SGK Çalışanlarına Fazla Mesai & 6000 Değil 3000 TL & Sadece 3 Ay

SGK çalışanlarına fazla mesai dün haber ajansları tarafından müjde olarak verildi. EYT, 3600, prim borç affı, 3600 ek gösterge düzenlemesi derken zaten ağır olan iş yükü daha da ağırlaşan SGK çalışanları uzun süredir hak mücadelesi veriyor. Geçtiğimiz günlerde birçok Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’nde eylemler düzenlendi. Twitter etkinlikleri yapıldı? Peki sonuç?

SGK mesai ücreti 27 TL’den 51 TL’ye yükseltildi. Ajanslar bunu son dakika haberi olarak duyurdu ve SGK çalışanlarına 6000 TL ek ödeme yapılacağını açıkladı. Gerçekten de 6000 TL mi ödenecek? Tabi hayır ödenmeyecek. Tam mesaiye kalacak olan bir memurun alabileceği aylık mesai ödemesi maksimum 2300-2400 TL civarında olacak. İstenen bu mu tabi ki hayır. SGK personeli kalıcı bir düzenleme bekliyor. Geçici ve sadece günü kurtarmaya yönelik düzenlemeler istemiyor.

SGK fazla mesai ücreti ne kadar oldu?

SGK çalışanları fazla mesai yaptıkları her bir saat için 27 TL alırken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı dün Twitter’dan yaptığı açıklama ile saat ücretinin 51 TL’ye çıkartılacağını açıkladı. Haberlerde 6000 TL ek ödeme olarak sunuldu. Gelin hesaplayalım nasıl 6000 TL ediyormuş?

Bir SGK memurunun aylık olarak kalabileceği maksimum mesai 50 saat. Bunun tamamında mesaiye kalsa 50*51 =2.550,00 TL eder. Bu brüt tutar daha bundan bir de vergi kesiliyor. Bir de bu ödeme sadece 3 aylığına verilecek yani saat ücretlerinde kalıcı bir düzenleme bile değil. Peki o kadar beklenti içine konulan, ikramiye sözü verilen personele bunun müjde olarak sunulması ne kadar adil ya da gerçekçi? Varın siz düşünün.

SGK personeli ne bekliyor

SGK personeli geçici değil kalıcı bir düzenleme bekliyor.

  • 666 Sayılı KHK ile ellerinden alınan hakları istiyor.
  • İkramiye istiyor.
  • Sosyal Güvenlik tazminatı istiyor.
  • Tüm çalışanlar için 3600 ek gösterge hakkı istiyor.
  • SGK uzmanlığı istiyor.
  • Kısacası kalıcı düzenlemeler istiyor.

Biz SGK Bilgisi olarak tüm platformlarda SGK personeline olan desteğimizi elinden geldiğince vermeye çalışıyoruz. Bu yazıyı da SGK’da çalışan bir arkadaşımın ricası ile yayınlıyorum. Bu yazı emin olun 10 binlerce kişiye ulaşacak. Google Haberlerde ve push bildirimde kayıtlı toplam 40.000 kayıtlı üyeye bunu bildirim olarak gönderiyorum. Bundan sonra da elimden geleni yapmaya çalışacağım.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın