2019 SGK Rapor Parası Alma Şartları

0

Hastalandığınızda, iş kazası geçirdiğinizde ya da meslek hastalığına yakalandığınızda, kadın çalışan iseniz hamilelik ve doğum halinde doktor istirahatinizi uygun görebilir ve size geçici iş göremezlik raporu verebilir. İşte rapor parası nedir sorusunun cevabı tam da buradadır.Geçici işgöremezlik diğer adı ile rapor aldığınızda SGK tarafından yapılan ödemedir.  Bu yazımızda SGK rapor parası konusunda merak etmiş olduğunuz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. Ayrıca 2019 SGK rapor parası ne kadar, asgari ücretli rapor parası hesaplaması v.s. konularında bilgi bulabilirsiniz.

2019 rapor parası alma şartları nelerdir, rapor parası almak için kaç gün sigortalı olmak gerekir?

Rapor parası almak için kanunen belirli şartları sağlamanız gerekiyor. Rapor alma durumuna göre kanunen belirlenen şartları kısaca şöyle sıralayabiliriz;

Hastalık raporları:

Hastalıktan dolayı rapor parası alabilmeniz için rapor aldığınız tarihten önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 gün sigortanızın olması ve aktif çalışıyor olmanız gerekiyor.

Analık raporları

Doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 gün sigortanızın olması ve aktif çalışıyor olmanız gerekiyor.

İş kazası

İş kazasında 90 günlük şart aranmıyor. Aktif çalışan olmanız iş kazası sonucu rapor parası almanız için yeterli olacaktır.

2019 rapor parası hesaplaması nasıl yapılır ?

Rapor parası için hesaplama nasıl yapılıyor, rapor parası brütten mi hesaplanır gibi sorular bize sıklıkla soruluyor. Hesaplama rapor aldığınız tarihten önceki son 3 aylık brüt kazancın son üç aylık toplam gün sayısına bölünmesi suretiyle yapılır. Bulunan bu tutarın 2/3’ü ayakta tedavide ödenecek 1 günlük rapor paranızdır. Bu tutarın 1/2’si ise yatarak tedavide ödenecek 1 günlük rapor parasını verir size.

Doğum analık rapor parası hesaplamasında doğum tarihinden önceki son 3 aylık brüt kazanç ve gün bilgisi esas alınıyor.

Rapor aldığınız tarihten önceki son 3 aylık brüt kazancınızı, toplam gün sayınızı yazının sonundaki Soru Sor bölümünden bize yazın ne kadar ödeme alacağınızı hesaplayalım. Dilerseniz rapor parası hesaplama 2019 programı aracılığı ile alabileceğiniz ödeme tutarını hesaplayabilirsiniz. 

Rapor parası ne zaman ödenir, 2019 rapor parası ayın kaçında yatar ?

Rapor parası ayın kaçında alınır sorusunun cevabı aslında raporunuzun hastane tarafından sisteme eksiksiz olarak girilmesi ve bitiminde ise işveren tarafından onaylandığı zamanla ilgili. Süreç şöyle oluyor. Hastane sisteme raporunuzu giriyor ve bu rapor işveren sistemine düşüyor. Rapor bitiminde işveren çalışmadığına dair bildirimi yapıyor. İşveren tarafından çalışmazlık bildirimi yapılma tarihinden itibaren genelde rapor parasının bankaya gönderilmesi ortalama 10-15 gün arasında değişiyor. Eskiden Ziraat Bankası’na ödenirken her ayın 8-14’ü arasında ödeme yapılıyordu. Ancak PTT’de böyle bir uygulama yok. PTT’ye gönderildikten sonra rapor parası alma süresi iki aydır.

Uzun süreli raporlarda ve analık raporlarında işveren rapor için kısmi çalışmazlık girişi yaparsa SGK ödemenizi parça parça da yapabilir.

2019 rapor parası sorgulaması nereden ve nasıl yapılır?

Rapor parası ödemenizin yapılıp yapılmadığını ve tutarın ne kadar olduğunu e devlet sisteminden kolayca sorgulayabilirsiniz. www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın. Ardından SGK-4a/4b İş göremezlik ödemesi görme menüsünden sorgulama yapabilirsiniz.

SSK yani 4 a rapor parası sorgulama ile bağkur yani 4 b rapor parası sorgulamasını buradan yapabilirsiniz >> rapor parası sorgulama

Rapor parası bankaya gönderildi ne demek?

E devlet rapor parası sorgulaması sonucu eğer rapor parası bankaya gönderilmeyi bekliyor ya da rapor parası bankaya gönderildi uyarısı alıyorsanız ödeme işlemleriniz tamamlanmış demektir. Bankaya gönderiliş tarihinden itibaren en geç 1 hafta içerisinde ödemenizi alabilirsiniz.

Rapor parası bilgi yok ne demek?

E devlet rapor parası sorgulaması sonucunda Rapor parası bilgi yok  uyarısı alıyorsanız muhtemelen hastane tarafından raporunuz sisteme girilmedi, eksik girildi ya da hatalı bir işlem yapıldı. Bunun için yapmanız gereken vakit kaybetmeden SGK ile görüşmek.

Rapor parası nereye yatar, rapor parası nereden alınır ?

Rapor paraları PTT aracılığı ile ödenmektedir. Eğer daha önce SGK Şahıs ödemeleri sisteminde tanımlı banka hesabınız yoksa ödemenizi herhangi bir PTT şubesinden ödenme tarihinden itibaren iki ay içerisinde alabilirsiniz.

Rapor parası çekilmezse ne olur ?

Eğer SGK şahıs ödemeleri sisteminde tanımlı banka hesabınız yoksa ödemenizi PTT’ye gönderiliş tarihinden itibaren 2 ay içerisinde almazsanız ödeme SGK emanet hesaplarına dönecektir. Emanete alınan paranın iadesi için de banka hesabı tanımlamanız gerekir.

Rapor parası banka hesabı tanımlama nasıl yapılır?

Ben rapor ödememi PTT’den almak istemiyorum, banka hesabıma gelsin ATM’den çekmek istiyorum diyorsanız bu mümkün. Ayrıca SGK emanetine alınan rapor paraları için de banka hesaplaması tanımlamanız gerekiyor. Banka hesabı tanımlamasını E devlet sisteminden kolayca yapabilirsiniz. Bunun için e devlet sisteminde SGK-Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama menüsünü kullanmanız gerekiyor. Tanımlama yapabileceğiniz bankalar şunlardır;

 • Ziraat Bankası,
 • Halk Bank,
 • Vakıf Bank,
 • Akbank,
 • Burgan Bank,
 • Fiba Banka,
 • T.Ekonomi Bankası,
 • Şeker Bank,
 • Garanti Bankası

Rapor parası almak için nereye başvurulur ?

Rapor parası başvurusu yapmanız gerekmez. İşveren tarafından çalışmazlık girişi yapıldıktan sonra SGK zaten ödemenizi yapar. Eğer ödemeniz gecikirse rapor parası başvurusu ve ödeme teyidi için SGK ile görüşebilirsiniz.

Rapor parası sorgulama alo 170

Rapor parası sorgulama telefonu 170’tir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 170 numaralı rapor parası sorgulama nosunu arayarak rapor parası ödemenizin ne durumda olduğunu öğrenebilirsiniz.

Rapor parasını kimler alamaz?

 • Eğer hastalıktan dolayı rapor aldıysanız ve doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde 90 gün yoksa ödeme alamazsınız. Ayrıca işten çıktıysanız da rapor parası ödemesi alamazsınız. İşten çıkış durumlarında rapor ödemesi çıkış tarihini takip eden 9. güne kadar yapılıyor.
 • Analıktan dolayı rapor aldıysanız ödeme için doğum tarihinden önceki 1 yıl içerisinde en az 90 gün olması gerekir. 90 gün yoksa ya da işten ayrıldıysanız ödeme alamazsınız.

Yukarıda belirtilen durumların haricinde;

 • Ek/5 tarım sigortalıları,
 • Bağkurlular,
 • isteğe bağlı sigortalılar,
 • Devlet memurları

Hastalıktan dolayı rapor parası alamazlar.Ancak bağkurlular iş kazası ya da analık halinde, ek/5 tarım sigortalıları da sadece iş kazası halinde rapor parası ödemesinden yararlanabilirler.

Devlet memurlarına hiç bir şekilde geçici iş göremezlik ödemesi yapılmaz. Sözleşmeli olanlar hariç tabi.

Rapor parası kesintisi ne kadar yapılıyor?

Raporlu olduğunuz süre boyunca işveren size maaş ödemek zorunda değildir. Maaşınızın tamamını kesebilir. SGK ise brüt ücretiniz üzerinden ödeme yaptığından normal maaşınızın genelde 2/3’üne isabet eden kısmı kadar ödeme alırsınız. Genelde rapor parası az yatmış yakınmaları bundan kaynaklanmaktadır. Ödemenizin tam olarak net maaşınız kadar olmasını beklemeyin.

Ayrıca hastalıktan dolayı alınan raporlarda ilk iki günlük kısmı için ödeme yapılmaz.  Yani diyelim ki hastalıktan dolayı 10 günlük bir rapor aldınız. Bu durumda SGK 8 güne ödeme yapar. Birbirinin devamı olan raporlarda ayrı ayrı kesinti yapılmaz. Sadece ilk rapordan iki günlük bir kesinti yapılır.

Rapor parası cezası ne kadar 2019?

İşverenler rapor alan çalışanı için rapor aldığı ayı takip eden ayın 23’üne kadar elektronik ortamda çalışmazlık girişi yapmak zorundadırlar. Bildirim yapmayan işverenlere her çalışan için brüt asgari ücretin yarısı, bildirimin geç yapılması halinde ise brüt asgari ücretin 1/10’u tutarında idari para cezası uygulanmaktadır.

Rapor parası konusunda çok sorulan bazı sorular ve cevapları aşağıdaki gibidir. Siz de merak ettiğiniz sorularınızı yazının sonundaki Yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.