Sgk Ek Bildirge Nasıl Verilir 2020

0

SGK ek bildirge nasıl verilir sorusu işçinin bildirgesini vermeyi unutan ya da yanlış veren işverenler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Özellikle Sosyal Güvenlik Kurumu’nun e bildirge v2 sistemine geçişi ve iptal ile ek bildirgelerin artık ebildirge v2 sistemi üzerinden verilecek olması işi biraz daha işverenler açısından zorlaştırmıştı.

Malumunuz aylık prim ve hizmet belgesi ya da muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin en geç takip eden ayın 23’üne kadar elektronik ortamda verilmesi gerekmektedir. Bu tarihten sonra işverenler elektronik ortamda bildirim yapamamaktadırlar. Eskiden ek, asıl ya da iptal bildirge elden düzenlenip verilebilirken yeni açılan e bildirge v2 uygulaması üzerinden girilmesi gerekmektedir. Bu yazımızda ek, iptal ve asıl bildirge nasıl verilir, cezası var mıdır gibi konularda ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağız.

Sgk ek bildirge hangi durumlarda verilir ?

Aşağıdaki durumlarda ek bildirge verilmesi gerekir;

  • İşyerinde çalıştığı halde en bildirge verilmesi unutulan işçi için.
  • Kazanç ya da gün sayısının yanlış bildirilmesi ve düzeltilmesi gereken durumlarda verilir.
  • Toplu sözleşme gereği ya da mahkeme kararı gibi durumlardan dolayı sonradan işçiye ikramiye, ilave maaş ödenmesi gerekecekse ek bildirge verilmesi gerekir.

SGK iptal ek bildirge nasıl verilir 2020

E bildirge v2 uygulaması ile süresi dışındaki bildirgelerin de sistem üzerinden girilmesi imkanı getirilmiştir. Artık bildirge versiyon 2 uygulaması üzerinden süresi geçmiş bildirgeler için iptal ve ek ya da asıl bildirgeyi girebileceksiniz. Sistemi kullanmak ve sistem üzerinden bildirge girişi yapmak oldukça basittir. Biz nasıl girileceğini daha önce resimli olarak anlattık.

SGK bildirge düzeltme nasıl yapılır ?

Öncesinde verilen bir bildirgenin düzeltilmesi işleminden dolayı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından idari para cezası uygulanmaz. Düzeltme işlemleri süresi içerisinde ise e bildirge sistemi üzerinden bildirge iptali yapılarak ek verilmek suretiyle tamamlanabilir. Ancak süresi geçtiyse e bildirge üzerinden yapılamaz. Bu işlemin de e bildirge v2 uygulaması üzerinden yapılması gerekmektedir. Yukarıda linkini vermiş olduğumuz yazıyı takip ederek düzeltme yani iptal/ek işlemi talebi hakkında giriş sağlayabilirsiniz.

E bildirge v2 uygulaması üzerinden nasıl giriş yapılacağını adım adım anlattık. Hemen https://sgkbilgisi.com/e-bildirge-v2-uygulamasindan-suresi-gecmis-bildirge-girisi/ sayfamızı ziyaret ederek giriş yapabilirsiniz.

SGK iptal ek bildirge cezası

Yukarıda da belirttiğimiz üzere süresi içerisinde e bildirge sistemi üzerinden verilen ancak hatalı olduğu için düzeltilmesi gereken bildirgelerden dolayı SGK tarafından idari para cezası uygulanmaz. Ancak bildirge hiç verilmediyse ve süresi dışında veriliyorsa bu durumda sgk ek bildirge cezası sigortalı başına brüt asgari ücretin sekizde biri, asıl bildirgede ise beşte biri oranında idari para cezası uygulanır.

Ek bildirge hakkında tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.