SGK İşitme Cihazı Ödemeleri 2020

SGK işitme cihazı ödemelerini belli şartları sağlayan kişilere yapmaktadır. İşitme cihazı geri ödemesi alabilmek için birtakım şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Hatta artık eskiden olduğu gibi geri ödeme yerine kaynakta Sosyal Güvenlik Kurumu’nun karşıladığı tutarlar düşülmekte ve kalan kısım işitme cihazı alacak tarafından ödenmektedir.

Bu yazımızda işitme cihazı geri ödemesi nasıl alınır, işitme cihazı için sağlık kurulu raporu nasıl çıkarılır yani kısacası SGK destekli işitme cihazı için izlenmesi gereken yol konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

İşitme cihazı alma şartları

Sosyal Güvenlik Kurumu destekli işitme cihazı alabilmek için kulak burun boğaz doktoru tarafından işitme kaybı olduğunun tespit edilmiş olması ve aktif sosyal güvencenin olması gerekmektedir. Bunların haricinde ise tam teşekküllü devlet hastanesi ya da üniversite hastanesinden sağlık kurulu raporu alınması gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen şartlar sağlanıyorsa SGK işitme cihazının belli bir kısmını karşılamaktadır. Karşıladığı tutar ise genelde alınan cihazın %75’ine kadar olmalıdır.

İşitme cihazı için sağlık raporu

Sağlık raporu özel hastaneler, aile hekimlikleri ya da sağlık ocaklarından alınamamaktadır. Devlet hastanelerinin çoğu da rapor vermeye yetkili değildir. Sağlık raporu için tam yetki verilmiş üniversite ya da devlet hastanesine başvuru yapılması gerekmektedir.

Süreç ise oldukça basit. Öncelikle devlet hastanesi ya da üniversite hastanesinde kulak burun ve boğaz bölümünden bir randevu alın ve muayeneye gidin. Doktora işitme kaybınız olduğunu ve cihaz kullanmak istediğinizi ya da mevcut cihazınızı yenilemek istediğinizi iletin.

Bunun üzerinde doktor işitme testi için odyometriye gönderir. Burada bir test yapılır. Odyometri testi sonucunda eğer kulakların her ikisinde ya da birisinde işitme kaybı varsa bunu rapor eder ve doktora bildirir. Doktor da işitme kaybı olduğunu gördükten sonra artık Kurula gönderir. Yani en az 3 kulak burun boğaz doktoruna daha evrağın imzalatılması gerekir.

3 kulak burun boğaz doktoruna imzalatıldıktan sonra hastanenin rapor merkezine gidilir. Rapor merkezi gerekli tüm evrakları inceledikten sonra sağlık kurulu raporunu düzenler ve başhekime imzalatır. Raporun bir nüshasını verir. Artık raporumuz tamamdır.

SGK Katkısı ile işitme cihazı nasıl alınır ?

Hastaneden sağlık kurulu raporu ve doktor reçetesi de alındıktan sonra artık son aşama olarak sıra cihazı almaya geliyor. Cihazı SGK ile sözleşmeli işitme cihazı merkezlerinden almanız halinde SGK bir kısmını öder. Eğer aldığınız yerin sözleşmesi yoksa SGK karşılamaz.

Kalitesine göre çok çeşitli cihazlar bulunmaktadır. Size fiyat ve kalite olarak uygun olanının tespitini internetten araştırarak ya da güvendiğiniz işitme cihazı merkezlerine danışarak öğrenebilirsiniz. Alacağınız cihazı kararlaştırdıktan sonra düzenlenen belgeler ile işitme merkezine başvuru yapacaksınız.

Evraklar incelendikten sonra SGK tarafından karşılanacak tutar düşülür ve geri kalan kısım ödenir. Eskiden kişi tamamını öder ve SGK’nın karşıladığı kısım sonradan iade edilirdi. Şimdi ise SGK’nın karşıladığı kısım direk kaynakta indirilmekte ve sonradan herhangi bir ödeme sağlanmamaktadır.

İşitme cihazları kaç yılda bir yenilenir ?

Sosyal Güvenlik Kurumu 5 yılda bir cihazın ödemesinin bir kısmını karşılar. 5 yıllık süre dolmadan eğer cihaz bozulduysa ve yeni cihaz almanız gerekiyorsa SGK desteği olmadan almanız gerekiyor. 5 yıl dolduysa SGK destekli alınabilir.

Konu hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Yorumlar (0)
Yorum Ekle