Sed Yardımı 2024 & Nedir, Nasıl Başvurulur?

Sed yardımı nedir son zamanlarda okurlarımız tarafından sıklıkla sorulmaya başlandı. Sosyal ve Ekonomik Destek olarak adlandırılan, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan bu destekten yararlanabilmek için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Bu yazımızda rehber olması açısından sosyal ekonomik destek nedir, sed yardımı kimlere veriliyor, Sed başvuru formu nasıl ve nereden doldurulur gibi konu hakkında merak edilen soruların cevabını bulabilirsiniz. Ayrıca sayfamızda sed yardımı son dakika gelişmeleri hakkında da bilgi bulabilirsiniz.

Sed nedir ?

Çocuklarının zaruri ihtiyaçlarını karşılayamayan ve hayatlarını asgari düzeyde bile devam ettirmekte zorluk yaşayan ailelerin, aileler kendi kendine yeterli duruma gelene kadar çocuklarının bakımı ve destek sağlanması maksadıyla amacıyla geçici süreliğine sağlanan ekonomik destekler ile ve psiko- sosyal destek sistemidir.

Sed yardımı başvurusu nasıl yapılır ?

Başvurular Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine;

 • Elden Sed yardımı başvuru formu ile ya da,
 • Sed yardımı e-devlet başvuru ekranından yapılabilmektedir.
 • E-devletten sosyal ve ekonomik destek başvurusu ekranına buradan giriş yapabilirsiniz ⇒E-devlet SED yardımı başvurusu ekranı.
 • Açılan ekrandan YENİ BAŞVURU diyerek ve ekran talimatlarını izleyerek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Kimler sosyal ekonomik destek başvurusu yapabilir ?

SED yardımı kimlere verilir kısaca listeleyelim. Aşağıda belirtilen kapsamda yer alanlar SED yardımı başvurusu yapabilir.

 • Haklarında bakım tedbiri kararı verilerek sosyal hizmet birimlerinde bakımları yapılan ve desteklenmeleri durumunda ailesi ya da akrabaları yanına gönderilebilecek çocuklar,
 • Maddi sıkıntılar sebebiyle, destek verilmemesi halinde koruma altına alınma ihtimali olanlardan haklarında bakım önlemi kararı alınmadan SED programından faydalandırılarak kendi ailesi ya da  yakın akrabaları tarafından bakımları gerçekleştirilebilecek çocuklar,
 • Hakkında bakım tedbiri kararı varken yaş şartını kaybetmeleri sebebiyle,  sosyal hizmet birimlerinden ya da koruyucu aileden ayrılanlarda meslek edinme kursuna ya da öğrenimini sürdüren ve ya bir meslek sahibi olamayıp destek sağlanmaması halinde yardıma muhtaç duruma düşebilecek olanlar,
 • Olağandışı bir felaket, doğal afet, hastalık ya da kaza geçirerek belirli bir zaman kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin zaruri ihtiyaçlarını yerine getiremeyecek durumda olanlar ile hayatı tehlike yaratacak ve ameliyat gereken hallerde olanlar ya da ölen kişilerin çocukları.

Sed yardımı ne kadar 2024

2024 yılı için SED yardımı kapsamında ödeme tutarı artmıştır. Sosyal ve Ekonomik destek tutarı memur maaş katsayısındaki artış oranında her yıl 01 Ocak ve 01 Temmuz tarihlerinden itibaren artmaktadır. SED yardımı kapsamında güncel ödeme tutarları aşağıdaki tablodaki gibi olacaktır;

Okul öncesi çocuklar için 3.614,00 TL
İlköğretim çağındakiler için5.421,00 TL
Ortaöğretim çağındakiler için5.782,00 TL
Yükseköğretimde öğrenim görenler için6.505,00 TL

Sed yardımı sorgulama nasıl yapılır ?

Sed ödemeleri sorgulamasını E-devlette;

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı- Sosyal ve Ekonomik Destek Ödeme Bilgileri Sorgulama menüsünden yapabilirsiniz.
 • Sed sorgulamasını buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle girerek yapabilirsiniz ⇒ E-devlet Sed başvuru sonucu ve ödeme bilgileri sorgulama.
 • Sosyal ekonomik destek başvuru sorgulaması sonucunda varsa ödeme bilgilerinizi ve ne zaman, ne kadar alabileceğinizi bu ekranda görüntüleyebilirsiniz.

Sed hizmeti kapsamında olmadığınız değerlendirildi ne demek ?

E-devletten ya da elden yapılan başvuru sonucunda uzmanlar tarafından inceleme yapılır. Yapılacak inceleme sonucunda ailenin çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek seviyede olduğu belirlenirse başvuru olumsuz olarak sonuçlanır. Bu durumda sorgulama yapıldığında “Sed hizmeti kapsamında olmadığınız değerlendirildi” sonucu ile karşılaşırsınız. Eğer Sed başvuru sorgulamasında siz de aynı sonucu alıyorsanız ilgili Müdürlüğe yazılı olarak itiraz dilekçenizi sunabilirsiniz.

Sed yardımı e devlette gözükmüyor ne yapmalıyım ?

E-devletten yapılacak sorgulamada;

 • Sed yardımı kayıt bulunamadı diyorsa henüz sonuçlanmamıştır. Eğer ödenecek kayıt bulunamadı diyorsa sonuçlanmasını bekleyin.
 • Sed yardımı başvurusu sorgulaması sonucunda eğer “Sed hizmeti kapsamında olmadığınız değerlendirildi” uyarısı veriyorsa başvurunuzun olumsuz sonuçlandığı anlamına gelir.

Sed yardımı kaç ay verilir ?

Program kapsamında verilen destekler nakdi olarak yapılmaktadır.

 • Geçici programa dahil edilenlere yılda 1-2 defa ödeme yapılmaktadır.
 • Süreli ekonomik destek kapsamında ise onayda belirtilen süre kadar her ay ödeme yapılmaktadır.

Sed yardımı ne zaman yatar ?

Peki sed ödemeleri ne zaman yapılıyor ? Sosyal ekonomik destek ne zaman yatacak konusunda net olarak şu tarihte yatar demek zordur. Ödemeler her ayın 8-15’i arasında yapılmaktadır.

Sed yardım ödemeleri nereden alınır ?

Türkiye genelinde herhangi bir PTT şubesinden kimlikle alınabilmektedir. Ödeme kime yattıysa o kişinin kimliği ile PTT’ye başvurması gerekir. Eğer PTT’de hesabınız varsa ve tanımlı PTT kart da varsa PTT Atm’lerinden de çekilebilir.

Sed yardımı her ay mı yatıyor ?

Süreli destek programı kapsamında olan ailelerin ödemeleri her ayın 8-15’i arasında düzenli olarak yatmaktadır. Geçici kapsamda olanlara ise yılda 1 ya da iki defa belirlenen tarihte ödemeler yapılmaktadır.

Sed yardımı hangi durumlarda kesilir ?

Süreli ekonomik destek alan aileler 3’er aylık periyotlarla izlenir. Destek sağlanması gereken durumun ortadan kalktığının tespiti ya da yaşamını kendi imkanları ile devam ettirebileceği kanaatinin ilgili Müdürlük tarafından tespiti ile süreli destek kesilir.

Sed yardımı alanlar yorumları

Yazımızın altındaki yorum bölümünde Sed yardımı yorumlarını bulabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda sed yardımı alanlar forum hizmetini de uygulamaya koymayı düşünüyoruz. Forum açılana kadar yorum bölümünden sorularınızı ve görüşlerinizi iletebilirsiniz.

Aşağıdaki içerikler de ilginizi çekebilir;

SED yardımı nedir kimlere verilir?

Çocukların ihtiyacını karşılayamayan ailelere belirli süre verilen maddi ve psikososyal destek programıdır.

SED yardımı kimler başvurabilir?

Ailenin zaruri bir nedenle kendi ihtiyaçları ile çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayamayacak derecede olması gerekmektedir. Bu kapsamda olan aileler SED yardımına başvurabilmektedir.

SED yardımı kaç ayda bir verilir?

Ödemeler program süresince her ay yapılmaktadır.

SED yardımı kaç yaşına kadar ödenir?

48 yaşı tamamlamış çocuklar için verilir. Yükseköğrenimde öğrenim gören ve 25 yaşı tamamlamaya kadar bu destek programı kapsamında destek ödemeleri sağlanır.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın