Sgk Ek Bildirge Nasıl Verilir 2020

8

SGK ek bildirge nasıl verilir sorusu işçinin bildirgesini vermeyi unutan ya da yanlış veren işverenler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Özellikle Sosyal Güvenlik Kurumu’nun e bildirge v2 sistemine geçişi ve iptal ile ek bildirgelerin artık ebildirge v2 sistemi üzerinden verilecek olması işi biraz daha işverenler açısından zorlaştırmıştı.

Malumunuz aylık prim ve hizmet belgesi ya da muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin en geç takip eden ayın 23’üne kadar elektronik ortamda verilmesi gerekmektedir. Bu tarihten sonra işverenler elektronik ortamda bildirim yapamamaktadırlar. Eskiden ek, asıl ya da iptal bildirge elden düzenlenip verilebilirken yeni açılan e bildirge v2 uygulaması üzerinden girilmesi gerekmektedir. Bu yazımızda ek, iptal ve asıl bildirge nasıl verilir, cezası var mıdır gibi konularda ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağız.

Sgk ek bildirge hangi durumlarda verilir ?

Aşağıdaki durumlarda ek bildirge verilmesi gerekir;

 • İşyerinde çalıştığı halde en bildirge verilmesi unutulan işçi için.
 • Kazanç ya da gün sayısının yanlış bildirilmesi ve düzeltilmesi gereken durumlarda verilir.
 • Toplu sözleşme gereği ya da mahkeme kararı gibi durumlardan dolayı sonradan işçiye ikramiye, ilave maaş ödenmesi gerekecekse ek bildirge verilmesi gerekir.

SGK iptal ek bildirge nasıl verilir 2020

E bildirge v2 uygulaması ile süresi dışındaki bildirgelerin de sistem üzerinden girilmesi imkanı getirilmiştir. Artık bildirge versiyon 2 uygulaması üzerinden süresi geçmiş bildirgeler için iptal ve ek ya da asıl bildirgeyi girebileceksiniz. Sistemi kullanmak ve sistem üzerinden bildirge girişi yapmak oldukça basittir. Biz nasıl girileceğini daha önce resimli olarak anlattık.

SGK bildirge düzeltme nasıl yapılır ?

Öncesinde verilen bir bildirgenin düzeltilmesi işleminden dolayı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından idari para cezası uygulanmaz. Düzeltme işlemleri süresi içerisinde ise e bildirge sistemi üzerinden bildirge iptali yapılarak ek verilmek suretiyle tamamlanabilir. Ancak süresi geçtiyse e bildirge üzerinden yapılamaz. Bu işlemin de e bildirge v2 uygulaması üzerinden yapılması gerekmektedir. Yukarıda linkini vermiş olduğumuz yazıyı takip ederek düzeltme yani iptal/ek işlemi talebi hakkında giriş sağlayabilirsiniz.

E bildirge v2 uygulaması üzerinden nasıl giriş yapılacağını adım adım anlattık. Hemen https://sgkbilgisi.com/e-bildirge-v2-uygulamasindan-suresi-gecmis-bildirge-girisi/ sayfamızı ziyaret ederek giriş yapabilirsiniz.

SGK iptal ek bildirge cezası

Yukarıda da belirttiğimiz üzere süresi içerisinde e bildirge sistemi üzerinden verilen ancak hatalı olduğu için düzeltilmesi gereken bildirgelerden dolayı SGK tarafından idari para cezası uygulanmaz. Ancak bildirge hiç verilmediyse ve süresi dışında veriliyorsa bu durumda sgk ek bildirge cezası sigortalı başına brüt asgari ücretin sekizde biri, asıl bildirgede ise beşte biri oranında idari para cezası uygulanır.

Ek bildirge hakkında tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

8 Yorum
 1. NİYAZİ DOĞAN

  DURDUK YERDE SİSTEMİ NEDEN DEĞİŞTİRME GEREĞİ DUYDUNUZ ANLAYAMADIN. APARTMAN YÖNETİCİSİYİM BİZE YAPTIĞINIZ ALLAHA REVAMI

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Prim ve muhtasar beyannameye geçileceğinden yapılma gereği duyuldu. E bildirge V2 ekranımızdan nasıl giriş yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

 2. Arif Onur Baltacı

  Bugün ayın 18’i… e bildirge V2 hala çalışmıyor..Bağlı olduğun Sosyal Sigortalar Kurumunu arıyorsun.. cevap vermiyorlar, telefonu açmaya tenezzül etmiyorlar..Ortalıktayız.. Ne yapacağımızı 2020 Ocak ayı sigortasını nasıl ödeyeceğiz bilmiyoruz.. Yol gösteren yok, çalışan sistem yok, …. Bir garipliktir gidiyor…
  Niçin bu sistem değişikliğine gidildi., anlamak mümkün değil…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Büyük ihtimal bildirge verme süresi ertelenir. Sistem üzerinde güncelleme yapmaya çalışıyorlar. Ayın 23 üne de yetişmez gibi duruyor.

 3. YİĞİTCAN

  Geçmiş dönemde işçi emekli olmasına rağmen, işe giriş sırasında görünmemesi ve işçi tarafından bildirilmemesi nedenlerinden dolayı aylık bildirgelerde tüm sigorta kollarına dahil edilerek bildirgeler tahakkuk ettirilmiş ve primler ödenmiştir. Sgk aynı zamanda işçinin emekliği aylığını kesmemiş ve düzenli olarak ödemeye devam etmiştir. Şimdi 1,5 yıl sonra geçmiş dönemlere ait bildirgelerde düzeltme yapılması istenmektedir. Tüm sigorta kollarına dair verdiğimiz bildirgelerde işçiyi iptal edip, sgdp olarak ek bildirge mi verilmesi gerekmektedir. Verilecek düzeltmeler neticesinde herhangi bir cezai işlem uygulanacakmıdır. Teşekkür ederim…

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Cezai işlem uygulanmaz. Ancak emekli için herhangi bir teşvikten yararlandıysanız teşvik iptal edilir. Prim farkı doğarsa bunları faizi ile birlikte ödersiniz. İptal ve ek işlemleri E bildirge V2 üzerinden yapmanız gerekmektedir.

 4. selçuk akdoğan

  Merhabalar , Kamu kurumunda çalışan ücretli öğretmenimizin APHB bilgileri girilirken e bildirge v2 sistemine geçiş yapıldığı ay ,dönem seçiminde maalesef bir atlama yapılmış 2020/2 dönemi bilgileri 2020/3 dönemine girilmiş olup bundan sonraki takip eden dönemlerde de bu zincirleme olarak devam etmiştir. ( 2020/6. döneme kadar ).Ücretli öğretmenimizin toplam prim günlerinde eksik yok ama 2020/2. dönem prim verilmemiş görünüyor. Bu dönemlerden 2020/3 olarak girdiğimiz dönemin 2020/2 olarak, diğer dönemlerin de bu şekilde 1 dönem geriye kayması gerekiyor . Bunun için ne yapmamız lazım , yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Her bir dönem için iptal ve ek bildirge düzenlenmesi gerekiyor. Bildirge verilmeyen dönem için sadece asıl bildirge vereceksiniz. Diğer tüm dönemler için iptal ve ek bildirgeyi e-bildirge v2 uygulaması üzerinden girmelisiniz. Düzeltme işlemleri için cezai işlem uygulanmaz. Ancak verilmeyen ayın bildirgesi için asgari ücretin 1/5’i oranında idari para cezası uygulanabilir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.