SGK ile Kamu Bankaları Arasında Emeklilik Kredisi Sözleşmesi İmzalandı

0

17 Kasım 2020 tarihinde resmi gazetede yayımlanan ve bu tarihten itibaren aktif yapılandırma başvuruları alınan 7256 sayılı Kanunla milyonlarca kişi prim borçlarını yeniden yapılandırmak için başvurdu. Özellikle bu yasa kapsamında 4b yani bağkur prim ihyası yapan ve emekliliği hak etmesine rağmen ödeyecek durumu olmayanlar için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan sevindirici açıklama geldi.

Sosyal Güvenlik Kurumu ile Kamu Bankaları arasında 04 Ocak 2021 tarihinde imzalanan protokol ile prim borçlarını yapılandıran ve bu borçları ödemesi durumunda emekliliği hak eden kişilere kredi imkanı sağlanacak. 7256 Yapılandırma emeklilik kredisi hakkında detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Emeklilik borç yapılandırma kredisini hangi bankalar verecek ?

Kredi Kamu bankaları tarafından kullandırılacak. Yani imzalanan protokol ile Ziraat Bankası, Vakıf Bank ve Halk Bankası emeklilik kredisi verebilecek.

Emekliliği hak edenler kredi ile emekli olabilecek

İmzalanan bu protokol ile prim borçlarını yapılandıran ve bu borçları ödemesi halinde emekli olabilecek kişilere kredi kullanarak emekli olabilecek. Bağlanacak emekli maaşı kredi borçlarına aktarılacak.

Borç yapılandırma kredi başvurusu nasıl olacak, kimler yararlanacak ?

Düzenlemeden;

  • Prim borçlarını yapılandıran ve bu borçlarını ödemesi durumunda emekli olacak kişiler yararlanabilecek.
  • Kredi için son başvuru tarihi yapılandırma son ödeme tarihi olan 31 Mart 2021 tarihi olacak.
  • Kredi %1,60 faiz oranı ve 36 ay vade ile kullandırılacak.
  • Bu düzenlemeden yararlanmak isteyen kişilerin öncelikle bağlı oldukları Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurarak borçlarını yapılandırmaları ve yapılandırma ödeme planlarını almaları,
  • Borcu yapılandırdıktan sonra emekli olabileceklerine dair yazıyı da alarak Kamu Bankalarından birisine kredi için başvurmaları gerekmektedir.

Kredi düzenlemesinden yararlanabilecek olanları şu şekilde açıklayabiliriz;

  • Birikmiş prim borcu ya da ihya borcunu ödemesi durumunda 4b yani bağkurdan emekli olabilecek kişiler,
  • Bağkur borcunu ödemesi durumunda 4a yani ssk kapsamında emekli olabilecek kişiler,
  • Ek/5 tarım sigortası ya da Ek/6 prim borcunu ödemesi durumunda emekli aylığı bağlanabilecek kişiler yararlanabileceklerdir.

7256 sayılı yasa kapsamında yapılandırma başvurusu yapmak, izlenecek yol hakkında detaylı bilgi edinmek için 7256 bağkur affı başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.