Bakıcı Sigortası Nasıl Yapılır ?

27

Bakıcı sigortası nasıl yapılır ? Evde bebek bakıcısı, hasta bakıcısı çalıştırmayı düşünüyorsanız ve bakıcı sigortası nasıl yapılır konusunda bilgi sahibi değilseniz bu yazıda evde bakıcı sigortası nasıl yapılır konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Malumunuz Sosyal Güvenlik Kurumu 2015 yılından itibaren ev hizmetlerinde çalışanların sigorta bildirim işlemlerini kolaylaştırdı. Artık evde çalıştıracağınız bakıcınızın sigorta bildirim işlemini kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca bakıcı sigortası teşvik şartları, bakıcı sigortası hesaplama ve aylık prim tutarları konusunda da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bakıcılara sigorta zorunluluğu var mı ?

Kanunen bakıcı çalıştıranların bunları Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirerek prim ödemelerini yapması zorunludur. Ay içerisinde ister 10 günden az, ister 10 günden fazla, ister günlük, ister saatlik çalıştırılsın. İşveren ve işçi ilişkisi varsa daha doğru bir ifade ile ücret karşılığı iş yapılıyorsa sigorta bildirimi de zorunludur.

Dilerseniz başvuruya geçmeden önce  bakıcı sigorta primi ne kadar sayfamızı ziyaret ederek teşvikli ve teşviksiz aylık bakıcı sigorta primlerine göz atabilirsiniz. Yazımızın devamında bakıcıya sigorta nasıl yaptırılır, bebek bakıcısına sigorta nasıl yapılır konularında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Bakıcı sigortası başvurusu nasıl yapılır ?

Eğer bakıcınız ay içerisinde 10 günden yani 75 saatten fazla çalışıyorsa ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanlar kapsamında 10 günden yani 75 saatten az çalışıyorsa 10 günden az çalışanlar kapsamında SGK’ya bildirimini yapabilirsiniz. 10 günden az çalışacaklar için bildirim online da yapılabiliyor.

Biz bu yazımızda ay içerisinde 10 günden/75 saatten fazla çalışan bakıcının ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanlar kapsamında bildirim işleminin nasıl yapılacağı konusunda bilgi vereceğiz. Takip etmeniz gereken yol ve bakıcı sigortası için gerekli evraklar şunlardır;

 • Başvurular artık elektronik ortamdan yapılmaktadır.
 • Başvurular e-devlette SGK işyeri tescil uygulaması üzerinden yapılmaktadır.
 • Öncelikle ilgili ekrana işveren T.C. numarası ve E-devlet şifresi ile giriş yapın.
 • GERÇEK KİŞİ İŞYERİ BİLDİRGESİ DÜZENLE kısmını tıklayın.
 • İşyeri Bilgileri bölümünde bağlı olduğunuz il/ilçe SGK bilgisini seçin. Sigortalı Çalıştırmaya Başlanacak Tarih kısmında bakıcıyı çalıştırmaya başlayacağınız tarihi yazın. Yapılan İşin Niteliği kısmına “Bakıcılık Hizmetleri” yazabilirsiniz. “Kolay İşverenlik Kapsamında İşyeri “ kısmını Evet yapın ve Ev Hizmetleri seçeneğini seçin. Çalışmaya başlayacak sigortalı kısmını “1” yazın.
 • Adres bilgileri sayfasını eksiksiz doldurarak sonraki sayfaya geçin.
 • Yönetici bilgileri kısmında bakıcıyı çalıştıracak kişinin T.C. numarasını yazarak sorgulama yapın. Cep telefonu bilgisini de girdikten sonra EKLE kısmına basın.
 • “E bildirge kullanıcı” kısmında şifre verilecek e-bildirge kullanıcısını tanımlayın. T.C. numarası yazarak sorgulaya basın ve sonrasında Ekle deyin.
 • “Sigortalı bilgileri ” kısmında bakıcının T.C. numarasını yazarak sorgulama yapın. Bu bölümde Sigorta Kolu kısmını Ek 9 10 günden Fazla Uzun Vade olarak seçiniz. ÇSGB İş Kolu kodunu ” Sağlık ve Sosyal Hizmetler” ve ya ” Genel İşler” olarak seçebilirsiniz. Görev kodunu “işçi” olarak seçin.Nace kodu bölümünde çocuk bakıcısı için 5311.01 kodunu hasta bakıcı için ise 8730.02 kodunu seçenebilirsiniz.
 • Son olarak kaydet dedikten sonra sgk bakıcı sigortası başvurusu tamamlanmış olacaktır. Buradan alacağınız çıktı, işveren kimlik fotokopisi ve çalışacak kimlik fotokopisi ile birlikte bağlı olduğunuz SGK’ya başvurmanız yeterli olacaktır.

Bebek bakıcı sigortası nasıl yapılır ?

Eğer bebek bakıcınız ay içerisinde 75 saatten az çalışıyorsa ev hizmetlerinde 10 günden az çalışan, 75 saatten fazla çalışıyorsa 10 günden fazla kapsamında bildirimi yapabilirsiniz. Bakıcı sigortası başvurusu için yukarıda anlatılan hükümlere göre hareket edebilirsiniz.

Hasta bakıcı sigortası nasıl yapılır ?

Evde hasta bakıcısı için sigorta başlatma, çıkış, teşvik ve başvuru işlemleri aynen bu yazıda anlatıldığı gibi olup farklı bir prosedür bulunmamaktadır. Evde bakıcı sgk başvurusunu nasıl yapabileceğinizi yukarıda adım adım anlattık.

Ek 9 ev hizmetleri 10 günden fazla formu

Başvuru için gerekli ve olmazsa olmaz formdur. Başvurular şu an için bu formla elden ya da posta yolu ile yapılabilmekte. İlerleyen süreçte e-devlet üzerinden başvuru ekranının açılmasını da bekliyoruz.Formu buradan indirebilirsiniz ⇒  ev hizmetlerinde on günden fazla çalışanlar başvuru formu. 

Evde bakıcı sigortası teşvikleri nelerdir ?

Tabi başvuru formunda da yer alan C- YARARLANILACAK PRİM TEŞVİKLERİ  kısmında da görüleceği üzere çalıştırdığınız bakıcı için yararlanabileceğiniz birtakım sigorta prim teşvikleri diğer adıyla sigorta prim indirim düzenlemeleri bulunmaktadır. Bunlar sizin için büyük önem arz etmektedir. Zira teşviklerle birlikte primin neredeyse yarıdan fazlasını devlet ödemektedir. Gelelim bu teşviklerden yararlanma şartlarına. İşveren olarak yararlanabileceğiniz tüm sigorta prim teşviklerini tek başlık altında topladık. Hemen sgk teşvikleri sayfamızı ziyaret ederek teşvik şartlarına göz atabilirsiniz.

Sigortasız bakıcı çalıştırma cezası ne kadar ?

Bakıcı sigorta cezası biraz ağırdır. Sigortasız olarak çalıştırdığınızın tespiti halinde sigortasız çalıştırdığınız her dönem için brüt aylık asgari ücretin 2 katı tutarında idari para cezası uygulanır. Ayrıca sigortasız bakıcı çalıştırmak nedeni ile işe giriş bildirgesinden brüt asgari ücretin iki katı ve işten ayrılıştan da brüt asgari ücretin 1/10’u tutarında idari para cezası uygulanmaktadır.

Ev hizmetlerinde çalışanların sigorta primi nasıl ödenir ?

Peki bakıcı sgk primi nasıl ödenir ? Evde çalışan bakıcı sigortası Tescil için başvuru yapıldıktan sonra ilk ödeme işlemi işe başlama tarihinden sonraki ayın sonuna kadar yapılır. Her ay için de aynı şekilde son ödeme günü takip eden ayın sonudur. Ödeme işlemleri işveren T.C. numarası ile tüm banka ve PTT şubelerinden yapılır. Ödemeler Sgk ödeme-ek 9 10 günden fazla çalışan prim ödeme menüsünden gerçekleştirilir.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

27 Yorum
 1. Ahmet

  Ömer Bey merhaba,
  Kızım 3,5 yaşında ve eşimin ablası bakıyor. Eşimin ablasına 10 günden fazla süreli olacak şekilde bakıcı sigortası yaptırmak istiyoruz, herhangi bir teşvikten yararlanabilir miyiz,

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Teşvik şartları sayfamızda ayrıntılı olarak mevcut bir göz atın isterseniz.

 2. fatih durum

  Ömer hocam merhaba,
  Ben 4447 19. maddeden yararlandım ve teşviğimiz yıl başında sona erdi.
  Sonrasında 7 aylık bir dönemde bakıcımızla anlaşıp sigortasız devam ettik.
  Şimdi 6111(4447 10. madde) den eşim üzerinden yararlanmak için sgk ya gittiğimizde artık edevlet üzerinden “4A sigortalı ” seçeneğiyle işe giriş bildirgesinin yapılması gerektiğini belirttiler.
  Bu seçenekle bilgileri doldurduk.
  Bilgileri doldurduktan sonra “e-Bildirge kullanıcısı ******** TC kimlik numaralı ******* in e-Devlet kullanıcısına e-Sigorta Sözleşme Onayı gönderilecektir. e-Sigorta Sözleşme Onayı sonrasında e-Bildirge kullanıcısı aktif hale gelecek olup, e-Bildirge kullanıcısı aktifleştirilmemiş işyerlerinin kolay işverenlik kapsamında çalıştırmış oldukları sigortalılar adına otomatik tahakkuk oluşturulmayacaktır”
  Seklinde bir bildirim ile bilgilendirildik.
  Umarım birşeyleri yanlış doldurmamışızdır.
  Size sorum edevlet üstünden bu bilgileri doldurduktan sonra nasıl bir yol izlememiz gerekiyor.
  Konu hakkında güncel bilgiye haiz misiniz?
  Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Fatih BEY. Kolay işverenlik başvurusunu evet e-devlete aldılar. Ama oradan süreç tam olarak nasıl işliyor bilmiyorum inanın. Eğer başvuruyu tamamladıysanız SGK ile iletişime geçmenizde yarar var.

 3. mustafa

  Merhaba,
  hafta içi calısıyor bakıcımız. kanuni olarak ödememem gereken sigorta gün sayısı 22 gü müdür yoksa 30 gün üzerinden mi yapılmalı ?
  teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 30 gün üzerinden yapmanız gerekmektedir.

 4. Dilek

  Merhaba engelli anneme bakiyorum.sadece bakıcı parasi aliyorum.sigorta yaptirabiliyor muyum yani devlet banada yapar mı.bide yaparsa ne yapmaliyim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigortayı devlet ödemiyor. Ama 27103 teşvik şartlarını sağlıyorsanız ilk 3 ay siz ödersiniz sonraki 15 ay devlet öder.

 5. Ümit akbaba

  Evde cocuk bakicisi calistiracagim 4447 sayılı yasanın geçici 19. Madde 7103 sayılı yasanın tesvikinden yararlanmak için cocuk bakicisinin lisansli olması sart mi

  1. Aysun Hotak

   Merhaba
   76 yaşında kayınbabamın ev işlerini ve yemeğini yapıyorum.Bakım için sigorta teşviki olur mu?

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Yazımızda gerekli şartlar var. Eğer sağlıyorsanız olur.

 6. Ümit akbaba

  Evde cocuk bakicisi calistiracagim 4447 sayılı yasanın geçici 19. Madde tesvikinden yararlanmak için cocuk bakicisinin lisansli olması sart mi

 7. Yasemim

  Iyi akşamlar 3 yıldır kayinbabama evde bakıyorum gözleri görmüyor evde bakim parası alıyorum devlet mı karşiliyor acaba sigorta parasini ? Sigortalı olabiliyormuyum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır sigorta parasını devlet ödemez. Ancak teşvik şartlarını sağlıyorsanız en az 15 ay boyunca devlet ödeyebilir priminizi.

 8. Ayşe

  Merhaba,
  2021 yılı için aylık 10 günden fazla çalışacak bakıcımız için ödememiz gereken net maaş tutarı mı 3040.88 TL yoksa brüt maaş mı bu acaba? Bir de Sigorta Primine Esas Günlük Kazanç Tutarı olarak ne yazmamız gerekiyor? Bakıcımız haftada 5 gün, ayda 20 gün gelecek.
  Cevaplarsanız sevinirim, Teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ödemeniz gereken net maaş tutarı 3040,88 TL. Eğer asgari ücret üzerinden sigorta bildirimi yapacaksanız 119,25 TL yazmanız gerek sigorta primine esas kazanç kısmına.

 9. Zeyneb

  Kayinvalidem yaşlı olduğu için ona bakıp ev temizliği vs işlerini yapıcağım. 10gunden fazla çalışacağım için nasıl ne yapmam gerekiyor sigorta primi mi ödemek istiyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yazımızda sigortanın nasıl yapılacağı, teşvik şartları ve aylık ödenecek güncel sigorta prim tutarları da mevcut. Bunlara bakınız eğer kafanıza takılan olursa tekrar sorabilirsiniz.

 10. Selçuk

  Merhaba,
  Evde çocuk bakımını annem yapıyor. Aile yakını olması teşvikten yararlanmamıza engel mi.
  Birde Sigorta girişi hangi kurumdan yapılmış sayılıyor. (4A/AB/4C yada eski adı ile SSK Bağkur)

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Farklı evde ikamet ediyorsanız sorun olmaz. Yeni adı ile 4A Eski adı ile SSK kapsamında oluyor.

 11. Aysenur

  Bakiciya asgari ücretten daha az maaş ödüyorsak eğer bu teşvikten faydalanamiyormuyuz? En düşük asgari ücret mi ödemek gerek bunu nasıl belgeletiyoruz

 12. barış

  Merhaba;

  teşvikten yararlanmak için işverende aranan şart var mı? max gelir şu olmalı gibi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır öyle bir şart aranmıyor. Prim ödemelerinizi düzenli yapmanız yeterli. Öncesinde adınıza tescilli işyeri varsa ya da ev hizmetleri kapsamında daha önce sigortalı çalıştırdıysanız ortalamaya bakmak gerekiyor. Eğer böyle bir durum yoksa bir şart aranmaz.

 13. Emine Aslan

  anne hemşire baba polis olan çiftin çocuklarına hafta içi 7:20 den 17:30 a kadar evlerine gidip bakıyorum. Merhaba hocam Benim 2007 2014 yıllarına ait 7 yıl sigortalı çalışmam var devletin sigorta desteğinden faydalanabilmem için ne yapmam gerekiyor yararlanılacak prim teşviklerinden hangisini seçmem gerekiyor işkur kayıdım var yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim iyi akşamlar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 4447/19.madde teşviği sizin için uygun olabilir. Sayfamızda ayrıntılı şartları var. Göz atmanızı öneririm.

 14. yadigar

  Ilk defa bakici calistiriyorum. Bu tesvikten yararlanabilmek icin bakicinin maasinin min ve max degeri var mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Brüt maaş aylık olarak en az 2029.50 TL en yüksek ise bunun 7.5 katı olabilir.