Sağlık Ocağı Kan Alma Saatleri 2024 & Değişti

Sağlık ocağı kan alma saatleri belli bir süreye bağlanmıştır. Ülkemiz sağlık ocağı ve aile doktoru sisteminde en gelişmiş ülkeler arasında yer almaktadır. Birinci basamak sağlık hizmet sunucusu kapsamında yer alan sağlık ocakları verdikleri hizmetlerle devlet hastanesi ve üniversite hastanesi gibi ikinci ve üçüncü basamakta yer alan hastanelerin iş yükünü oldukça azaltmaktadır.

Sağlık ocağında kan vermek isteyenlerin en çok araştırdıkları konuların başında sağlık ocağı kan alma günleri ve sağlık ocağı kan verme saatleri husus gelmektedir. Yazımızın devamında sağlık ocağında kan tahlili saat kaça kadar yapılır, sağlık ocaklarında kan tahlili hangi gün yapılıyor sorularının cevabını bulabilirsiniz.

Sağlık ocağı kaçta açılır?

Sağlık ocağı kaçta açılıyor sorusunun her İl ya da İlçe için tek bir cevabı bulunmamaktadır. Zira Kamu Kurumlarında olduğu gibi sağlık ocaklarının da çalışma saatleri Valilik tarafından belirlenmektedir. Genel olarak 08.00’da sağlık ocaklarının mesaisi başlamakta ve 17.00’da bitmektedir. Bazı yerlerde ise sağlık ocakları çalışma saatleri 08.30-17.00 saatleri arasında olmaktadır.

Sağlık ocağı cumartesi açık mı 2024?

Gelelim bir diğer soru olan sağlık ocakları cumartesi açık mı sorusunun cevabına. Sağlık ocakları/Aile Hekimlikleri hafta içi yani Pazartesi-Cuma günleri arasında hizmet vermektedir. Cumartesi ve Pazar günleri acil durum halinde hastanelerin acil servislerine başvurabilirsiniz.

Aile hekimi çalışma saatleri

Sağlık ocağının açılma saati ile genel olarak aile hekimliklerinin mesaiye başlama ve mesai bitim saatleri birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Örneğin 08.00’de açılan ve 17.00’de kapanan sağlık ocağında genellikle hekimler 09.00’da mesaiye başlamakta ve en son saat 16.00’ya kadar hizmet vermektedirler. Sağlık ocaklarının açılış ve kapanış saatleri bölgeden bölgeye farklılık gösterdiğinden aile hekimleri çalışma saatleri de farklılık gösterebilir.

Sağlık ocağı kan tahlili saatleri 2024

Peki sağlık ocakları kaça kadar kan alıyor ? Sağlık ocakları kan alma saatleri belli bir süreye kadar olmakta ve aile hekimliğinde kan tahlili saatleri dışında kan alınmamaktadır. Sebebi ise oldukça basittir. Sağlık ocaklarında labaratuvar yoktur ve bu yüzden alınan kanlar işlem yapılarak sisteme gönderilebilmesi için labaratuvara gönderilmektedir. Bu yüzden sağlık ocağında kan verme saatleri öğleden öncesi için olmaktadır. Genel olarak sağlık ocağı kan verme saati 08.00-12.30 arasında olmaktadır. Aile hekimi kan alma saatleri dışında kan almamaktadır.

Sağlık ocağı kan tahlili sonucu

Vermiş olduğunuz kan için tahlil sonuçlarınıza e-devlet şifreniz ile e-nabız uygulamasından bakabilirsiniz. Hemen e-nabız tahlil sonuçları görüntüleme başlıklı yazımızı ziyaret ederek tahlil sonuçlarınızı nasıl görüntüleyebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Aile hekimliği kan alma günleri

Peki sağlık ocağı kan tahlili hangi günler yapar? Sağlık ocakları kan alma günleri mesaide bulundukları tüm günlerdir. Yani Pazartesi’den Cuma mesai bitimine kadar sağlık ocağı kan testi saatleri arasında kan verebilirsiniz.

Sağlık ocağında öğleden sonra kan verilir mi?

Sağlık ocaklarında kan verme saatinin genel olarak saat 08.00-12.30 saatleri arasında olduğu hususuna yukarıda değinmiştik. Alınan kanların öğleden sonra servis arabası ile işlem yapılacak hastaneye gönderiliyor olması nedeni ile öğleden sonra kan alımı yapılmamaktadır. Bu yüzden şayet aile hekimliği kan verme saatlerini kaçırırsanız sonraki gün randevu alarak yeniden başvuru yapmanızı öneririz.

Sağlık ocağında idrar tahlili saat kaça kadar yapılır?

Aile hekimliklerinde kan tahlilinin yanında idrar tahlili de yapılmaktadır. Sağlık ocağı idrar tahlili saatleri de kan alma saatleri ile aynıdır. Yukarıda belirtilen aile hekiminde kan tahlili saatlerinde idrar tahlilinin yapılması için numune verebilirsiniz.

Sağlık ocağında gebelik testi saat kaça kadar yapılır?

Gebelik testi kişinin kendisine verilmekte ve evde yapılması istenmektedir. Bağlı olduğunuz sağlık ocağından ücretsiz olarak gebelik testi alabilir ve evde kendiniz yapabilirsiniz. Bunun dışında kana bakılması ve kanda görünüp görünmediğinin testini yaptırmak için asm kan tahlili saatleri içerisinde başvurarak kan aldırabilir ve tahlil yaptırabilirsiniz.

Sağlık ocaklarında muayene/kan tahlili ücretsiz mi?

Aile hekimliklerinde aktif sosyal güvenceniz olsun ya da olmasın muayene, kan ve idrar tahlili ile diğer tüm işlemler ücretsizdir. Ancak hekim tarafından ilaç kullanımı uygun görülürse bu durumda aktif sigortanızın olmaması halinde ilaç bedelinin tamamını cebinizden ödemeniz gerekebilir. Muayene ve ilaç katılım bedelleri hakkında ayrıntılı bilgi için hastane muayene ücretleri başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Sağlık ocağı kan tahlili e nabıza ne zaman düşer?

Sonuçların e-nabız sistemine düşmesi sonuçlar sisteme yüklendikten sonra ortalama 1-2 saati bulmaktadır. Bazen sonraki gün geçtiği de olmaktadır.

Sağlık ocağında yapılan tahliller güvenilir mi?

Genellikle tahliller en yakın devlet hastanesinde ya da anlaşmalı güvenilir laboratuvarlarda yapılmaktadır. Bu nedenle güvenilir olduğunu söyleyebilirim.

Devlet hastaneleri kan alma saatleri

Devlet hastaneleri kan alma saatleri için belirlenen bir zaman yoktur. Devlet hastanelerinde 24 saat kan verilebilmektedir. Hastanelerde kan alma saatleri için bir süre belirlenmediğinden acil hallerde gece ya da hafta sonu gibi zamanlarda da kan verebilirsiniz.

Sağlık ocağı kaça kadar kan alıyor?

Sağlık ocağında kan testi genellikle öğleden önce alınmaktadır. Genellikle sağlık ocağında kan alma saati 09.00-12.30 saatleri arası olmaktadır.

Aile hekimi kan tahlili yapar mı?

Peki sağlık ocağında kan tahlili yapılır mı ? Evet sağlık ocakları kan tahlili yapmaktalar. Her ne kadar kendileri yapmasa da kanları alarak anlaşmalı oldukları hastaneler aracılığı ile tahlil işlemlerini gerçekleştirmekteler.

Sağlık ocağında kan tahlili için randevu alınır mı?

Çoğu aile hekimliği artık randevu sistemi ile çalışmaktadır. Bu nedenle öncelikle aile hekiminizden randevu almanız daha iyi olacaktır.

Sağlık ocağında hangi günler kan tahlilleri yapılıyor?

Kan tahlili sağlık ocağında hafta içi alınmaktadır. Sağlık ocağı kan tahlili günleri şunlardır: Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma.

Sağlık ocağı idrar tahlili yapıyor mu?

Aile hekimliği kan tahlili ile birlikte idrar tahlili de yapmaktadır. Sağlık ocaklarında kan alma saatlerinde bağlı olduğunuz aile hekimliğine başvurarak tahlil yaptırabilirsiniz.

Sağlık ocağında kan testi ne zaman çıkar?

Sabah öğleye kadar verilen kan testi sonuçları genellikle aynı gün 15.00-16.00 saatlerinde ya da en geç sonraki gün çıkmaktadır.

2.7/5 - (4 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Sağlık Ocağı Kan Alma Saatleri 2024 & Değişti” üzerine 2 yorum
  1. merhabalar zoretanin tedavisi goruyorum her ay kan tahlili gerekli
    saglik ocaklarinda her ay kan tahlili yapilmiyor sanirim, dogru mu, dogruysa kac ayda bir oluyor?

    Yanıtla
Yorum yapın