SGK Gözlük Cam ve Çerçeve Bedeli 2024 & Tamamını Öder mi?

SGK Gözlük Cam ve Çerçeve Bedeli belli şartlarda karşılamakta. Sosyal Güvenlik Kurumu güncel sağlık uygulama tebliğine göre gerekli şartları sağlayan sigortalıların almış oldukları gözlüklerde cam ve çerçeve bedelleri belli oranda SGK tarafından karşılanmaktadır.

Bu yazımızda SGK gözlük cam hakkı kaç lira, gözlük devlet ne kadarını karşılıyor ve devlet cam ve çerçeve bedeli ile karşılanma şartları ile diğer tüm detayları bulabilirsiniz.

SGK gözlük hakkı süresi

Normalde bu haktan yararlanmak için gözlük camı ya da çerçevesi yenilediğiniz tarihten itibaren en az 2 yıllık sürenin geçmesini beklemeniz gerekmektedir. Ancak gözlük camı numaranız yetersiz geliyorsa ve yapılan muayene sonucunda en az 0,5 oranında arttıysa tabi bununla ilgili ilgili doktor raporu da mevcutsa 2 yıllık süreyi beklemeden yeni cam ya da çerçeve alma hakkından yararlanabilirsiniz.

Gözlük camını devlet karşılıyor mu ?

Eğer herhangi bir kapsamda aktif sosyal güvenceniz varsa ve göz doktoru tarafından gözlük kullanmanız uygun görüldüyse evet karşılanıyor. Ancak dediğimiz gibi doktor tarafından uygun görülmesi ve reçetenin yazılmış olması gerekiyor. 2 yılda bir de yenileme yapılabilmekte.

SGK gözlük hakkı sorgulama

Yeni gözlük çerçevesi ya da gözlük camı yenileme yani Sgk gözlük ve cam bedeli karşılanma hakkınızın olup olmadığını e devlet sisteminden sorgulama yaparak kolayca öğrenebilirsiniz.

  • E devlet sisteminde yer alan SGK-Medula Optik Cam ve Çerçeve Bilgisi Sorgulama menüsünden sorgulama yapabilirsiniz.
  • T.C. ile gözlük hakkı sorgulama ekranına buradan giriş sağlayabilirsiniz: SGK gözlük hakkı süresi sorgulama ekranı giriş
  • Sorgulama sonucu karşınıza gözlük hakkınızın olup olmayacağı ile ilgili sonuçlar çıkacaktır. 

TC ile gözlük hakkı sorgulama

E-devlette yukarıda belirtilen menüden şifreli sorgulama yapabilirsiniz. T.C. ile ise eczanelerden ya da size en yakın sağlık sosyal güvenlik merkezinden yazdırabilirsiniz.

Sgk gözlük hakkı kaç lira 2024

Gelelim asıl konumuz olan devlet gözlük camı için ne kadar ödüyor sorusunun cevabına. sgk gözlük ödemesi ne kadar sorusunun cevabı yani gözlük çerçevesi için SGK tarafından karşılanacak bedel çerçevenin ithal ya da yerli olmasına göre farklılık göstermekte.

SGK gözlük çerçeve ve cam bedeli100,00 TL
İthal gözlük ve camlarda karşılanacak ücret70,00 TL
SGK gözlük camı için ne kadar ödüyor tablosu

SGK gözlük camı fiyat listesi 2024

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanan camlar ve güncel fiyat listelerine online olarak ulaşamazsınız. Bunun için anlaşmalı optik merkezlerine uğrayarak güncel fiyatlar konusunda bilgi alabilirsiniz.

Genel sağlık sigortası sgk gözlük ödemesi

Malumunuz hiç bir sosyal güvencesi olmayan kişiler zorunlu olarak genel sağlık sigortası kapsamına alınmaktadır. GSS diğer adı ile 60g kapsamında aylık prim ödeyenlerin sağlık hizmetleri konusunda diğer sigortalılardan bir farkı yoktur. SGK destekli gözlük camı ve çerçevesi yenileme hakkından eşit oranda yararlanabilirler. GSS kapsamında Sgk’nın karşıladığı gözlük çerçevelerinden yararlanabilmek için tabi ki aktif olarak provizyon alıyor olmanız gerekmektedir.

Yeşil kart gözlük ödemeleri 2024

Konu hakkında sık sorulan bir diğer soru da yeşil kartlılar gözlük alabilir mi olmakta. Prim ödemeden SGK yeşil kart sağlık sigortası kapsamında sağlık hizmeti alıyorsanız bu durumda gözlük alma hakkından yararlanmak için devlet hastanesi tarafından reçete edilmesi gerekmektedir.

Özel hastanelerde ya da özel doktorlar tarafından yazılan rapor ya da reçete karşılığı gözlük bedeli yeşil kartlı iseniz SGK tarafından karşılanmayabilir. Yeşil kart gözlük hakkı sorgulamasını da yukarıda verilen e-devlet menüsü üzerinden yapabilirsiniz.  Yeşil kart sigortanız aktif değilse aktif etmek ve sorgulamak için SGK yeşil kart nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Devletin karşıladığı gözlük çerçeveleri 2024

SGK anlaşmalı gözlük modelleri yıldan yıla değişmekte ve farklılık göstermekte. Bu yüzden devletin karşıladığı gözlük modelleri konusunda optikçilerden ön bilgi alabilir ve modellere göre gözlük çerçevesi değiştirme ücretini öğrenebilirsiniz.

Reçeteli gözlük fiyatları 2024

Reçeteli gözlük fiyatları alınacak gözlüğün kalitesine, yerli ya da ithal olmasına göre değişmektedir. SGK’nın karşıladığı tutar oldukça azdır ve kaliteli bir gözlük almak için yeterli değildir. İyi bir gözlük için ortalama 2024’te en az 500-600 TL ödemeniz gerekmektedir.

Devlet gözlük camına ne kadar ödüyor?

Devlet yerli gözlük camında 100 TL, ithal olanlarda ise 70 TL’sini karşılıyor.

Gözlük cam ve çerçeve bedelleri kaç yılda bir ödenir?

Normalde 2 yılda bir yenilenir. Ancak görmedeki kayıp 0.5 üzerindeyse 2 yıllık süre beklenmeden yenilenir.

Sigorta gözlük camı karşılıyor mu?

Eğer aktif sosyal güvenceniz varsa belli tutara kadar olan kısmı SGK tarafından karşılanır.

Devlet kaç yılda bir gözlük veriyor?

Devlet tarafından 2 yılda bir SGK gözlük camı hakkı ve çerçeve hakkı verilmektedir.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“SGK Gözlük Cam ve Çerçeve Bedeli 2024 & Tamamını Öder mi?” üzerine 2 yorum
  1. Merhaba. Ocak 2024 ayında yakın ve uzak Aynı çerçeve üzerinde olmak koşuluyla, renkli olmayan camlar 500 – 600 liraya alınamıyor. En ucuzu çerçeve hariç çifti 3.600 liraya yapılıyor.

    Yanıtla
Yorum yapın