SGK Emekliye Müjde Son Dakika! Maaş ve Bayram İkramiyeleri Artıyor

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli aylığı alan ve EYT ile emekli olacak milyonlarca kişiye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat BİLGİN tarafından müjdeli haber verildi. Bakan Vedat BİLGİN’in en düşük emekli maaşları ve emekli bayram ikramiyeleri çalışmayı tamamladıklarını, en düşük emekli maaşını ve bayram ikramiyesini yükseltecek formülü bu hafta içerisinde Cumhurbaşkanı Recep TAYYİP ERDOĞAN’a sunacaklarını açıkladı. İşte detaylar.

En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Henüz resmi bir açıklama yapılmadı ancak en düşük emekli maaşının 6500-7000 TL civarına çıkartılacağını bekliyoruz. Şu an da en düşük emekli maaşı 5500,00 TL. Bu 01 Ocak 2023 tarihinden itibaren uygulanan en düşük maaş tutarı. Yapılacak yeni düzenleme ile ilk defa emekli olacaklara ve EYT kapsamında emekli olacaklara da ödenecek en düşük emekli maaşı tutarının 6500-7000 TL civarında bir rakam olacağını öngörüyoruz. Resmi açıklama geldiğinde sayfamızda ayrıca duyurusu yapılacaktır.

Emekli bayram ikramiyesi ne kadar olacak?

Uzun bir süredir 1100 TL olarak ödenen emekli bayram ikramiyesi de arttırılıyor. Resmi bir açıklama gelmedi ancak mevcutta 1100 TL olarak ödenen bayram ikramiyesinin de 2000 TL civarında olmasını bekliyoruz. Resmi rakamlar netleştiğinde ayrıca sayfamızda duyurulacaktır.

Zamlı emekli maaşı ve bayram ikramiyesinin 2023 Nisan ayından itibaren geçerli olması bekleniyor

Yapılacak en düşük emekli maaşı düzenlemesinin Nisan ayı ya da en geç Mayıs ayı itibariyle yürürlüğe girmesi bekleniyor. Bayram ikramiyesi artışının da önümüzdeki Ramazan Bayramı için ödenecek ikramiyeye yansıtılması beklentiler arasında.

EYT emeklisi de yararlanacak

Bildiğiniz gibi emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesi kapsamında 01 Nisan 2023 tarihinden itibaren mevcut emekliler arasına binlerce EYT emeklisi de katılacak. EYT emeklileri de en düşük emekli maaşı artışından yararlanabilecekler ve ramazan bayramında bayram ikramiyesi hakkından ve yeni zamlı tutarlardan yararlanabilecekler.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“SGK Emekliye Müjde Son Dakika! Maaş ve Bayram İkramiyeleri Artıyor” üzerine 4 yorum
 1. Bagkue dan emeklilik dilekcesi veren kişi dilekceyi ayın 10 unda vermedi durumunda o ata ait bağkur primi 10 gün üzerindenmi ödenecek yada ayın tamamını ödemek zorunda. Yanıt bekliyorum

  Yanıtla
 2. Merhaba Ömer bey,

  EYK yasasından 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanununun geçici 206 maddesinde yer alan 50 yaş sınırını da kapsıyor mu? soruma “kapsıyor olabileceğini ancak net cevap için genelgeyi görmek gerektiği” şeklinde cevap vermiştiniz. Bu hususu ücret karşılığı bir SG uzmanına sordum ” Kapsar” şeklinde cevap verdi. Yine Alo 170 aracılığı ile SGK na sordum net bir cevap veremediler.
  Genelge yayımlandığına göre, bu hususta görüşünüz nedir.

  Teşekkür ederim. Akif

  Yanıtla
  • Merhaba hocam. Genelge o kadar karmaşık ki. Emekli sandığı ile ilgili kısmı anlayabilmek o kadar güç. Siz SGK’ya yazılı olarak görüş talebinde bulunun. Onlar yazılı olarak cevap versinler size.

   Yanıtla
Yorum yapın