rapor param banka hesabıma gelsin ATM’den çekerim diyorsanız bunu kolayca yapabilmeniz mümkün.

E devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu-Şahıs ödemeleri hizmetleri-Şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama menüsünden aşağıdaki bankalardan birisinde bulunan hesabınızı tanımlayarak ödemenizin banka hesabınıza gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Zamanında alamadığınız için Sosyal Güvenlik Kurumu emanet hesaplarına gönderilen rapor parası ödemenizi geri alabilmek için de buradan hesap tanımlaması yapmanız gerekiyor.

 • Ziraat Bankası,
 • Halk Bank,
 • Vakıf Bank,
 • Akbank,
 • Burdan bank,
 • Fiba banka,
 • Şeker Bank,
 • Türkiye Ekonomi Bankası,
 • Garanti Bankası

Rapor parası sorgulama 2018 nasıl yapılır?

Rapor paranızın ne kadar olduğunu ve ödeme durumunu e devlet sisteminden kolayca öğrenebilirsiniz. Sorgulama işlemi için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve E devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu-4a/4b İş göremezlik ödemesi görme menüsünden sorgulama yapabilirsiniz.

Rapor paranızı buradan sorgulayabilirsiniz >>> rapor parası sorgulama

Rapor bitmeden rapor alınır mı 2018?

Mevcut raporunuz bitmeden doktora gittiniz ve raporun yenilenmesi gerekti. Ancak diğer rapor devam ediyor. Bu durumda yeni rapor verilebilir mi ?

Evet doktorunuz uygun görürse size yeni rapor verebilir. Bu durumda diğer rapor için iş göremezlik ödeneği hesaplaması yeni raporu aldığınız tarihe kadar yapılır.

Ayrıca uzun süreli raporlarda raporun bitimini beklemeden SGK size rapor paranızı parça parça da ödeyebilir. Bunun için işveren muhasebecinizle görüşerek raporun biten kısımları için çalışmazlık girişi yapmasını söyleyin. Muhasebeciniz bu işlemi yaptıktan sonra da SGK’ya bunu bildirin. SGK işveren tarafından kısmi onaylanan raporunuzun ödemesini yapar.

Raporparası hesaplaması, doğum parası hesaplama ve iş göremezlik parası hesaplama konularında çok sorulan bazı sorular ve cevapları aşağıdaki gibidir. 

İşkazası 45 günlük rapor parası ne kadar 2018

Asgari ücretliler için ayakta tedavide toplam 2029,50, hastanede yatarak tedavi gördüyseniz toplam 1.521,90 TL geçici iş göremezlik parası alırsınız.

Hastalıktan alınan 3 gün rapor parası 2018 ne kadar ?

Hastalıktan dolayı alınan raporlarda ilk 2 güne ödeme yapılmadığından 3 günlük raporun 1 günü için ödeme alabilirsiniz. Asgari ücretli çalışan için yatarak tedavide bu tutar 33,82 TL iken ayakta tedavi gördüyse 45,10 TL olarak ödenecektir.

İş kazası 3 günlük rapor parası ne kadar 2018?

İş kazasında raporlu olduğunuz günlerin tamamı için ödeme yapılır. Buna asgari ücretli çalışanın 3 günlük iş kazası raporu için ayakta tedavide alacağı para 135,10 TL, yatarak tedavide ise 101,46 TL dir.

Analık 1 aylık rapor parası ne kadar 2018 ?

Doğum rapor parası 2018 hesaplaması doğum tarihinden önceki son 3 aylık brüt kazancınıza göre yapılmakta.  30 gün için alabileceğiniz rapor parası asgari ücret ile çalışıyorsanız toplam 1353,00 TL olacaktır. Brüt ücretiniz asgari ücret üzerinde ise doğum raporu parası hesaplaması farklı olacaktır ve daha yüksek olacaktır.

Hastalık bir aylık rapor parası ne kadar 2018 ?

Asgari ücretli çalışan için 30 günlük rapor parası 2018 yılında ayakta tedavide 1262,80 TL, yatarak tedavide ise 946,96 TL dir. Hastalık raporlarında ilk 2 güne ödeme yapılmadığından toplamda 28 günlük ödeme alırsınız.Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
49 Yorum
 1. Elife

  Merhaba. Asgari ücretle çalışıyorum. 15 günlük rapor aldım. Rapor param ne kadar olur. Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 580 TL rapor parası alırsınız

 2. Mehmet

  Merhaba. 13 günlük hastalık raporu aldım. Asgari ücretle çalışıyorum ne kadar ödeme alabilirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 496 TL ödeme alırsınız.

 3. Sami

  İş kazası geçirdim. 45 gün rapor aldım. Asgari ücretle çalışıyorum. Rapor ödemesi ne zaman alınır. Sgk rapor bitmeden ödeme yapar mı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Genelde sgk rapor bitiminde ödeme yapar. Ancak işveren kısmi çalışmazlık girişi yaparsa sgk da rapora kısmi ödeme yapar. Parça parça da ödeme alırsınız.

 4. Sedat atıcı

  Is kazası sonucu 45 gün yatarak rapor aldım sgk ne kadar ödeme yapar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Brüt kazancınız ne kadar Sedat Bey

 5. Perihan

  05/01/2018 tarihinde işe girdim 27 Ocak 2018 tarihinde iş kazası geçirdim ve rapor aldım raporum hala sürüyor 1 rapor parasını aldım. 6 Şubat 19 Mart arasında ki rapor paramı henüz almadım hesaplayabilir misiniz lütfen.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Perihan HANIM,
   Günlük ya da aylık brüt kazancınızı yazabilir misiniz lütfen.

   1. Perihan

    2049.50 brüt ücret net maaş 1605 tl

    1. Ömer Meriç

     Raporlu olduğunuz her gün için ödeme tutarı 45,10 TL olacaktır. Toplamda sanırım 45 günlük bir rapor almışsınız.Bu durumda toplam 2029.50 TL ödeme alırsınız.

 6. Perihan

  41 günlük rapor parası alacağım var

  1. Ömer Meriç

   O zaman 1850 TL alırsınız.

   1. Perihan

    Cevapladığınız için teşekkür ederim 🙂

    1. Ömer Meriç

     Ben teşekkür ederim. iyi günler dilerim.

 7. Naci

  Ameliyat oldum 1 ay rapor aldim muhasebeye verdim nekadar para yatar asgari ucretliyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 1350 TL rapor parası alırsınız.

 8. Naci

  Ameliyat sonrası 1 ay rapor aldim asgari ücrete çalışıyorum ne kadar alırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 1350 TL civarında ödeme alırsınız.

 9. Saime

  Merhaba. Su anda bes yadinda bir kizim var ve ikiz hamileyim. Dogum yapmzm halinde ne kadar rapor parasi alabilirim. Bürüt maasim 2670 tl

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplamda 126 günlük ödeme alırsınız. Toplam analık rapor parası ödemeniz 7500 TL civarında olur.

 10. Nurettin

  Ben iki defa rapor aldım ilk aldığım 10 günlük rapor için bana 2 günlük yatırmişlar 2 aldığım 10 günlük rapor için acaba ne kadar alabilir bürt ücret 2029.0tl

  1. Nurettin

   2 rapor ameliyat oldum aldım

  2. Ömer Meriç

   Merhaba. 10 günlük raporun 8 gününe ödeme yapılır. Eğer raporlar birbirinin devamı ise toplamda 18 günlük ödeme alırsınız. Yatarak tedavi gördüğünüz süreler için günlük 33 TL, ayakta tedavi gördüğünüz süreler için ise günlük 45,10 TL alırsınız.

 11. Murat Uluman

  Merhabalar.Ben bi rahatsızlık geçirdim.6 ay sürecek tedavi.Sonuç alınmazsa ameliyat.Rapor parası alabilmek için son 1 yılda 90 gün prim zorunluluğu var deniyor okuduklarımda.Benim rapor başlangıç tarihinde 67 gün.Öncesinde gss kapsamında ödemem var.Ben rapor parası alabiliyormuyum yoksa alamıyormuyum?Cevap verirseniz sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer en az 90 gün ssk primi yoksa rapor parası ödenmez malesef.

 12. Murat

  21 gün rapor aldım iş kazası geçirdim 3250 brüt ne kdar rapor parası alabilirm tşk ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 1516 TL ödeme alırsınız.

 13. Kadir

  Ameliyat oldum brüt 2500 üstünde nekadar alirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Günlük rapor parası ödemeniz 55 TL olur.

 14. Aslı

  Hocam Merhaba,
  Eşimin geriye dönük parça parça 90 günü bulunmaktadır, şuanda çalışmaktadır asgari ücretli.(hamile)
  ekim 2017;750 tl 13 gün
  kasım 2017;1945 tl 30 gün
  aralık 2017;1777 tl 30 gün
  nisan 2018: 1200 tl 18 gün
  Hocam analık raporu 112 gün olduğunu düşünürsek eşim ne kadar rapor parası alır. parça parça olması sıkıntı çıkarır mı? geriye dönük 90 günü var o konuda problem yok. (haziran 13 ünde 32.hafta raporunu alıcaz)
  Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Son 1 yıl içerisinde 90 gün varsa analık parasını alır. Eşiniz asgari ücretle mi çalışıyor ?

 15. Mahmut yücel

  Merhaba 45 günlük raporum var aylık 1800 artı agi ne kadar para alırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Brüt ücretiniz ne kadar?

 16. Atakan

  Merhabalar ben 30 gün rapor aldım is kazasi gecirdim. 3 aylık brüt ucretim 10.370 kaç para alırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 2304,00 TL rapor parası alabilirsiniz.

 17. SONGÜL ÖZCAN

  Merhaba;eşim iş kazasi raporu aldı .06.06.2018-10.06.2018 tarihleri arası ayakta raporlu.mart brüt 3501,21 nisan 3357,12 mayıs 4273,60 tl dir.rapor ücretini hesaplarmisiniz?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 400 TL rapor parası alır.

 18. Erkan

  Merhabalar,
  Çalıştığım esnada sağ bacağımdaki aşil tendonum koptu, akabinde ameliyat oldum ve 60 gün rapor verdiler,
  Brüt en son maaşım 4.461,56- tl dir,
  Buna göre, iş kazası görüldüğünden bir rapor hesaplaması yapmanızı rica ediyorum,
  Teşekkürler…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Günlük rapor parası ödemeniz yaklaşık 99 TL dir. Buna göre hesaplama yapabilirsiniz.

 19. Fatih

  34gün ayaktan radyoterapi tedavisi oldum ilave olarak 5 günde yatarak tedavi gördüm. Maaşım 2040 TL. Primlerim tam. Ne kadar ödeme alırım.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Brüt maaşınız ne kadar hocam?

 20. İshak şavlı

  Merhaba ben 30.07.2018 _08.08.2018 (10) gün
  09.08.2018 _26.08.2018 (18) gün
  27.08.2018_05.08.2018 (10)gün ayakta tedavi istirahat raporlarım var ben 2029 TL bürüt maaş net 1900 TL
  Ben ne kadar alırım bunların ayları yakın olduğu için toplumu alırım ve iş yerim biz raporlarını Manuel olarak ssk sitesine bildirdik diyorlar ama ssk şirketiniz tarafından bildirilmesi dedi ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SGK’ya manuel bildirim ekranından sorgulama yapmasını söyleyin. Eğer işveren her üç rapor için de bildirim yaptıysa SGK paranızı toplu öder.

 21. samet

  merhaba. asgari ücretli bir çalışanım 5 gün 1 ay ve 10 gün olmak üzere ameliyat olduğum için 3 ayrı rapor aldım ne kadar sgk dan ödeme alabilirim şimdiden teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Ayakta tedavide günlük olarak 45,10 TL, yatarak tedavide ise 33 TL civarında alırsınız. Raporlu olduğunuz gün sayınız ile çarpın. Eğer raporlarınız ayrı ayrı ise her bir rapordan iki günlük kesinti yapılacaktır. Birbirinin devamı raporlar ise sadece ilk raporunuzdan kesinti yapılır.

   1. samet

    teşekkür ederim hastanede 3 gün yatış yaptım ama raporlarımda ne yazdiğinı tam hatırlamıyorum ayaktamı yatarak mı raorlarımın hepsi kontrollü rapor bir birini devamı yatarak tedavide 3 gün hastanede yattım bu günlerimi kapsar yoksa rapor kaç gün olursa olsun tamamınımı kapsar ?

    1. Ömer Meriç

     Birbirinin devamı olarak kabul edilir hocam. Eğer birbirini devam eden raporlar ise sadece ilk 2 günlük kısmına ödeme yapılmaz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.