2019 Rapor Parası Hesaplama Programı/Tablosu

6

Hastalık, iş kazası ve ya meslek hastalığı ya da analıktan dolayı rapor aldığımızda Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan ne kadar rapor parası alacağımızı merak ederiz. 2019 rapor parası hesaplaması ve ne kadar rapor parası alacağım 2019 konusunda da sayfamızda sıklıkla soru sorulmakta. Biz de yu yüzden sizler için rapor paranızı hesaplayabileceğiniz kullanışlı bir hesaplama programı hazırladık. Tablo aracılığı ile verileri eksiksiz girmeniz halinde ne kadar rapor parası alabileceğinizi kolayca hesaplayabilirsiniz. Dilerseniz SGK rapor parası alma şartları başlıklı yazımızdan rapor parası konusunda ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Yukarıdaki tablo aracılığı ile;

 • Hastalık rapor parası hesaplama,
 • E devlet rapor parası hesaplama
 • İş kazası rapor parası hesaplama,
 • Hamilelikte rapor parası hesaplama,
 • Doğum izni rapor parası hesaplama,
 • asgari ücret rapor parası hesaplama gibi işlemleri yapabilirsiniz.

2019 SGK rapor parası hesabı nasıl yapılıyor, hesaplama net maaştan mı brüt üzerinden mi yapılıyor ?

SGK rapor parası hesabı brüt maaş üzerinden yapılır. Hesaplamada rapor aldığınız tarihten önceki son 3 aylık brüt kazancınız esas alınır. Rapor parasına esas günlük kazanç hesabının bulunabilmesi için son 3 aylık toplam brüt kazancınız son 3 ayın toplam gün sayısına bölünür. Çıkan sonucun ayakta tedavide 2/3’ü günlük rapor parası ödemesi olarak yapılır. Eğer yatarak tedavi gördüğünüz süre varsa çıkan sonucun 1/2’si 1 günlük rapor parası ödemesi olarak yapılır.

Hastalık raporlarında ilk 2 güne rapor parası ödemesi yapılmaz. Yani 10 günlük rapor aldıysanız hesaplama 8 gün üzerinden yapılır. 1 ve ya 2 günlük hastalık geçici iş göremezlik raporu için rapor parası ödemesi yapılmaz.

İş kazalarında ve doğum analık raporlarında raporlu olduğunuz günlerin tamamı için ödeme yapılır.

Asgari ücret rapor parası ne kadar 2019

Asgari ücretli çalışan için ayakta tedavide 1 günlük rapor parası tutarı 2019 yılında 56,85 TL iken yatarak tedavilerde ise 42,64 TL olacaktır.

2019 rapor parası ne zaman yatar, nereden alınır ?

Raporunuz sona erdikten sonra işveren tarafından çalışmadığınıza dair bildirimin yapılmasını takip eden tarihten itibaren en geç 15 gün içerisinde ödemeniz PTT’ye gönderilir. Rapor paranızın ne durumda olduğunu, ödenip ödenmediğini e devlet sisteminden sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. SGK rapor parası sorgulama başlıklı yazımızdan sorgulamayı nasıl yapabileceğiniz konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Rapor parası hesaplaması konusundaki sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
6 Yorum
 1. Mustafa

  Merhaba iş kazasında rapor parası nasıl hesaplanır.Bir aylık raporda kaç tl alınır brüt maaşım 2.609.66 tl dir

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Rapor aldığınız tarihten önceki son 3 aylık kazancınızı yine son 3 aylık gün sayısına böleceksiniz. Çıkan sonucun 2/3 ü ayakta istirahatte bir günlük rapor paranızdır. Yaklaşık 1740 TL ödeme alırsınız.

 2. Mustafa

  1740 tl ödemeyi aylık olarakmı alacaz anlamadım.Dediğiniz işlemi yaptım günlük rapor param 0.08696666667 olarak çıktı.Brüt maaş üzerinden yaptım.Aylık olarakta 2.609 tl çıkıyor ama benim aldığım rapor parası geçen ay 1.870 tl dir .Nerde bi yanlışlık vardır acaba .Benden sonra iş kazası yapan bir askari ücretli çalışan 3 günlük rapor parasına 300 tl aldı.Benim rapor param neden düşük acaba.Saygılar

  1. Ömer Meriç

   30 günlük iş kazası raporu için alacağınız ödeme hocam söylediğim. Sgk ile görüşmenizi öneririm. Brüt kazancınız farklı olabilir.

 3. suat aldaş

  rapor param ptt.ye .yatmışmıdır acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. E devlet sisteminden sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz bunu.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.