Sgk Gözlük Cam ve Çerçeve Bedeli 2022

Sgk Gözlük Cam ve Çerçeve Bedeli belli şartlarda karşılamakta. Sosyal Güvenlik Kurumu güncel sağlık uygulama tebliğine göre gerekli şartları sağlayan sigortalıların almış oldukları gözlüklerde cam ve çerçeve bedelleri belli oranda SGK tarafından karşılanmaktadır.

Sgk Gözlük Cam ve Çerçeve Bedeli belli şartlarda karşılamakta. Sosyal Güvenlik Kurumu güncel sağlık uygulama tebliğine göre gerekli şartları sağlayan sigortalıların almış oldukları gözlüklerde cam ve çerçeve bedelleri belli oranda SGK tarafından karşılanmaktadır.

Bu yazımızda Wgk gözlük cam hakkı kaç lira, gözlük devlet ne kadarını karşılıyor ve devlet cam ve çerçeve bedeli ile karşılanma şartları ile diğer tüm detayları bulabilirsiniz.

SGK gözlük hakkı süresi

Normalde bu haktan yararlanmak için gözlük camı ya da çerçevesi yenilediğiniz tarihten itibaren en az 3 yıllık sürenin geçmesini beklemeniz gerekmektedir. Ancak gözlük camı numaranız yetersiz geliyorsa ve yapılan muayene sonucunda en az 0,5 oranında arttıysa tabi bununla ilgili ilgili doktor raporu da mevcutsa 3 yıllık süreyi beklemeden yeni cam ya da çerçeve alma hakkından yararlanabilirsiniz.

Gözlük camını devlet karşılıyor mu ?

Eğer herhangi bir kapsamda aktif sosyal güvenceniz varsa ve göz doktoru tarafından gözlük kullanmanız uygun görüldüyse evet karşılanıyor. Ancak dediğimiz gibi doktor tarafından uygun görülmesi ve reçetenin yazılmış olması gerekiyor. 3 yılda bir de yenileme yapılabilmekte.

SGK gözlük hakkı sorgulama

Yeni gözlük çerçevesi ya da gözlük camı yenileme yani Sgk gözlük ve cam bedeli karşılanma hakkınızın olup olmadığını e devlet sisteminden sorgulama yaparak kolayca öğrenebilirsiniz.

  • E devlet sisteminde yer alan SGK-Medula Optik Cam ve Çerçeve Bilgisi Sorgulama menüsünden sorgulama yapabilirsiniz.
  • T.C. ile gözlük hakkı sorgulama ekranına buradan giriş sağlayabilirsiniz: sgk gözlük hakkı süresi sorgulama ekranı giriş
  • Sorgulama sonucu karşınıza aşağıdaki gibi veriler gelecektir. Bu verilerden çerçeve ya da cam yenileme hakkınızın olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Çerçeve Bilgileriniz

Yakın Çerçeve Bilgisi
Yakın gözlük çerçevesi alma hakkınız mevcuttur
Uzak Çerçeve Bilgisi
Uzak gözlük çerçevesi alma hakkınız mevcuttur

Uzak Cam Bilgileriniz

Sağ Cam Bilgisi
Uzak sağ cam alma hakkınız mevcuttur
Sol Cam Bilgisi
Uzak sol cam alma hakkınız mevcuttur

Yakın Cam Bilgileriniz

Sağ Cam Bilgisi

Yakın sağ cam alma hakkınız mevcuttur

Sol Cam Bilgisi

Yakın sol cam alma hakkınız mevcuttur

Yakın gözlük çerçevesi alma hakkınız mevcuttur

E devletten yaptığınız sorgulama neticesinde eğer yakın gözlük alma hakkınız mevcut diyorsa ya da yukarıdaki sorgulama sonuçlarından birisini alıyorsanız gözlüğünüzü sigorta kapsamında yenileyebilirsiniz.

Sgk gözlük hakkı kaç lira 2022

Gelelim asıl konumuz olan devlet gözlük camı için ne kadar ödüyor sorusunun cevabına. sgk gözlük ödemesi ne kadar sorusunun cevabı yani gözlük çerçevesi için SGK tarafından karşılanacak bedel çerçevenin ithal ya da yerli olmasına göre farklılık göstermekte.

  • 2022 yılı itibariyle yerli gözlük sgk gözlük çerçeve ve cam bedeli 42 TL,
  • Sgk cam çerçeve bedeli  ithal olanlarda ise 32 TL olarak karşılanmaktadır.

Sgk gözlük camı fiyat listesi 2022

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanan camlar ve güncel fiyat listelerine online olarak ulaşamazsınız. Bunun için anlaşmalı optik merkezlerine uğrayarak güncel fiyatlar konusunda bilgi alabilirsiniz.

Genel sağlık sigortası sgk gözlük ödemesi

Malumunuz hiç bir sosyal güvencesi olmayan kişiler zorunlu olarak genel sağlık sigortası kapsamına alınmaktadır. GSS diğer adı ile 60g kapsamında aylık prim ödeyenlerin sağlık hizmetleri konusunda diğer sigortalılardan bir farkı yoktur. SGK destekli gözlük camı ve çerçevesi yenileme hakkından eşit oranda yararlanabilirler. GSS kapsamında Sgk’nın karşıladığı gözlük çerçevelerinden yararlanabilmek için tabi ki aktif olarak provizyon alıyor olmanız gerekmektedir.

Yeşil kart gözlük ödemeleri 2022

Konu hakkında sık sorulan bir diğer soru da yeşil kartlılar gözlük alabilir mi olmakta. Prim ödemeden Sgk yeşil kart sağlık sigortası kapsamında sağlık hizmeti alıyorsanız bu durumda gözlük alma hakkından yararlanmak için devlet hastanesi tarafından reçete edilmesi gerekmektedir. Özel hastanelerde ya da özel doktorlar tarafından yazılan rapor ya da reçete karşılığı gözlük bedeli yeşil kartlı iseniz SGK tarafından karşılanmayabilir. Yeşil kart gözlük hakkı sorgulamasını da yukarıda verilen e-devlet menüsü üzerinden yapabilirsiniz.  Yeşil kart sigortanız aktif değilse aktif etmek ve sorgulamak için SGK yeşil kart nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Devletin karşıladığı gözlük çerçeveleri 2022

SGK anlaşmalı gözlük modelleri yıldan yıla değişmekte ve farklılık göstermekte. Bu yüzden devletin karşıladığı gözlük modelleri konusunda optikçilerden ön bilgi alabilir ve modellere göre gözlük çerçevesi değiştirme ücretini öğrenebilirsiniz.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın