SGK İşveren Prim, İdari Para Cezası Yapılandırma 2022

4

2022 yılında Sgk borç yapılandırma beklentisi artmaya başladı. Primlerin yükselmesi, enflasyonun yüksek seyretmesi ve ekonomik sıkıntılar birçok kişinin borçlarını ödeyememesine neden olmakta. Yeniden yapılandırma ise prim borçlarını ödeyemeyenler için ilaç olacak.  Yazımızın devamında çıkması olası olan işveren prim ve idari para cezası yapılandırması hakkında bilgi verilecektir. Bağkur yapılandırması için bağkur affı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK işveren yapılandırması hangi borçları kapsayacak ?

Torba yasa ile belli bir dönem ve öncesi

 • Sigorta prim borçları,
 • İdari para cezası borçları,
 • İşsizlik primi ve damga vergisi borçları,
 • Fark işçilik prim borçları.

2022 SGK işveren yapılandırması nasıl uygulanacak ?

Yeniden yapılandırma ile;

 • Belirlenen ay ve öncesi dönemlere ait ödeme vadesi geçmiş prim ve diğer borçların gecikme zammı ve faizleri silinecek.
 • Peşin ödemede Yi-ÜFE sadece %10 olarak tahsil edilecek. Eğer iki taksitle öderseniz %50’si alınacak.
 • Borçlar 6,9,12 ve ya 18 taksit seçenekleri ile taksitlendirilebilecek.
 • SGK idari para cezalarında gecikme zammı ve faize ilave olarak borcun anaparasının yarısı da silinecek. Peşin ödemede sadece Yi-ÜFE farkının %10’nu alınabilecek.

İcra 6183/48. madde taksitlendirmesi devam edenler yararlanabilecek mi ?

Ödeme vadesi geçmiş sigorta primi ile diğer işveren SGK borçlarını taksitlendirenler kalan kısım kadar yeniden yapılandırma hükümlerinden yararlanabilecekler.

Prim borçlarını yapılandıran işverenler teşviklerden yararlanacak mı ?

Prim borçlarını yapılandıran, yapılandırma harici ödeme vadesi geçen borcu olmayan ve prim ödemelerini de düzenli yapan işverenler sigorta prim teşviklerinden yararlanabilecekler.

Daha öncesinde yapılandırma başvurusu olan yararlanabilecek mi ?

En son çıkan  yapılandırma yasaları kapsamında borçlarını yapılandıranlardan yapılandırması devam eden ya da ödemediği için iptal olanlar da yeni yasa kapsamında yeniden yapılandırma başvurusu yapabilecekler.

Sgk işveren yapılandırma başvurusu nereye, nasıl yapılacak ?

Başvurular;

 • E-devlet üzerinden online,
 • İşveren sistemi üzerinden online,
 • Posta ya da kargo yolu ile yapılandırma başvuru formu ile bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapılacak.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

4 Yorum
 1. Ersin

  Son başvuru tarihi 31.10.2021 demissiniz ama genelgede 31.08.2021 yazmakta ayrıca bir sorum olacak IPC ler için son tebliğ edilmesi gereken tarih ne olacak genelgede 23 05 21 var 24.05.21-13.10.21 arası var hatta son ödeme tarihi 31.10.21 kadar olanlarda dahil edilmiş buna hatta fark işçilik tebliğ tarihide 31.10.21 denilmiş bu konuda bilginizi paylasirsaniz sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Ersin Bey. Yanlış yazdım sanırım. Son başvuru tarihi 31.08.2021. ipc ve fark işçilik ile ilgili sorularınız için yarın hatırlatın genelgeye tekrar bakayım. Hatırlayamadım ben de tam olarak.

 2. serkan kurt

  idari para cezası yapılandırma işlemleri online nerede olacak işveren girişinden gözükmüyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. E sigorta yapılandırma başvurunuzu yapın. İdari para cezası kısmı da olması gerek. Eğer yoksa bu durumda formla Sgkya başvuru yapmanız gerek.