Sgk Gözlük Cam ve Çerçeve Bedelleri 2020

0

SGK gözlük alımlarında belli şartlarda gözlüğün bedelini karşılamakta. Sosyal Güvenlik Kurumu güncel sağlık uygulama tebliğine göre gerekli şartları sağlayan sigortalıların almış oldukları gözlüklerde cam ve çerçeve bedelleri belli oranda SGK tarafından karşılanmaktadır.

Bu yazımızda sgk gözlük desteğinden yararlanma şartları, sgk gözlük hakkı süresi ve gözlük hakkı sorgulamasının nasıl yapılacağı konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

SGK gözlük hakkı süresi

Normalde bu haktan yararlanmak için gözlük camı ya da çerçevesi yenilediğiniz tarihten itibaren en az 3 yıllık sürenin geçmesini beklemeniz gerekmektedir. Ancak gözlük camı numaranız yetersiz geliyorsa ve yapılan muayene sonucunda en az 0,5 oranında arttıysa tabi bununla ilgili ilgili doktor raporu da mevcutsa 3 yıllık süreyi beklemeden yeni cam ya da çerçeve alma hakkından yararlanabilirsiniz.

Gözlük camını devlet karşılıyor mu ?

Eğer herhangi bir kapsamda aktif sosyal güvenceniz varsa ve göz doktoru tarafından gözlük kullanmanız uygun görüldüyse evet karşılanıyor. Ancak dediğimiz gibi doktor tarafından uygun görülmesi ve reçetenin yazılmış olması gerekiyor. 3 yılda bir de yenileme yapılabilmekte.

SGK gözlük hakkı sorgulama

Yeni gözlük çerçevesi ya da gözlük camı yenileme hakkınızın olup olmadığını e devlet sisteminden sorgulama yaparak kolayca öğrenebilirsiniz. E devlet sisteminde yer alan SGK-Medula Optik Cam ve Çerçeve Bilgisi Sorgulama menüsünden sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama ekranına buradan giriş sağlayabilirsiniz: sgk gözlük hakkı süresi sorgulama ekranı giriş

Sorgulama sonucu karşınıza aşağıdaki gibi veriler gelecektir. Bu verilerden çerçeve ya da cam yenileme hakkınızın olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Çerçeve Bilgileriniz

Yakın Çerçeve Bilgisi
Yakın gözlük çerçevesi alma hakkınız mevcuttur
Uzak Çerçeve Bilgisi
Uzak gözlük çerçevesi alma hakkınız mevcuttur

Uzak Cam Bilgileriniz

Sağ Cam Bilgisi
Uzak sağ cam alma hakkınız mevcuttur
Sol Cam Bilgisi
Uzak sol cam alma hakkınız mevcuttur

Yakın Cam Bilgileriniz

Sağ Cam Bilgisi

Yakın sağ cam alma hakkınız mevcuttur

Sol Cam Bilgisi

Yakın sol cam alma hakkınız mevcuttur

Yakın gözlük çerçevesi alma hakkınız mevcuttur

E devletten yaptığınız sorgulama neticesinde eğer yakın gözlük alma hakkınız mevcut diyorsa ya da yukarıdaki sorgulama sonuçlarından birisini alıyorsanız gözlüğünüzü sigorta kapsamında yenileyebilirsiniz.

Sgk gözlük hakkı kaç lira 2020

Gözlük çerçevesi için SGK tarafından karşılanacak bedel çerçevenin ithal ya da yerli olmasına göre farklılık göstermekte. 2020 yılı itibariyle yerli gözlük çerçevesinde SGK 42 TL, ithal olanlarda ise 32 TL’ sini karşılamaktadır.

Genel sağlık sigortası sgk gözlük ödemesi

Malumunuz hiç bir sosyal güvencesi olmayan kişiler zorunlu olarak genel sağlık sigortası kapsamına alınmaktadır. GSS diğer adı ile 60g kapsamında aylık prim ödeyenlerin sağlık hizmetleri konusunda diğer sigortalılardan bir farkı yoktur. SGK destekli gözlük camı ve çerçevesi yenileme hakkından eşit oranda yararlanabilirler.

Yeşil kart gözlük ödemeleri 2020

Prim ödemeden sgk yeşil kart sağlık sigortası kapsamında sağlık hizmeti alıyorsanız bu durumda gözlük alma hakkından yararlanmak için devlet hastanesi tarafından reçete edilmesi gerekmektedir. Özel hastanelerde ya da özel doktorlar tarafından yazılan rapor ya da reçete karşılığı gözlük bedeli yeşil kartlı iseniz SGK tarafından karşılanmayabilir.

Sgk anlaşmalı gözlük modelleri

SGK anlaşmalı gözlük modelleri yıldan yıla değişmekte ve farklılık göstermekte. Bu yüzden sgk’nın karşıladığı gözlük modelleri konusunda optikçilerden ön bilgi alabilir ve modellere göz atabilirsiniz.

SGK gözlük hakkı ve devletin karşıladığı gözlük çerçeveleri 2020 konusundaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.