Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
DMCA.com Protection Status
Güncel Haberler

Rapor Parası Hesaplama Programı/TablosuHastalık, iş kazası ve ya meslek hastalığı ya da analıktan dolayı rapor aldığımızda Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan ne kadar rapor parası alacağımızı merak ederiz. Rapor parası hesaplaması ve ne kadar rapor parası alacağım konusunda da sayfamızda sıklıkla soru sorulmakta. Biz de yu yüzden sizler için rapor paranızı hesaplayabileceğiniz kullanışlı bir hesaplama programı hazırladık. Tablo aracılığı ile verileri eksiksiz girmeniz halinde ne kadar rapor parası alabileceğinizi kolayca hesaplayabilirsiniz. Dilerseniz SGK rapor parası alma şartları başlıklı yazımızdan rapor parası konusunda ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Yukarıdaki tablo aracılığı ile;

  • Hastalık rapor parası hesaplama,
  • E devlet rapor parası hesaplama
  • İş kazası rapor parası hesaplama,
  • Hamilelikte rapor parası hesaplama,
  • Doğum izni rapor parası hesaplama,
  • asgari ücret rapor parası hesaplama gibi işlemleri yapabilirsiniz.

SGK rapor parası hesabı nasıl yapılıyor, hesaplama net maaştan mı brüt üzerinden mi yapılıyor ?

SGK rapor parası hesabı brüt maaş üzerinden yapılır. Hesaplamada rapor aldığınız tarihten önceki son 3 aylık brüt kazancınız esas alınır. Rapor parasına esas günlük kazanç hesabının bulunabilmesi için son 3 aylık toplam brüt kazancınız son 3 ayın toplam gün sayısına bölünür. Çıkan sonucun ayakta tedavide 2/3’ü günlük rapor parası ödemesi olarak yapılır. Eğer yatarak tedavi gördüğünüz süre varsa çıkan sonucun 1/2’si 1 günlük rapor parası ödemesi olarak yapılır.

Hastalık raporlarında ilk 2 güne rapor parası ödemesi yapılmaz. Yani 10 günlük rapor aldıysanız hesaplama 8 gün üzerinden yapılır. 1 ve ya 2 günlük hastalık geçici iş göremezlik raporu için rapor parası ödemesi yapılmaz.

İş kazalarında ve doğum analık raporlarında raporlu olduğunuz günlerin tamamı için ödeme yapılır.

Rapor parası ne zaman yatar, nereden alınır ?

Raporunuz sona erdikten sonra işveren tarafından çalışmadığınıza dair bildirimin yapılmasını takip eden tarihten itibaren en geç 15 gün içerisinde ödemeniz PTT’ye gönderilir. Rapor paranızın ne durumda olduğunu, ödenip ödenmediğini e devlet sisteminden sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. SGK rapor parası sorgulama başlıklı yazımızdan sorgulamayı nasıl yapabileceğiniz konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Rapor parası hesaplaması konusundaki sorularınızı yazının sonundaki Soru Sor bölümünden sorabilirsiniz. 
SORU SOR/GÖRÜŞÜNÜ PAYLAŞ