Sgk Affı Başvuru, Yapılandırma İşlemleri 2022

178

 SGK affı düzenlemesi 2022’de borçlu binlerce kişinin ortak beklentisi arasında. Özellikle borçların tamamen silinmesi, yeniden yapılandırılması, geriye dönük tescil hakkı en çok beklenen düzenlemeler. 2022’de çıkması olası olan yeni SGK affı yasasından kimlerin yararlanabileceği ve detaylar hakkında yazımızın devamında ayrıntıları bulabilirsiniz.

 Sgk prim borcu affı nasıl olacak 2022

Yeni çıkacak SGK 2022 yapılandırma yasası ile;

 • Belli dönem ve öncesi prim borçlarınızın faizi silinecek. Ana para üzerinden 36 aya kadar taksitle ödemeniz sağlanacak.
 • Tüm SGK prim borçları ve yersiz alacaklar yapılandırma kapsamında olacak.
 • Bağkurda Belli dönem ve öncesi olan borçlar silinecek ve prim borçlusu olduğunuz dönemlere ait hizmetler dondurulacak.
 • Bağkur ihya borçları da yapılandırma kapsamına alınacak.
 • Sgk borç affı idari para cezalarında faizin ve anaparanın yarısından vazgeçilecek.
 • Yasa kapsamında bağkur affı başvurusu için izlenecek yol ve tüm detaylara  bağkur affı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK yapılandırma başvurusu nasıl yapılır ?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında başvuruların tamamına yakını e-devlet üzerinden yapılacak. E-devlet üzerinden açılacak  SGK yapılandırma başvuru ekranından yapılandırma başvurularınızı online olarak yapabilirsiniz.

Sayılı yasada sgk yersiz ödeme affı var mı ?

Bildiğiniz gibi emekli aylıklarının hatalı bağlanması ya da Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bazı ödemelerin hatalı yapıldığının anlaşılması halinde kişiye yersiz ödeme adı altında prim borcu oluşturulmakta. Bu borçlar için eğer SGK’nın hatası varsa gecikme zammı ve faizi işletilmemekte.

Ancak SGK hatası yoksa faizle ve zamla birlikte hesaplanmakta. Yasada bu borçların da yeniden yapılandırma kapsamına alınması konusunda düzenleme yer almakta. Bu borçlarınız için yapılandırma başvurusu yapabilirsiniz.

Sgk geriye dönük borçlanma 2022

01.10.2008 öncesinde oda, şirket vergi kaydınız varsa ve bu kayıtlar için SGK’ya 01.10.2008 tarihine kadar tescil için başvuru yapmadıysanız mevcut durumda o tarihler için bağkur tescili hakkınız yok. Mahkemeye verenler de maalesef bir sonuç alamıyor. Son yayımlanan yasada ne yazık ki geriye dönük tescil hakkı düzenlemesi yer almıyor. Ayrıntılar için bağkur geriye dönük borçlanma sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

178 Yorum
 1. EYLEM TİRYAKİ

  EŞİM EK9- 10 GÜNDEN FAZLA ÇALIŞAN OLARAK ÇALIŞIYOR VE YANINDA BAKIMINI YAPTIĞI HANIM PRİMLEİRİNİ DÜZENLİ ÖDEYEMEDİ GEÇMİŞ DÖNEM 2020-2021-2022 YILLARINDAN PRİM BORÇLARI VAR
  BUNLARI PAPILNADIRMA KAPSAMINA ALARAK ÖDEYE BİLİRMİYİZ EKTSTRA FAİZ ÖDEMEDEN
  BİLGİLENDİRMENİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an yapılandırma yok. Ama çıkarsa evet yapabilirsiniz.

   1. EYLEM TİRYAKİ

    BİLGİ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM UMARIM ÇIKAR

    1. Ömer Meriç

     Rica ederim. Takipte kalın. Son dakika yapılandırma haberleri sayfamızda oaylaşılacaktır.

 2. Ferhat

  Merhaba 2011 2016 dönemlrrine ait sgk borcum cıktı içra takibi başlatılacak adında elime evrak gecti bu konu hakkında ne yapabilirim. Taksitlendirme nasıl ne kosullarda oluyor.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Taksitlendirme yapabilirsiniz. Ama faizin faizini ödersiniz. Ayrıca sadece taksitlendirme ile icra takibi durdurulamayabiliyor. Bağlı olduğunuz SGK icra servisine uğrayın onlar size detayları iletir.

 3. Koray Aydın

  Merhaba Ömer bey 2022 yılında sgk yapılandırması tekrar varmı ve varsa hangi tarihlerde çıkması beeklniyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an için bir hazırlık yok. 2022 sonuna doğru ya da 2023 başlarında muhtemelen gelebilir.

 4. Ramazan bursa

  Ömer bey merhaba
  15 04 1978 doğumluyum
  1992 çıraklık eğitimden sigorta numaram
  ilk prim yatışı 1999 12 ayı
  1997 1999 arası askerlik yaptım
  askerligi borçlanırsam yaşı öne cekermi kaç yaşında emekli olurum eyt çıkarsa faydalana bilirmiyim.
  Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. EYT ile ilgili düzenlemenin nasıl çıkacağını bilmiyoruz. Dolayısıyla EYT çıkarsa yararlanabilirsiniz diyemem. Kaç gün askerlik yaptınız ?

 5. Alper keskin

  Merhabalar benim yersiz ödeme adi altinda borcum var. Ama benim borcum daha önce caliştığim iş yerinde iş veren ssk primlerimize ssk ya ödememis. Bu bağlamda. Borclu olarak bana ceza geldi konuyu mahkemeye taşidik. Şimdi devam eden afdan yararlanabilirmiyim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Mahkemeden feragat etmeniz gerek. Yoksa yapılandırma yapamazsınız.

  2. Cengiz Yelal

   İyi akşamlar. 1/4/1965 doğumluyum . 17 yıl bağ-kur hizmetim vardı. 3.5 yıl SSK ödedim emekli oldum. 3 yıl maaş aldım. 10 ayımı firma ödememiş hayaliymiş. Devlet benim maaşımı kesti. 3 yılllık verdiği maaşı devlet geri istiyor. 150 bin tl parayı istiyor. Bu borçlara af varmı. Bana bir yol gösterirmisiniz. Ne yapmam gerekiyor. Teşekkür ederim

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Geçmiş olsun. Şu an için af yok. Eğer çıkarsa ve sizin borcu da kapsarsa yapılandırabilirsiniz.

 6. T.Cüneyt

  Selamlar , Bağkurda 10 yıllık sildirdiğim günler var,bunların belli bir kısmını borçlanabilirmiyim,yani kısmi borçlanma yapabilirmiyim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef kısmi borçlanma yok. Tamamını borçlanmanız gerekiyor.

 7. Halit Zanoglu

  Merhaba. ek5 isteğe bağlı tarım sigortalıyım. 2013-2017 arası düzenli primlerimi ödedim fakat 2017’den bu zamana kadar ödeyemedim 26bin tl borcum birikti. Bu borcu da şuan ödemem zor. Borçlu olduğum döneme ait günleri sildirebiliyor muyum? çünkü ödeyemeyeceğim. böyle bir durumda prim ödediğim seneler boşa gitmiyor değil mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Borçlu olduğunuz günlere ait borçları sildirebilirsiniz. Ama bu durumda günler de silinir. Dondurma imkanı yok yani. Yapılandırabilir ve anapara üzerinden taksitlendirme yapabilirsiniz.

 8. Berrin

  Merhaba , yersiz ve fazla ödemeye af geldimi.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet yersiz borçlara da af var. Aralıkta başlar başvurular.

 9. Seda

  Merhaba, yersiz odeme affi ciktimi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır şu an bir çalışma yok.

 10. Ceylan humar

  Benim babamında ssk prim borcu var mağduruz hićbir şekilde gelir yok çalışamıyor 70 yaşında inşallah bir an önce af çıksın

 11. Yusuf

  Sgk affı ne zaman çıkacak dayanacak gücümüz kalmadı sayın bakanım duyun sesimizi inşallah en kısa zamanda çıkar af çok maduruz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an SGK yapılandırma ile ilgili bir çalışma bulunmamakta.

 12. yilmaz

  omer bey babam 14 yil 7 ay bagkuru vardi dedilerki son 3.5 yili sigorta yatirsi n sigortadan emekli olur dediler bizde yatirdik ama son 11 ayi calismadan sirket adi altinda yatirdik o sirkette poset cikmis simdi babamdan sgk 168 binliralik borcu istiyor bagkurdan emekli ettik yeniden aldigi maas belli 1800 lira bu borca af getirilirmi acaba size zahmet

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu borca af geleceğini sanmıyorum. Yine de kesin konuşmamak gerek.

 13. yilmaz

  omer bey esim 1995 sigorta girisi var 2020 yilinakadar ara ara calisip 3700 pirimi var daha halende calismakta bir cocuk oldu ve ne zaman emekli olabilir 1979 dogumlu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaştan 3600 gün 58 yaş ile emekli olur. Normal emeklilik şartları için işe giriş tam tarihini yazın.

  2. Eser aydin

   Ek 5 borcum var faizi ile 18 bin bunu ana parasi ile borcu odemek mumkunmu

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Yapılandırma çıkması lazım bunun için. Yoksa olmaz.

 14. Mustafa

  Annem babam yaklaşık 10 yıldır ayrı SGK muvazaalı boşanma sebebiyle maaşını kesip geri ödeme çıkartmış annem insülün bagılısı şeker hastası ilaçlarını da alamıyor bunu babama anlatıp anneme nikah yapıp en azından ilaçlarını almasını sağlamasını önerdim babamda SGK olan borcu kendi emekli maaşına haciz koyar diye biraz çekimde bakıyor babam tekrar anneme nikah yaparsa SGK alacağını babamın maasına haciz koyarmı cevabınızı teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Babanızdan alınmaz diye biliyorum. Ancak yine de Sgkdan net bilgi alabilirsiniz.

   1. Billur

    Merhaba,
    1993 yılı girişli isteğe bağlı ssk 2 yıllık prim ödemem var. Daha sonra ödeme yapmadım. Ödenmeyen isteğe bağlı ssk primleri 2005 yılında iptal oldu. Yapılandırılma kanunu kapsamında iptal olan prim yapılandırılabilir mi?

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. İsteğe bağlı sigortada borçtan dolayı ödenmeyen ve iptal edilen süreler canlandırılamaz. İhya edilemez.

 15. Leyle

  Yersiz ödemede af varmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an için yok.

 16. Mahmut Akgöz

  Bağkur birkmiş borçlarımızı yapılandırabiliyormuyuz.Yapılandırabiliiyorsak hangi şartlarla prim borçlarımızı yapılandırabiliyoruz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu anda aktif bir yapılandırma kanunu yok maalesef. Sadece 48.madde taksitlendirme yapma hakkınız var. Onda da taksit farkı biniyor.

 17. ege

  yersiz ve fazla ödemede af varmı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an için af uygulaması yok

 18. gözde

  slm bir şey soracaktım annem 1968 doğumlu 1993 -1997 tarihleri arasında tarım sigortası yatırmış sonra kapatmış şimdi yatırmadığımız tüm borları ödesek emekli olurmu yoksa yatırılan boşa gidecek şimdiden teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Annenizin boşta geçen süreleri borçlanma hakkı bulunmuyor. Yalnızca 1993 yılından sonra doğan çocuk varsa çocuk borçlanması yapabilir.

 19. Mehmet

  Merhaba Ömer Bey. Benim SGDP borcum var. Sorum şu: Borcun affedilmesi için BAŞVURU GEREKLİMİ?
  Yoksa otomatik olarak borç silinecek mi? Açık ve net bir yanıt rica ediyorum mümkünse. Hiçbir yerde bu kesin dille ifade edilmemiş. Peşin teşekkürlerimi sunarım.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. SGK nın yapılandırma ile ilgili yayınlamış olduğu genelgede bu sorunun cevabı açık ve net. Herhangi bir başvuru yapmanız gerekmiyor. Otomatik olarak silinecek.

 20. Hatice

  İyi günler ben 2015ekim2016mayis arasında tuhafiye açtım ama isteğe bağlı Bağ-Kur borcumu odeyemedim ve dukkanimi kapattım acaba yapılandırma yapabilir miyim ve faizleri silinir mi nasıl bir yol izlemeliyim şimdiden teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dilerseniz yapılandırıp ödeyebilir ya da ödemek istemezseniz dilekçe ile tamamını sildirebilirsiniz.

 21. Mehtap

  Merhaba ömer bey, babam 1966 dogumlu ve 1989 bagkur girisli, yapilandirmaya muracat etti 4440 gun borclanacak yakkasik 64 bin denemiz istendi bu gunleri ihya olmustu canlandiracagiz emekliligi icin bu yetiyor diye biliyordum fakat ayrica 20 bin daha istiyorlar ihyadan sonraki isleyen borclar icinmis sorum şu bu 20 bin yeni yapikandirma ile silinmiyor mu ? Emekli olmasi icin bu gunlere ihtiyaci yokken odememiz gerekiyormu lutfen vevaplarsaniz cok sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dondurulan sürelerin tamamı yeniden yapılandırma kapsamında. 2018 Mayıs ayı ve öncesi borçlar da dondurulmuş oluyor. Burada bir çelişki oluşuyor dolayısıyla. SGK İle görüşün sildirme hakkı oluyor mu bu durumda ben de emin değilim inanın.

 22. Ayşegül

  Merhabalar ek5 tarım sigorta borcu yapılandırılabiliyormu ,oluyorsa son gün nezaman teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet 2018 Mart ayı ve öncesi borçlarınızı yeniden yapılandırabilirsiniz. Son başvuru tarihi 31 Temmuz.

 23. Emrah

  Efendim sorum olacak,geçmis dönem2016 ve öncesi için bağkur borçlarım mevcut idi6736 kanundan yapılandırmıştım amaki şuan devamediyor şimdide 2016haziran sonrasında oluşan tamamı için yapılandırma 7143 kanunu arz edince 18 taksıt yapıldı ama bendeniz ltd.ştim adına bağkurluyum bunların tamamını dondurabiliyormuyum dondurursak şti adına tekrar aktif aylık bağkurum devam edecek mi hangi dilekçe çeşidi doğru olur ? yada dondurmamak ştim için dahamı önemli olur saygılarımla

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yapılandırma kapsamındaki tüm borçlarınızı dondurabilirsiniz. Dondurma ya da yapılandırıp ödeme hangisi sizin için avantajlı ise onu yapın. Ben size şunu yapın diyemem.

 24. ali ihsan

  Merhaba yeni çıkan torba yasa ile geçmiş dönem SGDP borçları silinecekmiTeşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet tamamı silinecek. Herhangi bir başvuru da yapmanıza gerek yok.

 25. Merve

  Merhaba benim babam ssk 1988 girişli 3600 gun çalışmışlığı var babam 1964 yılında doğmuş emekli olabilirmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ssk 3600 gün ile emeklilik için 60 yaşı tamamlaması gerekiyor. İyi bayramlar.

 26. nihalvardiş

  merhaba ömer bey size bir sorum daha olucak ben 77 doğumluyum benim 1991 yılından sigorta girişim var ama gün yokmuş bu tarih geçersizmi sayılır sonrasında 3 dogum var 2001 .2003 .2009 borçlanabilirmiyim .2003 yılından 460 günüm var şu anda isteğe.baglı ödüyorum kaç yaşında emekli olurum zaman ayırdığınız için çok teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Eğer 1993 yılındaki giriş için prim ödemesi yapılmadıysa bu giriş emeklilik başlangıcı olarak sayılmaz. Ancak bu giriş staj ya da çıraklık girişi vs. İse bu girişten sonra doğan çocuklar için borçlanma hakkınız var.

 27. Nihal vardiş

  merhaba ömer bey eşim işe çok ihtiyacımız oldugu bir zamanda arkadaşı işe aldı ama sigorta yapamadı biz de söyleyemedik yeni yasayla şu an işveren kendi gidip beyan ederse borlanıp ödenebiliyormu işverene cezası varmı eger ogünler ödenirse emekli olucak bi sorum daha var daha önceki afta 12 bin tl bağkur borcu çıktı biz ödemedik bi daha talep edemezsiniz demişlerdi şu an ödeyebiliyormuyuz vaktinizi aldım çok teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Geriye dönük sigorta hizmeti işlenmez. Sgk denetim yapar ve denetim sonucu uygun görülürse en fazla 5 yıl geriye dönük hizmet kazanabilirsiniz. Ancak bu durum işverene bir hayli külfetli olacaktır. Bağkur borçlarını yeniden yapılandırabilirsiniz.

 28. ismail

  slm ömer bey annem işveren bağkur emeklisi 2001 yılından sgk pirim borcu vardı 18000 lira şimdi bu borç silinecekmi?yada faizimi silinecek ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşveren ssk prim borcu mu vardı annenizin ? Yani işçi sigorta prim borçları!

 29. Halim

  MRB iyi gunler annem 1995 yılı hashas ekiminden sigorta girişli 2015 yılında emekli oluyordu ama 104 bin TL prim borcu çıktı bu tutar affmı olacak?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dondurulan bağkur hizmet süreleri yapılandırma kapsamında olacak. Bir hayli avantajlı olur sizin için.

 30. yasin koyuturk

  Ömer bey cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum. son bir sorum var; boşta geçen yılların pirim borcunu 3600 güne tamamlamak için toptan bir kerede ödenip emekli olunabiliyormu? beş altı sene önce bu şekilde emekli olanları gördüm. şimdi hala geçerlimi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba tekrar. Boşta geçen yıllar için maalesef hizmet borçlanması yapma hakkınız bulunmamakta.

 31. ege

  Yersiz ve fazla ödenmiş cazalarında af varmı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef yok.

   1. ege

    Bazen yanlış hesap nedeniyle emeklilere fazla maaş ödendiği ortaya çıkıyor sonra fazla ödeme emekliden faiziyle tahsil ediliyordu. Yasayla SGK tarafından fazla veya yersiz ödendiği tespit edilen emekli aylıklarıyla ilgili alacaklar yapılandırılacak. Borçlara uygulanan kanuni faiz alınmayacak. 1 Haziran 2018 itibarıyla yeniden başlatılacak.

    1. Ömer Meriç

     Benim bildiğim kadarıyla yok ama SGK genelgesini bekleyelim o zaman hocam net cevap için.

    2. Jale

     Anneden babadan etim aylıgi yersiz aylıklarını aldım.denetim yapılmış eski eşimle yaşadığım için 8 yıl aldım para cezası mı öğrendim bnada af vururmu lütfen aydınlatırmısıniz.

     1. Ömer Meriç

      Merhaba. Bunu bilebilmek mümkün değil. Bazen ekliyorlar yasaya bazen eklenmiyor. Beklemekten başka yapacak bir şey yok.

 32. yasin koyuturk

  cevaplarınız için çok teşekkürler Ömer bey, Ek5 tarım sigortası hakkında nerden bilgi edinebilirim.

  1. Ömer Meriç

   Ek 5 tarım sigortası başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

 33. yasin koyuturk

  Ömer bey iyi akşamlar, annem eski kimliğinde 1943 doğumlu yeni kimliğinde tashihli tarih 01-07-1938 kayıtlı ve 04-05-1978 ile 20-12-1982 arası 1547 işgünü çalışmışlığı var. yeni torba yasa ile geriye dönük primlerini ödeyip emekli olabilirmi? çok teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Maalesef boşta geçen süreler borçlanmadan sayılmıyor. Ancak annenizin sigorta ilk başlangıç tarihinden sonra doğan çocuk varsa bunlar için doğum borçlanması yapabilir. En az 3600 günü tamamlaması halinde emekli olur.

   1. yasin koyuturk

    tekrar merhaba Ömer bey, annemin doğum borçlanması uygun değil. doğumların hepsi işe başlamadan önce. 3600 günü tamamlamak için ne yapabiliriz. nasıl emekli yapabiliriz annemi. .cevabınız için çok teşekkürler.

    1. Ömer Meriç

     Kalan prim günlerini Ek5 tarım sigortası kapsamında ödeyerek tamamlayabilir. Ya da bir işyerinde çalışarak. Başka seçenek yok hocam.

 34. Abdulkadir

  merhaba ömer bey
  SGK yersiz ödeme yani yetim aylıgından bana geriye dönük 5yıllık borç çıkardılar
  icra yoluyla tahsil etmek istiyorlar acama yapılandırma imkanı yokmu tşkler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef bu borçlar için yapılandırma hakkınız bulunmuyor

 35. sefa

  merhaba ömer bey benim babam annem için tarım sigortası ödüyordu ancak 5 aydır maddi imkansızlıktan dolayı ödeme yapamamış daha sonra toplu olarak ödemek için gittiğinde tarım sigortasından çıkarıldığını öğrenmiş 5 aydır ödeme yapmadığı için çıkarmışlar bu yasa kapsamında annem için tekrardan tarım sigortası yatırmaya devam edebilir mi acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer bahsettiğiniz sigorta kolu Ek5 tarım sigortası ise prim borcunu ödemedi diye sigortadan çıkartma diye bir şey olmaz. Bence bir tekrar görüşün SGK ile.

 36. ali

  teşekür ederim meriç bey 17 yıl bağkur ödedim 6.205 gün yapıyor zaten ..22 aylık bağkur borcumu sildireyim o halde zaten şuan sigortalı çalışıyorum çok gün olunca maaşda artış oluyormu ?şuan emekli olanlar nekadar maaş alıyor verdiğiniz bilgiler için çok çok sağ olun …

  1. Ömer Meriç

   Yok çok gün olunca maaş fazla olmaz. Ortalama ssk maaşları 1000-1200 TL arasındadır.

 37. ali

  01/01/1990 sigorta girişim

  1. Ömer Meriç

   Toplamda 52 yaş ve 5525 günü tamamladığınızda emekli olabilirsiniz. Sigortadan emekli olabilmeniz için sigorta başlangıç tarihinden itibaren en az 3,5 yıl sigorta kapsamında prim ödemeniz gerekiyor. Bu durumda bağkur hizmetine ihtiyacınız yok hocam. Sildirmek daha mantıklı.

 38. ali

  çok teşekür ederim ömer bey ..1990 yılında 3 ay ssk girişim var 1998 bağkur a girdim 17 yıl bağkur primi yatırdım 21 ay bağkur pirim borcum var şu anda ssk lı çalışıyorum 20/04/1971 doğum 21 aylık bağkur borcumu sildirsem olurmu bu günlere ihtiyacım varmı ..ne zaman emekli olurum erkek emekli olmam için ne kadar güne ihtiyacım var saylılar..

  1. Ömer Meriç

   Hocam sigorta giriş tarihini ay gün ve yıl olarak yazın lütfen.

 39. ali

  mrb 2016 yılı 2017 yılının 11 ayına kadar 21 aylık bağkur borçum var ..şuan dükkanı kapattım ssk lı olarak çalışıyorum bağkur günlerine ihtiyacım yok borcumu ve faizini sildirebilirmiyim veya dondurabilirmiyim ..saygılar..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet 2018/Mayıs ayı öncesindeki tüm prim borçlarınızı sildirebilir ve hizmetinizi dondurabilirsiniz.

 40. nurullah katırcı

  eşim 2002 yılı 10.ay da bağkurlu oldu 14/10/1962 doğumlu .bagkurun kadınlar için yaştan kısmen emekli olmasını istiyoruz sartı 15 yıl ve 56 yas ….bu şartlar bu yılın 10.ayında oluşmuş oluyor…ama hıç prim odemedik tum borcumuzu yapılandırıp o tarihte emekli olabilir mi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hocam 2002 yılında başladıysa eşiniz maalesef 56 yaş 5400 gün değil emeklilik şartları. 60 yaş 5400 günü tamamlaması halinde emekli olabilir. Ama dondurulan hizmet sürelerini kanun kapsamında yeniden yapılandırma hakkı var.

 41. Ayşem

  Merhabalar gss prim borcum faiziyle 12000 tl ulaştı aylık 500tl taksit tutarını ödeyemedim bununla ilgili yapılandırma olurmu yada bundan sonra düzenli ödersem faiz dururmu ödemezsem haciz işlemi yaparmı SGK teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Gss nasıl 12 bin lira olur. Bir yanlışlık olmalı bu işte.

   1. Ayşem

    Gss ek5 tarımlıyım hiç ödeme yapmadım sağlıktan yararlanamıyorum bu yüzden

    1. Ömer Meriç

     Ek 5 tarım sigortası ile GSS ayrı şeyler ondan dedim GSS bu kadar çıkmaz diye. Yeni yasa ile prim borçlarınızı yapılandırıp taksitleri ve aylık primlerinizi düzenli ödemeniz halinde sağlıktan yararlanırsınız.

 42. EMRE KARASU

  merhaba ömer bey 3600 gün tarım bagkuru ihya surem var mart ayında buna 70 bin küsür tl borçlanma tutari hesaplandi bu parayı ödeyemeyiz tabi şimdi bu torba yasadan yararlanabilirmiyiz bizde tahmini ne kadar tutar? emekli olabileceğim hemen odersem

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ne kadar tutar hesaplamak zor. Ama 70 bin liradan çok daha az çıkar.

   1. Hulya

    Hocam sgk bize bu ihya borclarini ne zaman hesaplayabilir. Bu hafta icinde hesaplatabilir miyiz yeni ksnuna gore. Tesekkurler

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Maalesef bu kadar hızlı olabileceğini tahmin etmiyorum. Daha kanun çıkmadı bile. En erken Haziranda olur dediğiniz.

 43. serda

  Merhaba yersiz ve fazla ödeme cazalarında af varmı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bildiğim kadarı ile yok. Ama yine de detaylı bakmak lazım.

 44. bedran

  Merhaba ben işverenim ve ay işcileirim primni ödeyemedim haliyle indirimdenden faydalanamadım şimdi de odeyemiyorum 15000 tl gibi oldu bunu taksıtlendırebiir miyiz acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yeni torba yasa ile işveren prim borçlarınızı da yeniden yapılandırabilirsiniz. Ama başvurular Haziranda başlar sanırım.

 45. Mustafa

  12/12/1950 dogumluyum ilk işe giriş 09/10/1976 toplam prim gün sayım 2600
  Yeni yasadan faydalanma imkanımız varmıdır geriye dönük af varmı
  Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer borçlanma yapacağınız bir süre yoksa boşta geçen süreler için geriye doğru borçlanma hakkı yok maalesef.

 46. Omer

  Günaydın 2004yilina ait sgdp borcum olduğu 3ay önce tebliğ edildi anapara 3500tl faiz öyle 15000tl bu borcun tamamı mi silinecek yoksa faizmi tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sgdp borçlarının tamamı silinecek hocam.

 47. Aysegul

  Merhaba hocam daha önce esnaflık yaptığım dönemde idari para cezası almıştım faiziyle beraber 8500 TL oldu 3000 civarı ödendi taksitler halinde ödeme devam ediyor yeni yasaya göre faiz silinip ana paranın da yarisi aliniyomus dogrumu bide bağkur girişim var ama hiç prim yatmamış ti şimdi sigortalı olarak çalışıyorum bagkurlu olduğum dönemi sigortaya saydırma bilir miyim çok teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İdari para cezası için kalan borçlarınızı yasa kapsamında yeniden yapılandırabilirsiniz. Kalan borcunuzun gecikme zammı ve faizi silinir. Anaparanın da yarısı silinir. Peşin ödemeniz halinde enflasyon farkı nın sadece yüzde 10 u tahsil edilir. Bağkura gelince eğer ödemek istemiyorsanız borçlu olduğunuz dönemlere ait tüm borçlarınız silinir ve hizmet dondurulur. Bu dönemlerin ssk kapsamında sayılması mümkün değildir.

   1. Aysegul

    Borçlu olduğum dönemi ödeyip sigortaları saydırma bilir miyim bu durumda tutar nekadar olur tam hatırlamıyorum ama 4 yıl civarı esnaflık yaptım hocam birde tekrar yapılandırma için başvurular ne Zaman olacak tekrar teşekkürler

    1. Ömer Meriç

     Ödeyip hizmet birleştirmesi yapabilirsiniz. Sigorta hizmeti sayılmaz bağkur hizmeti sayılır ama sonuç olarak emeklilik hizmetinize yansır. Başvurular büyük ihtimalle haziranda başlar.

 48. Yaver

  Merhaba ömer bey 1964 doğumluyum 1982 den 1 günüm var ssk dan 2008 de bagkura kayıt oldum 2000 günüm oldu sonra ek5 kayıt oldum suan toplam 3400 günüm var yas tamam pirim eksik 5075 olması gerekir dediler bu çıkan afdan faydalana bilirmiyim yada pirim affi çıkar mı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkurda dondurulan hizmet süreniz var mı acaba?

 49. Cihat

  Prim Nedir? işçiyi, çalışanı isteklendirip iş oylumunu artırmak ereğiyle, artan üretim, satış vb.den dolayı işverenin işçiye, çalışana ücretleri dışında ödediği ek para.
  -Maaşını vermeyen İşveren sana hangi primi verdi de,Prim borcu çıkartıldı,kendi açıklarını böyle kapayacaklar heralde.

 50. Hasan Sadak

  Selam Ömer bey. Geçmişe dönük bağ-kur borcumu talep etsem bu af kapsamindan yararlanabilir miyim ? Yaklasik olarak 8 senelik faiziyle beraber borclanabilirsiniz dediler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet dondurulan bağkur prim borçlarını af kapsamında yeniden yapılandırma ile ödersiniz.

 51. necmi balaban

  emekli aylığının iptalınden dolayı ödenen maaşların faizlerine af olabilirmi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet torba yasada sanırım var bu düzenleme. Ayrıntılı olarak bakmadım ama hatırladığım kadarı ile var.

 52. Yaver

  Merhaba ömer bey 1964 doğumluyum 01/04/1982 sigorta girisim var girisimden 1 günüm var 2008 yılında bagkura kayıt oldum 2000 günüm oldu bagkuru kapatıp ek5 odemeye başladım şuan 1400 gün oldu toplam 3400 günüm var yasim doldu fakat prim eksik olduğu icin emekli olamiyorum 5075 gün olması gerekiyor dediler bu yasayla çıkan prim affindan geriye dönük faydalana bilirmiyim Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Geriye dönük tescil hakkı yok yeni torba kanunda.bu yönde yeni bir düzenleme yok en azından.

 53. Şener OYAL

  Ömer bey iyi aksamlar 1997 yilinda 24 gunluk prim ödenmisligim var suan faal olarak özel bir firmada calismaktayim 5500 günüm var suanda nezaman emekli olurum( veya kac yasinda ) 09.03 1978 dogumluyum Tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşe giriş ilk tarihini ay gün ve yıl olarak yazabilir misiniz.

   1. Şener OYAL

    22.07 1997 tesekkur ederim

    1. Ömer Meriç

     Merhab tekrar. Toplamda 5900 günü tamamlamanız koşulu ile 57 yaşı tamamladığınızda yani en erken 09.03.2035 tarihinde emeklilik hakkı elde edebilirsiniz.

     1. Şener OYAL

      Cok tesekkur ederim Ömer bey ilginiz icin iyi gunler..

 54. Mesut

  Ömer bey cevap İçin teşekkür ederim daha önceki yapılandırmalarda peşin ödersem 12.000₺ ödemem gerektiği söylenmişti 1 yıl önce

  1. Ömer Meriç

   O zaman anapara tutarı dediğinizden farklı hocam. Ama tabi bu Yapılandırmada diğerlerinden farklı olarak peşin ödemede indirim yüzde 90 olacak. Bunda baya bir düşebilir borcunuz.

 55. Mesut

  Merhaba Ömer bey benim Bağkur borcum 7 ay görünüyor bu yüzden borcumu silmediler fakat borcumun Aslı 1,650₺ faiz i 35.000 toplam borcum 36.000₺ yapılandır olursa faizin %90 silineceğini okudum borcum peşin ödersem ne kadar olur teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Anapara 1650 TL ise peşin ödeme halinde en fazla 2000 TL ile borcu kapatabilirsiniz

   1. Mesut

    Ömer bey cevabınız İçin teşekkür ederim daha önceki yapılandırmada 1 yıl önce hesapladılar 12.000₺ ödemem gerekiyordu bu seferki farklımı gerçekten 1.650₺ anapara 35.000₺ faiz toplam borç 36000₺ peşin 2.000₺ düşermi?

 56. hasan çelikkaya

  merhaba benim ssk ile 2007 yılında borçtan dolayı mahkemelik olduk mahkemeyi ssk kazandı 2017 deki yapılandırmada mahkemelik borçlar yapılandırmaya dahil edilmedi 2018 yapılandırmasında bu tür borçlara af varmı tekeşkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bunu bilmiyorum maalesef. Yasa tasarısı mecliste şu anda bir bakın isterseniz. Ben detaylı bakamadım.

 57. serda

  yersiz ve fazla ödeme cazalarında af varmı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yasa tasarısında göremedim. Sonradan eklenir mi bilemiyorum.

 58. Alper Türk

  İyi günler , 7020 sayılı kanunla 18000 tl olan sgdp borcunu yapılandırdık. 5 taksit odedik. Bir taksit kaldı . Şimdi ise bu borcu olanları borçlarının tamamen affedilecegi söyleniyor. Bu gerçek mi? Gerçek ise borcunu odeyenlerin yada odemekte olanların durumu ne olacak?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ödeme yapılan kısımlar iade olmaz. Ancak kalan borçlar silinir. Emeklilerin geçmiş dönem tüm Sgdp borçları silinecek

 59. Turkan

  SLM ben 1970 14.08tarih doğumluyum 88yilindan sskya giriş 255gun2002yilnda dukkan açtım fakat bağkur kaydım yoktu dükkanı 2018 Mart ayında kapadım bağkur kaydım 2008 yapılmış ben bagkuru sildirebiliyormuyum sildiremiyorsam en yakın tarihte nasıl emekli olurum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Borcun tamamını sildirme hakkınız yok. Yeniden yapılandırma hakkından yararlanırsınız. Bağkur kapsamında 9000 gün ve 60 yaşı tamamlamanız halinde emekli olursunuz. Ssk giriş tarihinizi tam olarak yazabilirseniz ssk kapsamında ne zaman emekli olabileceğinizi hesaplayabilirim.

 60. ömer

  bu yeni af kapsamında işverenlerin inşaat yapımında karşısına çıkan eksik işçilik ve prim borcu gibi borçlar af kapsamına alınacak mı? maalesef 1996 yılına ait 130.00 TL borç için şuan devlet 7.900.00 TL borç çıkartıyor…EN azından bunları düzeltseler…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Ömer Bey,
   Tabi ki inşaattan kaynaklı prim borcunuz da dahil olur yapılandırmaya. Bu borcunuz ne zaman kesinleşti

   1. ömer

    bu bahsettiğim borç 2017 ağustosta tebliğ edildi itiraz ettim dilekçe verdim maalesef kabul görmedi, icraya düştü bende o yüzden 2018 ocakta “itilaflı ödeme” yazıp ödedim…düşünün 22 yıl önceki borcu istiyor, zaman aşımı koymuyorlar…
    eğer yapılandırma çıkarsa bunun gibi başka borçlarım var mı diye sgk başvuru yapacağım, yoksa onlar kafalarına göre gönderiyorlar…

    1. Ömer Meriç

     Eğer ödeme yaptıysanız yasa kapsamında yeniden yapılandırma hakkınız olmaz.. Ama bunun gibi başka prim borçlarınız varsa ve 31 mart 2018 tarihinden önce ödenmemiş ve kesinleşmişse yeniden yapılandırma yapabilirsiniz.

 61. Fehmi

  Hocam 01.02.1996 ssk ya girişim var.Askerlik hariç 436 gün prim ödenmişliğim var.Afla beraber geriye dönük prim borçlarını ödeme imkanımız olacak mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   Maalesef geriye dönük olarak prim ödeme düzenlemesi olmayacak.

 62. Hande

  Merhaba 28.01.1967 doğumlu bir erkek 1985 de Bağkur başlangıç fakat daha önce af çıktığında borç ve günler silinmiş aynı gün için de giriş yapılmış ve silinmiş olarak gösteriliyor neyse 04.06.2004 yılında SGK girişi yapılmış şuanda 2630 gün ödenmiş ne zaman emekli olabilir bu af bir işimize yarar mı ya da Bağkur giriş tarihi bize bir avantaj sağlar mı ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef bu kanun sizin için bir avantaj sağlamaz.bağkurun giriş olarak sayılabilmesi için ihya yolu ile borçlanma yapmanız gerekir. Aksi halde giriş olarak sayılmaz.

 63. Gürkan

  Eşimin babası yıllar önce çalışırken şirketin servisi ile kaza yapıp hem kendisi vefat etmiş hemde karşı tarafta ölüm gerçekleşmiş. Yıllar sonra sgk bize borç çıkardı . eşime ve kardeşine maaş haczi yazısı gönderdi. Önceki yapılandırmalardan yararlanamayacağımız söylendi. Bu yapılandırmadan yararlanabiliyor muyuz?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Henüz yasa tasarısı meclise gönderilmiş değil. İlerleyen günlerde yeniden bakalım sizin duruma. Tekrar sorun siz bir kaç hafta sonra.

 64. Aysegul

  Slm benim daha önce sigortasız işçi calistirmaktan aldığım bı ceza var maaşından haciz var itiraz ettim dava açtım ama kazanamadim yeni çıkan yasaya göre bu cezanın silinir mi yada faiz indirimi olurmu çok teşekür ederim

 65. Aysegul

  Slm benim daha önceden SGK’dan sigortasız işçi çalıştırdığını gerekçesiyle bir cezanın vardı itiraz ettim dava açtım ama maalesef kazanamadık haksız yere ceza aldım maaşından haciz var yeni çıkan yasa ile bu borcu yeniden yapılandırma bilir miyim yada indirim yapılıp faizi silinebilirmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tabi ki yapılandırabilirsiniz.idari para cezası borçlarının gecikme zammı ve faizi silinir.anaparanın ise yarısını ödersiniz.

 66. Rabia

  İhya borçları da yapılandırılarak taksitlendirilsin. Böyle bir çalışma çıkar mı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Rabia Hanım.
   Evet eğer bir yasa çıkarsa ihya borçlarına da çıkmasını bekliyoruz

 67. Zafer

  pardon bir de SSK Kurumundan

 68. Zafer

  Ömer bey , Bayan arkadaşımız 01.05.1971 doğumlu ve 15.04 1990 yılından itbaren toplamda 1800 gün prim yatırılmış. İlginz için çok teşekkür ediyorum.Kolay gelsin

  1. Ömer Meriç

   46 yaş 5375 günü tamamlaması halinde emekli olur. 3600 günden de emeklilik hakkı var. Bunun için 58 yaşı tamamlaması gerekir. Eğer sigorta ilk başlangıç tarihinden sonra doğan çocuk varsa bunlar için 720 güne kadar doğum borçlanması yapabilir.

   1. Zafer

    çok teşekkürler

 69. Zafer

  İyi günler Ömer bey, 1971 doğumlu bir bayan arkadaşımıza 1800 gün prim yatırılmış iki çocuk annesi geriye dönük borç yapılandırmaktan faydalana bilecek mi ? bir de bu gerçekleşirse iş bulup çalışırsa kaç gün daha prim ödemesi gerekecek ve kaç yaşında emekli olabilecek.teşekkürler. iyi çalışmalar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   İşe giriş ilk tarihi tam olarak ne zaman acaba? Bir de sigorta kapsamında mı. Doğum tarihini de ay gün ve yıl olarak yazın lütfen.

 70. ayca

  merhaba 26 12 1968 doğumluyum sigorta giriş 20 08 1984 2015 yılından buyana ek 5 ödemekteyim iki çocuk borçlanması yapıp 3600 günden nezaman emekli olurum teşekkürler kolay gelsin

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Ayça hanım. 3600 günden emeklilik için 58 yaşı tamamlamanız gerekir. Bu durumda 3600 günle en erken 26.12.2026 tarihinde emekli olursunuz

 71. engin tabanlı

  Genel Sağlık Sigortası prim borçları en son 6824 sayılı kanun ile yeniden yapılandırılmış ve otomatik olarak taksitlendirilmişti. 2017/04 öncesi prim borçlarının gecikme zammı ve cezası 6824 sayılı kanunla silinmiş ve borçlar yeniden hesaplanmıştı. Bu kanun kapsamında yeniden hesaplanan GSS prim borçlarını ödemek için 30 Nisan 2018 tarihine kadar vaktiniz var.

  Hocam iyi günler,
  Asgari ücretle özel bir şirkette çalışan bir bireyim, aynen yukarıda belirttiğiniz gibi, son çıkan kanunda borçlarımı yapılandırmıştım nisan 2018 tarihine kadar ödeme zamanı verildi, bu borcun affolma durumu varmı ? yada süreyi geçirip ödemezsem ne olur ? zar zor geçiniyorum ödemek istemiyorum beni bilgilendirirseniz çok sevinirim. iyi günler dilerim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Genel Sağlık Sigortası borçları için şu an gündemde yeni bir af düzenlemesi yok. Ha olur mu derseniz tabi ki her zaman bir ihtimal var. Eğer 2017/04 dönemi öncesindeki GSS borcunuzu 30 Nisan 2018 tarihine kadar ödemezseniz gecikme zammı ve faizi ile yeniden hesaplanır. Bu borçlar için son ödeme tarihinin uzatılması da söz konusu.

   1. engin tabanlı

    Merhaba teşekkürler verdiğiniz bilgiler için öncelikle,
    yani beklemelimiyim sizce, ödemi diyosunuz ? 😀 yapılandırma bozulur kesin diyorsunuz ? son ödeme tarihinin uzatılması konusunda son haftaya kadar, beklemelimiyim sizce ne zaman belli olur teşekkürler 🙂

    1. Ömer Meriç

     Yani ben olsam öderdim ama tabi ödeme durumunuz yoksa o ayrı bir konu. 30 Nisan 2018 tarihinden önce uzayıp uzamayacağı belli olacaktır. Sayfamı takipte kalmanı öneririm. Güncel gelişmeleri sayfada anında yayımlıyorum.

     1. engin tabanlı

      Merhaba,
      Anladım tesekkurler aydınlattığınız için, bi 20 nisana kadar beliceğiz gibi gözüküyor 🙂 takipteyim tekara görüşmek üzere sağolun hoşçakalın. . kolay gelsin

     2. engin

      Merhaba,

      sgk prim borçlarının son ödeme tarihinin 30.04.2018 tarihiyle uzamasiyla ilgili bilgi varmı acaba napmalıyız ?

     3. Ömer Meriç

      Merhaba Engin BEY.
      Sorunuzu tam anlamayadım. Normalde 2017/04 dönemi öncesi GSS borçları için son ödeme tarihi 30 Nisan 2018. Bunun ileri bir tarihe ertelenip ertelenmediğini mi soruyorsunuz?

     4. engin

      Merhaba,
      Evet hocam ileri bir tarihe uzayıp uzamadığını eğer ödemezsek ileride affedilme durumu olurmu diye soruyorum ..

     5. Ömer Meriç

      Şu an için erteleneceğine ilişkin bir düzenleme söz konusu değil. İleride yeni bir af çıkar mı bu borçlara onu da bekleyip görmek lazım.

     6. engin

      anladım, belirsiz yani öde kurtulmu dersiniz ? 🙂 sizce napayım ? yardımcı olun lütfen

     7. Ömer Meriç

      Bence bu en kapsamlı af oldu GSS için hocam. Ben olsam öderim ki vardı zaten ödedim 🙂

     8. engin

      anladım hocam teşekkürler

     9. engin

      Merhaba Ömer bey,
      Ben 2017/04 dönemi öncesi GSS borçları için son ödeme tarihi 30 Nisan 2018. yapılandırmış olduğum borçlarımı son gün olan 30 nisan tarihinde kapattım, eski silinen affolan faizlerle yeniden karşı karşıya kalmıyım diye ! şimdi prim affı , taksitlendirme peşine yarı yarıya indirim gibi şeyler konuşuluyor hata yaptım herhalde ödemekle 🙁

     10. Ömer Meriç

      Merhaba Engin BEY.
      Yok hata yapmadınız. GSS borçları için aynı sistemle devam. Tamamının ya da yarısının silinmesi durumu söz konusu değil. Yeni torba yasada 2018/04 öncesi GSS borçları sizde olduğu gibi 31 Aralık 2018 tarihine erteleniyor. Anapara ödemesi yapılacak sadece. Sizin bir kaybınız yok. İçiniz rahat olsun.

     11. engin

      Merhaba

      Teşekkür ederim Ömer bey, bu biraz içimi rahatlattı çok teşekkürler ilginiz için .. kolay gelsin