Savcı Maaşları 2023 Ne Kadar?

Savcı maaşları hakkında araştırma yapıyorsanız doğru yerdesiniz. Bu içerik savcı ne kadar maaş alır konusunda güncel bir rehber olacaktır. İçeriğin devamında savcı maaşı ne kadar konusunda güncel ve zamlı maaş tutarları paylaşılacaktır.

Savcı ne iş yapar?

Talep üzerine ya da Re’sen hukuka aykırı bir durumun araştırılması, soruşturulması ve kovuşturmaya yer olup olmadığına karar verici kişilerdir. Mahkemenin ilk süreci savcıdır. Bir davanın açılıp açılmamasına, kovuşturmaya yer olup olmadığına savcılık makamı karar verir.

Savcı maaşı 2023

Savcılar ne kadar kazanıyor konusunda oluşturulan tablo aşağıda güncel olarak paylaşılmıştır. Tabloda belirtilen savcı aylık maaşı ortalama maaşlardır. Cumhuriyet savcı maaşları kademe ve dereceye, ilave ödemelere, evli ya da bekar olmasına ve çocuk sayısına göre farklılıklar gösterebilmektedir. Güncel Cumhuriyet savcı maaşı tablosu aşağıda paylaşılmıştır.

 Ortalama
Cumhuriyet savcısı maaşı27.000 TL
Cumhuriyet başsavcısı maaşı30.000 TL
10 yıllık savcı maaşı29.000 TL
Zamlı hakim savcı maaşları tablosu.

Başsavcı maaşı

Savcı kaç para alır konusu hakkında cevabı merak edilen bir diğer sorulardan birisi de başsavcı maaşlarıdır. Başsavcılar normal savcılardan daha yüksek maaş alırlar. 2023 için ortalama başsavcı maaşı 29.000-30.000 TL aralığındadır. İlave ödemeler ile ortalama aylık tutarı 32.000-33.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Yeni başlayan savcı maaşı

Savcı kaç tl maaş alır konusunda güncel paylaştığımız yukarıdaki tabloda ortalama aylık tutarlarını paylaşmıştık. İşe yeni başlayacak olan ya da Savcılık sınavlarına hazırlanmayı düşünenlerin araştırdığı konulardan birisi olan yeni başlayan devlet savcı maaşları ne kadar sorusunun cevabını kısaca vermek istiyorum. Yeni başlayan savcıların ortalama minimum maaşı 2023 için 27.000 TL civarındadır. Aylık ortalama yeni savcı maaşı ise 27.000-29.000 TL arasındadır.

Stajyer savcı maaşı

Stajyer savcı maaşı asil savcı maaşlarına göre düşük olmaktadır. Stajyer savcıların aylık maaş tutarları güncel olarak 13.000-15.000 TL civarındadır.

Emekli savcı maaşı

Emekli savcı maaşı ortalama kazanç, çalıştığı yıl, kademe ve dereceye göre farklılık göstermektedir. Bugün itibariyle emekli olacak bir Cumhuriyet savcısına ödenecek emekli maaşı yükseköğrenim mezunu ve 1 derece 1 kademedeki hakim için ortalama 10.000-12.000 TL aralığında olacaktır. Eğer savcılar ne zaman emekli olur konusunda araştırma yapıyorsanız ve ne zaman emekli olabileceğinizi hesaplamak isterseniz ne zaman emekli olurum sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Cumhuriyet savcısı ne kadar maaş alıyor konusunda bilgi vermeye çalıştım. Eğer cumhuriyet savcısı ne kadar maaş alır konusunda bir sorunuz varsa yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Savcı ne kadar maaş alıyor?

Savcıların 01 Ocak 2023 tarihi itibariyle zamlı olarak ortalama en düşük maaşları 27.000 TL civarında olacaktır.

Savcı kaç yıl okur?

Savcı olabilmek için Hukuk Fakültesinden mezun olmak gerekmektedir. Hukuk Fakültesi 4 yıllık öğrenim veren lisans bölümlerinden birisidir.

Savcı kaç yıl okur?

Kanunen haftalık çalışma süreleri 40 saattir. Adli nöbetçi oldukları günler için ayrıca ek ödeme yapılır.

Kadın savcı olabilir mi?

Gerekli şartları sağlayan ve sınavda başarılı olan kadınların da Savcı olabilmeleri mümkündür.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın