SGK 904 Hata Durum 57011 & Çözümü

SGK 904 Hata Durum 57011 kodu son dönemlerde işverenlerin çıkış vermek istedikleri sigortalılar için sık karşılaştıkları hata kodlarından birisi. İşverenler EYT düzenlemesi ile birlikte çıkış yapıp tekrar işe almak istedikleri çalışanlar için SGK hata kodu 57011 hatası ile karşılaşmaktadır. Bu içerikte 57011 Hata kodu nedir, nasıl çözülür konusunda bilgileri bulabilirsiniz.

Emekli olacak çalışan için nasıl işlem yapılmalı?

Öncelikle EYT kapsamında ya da normal emeklilik kapsamında emekliliği hak eden çalışanlar için nasıl bir yol izlenmesi gerektiği konusuna kısaca değinmek istiyorum. Zira bu aynı zamanda karşılaştığımız 904 Hata durum kodunun da çözümü olacaktır.

Bildiğiniz gibi EYT kapsamında emekliliği hak eden çalışanlar için emekli olabilir yazısı istenmeden hesaplamanın işverenler tarafından yapılarak emekliliği hak edenlerin süreçlerinin başlatılması hakkında bilgi yayınlamıştı. Bu kapsamda işverenler EYT ya da normal emeklilik kapsamında aylık almayı hak eden ve aynı zamanda işyerinde çalışmaya devam edecek çalışanları için şu şekilde hareket etmelidir;

  • Öncelikle emeklilik başvuru tarihi itibariyle çıkış işleminin “08-Emeklilik (yaşlılık) veya toptan ödeme nedeniyle” işten ayrılış kodu ile verilmesi gerekmektedir.
  • “08-Emeklilik” kodu ile işten çıkışı verilen çalışanın bir sonraki gün de “02-Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi çalışanlar” olarak girişin yapılması gerekmektedir.
  • Giriş işlemi için emekli aylığının bağlanmasını beklemeye gerek yoktur.
  • Hemen çıkıştan sonraki gün Sosyal Güvenlik Destekleme Primine tabi kodla girişi yapılabilmektedir.
  • Bildiğiniz gibi emeklilik kodu ile çıkışı verilen ve çıkış verildikten sonra 1 ay içerisinde tekrar aynı işyerinde girişi yapılan emekli çalışanlar için işverenler son düzenleme kapsamında 5 puanlık indirimden yararlanabiliyorlar.

904 Hata durum 5011 hata kodu nedir?

SGK Hata kodu 904 hatası işten ayrılış bildirgesi verilmeye çalışılırken sistemden kaynaklı olarak gerçekleşen bir hatadır. Eğer işten ayrılış bildirgesindeki tüm bilgileri eksiksiz olarak girdiyseniz ancak sistem bu hatayı veriyorsa sizin bu durumda yapabileceğiniz bir şey yoktur. Hata kodu sistemden kaynaklanmaktadır. Düzelmesi için beklemeniz ya da sistem desteğe mail atmanız gerekmektedir.

SGK Hata kodu 904 hata durum 57011 nasıl çözülür?

SGK Hata Kodu 904 genellikle sistem hatasından kaynaklıdır ve çözümü için yapılabilecek bir şey yoktur. Ancak;

  • İşten ayrılış bildirgesindeki prime esas kazanç, işten çıkış kodu, gün sayısı gibi bilgileri eksiksiz ve doğru girdiğinizden emin olun.
  • Bilgileri doğru girdiyseniz sistemin yoğun olmadığı zamanlarda tekrar bildirge göndermeyi deneyebilirsiniz.
  • Bu hata sizden kaynaklı bir hata değildir ve sistemseldir.

SGK hata kodu 904 ne demek konusunda bilgi vermeye çalıştım. Hata kodu ile ilgili sorunuz varsa ya da sorunu çözdüyseniz yorum bölümünden sorunun çözümü ile alakalı görüşünüzü iletirseniz sevinirim.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın