SGK E Tebligat Başvurusu Nasıl Yapılır ?

18

SGK E Tebligat Başvurusu ve konu hakkında ayrıntılı bilgi bu yazımızda verilecektir. 24 Eylül 2021 tarihinde resmi gazete yayımlanan SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNCA ELEKTRONİK ORTAMDA YAPILACAK TEBLİGATA İLİŞKİN YÖNETMELİK” te  Sosyal Güvenlik Kurumu’nda işveren tescili olanların da Sgk e tebligat başvuru sistemine zorunlu olarak alınması düzenlemesi getirildi. SGK e-tebligat sistemi işverenler için zorunlu olacak ancak diğer sigortalılar ve gerçek kişiler ile tüzel kişiler istekleri halinde sisteme dahil olabilecek.

Bu yazımızda SGK elektronik tebligat sistemine kimlerin dahil olmak zorunda olduğu konusunda bilgi bulabilir ayrıca sgk e tebligat başvurusu nereden yapılacak,  Sgk elektronik tebligat başvuru nasıl yapılır gibi sistem hakkındaki tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. Konu hakkında 2021/38 Sayılı SGK genelgesine göre işlemler yürütülecektir.

Sgk e-tebligat Nedir ?

İlk defa 24.09.2021 tarihinde resmi gazetede yayımlanan SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNCA ELEKTRONİK ORTAMDA YAPILACAK TEBLİGATA İLİŞKİN YÖNETMELİK ile hayatımıza giren SGK e-tebligat sistemi SGK tarafından yapılacak tebligat işlemlerinin elektronik ortamda yapılmasını sağlayacak sistemdir. Bu sisteme sigortalı çalıştıran gerçek ve tüzel kişilerin zorunlu olarak dahil olması gerekirken diğer herkes isteğe bağlı olarak katılabilecek.

Kimler SGK E-tebligat sistemine kayıt olmak zorundadır ?

Yayınlanan ilgili yönetmeliğe göre;

 • 4/1-a kapsamında sigortalı çalıştıran ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nda tescilli işyeri olanlar sisteme zorunlu olarak dahil olacaklar.
 • İşverenler haricinde kendilerine tebliğ yapılması gereken gerçek ve tüzel kişiler ise sisteme isteğe bağlı olarak dahil olabilecekler. İsteğe bağlı olarak bu sisteme giriş yapacak gerçek ve tüzel kişiler bu sistemi kullanmak zorundadır ve sistemden daha sonra çıkış yapamayacaklardır.

SGK E-Tebligat başvuru süresi nedir ?

SGK elektronik tebligat sistemine girişi zorunlu olan ve tescilli işyeri dosyası olan işverenlerin için 01.10.2021 tarihinden önce ve sonra tescil edilenler için başvuru süreleri farklı farklı uygulanacaktır.

 • Buna göre 01.10.2021 tarihinden önce Sosyal Güvenlik Kurumu’nda tescilli işyeri dosyası olanlar için eğer süre uzatıldı. Son başvuru tarihi 03.1.2022 ( Pazartesi) günü iken 31.01.2022 tarihine kadar uzatıldı.
 • İlk defa 01.10.2021 tarihinden sonra SGK’ya tescil dosyası açtıran gerçek/tüzel kişiler için E-devletten e-tebligat için başvuru son tarihi tescil tarihinden itibaren 3 ay olacaktır.

SGK e-tebligat sistemi nasıl işleyecek ?

E-tebligat sisteminde uygulama aşama aşama şu şekilde olacak;

 • İlgili Sosyal Güvenlik Merkezi evrağı hazırlayacak ve elektronik ortamda elektronik imza ile imzalayacak.
 • Elektronik imza ile imzalanan evrak muhatabın elektronik adresine gönderilecek.
 • Muhatabın elektronik adresine ulaşan evrak , ulaştığı günü izleyen 5’inci günün sonunda tebliğ edilmiş sayılacak.

SGK e-tebligat sisteminden nasıl çıkabilirim ?

Sgk e-tebligat başvurusu zorunlu olanlar ile isteğe bağlı olarak giriş yapanlar sadece aşağıdaki durumların varlığı halinde sistemden çıkış yapabilir. Buna göre;

 • Tüzel kişilerde ticaret sicil kaydının silinmesi ( nevi değiştirilmesi ya da birleştirme durumları dahil) durumunda silinme tarihi itibariyle elektronik tebligat sistemi kapatılır.
 • Gerçek kişinin ölümü ya da gaip sayılması halinde ölüm tarihi ya da gaipliğe karar verildiği tarihten itibaren sistem kapatılır.
 • Ölen ya da gaip sayılan kişilerin mirasçıları da Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak e-tebligatın kapatılmasını talep edebilir.

Sgk e-tebligat başvuru ekranı açıldı mı ?

Kanunun resmi gazetede yayımlanmasından sonra bir hayli zaman geçmiş olması nedeni ile birçok ziyaretçimiz Sgk e tebligat başvuru ekranı açıldı mı sorusunu bize iletiyor. Sgk tebligat başvuru uygulaması E-devlette 10.12.2021 tarihi itibariyle açıldı. E-devlette açılan Sgk e-tebligat başvuru sisteminden sisteme kayıt işlemleri tamamlanabilecek. E-tebligat başvuru Sgk uygulaması üzerinden sisteme isteğe bağlı olarak katılmak isteyenler de başvurularını yapabilecekler.

Sgk e tebligat başvuru nasıl yapılır ?

Peki sgk e-tebligat başvuru nasıl yapılır ? E-tebligat için başvurular Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından E-devlet üzerinde açılan ekran üzerinden yapılacak. E-devlette açılan sgk e tebligat başvuru ekranı üzerinden başvuru işleminizi kolayca yapabilirsiniz. E-devlette sgk e-tebligat başvuru ekranından e-tebligat başvurusunu nasıl yapabileceğiniz aşağıda adım adım anlatılmıştır.

Sgk e tebligat başvuru nereden yapılır ?

Peki sgk e tebligat başvurusu nereye yapılır ? Başvurular kesinlikle elektronik ortamda alınacaktır ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nda elden herhangi bir başvuru alınmayacaktır. E-devlette sgk elektronik tebligat başvuru formunu doldurarak kolayca tebligat sistemine kayıt olabilirsiniz. E-devletten Sgk e-tebligat uygulamasına başvuru için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • Öncelikle buradan E-devlet e tebligat Sgk başvuru ekranına giriş yapınız ⇒ E-devlet sgk tebligat başvurusu ekranı
 • Uygulamaya girdikten sonra Sgk e tebligat adresi almak için YENİ BAŞVURU diyerek devam edin.
 • Açılan ekranda BAŞVUR diyerek Sgk e-tebligat giriş işleminizi tamamlamış olacaksınız.

Başvurular 3 gurup için farklı şekilde olacaktır. 

 • SGK’da işverenlik kaydı olmayan sigortalılar/kullanıcılar “GERÇEK KİŞİ İSTEĞE BAĞLI” seçeneğinden,
 • Gerçek kişi işverenler “Gerçek kişi işveren” menüsünden,
 • Tüzel kişiler bakımından ise “Tüzel Kişi” seçeneğinden yapılacaktır.

Tüzel kişiler için e-tebligat başvurusu

Şirketlerde ve diğer tüzel kişi işverenlerde;,

 • Başvurular vergi kimlik numarası ile yapılabilecektir.
 • Tüzel kişilik için yapılacak başvuru sonrasında aynı tüzel kişilik için yeni dosya tescili açıldığında sistem otomatik olarak e-tebligat adresi verecektir. Yani önceki adrese bağlı olacaktır ve bunlar için tekrar başvuru yapılmasına gerek olmayacaktır.
 • Tüzel kişilikte birden fazla yönetici olması durumunda tek yönetici e-devlet bilgileri ile başvurulması yeterli olacaktır. Diğer yöneticiler alt hesap olarak tanımlanacak ve tebligatları görebileceklerdir.

SGK E-tebligatı nasıl görüntüleyebilirim ?

SGK tarafından size gönderilen tebligatları E-devletten sorgulayabilirsiniz. E-devlet SGK tebligat sorgulama sayfasından sorgulama yapabilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

18 Yorum
 1. Murat

  Merhabalar;
  Ben kurum yetkilisiyim, ama E devlete girdiğimde sadece kendi adıma ait isteğe bağlı başvuru formu çıkıyor.
  İsteğe bağlı başvurumu yaptım, ama kurum adına başvuru yapamadım. Konu hakkında yardımcı olabilirmisiniz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Murat BEY. Bağlı olduğunuz SGK işyeri tescil servisi ile görüşmeniz gerekiyor. Kurumunuzun SGK tescil kayıtlarında muhtemelen siz yetkili olarak tanımlı değilsinizdir. Yetkili olduğunuza dair belge ve bir üst yazı da olsun yanınızda tanımlama için. Onlar tanımlama yaptıktan sonra siz e-devletten başvuru yapabilirsiniz.

 2. Huşit Gürlek

  Merhabalar,
  Şirket yetkilisi yabancı uyrukludur. T.C. Kimlik numarası da bulunmaktadır. E-Devlet üzerinden girdiğimde ekranda SGK E-Tebligat başvurusu gözükmüyor. Nasıl bir yol izlenmeli?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bununla alakalı genelgede de bir şey yok. Sanırım bu durumda yetkili bir kişinin işveren sisteminde yönetici olarak tanımlanması gerekiyor. Bağlı olduğunuz SGK’ya da danışın bir isterseniz.

 3. Süleyman

  Merhaba,
  8 adet sgk sicil dosyamız var, 3 ortaklı bir şirket,ben şahsım olarak şirketin e-bildirge yetkilisiyim, e-devletten başvuruyu ortakların herhangi birisinin e-devletinden mi yapacağım yoksa kendi e-devletimden girip başvuru yapabilir miyim.
  Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Genelgede ortakların birisinin başvurması yeterli diyor. Sanırım ortağın e-devlet şifresi ile girerek “Tüzel Kişi” kısmından başvurmanız gerekiyor. SGK’dan da teyit etmenizi öneririm. Çünkü belirsizlik var bu konuda.

 4. ayaz

  merhaba

  şirket türkiye de faaliyet gösteriyor tek ortaklı yetkilisi yabancı uyruklu kendisi yurtdışında yabancı bir kişi. tek yetkili o olduğu için e-tebligat başvurusu nasıl yapabiliriz. e devletten yapılıyor bu kişiye de e devlet şifresi de alamayız. ama benim sınırsız vekaletim var. ben kendim yapabilir miyim. nasıl olacak

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. 2021/38 Sayılı genelgede bununla alakalı bir hüküm yok. Ancak kanuni vekiller yapabiliyor diye anladım. O da e-devlet şifresi olmadan nasıl olacak bilemiyorum. SGK’ya bir danışın dilerseniz.

 5. Murat

  Birden fazla şehirde SGK mükellefiyeti olan tüzel kişi şirketin, merkezden yapacağı başvuru yeterli midir acaba? Yoksa hem İstanbul, hem de Ankara için mi başvuru yapması gerekmektedir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SGK 2021/38 sayılı genelgesine baktım. Bununla alakalı bir hüküm bulunmamaktadır. Dilerseniz SGK’ya bir sorun.

 6. ümit genç

  teşekkür ederim, duyuru ve makaleniz için. E devletten başvuruların başladığını, hiçbir yerde göremedim. SGK duyuru yaptı mı ? SGK bu konuda ayrıca genelge yayınlayacaktı ? bu yayınlandı mı ? bilginiz varmıdır

  1. Ömer Meriç

   Konuyla ilgili SGK 2021/38 Sayılı genelgesi yayımlandı. Bu genelgede de başvuruların E-devlet üzerinden yapılacağı belirtilmektedir.

 7. adem

  bu açılan şahsi kişiler gibi görünüyor şirket adına nasıl başvuru yapacagız

  1. Ömer Meriç

   Ayrıca ekran açılacaktır bunun için de.

   1. adem

    şimdi başvuru yapamıyoruz anladıgım kadarıyla başvuru ekranı işverenler sisteminden açılması gerekmiyormu

    1. Ömer Meriç

     İşverenler için ayrı bir ekranda açılmadı. Tüm gerçek kişiler için buradan yapılacak sanırım. Ben de emin olamadım. Bir süre daha bekleyelim dilerseniz.

 8. Mert Solmaz

  Merhaba, sistemde konuyla ilgili bir bölüm hala açılmadı mı acaba bilginiz var mı ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. E devlette bugün itibariyle başvuru ekranları açıldı. Sormak istediğiniz bumuydu bilmiyorum?