Rapor Parası Hesaplama 2019

0

Hastalandınız, doğum yaptınız ya da iş kazası geçirdiniz. Bunların sonucunda da doktor size rapor verdi. Bu durumda gerekli şartları sağlamanız halinde Sosyal Güvenlik Kurumu size rapor parası ödemektedir. SGK rapor parası hesaplaması brüt kazancınız üzerinden yapılmaktadır. 2019 brüt asgari ücretin belli olması ile birlikte asgari ücretlinin yatarak ve ayakta tedavilerde 2019 yılında alabileceği günlük rapor parası tutarları da belli oluyor. Bu yazımızda 2019 rapor parası hesaplaması konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Dilerseniz rapor hesaplamasını aşağıdaki hesaplama uygulamamız ile kolayca yapabilirsiniz. Program aracılığı ile hesaplama yapmak istemezseniz yazının sonundaki yorum bölümünden bilgileri yazmanız halinde biz de hesaplama yapabiliriz. 

Rapor parası hesaplama programı 2019

Hesaplama programındaki ilgili alanları doldurarak ortalama ne kadar rapor parası alabileceğinizi hesap edebilirsiniz. Yazımızın devamında ise sgk rapor parası hesaplama 2019 nasıl yapılır, rapor parası alma şart nelerdir v.s. gibi konularda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Rapor parası nasıl hesaplanır 2019

iş göremezlik ödeneği hesaplama brüt ücretiniz üzerinden yapılır. Rapor aldığınız tarihten önceki son 3 aylık brüt kazancınız yine son 3 ayın gün sayısına bölünür. Bunun 1/2’isi yatarak tedavilerde, 2/3’ü ise ayakta tedavide 1 günlük rapor parası olarak ödenir.

Asgari ücretli rapor parası ne kadar 2019

Yukarıdaki rapor hesaplama formülüne göre asgari ücretli için ayakta tedavide 2019 yılında en düşük günlük rapor parası 56,84 TL, yatarak tedavide günlük iş göremezlik ödeneği 2019 tutarı ise 42,63  olacaktır.

Doğum rapor parası hesaplama 2019

Eğer sigortalı çalışan ya da bağkurlu bir kadın iseniz doğum yapmanız halinde SGK’dan doğum öncesi 8 ve sonrası 8 olmak üzere toplamda 16 haftalık analık rapor parası ödemesi alabilirsiniz. Asgari ücretli bir çalışan için analık iş göremezlik hesaplaması yapacak olursa ortalama olarak alabileceğiniz toplam analık ödemesi 2019 yılı için en düşük 6000 TL civarında olacaktır.

Rapor parası alma şartları, rapor parası nasıl alınır 2019 ?

Hastalıktan dolayı rapor parası alabilmeniz için rapor aldığınız tarihten önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 gün sigortanızın olması ve aktif çalışan olmanız,

Analıktan dolayı geçici iş göremezlik doğum parası alabilmeniz için doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 gün sigortanızın olması ve aktif çalışan olmanız gerekir.

İş kazasında zaten 1 günlük çalışma bile rapor parası almanız için yeterli olacaktır. Ayrıntılı bilgiyi SGK rapor parası alma şartları başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Rapor parası sorgulama, rapor parası nereden alınır ? 

Sorgulama işlemini e devlet sisteminde SGK-4a/4b İş Göremezlik Ödemesi Görme menüsünden kolayca yapabilirsiniz. Ayrıntılı bilgiyi sgk rapor parası sorgulama başlıklı yazımızda bulabilirsiniz. Sorgulama işlemini buradan yapabilirsiniz >> rapor parası sorgulama

SGK iş göremezlik ödemeleri PTT’ye gönderilmektedir. PTT’ye gönderilen rapor paralarını gönderiliş tarihinden itibaren en geç 2 ay içerisinde almanız gerekiyor. Almadığınız takdirde ödemeniz SGK emanet hesabına alınacaktır.

Eğer SGK Şahıs ödemeleri banka sisteminde tanımlı banka hesabınız varsa ödemeniz PTT yerine bu hesaba aktarılır. Ben PTT ile uğraşamam ödemem hep banka hesabıma gelsin diyorsanız e devlet sisteminde SGK-Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama menüsünden hesabınızı tanımlayabilirsiniz.

Rapor paraları hakkındaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.