Sağlık Ocağı Kan Alma Saatleri 2022

0

Sağlık ocağı kan alma saatleri belli bir süreye bağlanmıştır. Ülkemiz sağlık ocağı ve aile doktoru sisteminde en gelişmiş ülkeler arasında yer almaktadır. Birinci basamak sağlık hizmet sunucusu kapsamında yer alan sağlık ocakları verdikleri hizmetlerle devlet hastanesi ve üniversite hastanesi gibi ikinci ve üçüncü basamakta yer alan hastanelerin iş yükünü oldukça azaltmaktadır.

Sağlık ocağında kan vermek isteyenlerin en çok araştırdıkları konuların başında sağlık ocağı kan alma günleri ve sağlık ocağı kan verme saatleri husus gelmektedir. Yazımızın devamında sağlık ocağında kan tahlili saat kaça kadar yapılır, sağlık ocaklarında kan tahlili hangi gün yapılıyor sorularının cevabını bulabilirsiniz.

Sağlık ocağı kaçta açılır ?

Sağlık ocağı kaçta açılıyor sorusunun her İl ya da İlçe için tek bir cevabı bulunmamaktadır. Zira Kamu Kurumlarında olduğu gibi sağlık ocaklarının da çalışma saatleri Valilik tarafından belirlenmektedir. Genel olarak 08.00’da sağlık ocaklarının mesaisi başlamakta ve 17.00’da bitmektedir. Bazı yerlerde ise sağlık ocakları çalışma saatleri 08.30-17.00 saatleri arasında olmaktadır.

Sağlık ocağı cumartesi açık mı 2022 ?

Gelelim bir diğer soru olan sağlık ocakları cumartesi açık mı sorusunun cevabına. Sağlık ocakları/Aile Hekimlikleri hafta içi yani Pazartesi-Cuma günleri arasında hizmet vermektedir. Cumartesi ve Pazar günleri acil durum halinde hastanelerin acil servislerine başvurabilirsiniz.

Aile hekimi çalışma saatleri

Sağlık ocağının açılma saati ile genel olarak aile hekimliklerinin mesaiye başlama ve mesai bitim saatleri birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Örneğin 08.00’de açılan ve 17.00’de kapanan sağlık ocağında genellikle hekimler 09.00’da mesaiye başlamakta ve en son saat 16.00’ya kadar hizmet vermektedirler. Sağlık ocaklarının açılış ve kapanış saatleri bölgeden bölgeye farklılık gösterdiğinden aile hekimleri çalışma saatleri de farklılık gösterebilir.

Sağlık ocağı kan tahlili saatleri 2022

Peki sağlık ocakları kaça kadar kan alıyor ? Sağlık ocakları kan alma saatleri belli bir süreye kadar olmakta ve aile hekimliğinde kan tahlili saatleri dışında kan alınmamaktadır. Sebebi ise oldukça basittir. Sağlık ocaklarında labaratuvar yoktur ve bu yüzden alınan kanlar işlem yapılarak sisteme gönderilebilmesi için labaratuvara gönderilmektedir. Bu yüzden sağlık ocağında kan verme saatleri öğleden öncesi için olmaktadır. Genel olarak sağlık ocağı kan verme saati 08.00-12.30 arasında olmaktadır. Aile hekimi kan alma saatleri dışında kan almamaktadır.

Vermiş olduğunuz kan için tahlil sonuçlarınıza e-devlet şifreniz ile e-nabız uygulamasından bakabilirsiniz. Hemen e-nabız tahlil sonuçları görüntüleme başlıklı yazımızı ziyaret ederek tahlil sonuçlarınızı nasıl görüntüleyebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Aile hekimliği kan alma günleri

Peki sağlık ocağı kan tahlili hangi günler yapar ? Sağlık ocakları kan alma günleri mesaide bulundukları tüm günlerdir. Yani Pazartesi’den Cuma mesai bitimine kadar sağlık ocağı kan testi saatleri arasında kan verebilirsiniz.

Sağlık ocağında öğleden sonra kan verilir mi ?

Sağlık ocaklarında kan verme saatinin genel olarak saat 08.00-12.30 saatleri arasında olduğu hususuna yukarıda değinmiştik. Alınan kanların öğleden sonra servis arabası ile işlem yapılacak hastaneye gönderiliyor olması nedeni ile öğleden sonra kan alımı yapılmamaktadır. Bu yüzden şayet aile hekimliği kan verme saatlerini kaçırırsanız sonraki gün randevu alarak yeniden başvuru yapmanızı öneririz.

Sağlık ocağında idrar tahlili saat kaça kadar yapılır ?

Aile hekimliklerinde kan tahlilinin yanında idrar tahlili de yapılmaktadır. Sağlık ocağı idrar tahlili saatleri de kan alma saatleri ile aynıdır. Yukarıda belirtilen aile hekiminde kan tahlili saatlerinde idrar tahlilinin yapılması için numune verebilirsiniz.

Sağlık ocağında gebelik testi saat kaça kadar yapılır ?

Gebelik testi kişinin kendisine verilmekte ve evde yapılması istenmektedir. Bağlı olduğunuz sağlık ocağından ücretsiz olarak gebelik testi alabilir ve evde kendiniz yapabilirsiniz. Bunun dışında kana bakılması ve kanda görünüp görünmediğinin testini yaptırmak için asm kan tahlili saatleri içerisinde başvurarak kan aldırabilir ve tahlil yaptırabilirsiniz.

Sağlık ocaklarında muayene/kan tahlili ücretsiz mi ?

Aile hekimliklerinde aktif sosyal güvenceniz olsun ya da olmasın muayene, kan ve idrar tahlili ile diğer tüm işlemler ücretsizdir. Ancak hekim tarafından ilaç kullanımı uygun görülürse bu durumda aktif sigortanızın olmaması halinde ilaç bedelinin tamamını cebinizden ödemeniz gerekebilir. Muayene ve ilaç katılım bedelleri hakkında ayrıntılı bilgi için hastane muayene ücretleri başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.