Sgk Ek Bildirge Nasıl Verilir 2022

SGK ek bildirge nasıl verilir sorusu işçinin bildirgesini vermeyi unutan ya da yanlış veren işverenler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Özellikle Sosyal Güvenlik Kurumu’nun e bildirge v2 sistemine geçişi ve iptal ile ek bildirgelerin artık ebildirge v2 sistemi üzerinden verilecek olması işi biraz daha işverenler açısından zorlaştırmıştı.

Malumunuz aylık prim ve hizmet belgesi ya da muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin en geç takip eden ayın 23’üne kadar elektronik ortamda verilmesi gerekmektedir. Bu tarihten sonra işverenler elektronik ortamda bildirim yapamamaktadırlar. Eskiden ek, asıl ya da iptal bildirge elden düzenlenip verilebilirken yeni açılan e bildirge v2 uygulaması üzerinden girilmesi gerekmektedir. Bu yazımızda ek, iptal ve asıl bildirge nasıl verilir, cezası var mıdır gibi konularda ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağız.

Sgk ek bildirge hangi durumlarda verilir ?

Aşağıdaki durumlarda ek bildirge verilmesi gerekir;

 • İşyerinde çalıştığı halde en bildirge verilmesi unutulan işçi için.
 • Kazanç ya da gün sayısının yanlış bildirilmesi ve düzeltilmesi gereken durumlarda verilir.
 • Toplu sözleşme gereği ya da mahkeme kararı gibi durumlardan dolayı sonradan işçiye ikramiye, ilave maaş ödenmesi gerekecekse ek bildirge verilmesi gerekir.

SGK iptal ek bildirge nasıl verilir 2022

E bildirge v2 uygulaması ile süresi dışındaki bildirgelerin de sistem üzerinden girilmesi imkanı getirilmiştir. Artık bildirge versiyon 2 uygulaması üzerinden süresi geçmiş bildirgeler için iptal ve ek ya da asıl bildirgeyi girebileceksiniz. Sistemi kullanmak ve sistem üzerinden bildirge girişi yapmak oldukça basittir. Biz nasıl girileceğini daha önce resimli olarak anlattık.

SGK bildirge düzeltme nasıl yapılır ?

Öncesinde verilen bir bildirgenin düzeltilmesi işleminden dolayı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından idari para cezası uygulanmaz. Düzeltme işlemleri süresi içerisinde ise e bildirge sistemi üzerinden bildirge iptali yapılarak ek verilmek suretiyle tamamlanabilir. Ancak süresi geçtiyse e bildirge üzerinden yapılamaz. Bu işlemin de e bildirge v2 uygulaması üzerinden yapılması gerekmektedir. Yukarıda linkini vermiş olduğumuz yazıyı takip ederek düzeltme yani iptal/ek işlemi talebi hakkında giriş sağlayabilirsiniz.

E bildirge v2 uygulaması üzerinden nasıl giriş yapılacağını adım adım anlattık. Hemen sgk v2 ek bildirge nasıl verilir sayfamızı ziyaret ederek giriş yapabilirsiniz.

SGK iptal ek bildirge cezası

Yukarıda da belirttiğimiz üzere süresi içerisinde e bildirge sistemi üzerinden verilen ancak hatalı olduğu için düzeltilmesi gereken bildirgelerden dolayı SGK ek bildirge verme işlemi için SGK tarafından ek iptal bildirge cezası uygulanmaz. Ancak bildirge hiç verilmediyse ve süresi dışında veriliyorsa bu durumda sgk ek bildirge cezası sigortalı başına brüt asgari ücretin sekizde biri, asıl bildirgede ise beşte biri oranında idari para cezası uygulanır.

Güncel asıl ve sgk iptal ve ek bildirge sürelerine sgk bildirge verme süresi başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Sgk Ek Bildirge Nasıl Verilir 2022” üzerine 20 yorum
 1. Hocam Merhaba,
  sgk prim ödemelerinde 6 puanlık bölgesel indirim 2022 yılında uygulanacak mı? Bu konuda bir karar varmı?
  Bilgilendirebilirseniz sevinirim.
  Teşekkür ederim

  Cevapla
 2. Apartman yöneticisiyim,ayın 17.12 2021 de girdim.ayın 1-20arasında bildirge veremeyecegim konusunda uyarıldım,buna ragmen otomatık olarak kesmiş…..bu yanlış bir konu,,,,kapıcı kasım 2021 ayında 4 gün istirahatli idi..ameliyat olmuştu,sigortaya çalışmadı bildirimi de yapmıştım…..kendi kendine tahakkuk kesmiş…..
  şimdi düzeltme vermek gerekiyor….kapıcı kasım 2021 ayında 6 gün çalıştı.24 gün çalışmadı….bu yanlışlığı nasıl düşeltecegiz.

  Cevapla
 3. Merbalar Ömer Bey, e-bildirge uygulamasında yine değişiklik mi oldu acaba? sgk uygulama sitesinden kabul ettiremiyorum. Temmuz-20 den itibaren e-bildirge alınmayacaktır diye bir mesaj çıkıyor. Nasıl vereceğim konusunda da bilgi yok. SGK il müdürlüğü ile irtibata geçin diyor. SGK Şimdi kapalı yarın görüşürüm ama merak ettim. Bazı yerlerde e-devlet üzerinden yapılacak diye bilgiler var. Bu konuda beni bilgilendirebilirseniz sevinirim.
  Teşekkür ederim.
  Saygılarımla,
  Tayyar ERTÜRK

  Cevapla
  • ” 01.07.2020 Tarihinden itibaren (Temmuz/2020 ayı muhtasar ve prim hizmet beyannamesi ile birlikte) tüm ülke çapında geçilmşiş olup, temmuz-2020 den itibaren e-bildirge üzerinden aylık prim ve hizmet belgesi alınmayacaktır.” Aynen böyle yazıyor. ??? Ben apartman yöneticiliği yapıyorum (maalesef) muhtasar yok sadece aphb var.

   Cevapla
    • zaten v2 ekranını kullanıyordum. başka yerden yaptırmıyordu. Şimdi ise belge mahiyeti, belge türü ve tahakkuk nedenini belirtip, belge işlemlerini tıklayınca yukarda belirttiğim mesajı alıyorum. Neyse biraz bekliyeceğiz artık.
     Teşekkür ederim.
     Saygılarımla

     Cevapla
 4. Merhabalar , Kamu kurumunda çalışan ücretli öğretmenimizin APHB bilgileri girilirken e bildirge v2 sistemine geçiş yapıldığı ay ,dönem seçiminde maalesef bir atlama yapılmış 2020/2 dönemi bilgileri 2020/3 dönemine girilmiş olup bundan sonraki takip eden dönemlerde de bu zincirleme olarak devam etmiştir. ( 2020/6. döneme kadar ).Ücretli öğretmenimizin toplam prim günlerinde eksik yok ama 2020/2. dönem prim verilmemiş görünüyor. Bu dönemlerden 2020/3 olarak girdiğimiz dönemin 2020/2 olarak, diğer dönemlerin de bu şekilde 1 dönem geriye kayması gerekiyor . Bunun için ne yapmamız lazım , yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
  • Merhabalar. Her bir dönem için iptal ve ek bildirge düzenlenmesi gerekiyor. Bildirge verilmeyen dönem için sadece asıl bildirge vereceksiniz. Diğer tüm dönemler için iptal ve ek bildirgeyi e-bildirge v2 uygulaması üzerinden girmelisiniz. Düzeltme işlemleri için cezai işlem uygulanmaz. Ancak verilmeyen ayın bildirgesi için asgari ücretin 1/5’i oranında idari para cezası uygulanabilir.

   Cevapla
 5. Geçmiş dönemde işçi emekli olmasına rağmen, işe giriş sırasında görünmemesi ve işçi tarafından bildirilmemesi nedenlerinden dolayı aylık bildirgelerde tüm sigorta kollarına dahil edilerek bildirgeler tahakkuk ettirilmiş ve primler ödenmiştir. Sgk aynı zamanda işçinin emekliği aylığını kesmemiş ve düzenli olarak ödemeye devam etmiştir. Şimdi 1,5 yıl sonra geçmiş dönemlere ait bildirgelerde düzeltme yapılması istenmektedir. Tüm sigorta kollarına dair verdiğimiz bildirgelerde işçiyi iptal edip, sgdp olarak ek bildirge mi verilmesi gerekmektedir. Verilecek düzeltmeler neticesinde herhangi bir cezai işlem uygulanacakmıdır. Teşekkür ederim…

  Cevapla
  • Merhabalar. Cezai işlem uygulanmaz. Ancak emekli için herhangi bir teşvikten yararlandıysanız teşvik iptal edilir. Prim farkı doğarsa bunları faizi ile birlikte ödersiniz. İptal ve ek işlemleri E bildirge V2 üzerinden yapmanız gerekmektedir.

   Cevapla
 6. Bugün ayın 18’i… e bildirge V2 hala çalışmıyor..Bağlı olduğun Sosyal Sigortalar Kurumunu arıyorsun.. cevap vermiyorlar, telefonu açmaya tenezzül etmiyorlar..Ortalıktayız.. Ne yapacağımızı 2020 Ocak ayı sigortasını nasıl ödeyeceğiz bilmiyoruz.. Yol gösteren yok, çalışan sistem yok, …. Bir garipliktir gidiyor…
  Niçin bu sistem değişikliğine gidildi., anlamak mümkün değil…

  Cevapla
  • Merhaba. Büyük ihtimal bildirge verme süresi ertelenir. Sistem üzerinde güncelleme yapmaya çalışıyorlar. Ayın 23 üne de yetişmez gibi duruyor.

   Cevapla
 7. DURDUK YERDE SİSTEMİ NEDEN DEĞİŞTİRME GEREĞİ DUYDUNUZ ANLAYAMADIN. APARTMAN YÖNETİCİSİYİM BİZE YAPTIĞINIZ ALLAHA REVAMI

  Cevapla
  • Merhaba. Prim ve muhtasar beyannameye geçileceğinden yapılma gereği duyuldu. E bildirge V2 ekranımızdan nasıl giriş yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

   Cevapla
Yorum yapın