SGK Askerlik Borçlanmasında Değişiklik Yapıldı

SGK askerlik borçlanmasında değişiklik yapıldı. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yayımlanan ve 2013/11 Sayılı Genelgede değişiklik yapan 2020/21 sayılı genelgesi ile askerlik borçlanmasında hem değişiklik yapıldı hem de yeni uygulamalar getirildi. Yapılan son değişiklikler,  askerlik borçlanması yapacakların izlemesi gereken yol ve tüm ayrıntıları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

SGK askerlik borçlanması başvurusu nasıl yapılır ?

Başvuru e-devletten, elden ya da posta yolu ile son sigorta, bağkur bildiriminin olduğu Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne yapılır. Başvuru için SGK borçlanma formu yeterlidir. Aşağıda 2020/21 sayılı genelge ekinde yer alan güncel borçlanma başvuru formu verilmiştir. Nasıl dolduracağınız konusunda da yine kısaca bilgi verilecektir. Borçlanma başvurusunu nasıl yapacağınız hakkında detaylara Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK borçlanma başvuru formu (Yeni)

2020/21 sayılı genelge ekinde yer alan güncel borçlanma başvuru formunu buradan indirebilirsiniz ⇒ SGK borçlanma başvurusu formu indir.

  • Askerlik borçlanması için 5.  BORÇLANMAK İSTENİLEN HİZMETİN / SÜRENİN NİTELİĞİ kısmında ” Er veya Erbaş Olarak Geçen Süre” kısmını işaretlemeniz gerekiyor.
  • Adım adım formun nasıl doldurulacağını öğrenmek için hemen Askerlik Borçlanması Formu Nasıl Doldurulur sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Askerlik borçlanmasında son değişiklikler nelerdir ?

Bildiğiniz gibi geçen sene 7179 sayılı Askeralma Kanununu ile askerlik sürelerinde değişiklik yapılmıştı. Son kanun ile yapılan düzenlemeler ve süreler de esas alınarak borçlanmaya yeni hususlar eklendi. Son düzenleme ile yapılan değişiklikler ayrı başlıklar halinde aşağıda verilmiştir.

Yedek astsubay okullarında geçen süre borçlanılabilecek

26 Haziran 2019 tarihi ve sonrasında geçen süreler borçlanmaya dahil edildi. Bu kapsamda 26 Haziran 2019 tarihinden sonra yedek astsubay okullarındaki süreleri isteyenler borçlanarak hizmetten saydırabilecek. 

Hava değişim sürelerinin tamamı borçlanma kapsamında olmayacak

Yeni genelge kapsamında hastalık, ceza gibi sebepler ile uzamış olan askerlik süreleri için borçlanma yapılamayacak. Sadece aşağıda belirtilen tarih aralıkları ve süreler esas alınarak borçlanma yapılabilecek. Buna göre;

  • 17 Temmuz 1927 – 21 Şubat 2014 tarihleri arasında uzun dönem askerlik yapan kişiler hava değişim sürelerinin en fazla 3 aylık kısmını,
  • 22 Şubat 2014 – 25 Haziran 2019 tarihleri arasında uzun dönem askerlik yapanlar hava değişim sürelerinin en fazla 1 ayını,
  • 14 Kasım 1980 – 21 Şubat 2014 tarihleri arasında kısa dönem askerlik yapanlar hava değişim zamanının maksimum bir aylık kısmını,
  • 22 Şubat 2014 – 25 Haziran 2019 tarihleri arasında yapanlar ise en fazla 15 günlük kısmını borçlanabilecekler.
  • 26 Haziran 2019 tarihi sonrasında askerlik hizmetini yapanların tabi olduğu askerlik süresinin her ayı için 1 günlük askerlik borçlanması yapabilecek. Örneğin 6 ay askerlik yapan 6 gün, 12 ay yapan 12 gün gibi.

Yeni sistemde 12 ay askerlik yapanların sgk askerlik borçlanması işlemleri

Bildiğiniz gibi son askeralma kanununa göre askerlik süresi 6 ay olarak belirlendi. İlk 6 aylık süreyi kişiler dilerse eski düzenleme kapsamında borçlanarak hizmetten saydırabilecek. Askerde kalan ve ikinci dönemi ücretli olarak yapanların primleri Milli Savunma Bakanlığı tarafından karşılanacak.

Birden fazla borçlanma hakkı olanlarda sigorta başlangıcı nasıl hesaplanacak ?

Sigorta başlangıcından önce birden fazla yani askerlik, avukatlık staj süresi, doktora, yurt dışı hizmet borçlanması gibi hakkı olanlar önce sigorta başlangıç tarihine en yakın olan süreyi borçlanabilecek. Daha sonra ihtiyaç olması halinde diğer süreleri borçlanabilecekler.

Talep tarihine göre güncel SGK askerlik borçlanması tutarlarına göz atmak, ne kadar ödeme yapacağınızı hesaplamak ve tüm detaylara Askerlik Borçlanması hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın