SGK Covid 19 Ücretsiz İzin Ekranı

0

SGK covid 19 ücretsiz izin ekranı açıldı. Koronavirüs nedeni ile işverenleri tarafından ücretsiz izin verilen çalışanlara İşkur tarafından ücretsiz izin maaş desteği verilecek. Destek başvuruları işverenler tarafından yapılacak. Destek başvurularının yapılacağı ekran ise SGK işveren sistemi üzerinden uygulamaya açıldı.

Bu yazımızda hem adım adım çalışan için nereden ve nasıl ücretsiz izin desteği başvurusu yapabileceğiniz hakkında bilgi bulabilir hem de ücretsiz izin maaş desteğinden kimlerin yararlanabileceğini öğrenebilirsiniz.

Ücretsiz izin maaş desteği başvurusu

Ücretsiz izin maaş desteği başvuruları SGK işveren sistemi üzerinden işverenler tarafından aşağıda ayrıntılı şekilde belirtildiği gibi yapılacak. Ancak konu hakkında bilinmesi gereken bazı önemli hususlar var. Bunları şu şekilde sıralamak yararlı olacak diye düşünüyoruz;

 • Ücretsiz izin desteği 17 Nisan 2020 ve ya sonrasında ücretsiz izne ayrılan çalışanlara ödenecek.
 • İşverenlere açılan ekranda ücretsiz izin desteğinden yararlanan çalışanların listesi alınabilecek.
 • Her ay için ücretsiz izin desteğinden yararlanacak çalışan için en geç takip eden ayın 3’üne kadar, hafta sonu ya da resmi tatile denk geliyorsa takip eden ilk iş gününde girişin yapılması gerekecek.
 • İşveren sistemi üzerinden girişi yapılan çalışanın aylık prim ve hizmet belgesi ya da muhtasar ve prim hizmet beyannamesinde ““28-Pandemi Ücretsiz İzin” eksik gün kodu ile bildirilmesi gerekecek.
 • İşten çıkışı verilen işçiler de bu destekten yararlanabileceği için bunların başvuruları e-devlet üzerinden ya da İşkur profil sayfası üzerinden işçi tarafından yapılacak. İşkur profil oluşturma ve başvuru işlemlerinin nasıl yapıldığını öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/iskur-profil-olusturma/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kısa çalışma ödeneği alamayanlar için ücretsiz izin desteği

Kısa çalışma ödeneği için başvuru yapılmış ancak şartları sağlamadığı için kısa çalışma ödeneği ödenmeyen çalışanların aylık prim ve hizmet belgesinde eksik gün nedeni “18-Kısa çalışma ödeneği” yerine “28-Pandemi Ücretsiz İzin” kodu ile güncellenecek. Böylece bu ödenekten yararlanamayan çalışanlar da ücretsiz izin maaş desteğinden yararlanmış olabilecekler.

Ücretsiz izin maaş desteği ne zaman ödenecek ?

İşverenler tarafından giriş yapıldıktan sonra her ayın maaşı takip eden ayın 8’inden sonra yatacak. Örneğin işveren 2020/Nisan ayı için başvuruyu yaptıktan sonra sigortalı adına maaş 08 Mayıs tarihinden sonra banka hesabına aktarılmış olacaktır.

Covid 19 ücretsiz izin girişi

Şimdi gelelim girişin nasıl yapılacağı hususuna. Giriş işlemleri SGK işveren sisteminden yapılacak. Giriş işlemleri için lütfen aşağıdaki adımları takip ediniz;

İşveren sisteminde  COVİD 19 ÜCRETSİZ İZİN İŞLEMLERİ anamenüsü altında aşağıdaki alt menüler açılmıştır;

 • COVİD 19 ÜCRETSİZ İZİN GİRİŞİ,
 • COVİD 19 ÜCRETSİZ İZİN XML GİRİŞİ. 

Çalışan için ücretsiz izin desteği maaş başvurusu yapmak için ;

 • COVİD 19 ÜCRETSİZ İZİN GİRİŞİ bölümünü tıklayın.
 • Ardından Sİgortalı TC Kimlik No kısmına çalışanın TC numarasını yazın.
 • COVİC 19 Ücretsiz İzin Dönemi kısmından ücretsiz izin dönemini seçin.
 • COVİD 19 Ücretsiz İzin gün Sayısı kısmından ücretsiz izinli olduğu gün sayısını yazın. Örneğin 17 Nisan 2020 tarihinden itibaren izne çıktıysa buraya 14 yazın.
 • Sigortalı Banka İBAN Numarası kısmında çalışanın banka hesabı İban numarasını tanımlayın.

Bilgi girişlerini tamamlayıp onayladıktan sonra başvuru işlemi İşkur’a online olarak gitmiş olacaktır. Böylece her bir dönem için takip eden ayın 8’ine kadar sigortalının ücretsiz izin maaşı banka hesabına aktarılmış olacaktır.  Maaş tutarının ne kadar olacağı, kimlerin yararlanabileceği ve konu hakkında tüm ayrıntılara https://sgkbilgisi.com/ucretsiz-izinde-maas/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Konu hakkında sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.