Bakıcı Sigortası Nasıl Yapılır ?

9

Bakıcı sigortası nasıl yapılır ? Evde bebek bakıcısı, hasta bakıcısı çalıştırmayı düşünüyorsanız ve bakıcı sigortası nasıl yapılır konusunda bilgi sahibi değilseniz bu yazıda evde bakıcı sigortası nasıl yapılır konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Malumunuz Sosyal Güvenlik Kurumu 2015 yılından itibaren ev hizmetlerinde çalışanların sigorta bildirim işlemlerini kolaylaştırdı. Artık evde çalıştıracağınız bakıcınızın sigorta bildirim işlemini kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca bakıcı sigortası teşvik şartları, bakıcı sigortası hesaplama ve aylık prim tutarları konusunda da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bakıcılara sigorta zorunluluğu var mı ?

Kanunen bakıcı çalıştıranların bunları Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirerek prim ödemelerini yapması zorunludur. Ay içerisinde ister 10 günden az, ister 10 günden fazla, ister günlük, ister saatlik çalıştırılsın. İşveren ve işçi ilişkisi varsa daha doğru bir ifade ile ücret karşılığı iş yapılıyorsa sigorta bildirimi de zorunludur.

Dilerseniz başvuruya geçmeden önce https://sgkbilgisi.com/bakici-sigorta-primi/ sayfamızı ziyaret ederek teşvikli ve teşviksiz aylık bakıcı sigorta primlerine göz atabilirsiniz. Yazımızın devamında bakıcıya sigorta nasıl yaptırılır, bebek bakıcısına sigorta nasıl yapılır konularında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Bakıcı sigortası başvurusu nasıl yapılır ?

Eğer bakıcınız ay içerisinde 10 günden yani 75 saatten fazla çalışıyorsa ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanlar kapsamında 10 günden yani 75 saatten az çalışıyorsa 10 günden az çalışanlar kapsamında SGK’ya bildirimini yapabilirsiniz. 10 günden az çalışacaklar için bildirim online da yapılabiliyor. 10 günden az süreli çalışma bildirimini online nasıl yapacağınız konusunda ayrıntılı bilgi için https://sgkbilgisi.com/sgk-ek9-10-gunden-az-calisanlarin-prim-ve-odeme-islemleri/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Biz bu yazımızda ay içerisinde 10 günden/75 saatten fazla çalışan bakıcının ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanlar kapsamında bildirim işleminin nasıl yapılacağı konusunda bilgi vereceğiz. Takip etmeniz gereken yol ve bakıcı sigortası için gerekli evraklar şunlardır;

 • Öncelikle ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanlar başvuru formunu indirerek formdaki gerekli bilgileri doldurun. Formu aşağıdan indirebilirsiniz.
 • Ekine bakıcıyı çalıştıracak işveren ve bakıcıya ait kimlik fotokopisini koyun.
 • Başvuru için bunların haricinde bir belge istenmez. Bu belgeleri dilerseniz elden, dilerseniz posta ile işverenin ikamet adresinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne gönderin.
 • Hepsi bu kadar.

Başvuru formunu dolduramadıysanız hemen https://sgkbilgisi.com/ek9-10-gunden-fazla-prim-odeme-ve-basvuru-islemleri/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.Başvuru için son tarih bakıcının işe başladığı tarihteki ay sonudur. Yani 01 Eylül 2020 tarihi itibariyle başladıysa en geç 30 Eylül 2020 tarihine kadar başvuru yapmanız gerekiyor.

Bebek bakıcı sigortası nasıl yapılır ?

Eğer bebek bakıcınız ay içerisinde 75 saatten az çalışıyorsa ev hizmetlerinde 10 günden az çalışan, 75 saatten fazla çalışıyorsa 10 günden fazla kapsamında bildirimi yapabilirsiniz. Bakıcı sigortası başvurusu için yukarıda anlatılan hükümlere göre hareket edebilirsiniz.

Hasta bakıcı sigortası nasıl yapılır ?

Evde hasta bakıcısı için sigorta başlatma, çıkış, teşvik ve başvuru işlemleri aynen bu yazıda anlatıldığı gibi olup farklı bir prosedür bulunmamaktadır.

Ek 9 ev hizmetleri 10 günden fazla formu

Başvuru için gerekli ve olmazsa olmaz formdur. Başvurular şu an için bu formla elden ya da posta yolu ile yapılabilmekte. İlerleyen süreçte e-devlet üzerinden başvuru ekranının açılmasını da bekliyoruz.Formu buradan indirebilirsiniz >> ev hizmetlerinde on günden fazla çalışanlar başvuru formu. 

Evde bakıcı sigortası teşvikleri

Tabi başvuru formunda da yer alan C- YARARLANILACAK PRİM TEŞVİKLERİ  kısmında da görüleceği üzere çalıştırdığınız bakıcı için yararlanabileceğiniz birtakım sigorta prim teşvikleri diğer adıyla sigorta prim indirim düzenlemeleri bulunmaktadır. Bunlar sizin için büyük önem arz etmektedir. Zira teşviklerle birlikte primin neredeyse yarıdan fazlasını devlet ödemektedir. Gelelim bu teşviklerden yararlanma şartlarına.İşveren olarak yararlanabileceğiniz tüm sigorta prim teşviklerini tek başlık altında topladık. Hemen https://sgkbilgisi.com/sgk-tesvikleri/ sayfamızı ziyaret ederek teşvik şartlarına göz atabilirsiniz.

Sigortasız bakıcı çalıştırma cezası

Bakıcı sigorta cezası biraz ağırdır. Sigortasız olarak çalıştırdığınızın tespiti halinde sigortasız çalıştırdığınız her dönem için brüt aylık asgari ücretin 2 katı tutarında idari para cezası uygulanır. Sigortasız çalıştırma halinde uygulanacak güncel SGK idari para cezası tutarlarına https://sgkbilgisi.com/sgk-idari-para-cezalari/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Ev hizmetlerinde çalışanların sigorta primi nasıl ödenir ?

Tescil için başvuru yapıldıktan sonra ilk ödeme işlemi işe başlama tarihinden sonraki ayın sonuna kadar yapılır. Her ay için de aynı şekilde son ödeme günü takip eden ayın sonudur. Ödeme işlemleri işveren T.C. numarası ile tüm banka ve PTT şubelerinden yapılır. Ödemeler Sgk ödeme-ek 9 10 günden fazla çalışan prim ödeme menüsünden gerçekleştirilir.

Bakıcı sigortası ile ilgili sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

9 Yorum
 1. Selçuk

  Merhaba,
  Evde çocuk bakımını annem yapıyor. Aile yakını olması teşvikten yararlanmamıza engel mi.
  Birde Sigorta girişi hangi kurumdan yapılmış sayılıyor. (4A/AB/4C yada eski adı ile SSK Bağkur)

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Farklı evde ikamet ediyorsanız sorun olmaz. Yeni adı ile 4A Eski adı ile SSK kapsamında oluyor.

 2. Aysenur

  Bakiciya asgari ücretten daha az maaş ödüyorsak eğer bu teşvikten faydalanamiyormuyuz? En düşük asgari ücret mi ödemek gerek bunu nasıl belgeletiyoruz

 3. barış

  Merhaba;

  teşvikten yararlanmak için işverende aranan şart var mı? max gelir şu olmalı gibi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır öyle bir şart aranmıyor. Prim ödemelerinizi düzenli yapmanız yeterli. Öncesinde adınıza tescilli işyeri varsa ya da ev hizmetleri kapsamında daha önce sigortalı çalıştırdıysanız ortalamaya bakmak gerekiyor. Eğer böyle bir durum yoksa bir şart aranmaz.

 4. Emine Aslan

  anne hemşire baba polis olan çiftin çocuklarına hafta içi 7:20 den 17:30 a kadar evlerine gidip bakıyorum. Merhaba hocam Benim 2007 2014 yıllarına ait 7 yıl sigortalı çalışmam var devletin sigorta desteğinden faydalanabilmem için ne yapmam gerekiyor yararlanılacak prim teşviklerinden hangisini seçmem gerekiyor işkur kayıdım var yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim iyi akşamlar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 4447/19.madde teşviği sizin için uygun olabilir. Sayfamızda ayrıntılı şartları var. Göz atmanızı öneririm.

 5. yadigar

  Ilk defa bakici calistiriyorum. Bu tesvikten yararlanabilmek icin bakicinin maasinin min ve max degeri var mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Brüt maaş aylık olarak en az 2029.50 TL en yüksek ise bunun 7.5 katı olabilir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.