Sgk Soru Sor ( Tüm Sorularınızı Sosyal Güvenlik Uzmanına Sorabilirsiniz )

1763

SGK soru sorma ve sorulan bu sorunun cevabını almak günümüz şartlarında bir hayli zorlaşmıştır. Doğru bilgiye erişim bir hayli zor olmaya başlamıştır. Sosyal Güvenlik mevzuatının geniş olması, değişkenlik göstermesi ve dolayısıyla sürekli güncelleniyor olması bir işlem hakkında tek doğruya ulaşmayı maalesef zorlaştırmakta. Biz de sayfamıza ekleyeceğimiz bu hizmet ile SGK konusunda yaşadığınız problemler ile ilgili doğru bilgiye hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlayacağız. Eğer siz de Sgk sorularımı kime sorabilirim diyorsanız doğru yerdesiniz.

Peki sgk ya soru sormak istiyorum nereye sorabilirim, sgk ya soru sormak için telefon numarası kaç? Sorunuzu sormanız için sizden herhangi bir ücret istemiyoruz ve üyelik şartı da yok. Yapmanız gereken yazının sonundaki yorum bölümünden eposta adresinizi, adınızı soyadınızı ve sorunuzu yazarak bize göndermek. Sorunuz kısa süre içerisinde uzman ekibimiz tarafından cevaplanacak ve mail adresinize gönderilecektir. 

Sgk soru sorma ( hangi soruları sorabilirim)

Yazının sonundaki ssk soru sorma bölümünden;

 • Emeklilik  işlemleri ve ne zaman emekli olabilirim ile ilgili sorularınızı,
 • Yurt dışı SGK borçlanma işlemleri
 • İşsizlik maaşı ile ilgili sorularınızı,
 • Kıdem tazminatı ile ilgili sorularınızı,
 • İhbar tazminatı ile ilgili sorularınızı,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu işveren işlemleri ile ilgili sorularınızı,
 • Genel Sağlık Sigortası ve yeşil kart ile ilgili sorularınızı,
 • Bakım parası ve engelli maaşı ile ilgili sorularınızı,
 • 657 Sayılı Devlet memurları kanunu ile ilgili sorularınızı,
 • İsteğe bağlı sigorta ile ilgili sorularınızı,
 • Kısacası Sosyal Güvenlik ve Çalışma Mevzuatı ile ilgili tüm sorularınızı sorabilirsiniz.
 • Sgk uzmanı soru sorduğunuzda sorunuzu en kısa sürede yanıtlayacaktır.

Sgk uzmanına soru sor, nasıl sorabilirim ?

Yukarıda belirtilen konuların hepsi ve yazamadığımız özellikle Sosyal Güvenlik, yurtdışı borçlanma işlemleri, emeklilik şartları ve alınacak ortalama emekli maaşı, işveren teşvik ve bildirge işlemleri, muhtasar ve prim hizmet beyannamesi kısacası iş hukuku ve Sosyal Güvenlik Hakkındaki tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Sgk soru sorma hattı numarası kaç ?

Sgk soru sorma telefonu 170’tir. Telefon ile sgk uzmanlarına soru sormak istiyorsanız telefonunuzdan 170 numaralı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Sgk soru cevap hattını arayabilirsiniz. Telefonda sgk ile ilgili soru sormak istiyorum dediğinizde sizi çağrı merkezinde ilgili kişiye aktarırlar.

Sgk online soru sormak ( En çok sorulan sorular)

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sgk ile ilgili soru sormak için geliştirdiği online bir platform/uygulama bulunmamaktadır. Bu hususta sadece Alo-170 hattı üzerinden sgk telefonla soru sormak mümkündür. Geliştirilen sgk ile ilgili soru sorma uygulaması bulunmamaktadır. Bize çok sorulan bazı sorular ve cevapları aşağıdaki gibidir.

Sgk ile ilgili soruları nereye sorabilirim ?

SGK ya da emeklilik ile ilgili soru sormak için en doğru yerin sayfamız olduğunu söyleyebilirim. Uzmanlarımız tamamen ücretsiz olarak sizlere hizmet vermektedirler. Ömer Meriç sgkbilgisi sayfasını tamamen ücretsiz hizmet vermek adına kurmuş, Türkiye’nin açık ara en iyi SGK uzmanlarından birisidir. Bu nedenle Sgk ile ilgili kime soru sorabilirim sorusunun cevabı kesinlikle SGK Bilgisi olacaktır.

E devletten sgk soyadı değişikliği nasıl yapılır ?

Evlilik, boşanma ya da taleple soyadı değişikliği yaptığınızda bu değişiklik Sosyal Güvenlik Kurumu’na yansımamakta. Yansıması için dilekçe ile başvuru yapmanız gerekiyor. Soyadı değişikliklerinde e devlet üzerinden başvuru ya da güncelleme yapılamamakta.

Uavt sgk nedir ?

E-Bildirge ekranında yer alan UAVT-Uluslararası Veri Tabanı sisteminin açılımından oluşur. İşveren adres ve iletişim bilgilerinin uluslararası veri tabanına işlenmesi için kullanılan bir sistemdir. İşveren buradaki adresini güncellemeden işlemlere devam edemeyebilmekte.

Sigortalı çalıştırmaya ara verme nasıl yapılır ?

Online olarak çıkış verilmesi yeterlidir. Sigortalı çalışmaya ara verdiğinizde Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirme zorunluluğunuz bulunmamaktadır.

Bağkur sicil no kaç hanelidir ?

Bağ-Kur numarası 10 haneden oluşmaktadır. Tarım/Çiftçi bağkur numarası “7” ile başlarken esnaf, şirket ortaklığı, muhtarlık v.s. bağkur numarası “0 ya da 1” ile başlamaktadır.

Vergi numarası kaç hanelidir ?

İlk defa vergi kaydı açtıran kişiler için vergi numarası T.C. kimlik numarasıdır ve 11 haneden oluşmaktadır. Bunun haricinde ise vergi numarası standart olarak 10 haneden oluşmaktadır.

Şirket isminden vergi numarası sorgulaması nasıl yapılır ?

Sadece şirket unvanı ile vergi numarası sorgulaması yapamazsınız. Ancak ticaret sicil gazetesine üye olarak şirketin unvanı ile sorgulama yapabilir ve varsa ticaret sicil gazetesinden detayları görüntüleyebilirsiniz.

Vergi kimlik no ile işyeri sorgulaması nasıl yapılır ?

Vergi kimlik numarası ile şifresiz olarak ve online sorgulama yapabileceğiniz bir uygulama bulunmamaktadır. Vergi dairesine sorabilirsiniz.

Ssk işyeri no ile firma sorgulaması nasıl yapılır ?

SGK işyeri sicil numarası ile firma sorgulaması yapılabilmesi online olarak mümkün bulunmamaktadır.

Ehliyet sınavına kendi arabamla girebilir miyim ?

Ehliyet sınavına kendi aracınız ile girebilmeniz mümkün değildir. Belirlenen araç ile girmek zorundasınız.

Yıpranmalı emeklilik hesaplaması nasıl yapılır ?

Bilindiği gibi bazı meslek grupları özellikle yer altında çalışanlar, maden işçileri ile kolluk kuvvetleri fiili hizmet zammından yararlanır ve çalıştıkları her yıla alacakları ilave fiili hizmet zammı ile birlikte erken emeklilik hakkı elde ederler. Fiili hizmet zammı nedir, kimler kaç gün yararlanır başlıklı yazımızdan konu hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Dilerseniz ilk prim ödeme tarihinizi ve sigortalılık bilgilerinizi bize yorum kısmından sorun ne zaman ve hangi şartlarda emekli olabileceğinizi biz hesap edelim.

Sigortada kaçıncı basamaktayım ?

SSK kapsamındaki sigortalılar için basamak bulunmamaktadır. En düşük aylık sigorta primi brüt asgari ücret üzerinden hesaplanmakta ve en yüksek ise bunun 7,5 katına kadar bildirilebilmektedir. Güncel emeklilik prime esas kazancınıza E-devlette SGK Tescil ve Hizmet Dökümü bölümünden bakabilirsiniz.

Bağkur kapsamındaki sigortalılar için ise basamak düzenlemesine 01 Ekim 2008 tarihi sonrasında son verildi. Bağkurlular da asgari ücret ve 7,5 katına kadar olan aralık arasında aylık bağkur primi ödemekteler.

Sgk dilekçe cevap süresi nedir ?

Dilekçelerin Bilgi Edinme Kanunu kapsamında Kurumlara intikal tarihinden itibaren en geç 15 gün içerisinde cevaplanması gerekmektedir. Bu durumda Sosyal güvenlik Kurumu’na verilen dilekçeler için de geçerlidir.

Lütfen soru sormadan önce SGK Bilgisi Youtube sayfamıza abone olabilir misiniz ? Abone bağlantısı aşağıda paylaşılmıştır. Sgk soru sormak istiyorum ve hızlı cevap almak istiyorum diyorsanız lütfen 10 saniyenizi ayırın ve sayfamıza abone olun.

SGK Bilgisi Youtube sayfasına abone ol


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

1.763 Yorum
 1. demir yerlikaya

  merhaba, sgk ya bağlı 4a çalışanıyım. 10627 prim gün sayım var. Aylık bağlanma oranı1=73, abo2=71, abo3=59,04 tür.
  aylık bağlama oran tablosuna göre 173 gün daha prim ödersem abo1=74, abo2=72,5 oluyor. yaşlılık maaşında çok fark eder mi? bir örnekle açıklıyabilir misiniz? teşekkür ederim. saygılarımla…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Fark eder ama bir örnekle ya da tutar vererek açıklayabilmek zor.

 2. ŞİRİN ÇELİK

  09/05/1963 DOĞUMLUYUM.
  İLK İŞE BAŞLAMA TARİHİM 19.06.2012 DİR.
  TOPLAM SGK 2350 GÜNDÜR.
  EMEKLİLİK ŞARTLARI;
  58 YAŞ / 7200 GÜN
  61 YAŞ /5400 GÜN

  PRİM GÜNÜNÜ BORÇLANARAK EMEKLİ OLABİLİR MİYİM? YA DA NASIL EMEKLİ OLABİLİRİM ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Prim gününü borçlanarak emekli olma şansınız yok. Çalışarak ya da isteğe bağlı prim ödeyerek kalan hizmet süresini tamamlayabilirsiniz.

 3. mehmet

  merhabalar
  Ben MEB de memur olarak çalışmaktayım
  Aynı zamanda tıp fakültesi öğrencisiyim
  İntörnlük eğitimim başladığında kısa vadeli sigorta yapılıyor ;bu sigorta ile benim kendi sigortam aynı anda olabilir mi ? Benim sigortam olduğu için intörnlük sigortası yapılmasa olur mu?(benim sigortamın olduğu bildirilerek ;staj ücreti almadan )
  1 ay berabaer götürebilirim çünkü (yıllık iznimi kullanarak)
  Yoksa aylıksız izne mi ayrılmam gerekir ?
  Nasıl bir yol izleyebilirim ?
  şimdiden teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Mehmet BEY. Bu konuda bilgi sahibi değilim maalesef.

 4. hakan kılıç

  iyi günler ben 24 yıllık devlet memuruyum emekli olmadan şimdi istersen tazminatımın bir kısmını yada yarısını alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır emekli olmadan emekli tazminatı/ikramiyesi ödenmez.

 5. Mehmet ÇIPLAK

  Merhabalar.
  Sigortalı geçmişimde toplam 5000 gün prime ulaşmış bulunmaktayım.
  2022 Yılbaşı itibari ile de 60 yaşına ulaşmış bulunmaktayım.

  Emeklilik sistemine göre 48 yaş 5225 günden veya 60 yaş 3600 günden emekli olabiliyorum.

  Sorum ise acaba şuan ki şartlarda 60 yaş 3600 gün üzerinden emekli olmam mı benim menfaatime olur yoksa eksik günlerimi tamamlayıp 48 yaş 5225 günden mi emekli olman benim menfaatime olur ?

  Bu konuda bana yardımcı olabilir iseniz çok sevinirim…
  Saygılarımla…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şartları sağladığınız anda verin emeklilik dilekçesiniz. Zaten primler asgariden ödendi ise 3600 günle de 2500 TL alacaksınız tamamlasanız da 2500 TL alacaksınız.

 6. Kübra Özdemir

  Merhabalar babam 2019 yılında vefat etti. Annem %50, ablam %25 ben %25 pay alıyorduk. Ben 2021 yılında iş başlamam sebebi ile yetim aylığım kesildi. Ancak benim %25’lik payım anneme veyahut ablama aktarılmadı. Aktarılması gerekmez miydi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır aktarılması gerekmiyor. Anne yüzde 50 ve kardeşiniz de %25 hissesini almaya devam eder.

   1. Melih

    02.05.1966 doğumlu 04.04.1986 ilk girişim vekil öğretmenlik 30 gün 1986 ile 1987 arasinda 18 ay askerlik var 1991 ile 1992 yılları arasında 320 gün vekil öğretmenlik var1997 ile 2008 sonuna kadar1000 4a var2009 ile 2014 yılları arasında 5 yıl ilce belediye başkanlığı görevi var 1860 gün 2014 ile 2021 arasında 1400 4 a gün var 2021 yilin sonunda 540 gun askerlik borçlanması yatırdım 5434 sayılı kanun iştirakcisiyim emekli olduğumda ne kadar maaş alırım emekli sandığından emekli olabilirmiyim acaba bu konularda yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla Ömer bey

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Durumunuz biraz karışık. Zaten maaş hesaplaması yapmak imkansız. Net emeklilik tarihinizi öğrenmek için SGK’ya yazılı olarak başvurun

 7. Halef

  Merhabalar, 1994 yılında bir üniversitede haftada 4 ders 12 kredilik ek ders ücreti karşılığında 7 ay çalıştım. Şu anda bir devlet kurumunda çalışıyorum. Bu ders verme hizmetim nasıl sayılacaktır?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sanırım o zamanlar bu hizmetler 4c yani emekli sandığı kapsamında sayılıyordu. Hizmet dökümünüzde görünmüyor mu ?

   1. Halef

    Maalesef sgk hizmet dökümünde görünmüyor hocam

    1. Ömer Meriç

     O zaman dediğim gibi emekli sandığı hizmeti. Bu hizmeti yaptığınız yerden hizmet belgesi alarak bir dilekçe ile SGK Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü’ne göndermeniz gerekiyor. Bu şekilde hizmet dökümünüze işlerler.

     1. Halef

      Çok teşekkür ederim değerli hocam

 8. Nülüfer

  Merhaba,
  06.10.82 doğumluyum.
  Sgk başlangıcı: 11.12.1999
  sgk dan 3842 gün, özel sandıktan 3251 gün hizmet sürem var.
  Ne zamana kadar çalışmaya devam etmeliyim, ne zaman emekli olabilirim ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Özel sandıkların emeklilik şartları hakkında bilgi sahibi değilim maalesef.

   1. Nülüfer

    Özel sandık günlerimi SGK ya eklettim. SGK dan emekli olacağım,

 9. Sibel Tokmak

  Merhaba. 01.02.1999 başlangıçlı 870 gün yatmış primim var. 3600 gün ve 58 yaşında emekli olabileceğimi öğrendim. Bu ay iki çocuğuma doğum borçlanması yapmayı düşünüyorum. 1440 gün eklenecek. Daha sonrasını isteğe bağlı prim ödemek istiyorum. Benim sorum sigortadan 3600 günle emekli olabilmek için primleri nasıl ödemeliyim? Bir sorum daha olacak isteğe bağlı prim öderken ödeyemediğimiz zaman dondurabiliyor muyuz? İlginiz için teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İsteğe bağlı sigortaya geçmeden önce doğum borçlanmanızı SSK kapsamında yapın. Ayrıca isteğe bağlı sigorta hizmetleri bağkur kapsamında geçer. 1260 günden fazla ödememeniz gerekir bu kapsamda. Bence bir süreyi çalışarak tamamlamaya çalışın. İsteğe bağlı 1260 günden az olması adına. İsteğe bağlı sigortayı istediğiniz zaman dilekçe ile kapatabilirsiniz.

   1. İlyas

    Ben ek 5 tarım sigortası oduyorum e-devlet üzerinden çalışma hayatım kısmından 25 yıl çalışmam ve pirim ödemem 100 de 100 dolmuş gözüküyor emeklilik yaşıma ise 1 sene var ben hala emeklilik yaşıma kadar pirim ödemem gerekiyormu çünkü pirim ödemem 2 ay önce dolmuş olmasına rağmen 2aylk prim ödem e borcu çıkıyor bu durumda ne yapmalıyım?

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Prim ödemeniz gün olarak dolduysa bağlı olduğunuz SGK’ya dilekçe vererek son prim ödeme tarihi itibariyle kapatabilirsiniz.

 10. Hülya

  Merhaba, bir sorum olacak Ben annemden yetim aylığı alıyorum tek çocugum, 1303 TL ve bana ne kadar zam yansıyacak? 2500 TL altı maaş kalmıycak dedi Cumhurbaşkanımız beni aydınlatırmısınız çok teşekkürler..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2500 TL altı maaşlar kişinin kendisi için geçerli. Siz yetim aylığı aldığınız için durum farklı. Siz maaşınızı ocak ayından itibaren %25,48 oranında zamlı olarak alacaksınız.

 11. osman

  Kıdem tazminatı almak için istifa ederken; sgk dan alınmış kıdem tazminatı alabilir yazısının fotokopisi verilmeli deniyor. Bu fotokopiye noterden aslı gibidir yaptırmak gerekli mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yazının fotokopisini de verebilirsiniz. Zaten elektronik imzalı yazılar ıslak imzalı değil.

 12. HASAN ŞENER

  Merhaba. Ben 15/04/1973 doğumluyum. 01/01/1990 da ilk ssk girişim var. 2 ay pirim yatmiş. Sonra 4 yıl üniversite okudum. 07/09/1995 tarihinde memuriyrte başladım. Ne zaman emekli olabilirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Memuriyet başlangıcı SSK olarak alınmaz. SSK çalışması kadar geriye çekilerek ilk işe giriş tarihi hesap edilir. Bu durumda memuriyet girişi 07.07.1995 olacak şekilde hesaplanır. Bu durumda 55 yaşı tamamladığınızda yani 15.04.2028 tarihinde emekli olma hakkınız doğacak.

 13. sami artan

  merhabalar 1969 doğumluyum 1988 ssk girişim 300 gün pirimim var 22,12,2000 tarihinde memur olarak atandım askerlik borçlanmamı yaptım halen çalışmaktayım emeklilikte 60 yaşa tabiyim hizmet birleştirmesi yapmadım yaparsam emeklilik yaşımı geriye çeker mi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba tekrar Sami BEY. Askerliği de 22.12.2000 tarihinden önce yaptıysanız emeklilik yaşınız 58 olacaktır. Birleştirme yapmanızda yarar var. Ayrıca birleştirme yaparken emeklilik şartlarınızın da tarafınıza bildirilmesini talep edebilirsiniz.

   1. sami artan

    Ömer bey çok teşekür ederim verdiğiniz bilgiler için askerliğimi 1990 da askerlik borçlanmasını ise 2001 yılında yapmıştım iyi çalışmalar dileğiye

    1. Ömer Meriç

     Teşekkür ederim. İyi günler dilerim.

 14. bayram ataklı

  iyi günler ben gazi tıp fakultesi hastanesinde çalışmaktayım ben taşerondan 4d kadrosunda sürekli içi olarak sigorta günüm ve yaşım doldu çıkışımı 30-12-2021 tarihinde sgk ya bildirdiler 01-12-1970 yaşim 51 oldu gün sayım 7601 gün beni zorunlu olarak emekli ediyorlar ben sgk ya emeklilik dilekçesi 30 12 2021 demi yoksa 2022 ocak ayında veririsem emekli maaşım 2022 yılına göremi bağlanır.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Aralıkta yapılması daha uygun. 01 Ocak 2022 tarihinden itibaren aylık bağlanır. 2022 zamlarından da yararlanma hakkınız olur.

 15. ali

  Maaş bordromda SGK pek tutarı 6.200 tl yazmakta.İnternetten bunun brüt maaş olduğu yazıyor.Kıdem tazminatı alma durumum oluşursa alacağım tazminat, SGK pek tutarının yıllık ortalaması*çalışma yılı olarak mı hesaplanır?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kıdem tazminatı son ayın SGK PEK tutarı esas alınarak hesaplanır.

 16. h.ali çakır

  01.01.1990 bağkur girişim var (11 ay)
  11/11/1991-17/06/1997 vergi mükellefiyetim var ama bağkurda kayıtlı gözükmüyorum.
  bu günlerimi borçanıp ödemek istiyorum mümkünmü?
  son 8 yıl asgari ücretli taşaron firmada çalılşıyorum.
  6534 günüm var 32 yıl sigörtalılık sürem var.
  15/03/2022 te yaş koşolunu sağlıyorum 52 yaş

  bu bilgilerle 1781 tl emekli maaşı alıyor olacağım.
  11/11/1991-17/06/1997 bu tarihleri boçlanarak ödesem ve sigortaya aktarsam 2000 öncesi gün ve pirimim yüksek olacağından emekli maaşımda yüksek olacağını düşünüyorum. konu hakkında beni bilgilendirirseniz sevinirim. nasıl bir dilekçe yazmalıyım.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 01.01.1990 tarihindeki tescil kaydınız vergi kaydından ise 11.11.1991-17.06.1997 tarihleri arasını ihya edebilirsiniz. Ama bunu keşke yapılandırma zamanı yapsaydınız. Şimdi çok fazla borç çıkar ve bence ödeyeceğiniz para maaşınıza olacak katkıya değmeyecek. Yine de tercih sizin.

 17. Can

  Merhabalar
  Babam 2018 tarihinde vefat etti memur idi.
  2019 yılında bir Örgün olarak Önlisans programına girdim ve SGK ya giderek yetim aylığına başvuruda bulundum ve yetim aylığını aldım 06.08.2021 tarihinde mezun oldum yetim aylığım kesildi. 01.09.2021 tarihinde İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ/AÇIK VE UZAKTAN EĞİTİM FAKÜLTESİ/LABORANT VE VETERİNER SAĞLIK PR. (AÇIKÖĞRETİM)(Önlisans) kaydımı yaptırdım ve şu an aktif olarak öğrenciyim. 01.10.2021 tarihinde SGK’ya Öğrenci belgem ile giderek kesilen yetim aylığımın bağlanması için başvuruda bulundum. Tam 2.5 ay bekledim hala bir cevap yok bu gün(22.12.2021) bana vermiş oldukları evrak takip fişiyle SGK ya giderek başvurumun durumunu sordum bana bağlanmayacağını söylediler.
  2.üniversiteye bağlamayacaklarını eğer 4 yıllık bir fakülte okusaydım bağlayabileceklerini söylediler (gitmesem onu da öğrenemeyecektim ne bir bilgi yazısı veya bir sonuç metni vs hiçbir şey bana yollanmadı) . Ben gerçekten fazlasıyla araştırma yapmıştım başvuruda bulunmadan önce birçok kaynak örenci statüsünde olman ve 25 yaş altı olmam gerektiğini söyledi 21 yaşındayım ve e devlette öğrenci belgem var öğrenci statüsündeyim aktif olarak öğrenciyim. Alo 170 i aradığımda öğrenci belgesiyle gidip başvuru yap dediler. SGK dakiler başvurumun olumsuz olduğunu söylediler. İnternette Öğrenci statüsünde ve 25 yaşımın altında olmam yeterli olduğu bilgisine uğraştım. Hatta benim gibi birebir olarak aynı durumda olup alan olduğunun da bilgisine ulaştım . Ancak hiçbirisi birbiriyle tutarlı açıklama yapmadığı için tatmin olamdım hangi mevzuata göre söylediklerini sorduğumda internetten araştırmamı yapmam gerektiğini ”orada yazar kardeşim” gibi söylemle karşılaştım (ALO 170 ve SGK yetkilileri tarafından ). Sizden istediğim lütfen bana mevzuatın maddelerine dayanarak bir bilgi vermenizi istiyorum doğru nedir yanlış nedir anlamış değilim çünkü babam vefat edince hakkı olan emeklilik tazminatını eksik yatırmışlardı ve başka ödeme yapılamyacağını böyle kendinden emin olarak söylediler biz bir tanıdıkla gidip mahzen gibi bir yerden arşivden kendi ellerimizle çuvallardan araya araya eksik olan belgeleri alıp işleme soktuk peşine düşmesek haklı olan SGK o belgeler oralarda yıllarca bekleyeckti.
  Bu tarz olayları yaşadığım için lütfen sizden istediğim bana mevzuatın maddelerine dayanarak bir bilgi vermenizi istiyorum başka bir şey değil. Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 5510 Sayılı Kanunun 34’üncü maddesi şunu der; Ölüm aylığının hak sahiplerine paylaştırılması
   MADDE 34- Ölen sigortalının 33 üncü madde hükümlerine göre hesaplanacak aylığının;
   a) (Değişik: 17/4/2008-5754/21 md.) Dul eşine % 50’si; aylık bağlanmış çocuğu
   bulunmayan dul eşine ise bu Kanunun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (e) bentleri
   hariç bu Kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmaması veya kendi
   sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olması halinde % 75’i,
   b) (Değişik: 17/4/2008-5754/21 md.) Bu Kanunun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının
   (a), (b) ve (e) bentleri hariç bu Kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında
   çalışmayan veya kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış çocuklardan;
   1) 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim yapması
   halinde 25 yaşını doldurmayanların veya,
   2) Kurum Sağlık Kurulu kararı ile çalışma gücünü en az % 60 oranında yitirip malûl
   olduğu anlaşılanların veya,
   3) Yaşları ne olursa olsun evli olmayan, evli olmakla beraber sonradan boşanan veya dul
   kalan kızlarının,
   her birine % 25’i bağlanır.
   Kanun metninden de anlaşılacağı üzere ikinci üniversite demiyor. Ben öyle bir ibare hiç bir yerde görmedim. Belki gözden kaçırmış olabilirim diyeceğim ama ne genelgelerde ne yönetmeliklerde inanın 2. üniversite ise bağlanmaz diye bir ibare görmedim. Siz şöyle yapın. SGK Gelir, Aylık, Ödenek talep belgesini doldurun. Öğrenci belgenizi ekleyin ve iadeli taahhütlü olarak bağlı olduğunuz SGK’ya gönderin. Bakalım size yazılı olarak ne cevap verecekler ben de merak ettim.

   1. Can

    Ömer bey öncelikle ilginiz ve cevabınız için teşekkür ediyorum çok sağolun.
    Ben görevlilere evrağım hakkında bilgi yazısı, cevap istediğimi söyledim bana öyle bir bilgi yazısı olmadığını söylediler kendi doğrularınca yorum yaptılar ben de tekrardan bir dilekçe doldurup yapmış olduğum başvuru hakkında bana yazılı olarak açıklayıcı bir cevap talep ettim.

    Bana ısrarla şunu söylüyorlar;
    1. Okuduğum okul Önlisans (2 yıllık bir okul )
    2. Okuduğum okul Önlisans (2 yıllık bir okul )(2. Üniversite)(şu an aktıf olarak öğrenci olduğum)

    Eğer ikinci okuduğum okul Lisans olsaydı yani 4 yıllık bir okul o zaman verebilirdik diyorlar bu söylediklerinin mevduatta karşılığı varmı ?

    ancak bu söylenilenlere dayanak olarak bir yazılı metin veya herhangi bir bilgilendirmede bulunmuyorlar sistemlerinde kendilerinin okuyabileceği bir cevap bile yok gözükmüyor diyorlar anlayacağınız sonuçlanmış bir şey bile yok

    yani sormak istediğim şu şu an ki okulum 2 yıllık değılde 4 yıllık mı olması gerekiyordu? böyle bir kural varmı ?

    1. Ömer Meriç

     Hocam dediğim gibi ben 5510 Sayılı Kanunda ve diğer bağlı genelgelerde bugüne kadar öyle bir ibare görmedim. Siz talebinizi verin yazılı olarak. Yazılı cevaplandırsınlar.

     1. Can

      Hocam teşekkür ederim bilgileriniz için yazılı olarak cevap istedim cevap gelince sizinle paylaşırım

     2. Ömer Meriç

      Rica ederim. Umarım yoktur bizim bilmediğimiz bir hüküm.

 18. Sadettin

  mrb 1980 doğumluyum 1997 1998 ve 1999 yıllarında toplam 9 ay sigortam var 2002 yılında astsb oldum toplam hizmet surem 26, fili hizmet surem 19 yıl 4 ay, yıpranma payım 4 yıl 6 ay isteğe bağlı emekli olmak istiyorum fili hizmet süremin emekli olabilmem için 20 yilmi 25 yilmi olması gerekiyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Fiili hizmet zammı hesaba girince net hesap yapamıyorum. SGK’ya dilekçe ile yazın onlar size net olarak hesaplama yapsınlar.

 19. celal

  2022 yılından itibaren AGİ ve gelir vergisinin asgari ücretten kalkması brüt maaş üzerinden hesaplanan kıdem tazminatını düşürmez mi?

  1. Ömer Meriç

   Yok tazminatı etkilemez. Tazminat brüt kazanç üzerinden hesaplanıyor.

 20. ayşe

  01.09.1975 doğumlu kadın çalışanım
  05.07.1994 tarihinde sgk baslangicim var
  180 gün fiili + 180 gün isteğe bağli toplam 360 gün
  23.02.2001 tarihinde memur oldum.kesintisiz 21 yılım var.
  sgk.ya göre emeklilik yaşım 51
  memurluktan emeklilik yaşım 58
  sorum : memurluktan istifa etsem isteğe bağlı olarak SGK PRİMİ (memur primi degil) ödesem sgk.lı olarak emekli olabilirmiyim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SSK’da isteğe bağlı prim ödeme seçeneği yok maalesef. Bir yerde sigortalı çalışmanız ve bu çalışmanın da en az 3,5 yıl olması gerekiyor.

 21. murat

  merhabalar ömer bey.bikaç sorum olacak.cevaplandırabilirseniz mutlu edersiniz.kardeşimin sgk girişi2011.aktif olarak çalışıyor.bi süre önce çeşitli hastalıklardan süresi engelli raporu aldı.vergi indirimi için şimdiden mi başvurması gerekiyor?yoksa emeklilik için günü dolduğunda mı başvuracak??ayrıca daha öncki dönüksigorta prim gün sayısı da engelli emkliliği için ekleniyor mu?teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şimdiden başvursun. Hem vergi indiriminden yararlanarak maaşı da kısmen daha fazla alır. Önceki günler ve girişler de hesaba katılır tabi.

 22. Göksal

  Merhaba Ömer bey
  Yurtdışı borçlanma yaptık 1000 iş günü için ödeme bilgisi geldi 3 ay içinde ödeme yapılacak ama ben 2 bin iş günü ödemek istiyorum kabul edilirmi
  Saygılarımla hayırlı akşamlar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tekrar dilekçe yazmanız gerekiyor. Borçlanmanın güncellenmesi için. Kabul edilir. Yılbaşından önce yaparsanız zamlı tarifeden etkilenmemiş olursunuz.

 23. Ali

  Ömer bey acil olarak size bir sorum var: Annem “60/c(3) 2022 65” yeşil kartlı. Cumartesi günü beyin kanaması geçirdi ve devlet hastanesine kaldırdılar. dün doktor durumunun kritik olduğunu söyleyerek özel bir hastanede boş yoğun bakım olduğunu oraya acil sevk edileceğini söylediler ve sevk ettiler. şu anda yoğun bakımda. doktor bize yeşil kartlı olduğu için acil sevk ve yoğun bakımı ücretsiz olur dedi, yoğun bakımdan sonra normal servisi ücretlerini tamamen siz karşılarsınız dedi ve kabul edildi. Şimdi ben annemin benim sgk sigortamdan yararlanmasını istiyorum. yeşil kartının iptal edilip normal sigortamdan yararlandırabilir miyim. e-devlet üzerinden başvuruda bu hatayı verdi. “Başvuruda bulunulan kişi kendisi müstehak olduğundan, başvuruda bulunulmasına gerek yoktur.” acil cevabınızı bekliyorum. annem nasıl benim sgk sigortamdan yararlanabilir. ne yapmam lazım. annem şu anda özel hastanenin yoğun bakımında.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Ali BEY. Öncelikle geçmiş olsun. Allah acil şifalar versin. Annenizin sigortanızdan yararlanabilmesi için Sosyal Yardımlaşmadan aldığı aylığının kesilmesi ve sonrasında anneniz adına sonuçlanmış gelir testi başvurusu gerekir. Bu da biraz süre alır. Sosyal Yardımlaşma ile görüşün durumu iletin. Belki aynı gün halledebilirler. Bunlar olduktan sonra SGK’ya giderek sağlık yardımı talep formunu elden doldurursanız aynı gün işlem sonuçlanmış olur. Aksi halde uzar.

   1. Ali

    Ömer bey, peki ben 3 ay sonra emekli olacağım. Emekli olduğumda, annemin benim üzerimden yararlanmış olduğu sgk sigortası da iptal olur mu?

    1. Ömer Meriç

     Sizin üzerinizde kayıtlı ise aynen devam eder. İptal olmaz. Ama yine de emekli maaşı bağlandıktan sonra kontrol edin.

 24. dilek

  ömer bey yanıtınız için tşk ederim.bu banka halkbanka devir oldu şimdi halkbanktan istemem gerekiyor herhalde.bır dilekçe mi noter aracılığı ıle mı yapmalıyım.ben hak talebınde zaman aşımı olurmu dıye endişe etmiştim aslında.2003 çıkış olduğu için.birde 11yıl 9dokuz ay 16gun calışmayla 5.5.1991 girişli olarak emekli olabılırmıyım yada ne yapmam lazım.şimdiden tşk.ederim.

  1. Ömer Meriç

   Dilek HANIM, Dilerseniz bir SGK’ya uğrayın. İlgili birim size bu soruların cevabını net olarak verebilecektir. Banka sandığı hizmetleri hakkında açıkçası net bilgi sahibi değilim. Sizi yanlış yönlendirmek istemem.

  2. Mehmet oktay

   Merhabalar ömer bey 1992 ile1993 yılları arasında vekil öğretmenlik yaptığım sürede 4 ay cezaevinde kaldim 4 aylık süreyi borclanabilirmiyim acaba hüküm giymedim bu konuda bilgi verirseniz sevinirim saygılarımla

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Tutuklulukta geçen süre ise evet borçlanabilirsiniz. Ama bu tutukluluk süresince primlerinizin eksik gün ile bildirilmiş olması şartı aranıyor.

 25. dilek

  Merhaba,5.5.1991 ve 22.5.2003 tarıhleri arasında kendi sandığı olan özel bir bankada çalıştım.banka birleşmeleri sırasında ayrıldım.o tarıhten sonra hiç çalışmadım.babamdan emekli maası alıyorum şuan.ancak bu sandıkta ki sigorta prımleri sgk ya geçmemiş .bunu talep etme hakkım varmı.yoksa zaman asımı derler mi.konuya hiç vakıf degılım.oyuzden danısmak istedim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sistemde görünmese de bunlar emeklilikte geçerli olan primler. İade alma hakkınız da var.

 26. Ahmet Mithat Canver

  Merhabalar,

  Çalışmaya başladığım 2015 yılından beri Yazılım uzmanı olarak 4A statusunde primlerim çalıştığım firmalar tarafından yatırıldı. Yakın bir zamanda yurtdışında,Birleşik Arap Emirlikleri’nde, uzaktan çalışmaya başlayacağım (Yani Türkiye’de yaşamaya devam edeceğim) ve çalışacağım firmanın Türkiye’de operasyonu yok. Yani benim için SGK primi yatırmayacaklar. Önümde 2 seçenek var bu durumda.

  1. Sadece GSS yatırıp sadece sağlık hizmetlerinden faydalanmak.
  2. Dışarıdan prim ödeme yöntemi ile Bağkur’a aylık prim yatırmak.

  Uzun vadede Türkiye SGK’dan emekli olmak istiyorum ve yurtdışında bu şekilde çalışacağım sürenin yaklaşık 3-5 sene arasında olmasını tahmin ediyorum. Bu sürenin sonunda tekrardan Türkiye’ye gelip bir çalışan olmak niyetim. (Tekrardan 4A’lı olmak). 29 yaşında olduğumu düşünürsek 5 sene SGK primi ödemeyip döndükten sonra tekrar ödemeye başlamak da mantıklı geliyor. Zira günlerimi erkenden doldursam da yaş haddiden dolayı sanırım emekli olamayacağım bir kaybım olmaz gibi.

  Bana ne tavsiye edersiniz ? Yurtdışında çalışacağım süre boyunca nasıl bir rota izlemeyelim ?
  Değerli görüşlerinizi benimle paylaşırsanız çok mutlu olurum.

  İyi çalışmalar.

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar Ahmet BEY,
   Türkiye’de yaşamaya devam edecekseniz ve aynı zamanda emeklilik primi de yatırmak istiyorsanız isteğe bağlı sigorta ödeyebilirsiniz. Bu kapsamda ödenecek primler 4/b yani bağkur kapsamında sayılır. Eğer ödeme durumunuz varsa düzenli olarak ödemenizi tavsiye ederim.

 27. Mustafa

  Merhaba
  Daha önce size bu konu hakında yazı gönderdim dönüş yapılmadığı için tekrara yazmak istedim emeklilik günün yaklaştığı için vereceğiniz bilgiler benim için çok önemli dönüş yapmanızı rica ediyorum.
  1991 sigorta girişim var özel sektörde çalışıyorum şuan 1,5 yıldır çalışmıyorum emekliliğimi bekliyorum ilçe sgk
  başvurduğumda pirimimin tamam olduğu yaş olarak 2021 aralık 17 emeklilik başvuru hakkım doğduğunu unkapanı sgk müdürlüğüne
  başvurmamı söylediler.
  Benim sormak istediğim sosyal medyada 2022 ocak başvuru yapmanın maaş bağlama olarak 2021 aralıktan yüksek olacağını yazıyor ..
  ”2021 aralık 17 demi yoksa 2022 ocaktamı başvurmam doğru olur”
  Sizden bu sorumu cevap vermenizi rica ediyorum.
  Şimdiden Teşekkür ederim

  Saygılarımla.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bence Ocak ayını beklemenize gerek yok. Şartları sağladıktan sonra başvurunuzu yapın. Ocak ayında gelecek zamlardan da yararlanmış olacaksınız.

 28. Özer Çelik

  Selamlar,ben taşeron khk ile kadroya geçtim bilindiği üzere bizleri emeklilik yaşı geldiğinde emekliliğe sevk eden bir madde koyulmuş.Benim 4400 ssk 1562 bağkur prim günüm var.Size sormak istediğim,emeklilik yaşim 51 ve 1 sene 3 ayım kaldı ve ssk doldurmam gereken prim gün sayım 5450 bağkurla birleşince 6000 gün oluyo, primleri birleştirmek için dilekçe vermesem ve ssk 4400 gün üzerinden 5450 ye tamamlama gibi bir şansım var mı,yani devam etme sansım var mı,çalıştığım kurum beni emekliliğe sevk edebilir mi,beni aydınlatırsanız buna göre hareket edeceğim tşkler iyi calışmalar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Normalde SGK mevzuatına göre değerlendirilir diye biliyorum. Sizin kurum da muhtemelen SGK’ya soruyordur. Sözleşmenizdeki metin tam olarak nedir konu hakkında bilgi sahibi değilim. Ama emeklilik için şartları sağladığınız tarihten itibaren Kurumunuzun sizi resen emekliliğe sevk etme yetkisi bulunmakta.

 29. Halil yılmaz

  İyi calışmalar.
  05/11/1970 doğumluyum.
  01/09/1989 – 01/09/1990 tarihleri arasında 1 yıl ssk primim yattı.
  01/05/1995 tarihinden bu yana bağkur primim yatıyor.
  Kaç yaşında emekli olabilirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SSK’ya geçseydiniz keşke şimdiye kadar. Emekli olmuştunuz. SSK’ya geçmeniz ve en az 3,5 yıl prim ödemeniz halinde 3,5 yıl sonra emekli olursunuz. Bağkurdan da sanırım 54 yaş civarı olur. Tam olarak SGK’ya hesaplatsanız iyi olur.

 30. Aydın Öztürk

  İyi günler dilerim.
  1963 doğumluyum. 58 yaşındayım 3600 gün SSK prim ödemem var. (Asgari ücretten yatırılmış) 60 yaşında emekli olduğumda ne kadar maaş alırım .
  Bir buçuk yıl daha çalıştığımda asgari ücretten prim ödendiğinde 4100 gün üzerinden emekli olursam ne kadar maaş alırım
  Son bir buçuk yılın primini asgari ücretten değilde asgari ücretin iki katı primden yatırılırsa emekli maaşı yükselir mi ne kadar emekli maaşı alırım.
  Selem eder saygılar sunarım.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ne kadar maaş alabileceğinizi bilebilmemiz imkansız. Ama devam etmek size artı bir avantaj sağlamaz. Eğer yüksekten bildirecekseniz maaşınıza olumlu yansıyabilir.

 31. Serhat

  Merhaba Ömer bey.

  Ölüm aylığının bağlanma süreci ile ilgili birkaç sorum olacaktı. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Ben Temmuz ay’ında mezun oldum. Bunun üzerine, babamdan almış olduğum ölüm aylığı kesildi. Bu aylığın anneme geçmesi için oturduğum ilçede bulunan SGK’ya müracaat ettim. Bana, dosyamın olduğu SGK şubesine dilekçe yazılması gerektiği söylendi. 26 Ağustos’da annemin yazdığı dilekçe kısa sürede ilgili şubeye ulaştı. Bunun üzerine, DYS evrak takip sistemi üzerinden dilekçenin durumunu takip etmeye başladık. Bu süreç içerisinde bazı gelişmeler oldu. sistemdeki bilgileri size aktarmak isterim; Varide Tarihi: 07/09/2021 / Evrak Tipi: Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış / İşlem Tarihi: 26/10/2021 / Açıklama: Annemin T.C. kimlik numarası yazılı.

  Gördüğünüz gibi aradan oldukça zaman geçmiş. Bu işin bir sonuca varması daha ne kadar uzun sürebilir? Daha doğrusu sonucu nasıl öğreneceğiz onu da bilmiyoruz zira ilgili şube telefonlara bakmıyor ve bize çok uzak. Bu aşamadan sonra yapmamız gereken bir şey var mı? DYS’de takip edilecek bir şey kalmadığı için E-devlet sistemi üzerinden takip sağlıyorum; 4/A emeklilik bilgisi kısmında annemin hisse oranını takip ediyorum. 4/8 gözüküyor her zamaki gibi. Benim daha önceden aldığım miktar ile 6/8 olması gerekiyor eğer yanlış düşündüğüm bir husus yoksa…

  dipnot: annemin kendine ait bir emeklilik maaşı da var ayrıca. Bu durum, ölüm aylığının geri kalanını alması konusunda bir engel teşkil etmez değil mi?

  Şimdiden teşekkür ederim, iyi çalışmalar dilerim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Serhat BEY. Sorunuzun cevabı dipnot kısmında :). Anneniz kendi adına aylık aldığı için eşinden hisse oranı maksimum 4/8 yani %50 olacaktır. Sizin maaş annenize aktarılmaz.

   1. Serhat

    Teşekkür ediyorum. Öğrendiğim iyi oldu. En azından boşuna beklemiş olmam. İyi çalışmalar.

    1. Ömer Meriç

     Rica ederim iyi günler.

 32. Önder Ay

  Hocam Merhabalar

  4A sgk başlangıç : 20.02.1997
  Prim ödeme gün sayısı : 4241
  Yaş : 43 / Erkek
  Kalan prim gün : 1584 gün

  Askerliğimi sgk giriş tarihinden sonra yaptım bu duruma göre 18 ay askerlik borçlanması yapıp geriye kalan (1584-540 = 1034 gün) prim günü İSTEĞE BAĞLI sigorta olarak ödersem 4A SGK’dan emekli olabilir miyim? Teşekkürler…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Askerlik zaten girişi ve emeklilik şartlarınızı değiştirmez. İsteğe bağlı ödeme süresi 1260 günü geçmeyeceğinden evet SSK kapsamında haklarınız devam eder.

 33. MUSTAFA

  Merhaba 30,04,1982 doğumluyum. SGK ilk işe giriş tarihim 01,07,1994 sgk prim günüm 3365.
  01,10.2013 tarihinden itibaren halen aktif BAĞ KUR prim günüm 2900 toplam 6265 gün ne zaman emekli olurum ve halen prim ödememe gerek varmı. TEŞEKKÜR EDERİM

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkurdan devam ederseniz 60 yaş 9000 günle emekli olursunuz. Tavsiyem EYT’yi de göz önünde bulundurarak bir an önce SSK’ya geçmeniz.

 34. Tuğçe

  Evde yardımcı çalıştırmak ve ona sigorta yaptırmak istiyorum. Bununla ilgili teşvikleri inceledim ve birden fazla teşvike uyduğumuzu gördüm. Ben ilk defa sigortalı birisini çalıştıracağım ve çalıştıracağım kişi de işkura kayıtlı işsiz birisi ve en son 10 sene önce sigorta girişi olmuş. Bu durumlara uyan hangi teşviklerden yararlanabilirim ve aynı ayda birden fazla teşvikten yararlanabilir miyim? Örneğin 27103 nolu teşvik ve 61111 nolu teşvikten aynı anda yararlanabilir miyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Aynı anda iki teşvik olmaz. Sizin için eğer şartlar sağlanıyorsa en uygunu 7103 teşviki olacaktır.

 35. nalan TUTUŞ

  MERHABA ,01.01.1994 ilk bağkur girişi 28.02.1994 terk toplam 60 gün bağkur,  28.06.1961 doğum tarihi erkek sgk gün 2219 halen devam etmekte 3600 den emekli olabilir mi 18 ay askerlik borçlanması yapsak yani 540 gün.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkurda 3600 günle emeklilik yok. 5400 günü tamamlarsa emekli olabilir.

  2. nalan TUTUŞ

   merhaba sgk ilk işe giriş tarihini yazmamışım 23.07.2014 ilk tarih. bağkur olduğu için mi 3600 olmuyor.eğer 01.01.1994 sgk olsa idi emekli oluyor muydu.

   1. Ömer Meriç

    Eğer SSK’dan devam edilirse 3600 günden olabilir. Ben tamamı bağkur gibi anladım. SSK’dan 3600 günle emeklilik için son 7 yıla ait hizmetin en az 3,5 yılının SSK hizmeti olması gerekiyor.

 36. ERDAL

  05.09.1977 doğumluyum 10.10.1995 ssk girişliyim 4936 ssk pirim yatmış ne zaman emekli olurum eyt çıkarsa olurmuyum hemen ilginize teşşekkür ederim

 37. ERDAL

  MERHABA 10.10.1995 SSK GİRİŞLİYİM 05.09.1977 DOĞUMLUYUM 4930 GÜN SSK YATMIŞ NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM EYT YASASI ÇIKARSA HEMEN OLURMUYUM İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. EYT yasasının nasıl olacağı henüz net değil. Normal şartlarda 55 yaş ve 5750 gün ile emekli olma hakkınız var.

 38. Haluk ERGENE

  Selamlar
  10.11.1969 doğumluyum.
  13 nisan 1998 de kamuda işçi olarak işe başladım. Halen çalışmaktayım.
  Askerliğim den önce sigortalı değildim. 01.03.1996 tarihi başlangıç olmak üzere iki sene önce 360 gün askerlik boçlanması yaptım.
  SGK hizmet dökümünde bu borçlanmayı görebilmekteyim.
  E-Devlet sitesinde yeni hizmete giren çalışma hayatı sayfasında emeklilik tarihi ve yaşı için verilen tarih bilgisinde borçlanılan sürelerin kaale alınmadığını görmekteyim. Bu durum soruna yol açabilir mi, bir girişimde bulunmalımıyım.
  Teşekkür eder saygılar sunarım.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Oraya bakmayın. Borçlanmanız dikkate alınır ve 360 gün geriye çekilerek hesaplama yapılır.

 39. can yılmaz

  Merhaba,Yardım ederseniz sevinirim;

  Babam Özel bir bankanın (Akbank) Sandığından emekli oldu ve 2007 yılında vefat etmesi sonrası annem dul maaşı almaktadır.

  2021 yılında ise ananemde vefat etmesi sonrası annem babasından (ssk) yetim aylığı alabilirmi?

  Yani daha doğrusu eşinden özel banka sandığı ile babasından SSK yetm aylığı (çift maaş) bağlanırmı?

  SGK ya müracat ettik ancak 50 gün oldu herhangi bir cevap alamadık
  teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Aynı kurum olması durumunda sadece tercih edilen aylık ödeniyor. Ben böyle biliyorum. SGK’dan da size yazılı cevap verilmesi gerekiyor.

 40. çiğdem

  ben 42 yaşında bir bayanım.işe giriş tarihim 01.06.1998
  sigorta gün sayım. 3380 gündür.
  eyt ç.ıkarsa emekli olabilirmiyim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. EYT ile ilgili bir çalışma yok. Çıkarsa değerlendirmek lazım durumunuzu.

 41. İsmail

  Merhabalar;
  ilk işe giriş tarihim 01.07.1995. 54 yaşında emekli olabilmem için askerlik borçlanması yapmayı düşünüyorum. 26.05.1988-25.11.1989 tarihleri arasında askerliğimi yaptım. Tam olarak ne kadar borçlanma yapmam gerek ?
  Şimdiden teşekkürler…

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Tam olarak 14 ay sizin için yeterli olacaktır. Bu durumda 55 yaş yerine 54 yaşında emekli olabilirsiniz.

 42. yavuz burak

  Merhabalar;
  Babamın ilk işe giriş tarihi 01.07.1995. 54 yaşında emekli olabilmesi için askerlik borçlanması yapmayı düşünüyoruz. 26.05.1988-25.11.1989 tarihleri arasında askerliği görünüyor. Ancak bu Borçlanmayı yetecek kadar yani SGK hesabına göre 14 ay mı yapmalıyız ? 18 ay yapsak bu aradaki fazladan 4 ayın bize ne faydası olur maaş etkisi ne kadardır ?
  Şimdiden teşekkürler…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet 14 ay 1 yaş geriye çekiyor. Fazlasını ödemenize gerek yok. Maaşta bir fayda sağlamaz.

 43. Ahmet

  Ömer bey merhaba benim işe başlama 30-03-1987 . doğum 07-05-1973. Şuan toplam gün sayım 6225. 2020 Haziran dan bu yana sgk .
  2020.6/2011.6.arası ek 6 olarak yattı . 2011 -2008 arası ssk..2007-2001 arası bağkur onun gün sayısı ekli değil 97-87 arasıda ssk ödendi emekli olunca hangisinden faydalanabilirim şuan çalıştığım günler nasıl bir etki gösterir

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sanırım son 7 yıl içerisinde SSK hizmeti 3,5 yıldan fazla. Bu durumda SSK’dan emekli olursunuz. Tüm hizmet kollarında geçen hizmetler hesaba dahil edilir.

 44. M.Yakup Kılıç

  S.A.Hocam belediye başkanlığı makam ve görev tazminatı ile alakalı bir sorum var.Babam 01.01.1960 doğumlu olup 1994-1999 yılları arasında seçimle 5 yıl belediye başkanlığı yaptı.2014 yılında 5640 prim gün ile ssk dan (özel sektör) emekli oldu.11.08.2016 tarihinde de vefat etti.Vefatından sonra (01.09.2016) anneme dul ve kardeşime yetim aylığı bağlandı.Sorum 2008 tarihinde çıkan 5510 sayılı Kanuna istinaden hak sahipleri olarak makam ve görev tazminatı alabilir miyiz? Ya da alabilmek için yapılacak birşeyler var mı?Şimdiden teşekkür eder.Hayırlı çalışmalar dilerim…

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Makam tazminatı hakkında bilgi sahibi değilim inanın. Ama SGK’ya yazılı olarak talepte bulunup böyle bir hakkınızın olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

 45. Rıza

  Merhaba Ömer Bey,

  Askerliğimi yedek subay olarak yaptım. 4 yedek subay okulu süresini borçlanmayı düşünüyorum. Benim sorum, bu 4 aylık yedek subay okuluna fiili hizmet süresi zammı uygulanıyor mu. Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır uygulanmıyor.

 46. ayşen

  Merhaba Ömer Bey,
  Ssk emekliliği için prim günü ve 20 yıllık süremi doldurdum. 1 sene sonra da yaş şartım sağlanıyor. Sgk sitesinde yaklaşık 2000 lira gibi bir emekli maaşı alabileceğim gözüküyor. Bu 1 yıllık süreçte, ayda bir gün tavandan işe girmemin emekli maaşıma olumlu ya da olumsuz bir etkisi olur mu?. Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 1 gün ortalamanın genelini etkilemez. son güne değil ortalama kazanca göre hesaplama yapılır.

 47. Halis

  Merhabalar Ömer bey, 12.03.1975 doğumluyum 31.07.1998 yılında uzman jandarma olarak göreve başladım ve halen çalışmaktayım 13.12.1994–09.06.1995 tarihleri arasında vekil öğretmenlik yaptım ve hizmet birleştirme işlemlerimi tamamladım hitapta görebiliyorum. Size sormak istediğim hususlardan birincisi vekil öğretmenlik yaptığım süre hizmetten sayılıp emeklilik tarihimi öne çeker mi yoksa çalıştığım süreye mi eklenir, diğer hususta çalışmaya devam edersem tam olarak ne zaman emekli olabilirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sanırım sizin ücretli öğretmenlik hizmetleri emekli sandığı kapsamında. Bu durumda emeklilik yaş şartını değiştirmesi gerekir. SGK’ya yazılı olarak emeklilik şartlarınız konusunda dilekçe göndermeniz bence daha yararlı olacaktır.

   1. Halis

    ikisi de hitapta 4c olarak gözüküyor evet emekli sandığı kapsamında cevabınız için tekrar teşekkür ederim

 48. İlhan yaktu

  Ömer bey
  17.09.2021 tarihinde bir tam maaş 3591 TL olacaktı. Yanlış yazmışım

 49. İlhan yaktu

  Ömer bey
  11.08.2021 tarihinde emeklilik dilekçesi verdim. 01.09.2021 tarihinde emekli maaşı bağlandı. 06.09.2021 tarihinde sgk birikmiş tutar olarak 1915 tl bankaya yatırdı. 17.08.2021 tarihinde ise bir tam maaş 3591 TL yatırdı. Bu ödenen tutarlar doğrumudur. Ben eksik ödeme yapıldığını düşünüyorum. Sizden alacağım cevaba göre sgk ya başvuru yapacağım. Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba İlhan BEY ? Neye göre eksik hesaplandığını düşünüyorsunuz ? Maaşınızın az olduğunu mu düşünüyorsunuz ?

   1. İlhan yaktu

    Ömer bey
    11.08.2021 ile 17.09.2021 tarihleri arasında birikmiş tutar artı 17.09.2021 bir tam maaş olması gerekmiyormu bana toplamda maaşımla birlikte sgk 5506 TL yatırdı. Yanlış mı düşünüyorum.ilginiz için teşekkür ederim

    1. Ömer Meriç

     17’sinde bir tam maaş ve 17 günlük tutar ödenmesi gerekir. Net maaşınızı bilemediğim için tam olarak şu kadar almanız gerekir ya da SGK yanlış yapmıştır diyemem.

     1. Mehmet oktay

      Mehmet OKTAYI 02.05.1966 ilk girişim 04.04.1986 vekil öğretmenlik 60 gün yaptım ondan sonra askere gittim 18 ay 1992 ile 1993 yılları arasında 180 gün vekil öğretmenlik onda sonra ssk li çalıştım 2500 günüm var 2009 ile 2014 yılları arasında 5 yıl ilçe belediye başkanlığı yaptım şuan an ssk li çalışıyorum emekli olmak için emekli olmak için en uygun yöntemi nasıldır yardımcı olursanız sevinirim ayriyeten belediyeden kıdem tazminatı alabilrmiyim belediye ek göstergesinde emekli olabilirmiyim bu konularda yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla

     2. Ömer Meriç

      Toplamda 5300 prim günü ile SSK’dan emekli olabilirsiniz.

    2. Mehmet oktay

     Mehmet OKTAYI girişim 1986 vekil öğretmenlik 60 gün yaptım ondan sonra askere gittim 18 ay 1992 ile 1993 yılları arasında 180 gün vekil öğretmenlik onda sonra ssk li çalıştım 2500 günüm var 2009 ile 2014 yılları arasında 5 yıl ilçe belediye başkanlığı yaptım şuan an ssk li çalışıyorum emekli olmak için emekli olmak için en uygun yöntemi nasıldır yardımcı olursanız sevinirim ayriyeten belediyeden kıdem tazminatı alabilrmiyim belediye ek göstergesinde emekli olabilirmiyim bu konularda yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla

     1. Ömer Meriç

      Merhaba. Ücretli öğretmenlik kapsamında ilk sigorta giriş tarihinizi tam olarak yazabilir misiniz ? Bir de doğum tarihinizi ay, gün ve yıl olarak belirtin lütfen. Buna göre size en erken emeklilik için yol haritası çizeceğim.
      Belediye başkanlığı kapsamında tazminat ya da başka ödeme yapılmıyor diye biliyorum. ama o hususta net bilgi sahibi değilim maalesef.

 50. DİLARA

  MERHABA : 1995 4C Lİ MEMUR OLARAK GÖREVE BAŞLAYIP 25 YIL ARALIKSIZ ÇALIŞTIKTAN SONRA 15 AGUSTOS 2020 DE İSTİFA ETTIM : SGK RESMİ YAZISINA GÖRE 03/11/2021 DE EMEKLİLİK HAKKIM MEVCUT. EMEKLİLİK DİLEKÇEMİ KASIMDA MI ? OCAK 2022 DE Mİ VERMEM EMEKLİ İKRAMİYE VE MAAŞ İÇİN AVANTAJLI OLACAKTIR ? BİLGİ EDİNMEK İSTEDİM TEŞEKKÜR EDERİM

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bence Kasım’da verin. Maaş olarak kaybınız olmasın.

 51. Faruk

  Merhaba Ömer Bey
  Ben güvenlik görevlisi olarak günde 11 saat ayda toplam 20 çalış 10 izin olarak saat olarak toplamda 220 saat çalışıyorum. 220 saat çalıştığım için yasal aylık 195 saatin üstü olan 25 saati fazla mesai olarak alıyorum bordroda. Benim size sorum 14 günlük yıllık izine bunun karşılığında günlük 7.5 saat ile çarpıp 105 saat verişmiş ama geri kalan günleri doğrumu yanlışmı hesaplamışlar emin değilim maaşımda bir sıkıntı var. Size göre ben o ay toplamda kaç saat çalışmış oluyorum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Faruk BEY. Bordro ve parametreler konusunda uzman değilim maalesef. Uzman birisinden destek alsanız daha iyi olacak.

 52. Erol senturk

  Merhabalar 12 ocak 1962 doğumluyum 20 ocak 1982 sigorta başlangıcım. 1999 a kadar 275 gun 2008 eylüle kadar1950 gün sonrasında 2350 toplamda4580 pirim günüm var.1988 de 90 gün bedelli askerliği var borçlanma yapmadım. Pandemi döneminde 15 ay yarım çalıştım kısa çalışmadan 270 gün kaybim var borçlanarak odeyebilirmiyim.4 aydır fiilen çalışmıyorum ancak bir yakınım yanında SSK li görünüyor 1200 TL yine ben ödüyorum. Emekli olmak için 5075 günü mu doldurayım yoksa SSK yine durdurup mevcut pirim gün üzerinden 60 yaşı doldurduğum 13 ocak 2022 de mi emekliliğe müracaat edeyim hangisi avantajlı olur alacağım maaş ne kadar fark eder.aydinlatirsaniz mutlu olurum saygılarımla.

  1. Ömer Meriç

   bence 3600 günü bekleyin. Borçlanarak ödeyeceğiniz tutar alacağınız maaşa değmez. MEvcut durumda alacağınız maaş zaten 5075 günü tamamladığınızda alacağınız emekli maaşı ile yaklaşık olarak aynı olacaktır.

  2. Erol senturk

   Tekrar merhaba 3600 gün den emekli olursam ne kadar maaş alırım 5075 gün olursa ne kadar alırım 2008 öncesi pirim günlerinin etkisi olmazmi teşekkürler.

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Ne kadar alacağınız konusunda maalesef bir tutar belirtemem.

 53. ALİ ÇALLI

  EMEKLİLİK BAŞVURUM: 06/08/21
  9/9/21 DE SMS GELDİ BİRİKMİŞ AYLIK 2.144 TL. BANKAYA HAVALE EDİLDİ DİYE.
  EMEKLİ YAZISINDA “AYLIK VE EK ÖDEME 2.573 TL” VE “BİRİKMİŞ AYLIK : 4.717” OLARAK BELİRTİLMİŞ.
  İLK MAAŞ ÖDEME 26/10/21 İTİBARIYLA BAŞLAYACAK YAZIYOR.
  EYLÜL MAAŞI İÇİN 26/09 DA BANKAYA GİTTİM. 4.634 – 2.061 = 2.573 TL HAVALE GELMEMİŞ.
  SGK’DAN BİRİKMİŞLERİ PARÇALAYARAK GÖNDERİYORLAR DEDİLER. EYLÜL MAAŞINI TAM ALMIYORSUNUZ DEDİLER. KAFAM KARIŞTI. YORUMLARINIZI RİCA EDERİM. TEŞEKKÜRLER.

  1. Ömer Meriç

   Ali bey sorunuzu buradaki yazı altından cevapladım bir göz atın isterseniz: Birikmiş Emekli Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

   1. Elif

    Şehit çocuğum var iş hakkında. İse sokmak istiyorum girdiği zamn babadan aldığı maaş kesilir mi aldığı burs kesilir mi bilgi verirmisiniz

 54. Ali Karaca

  İyi Akşamlar. Ben kamu kuruluşunda mevsimlik işçi olarak çalışmaktayim. kamu kuruluşunda mevsimlik çaliştiğim bazi senelerde o sene içinde yani mevsimlık iş hakkım askıya alınınca diğer özel sektör de de çalişiyordum. sigortali olarak. Ama mevsimlık çaliştiğim kamu sektörunde ki gün ile özel sektordeki çalıştıgim gün bir birleriyle çakişmiş. Yani mevsimlik çaliştiğim gigortali gün ile özel sektor sigortali gün ayni güne denk geliyor. Vede sigorta günü olarak çakışan günler ayri ayri gösterilmektedir. Boyle çakişan gün olarak toplam 5 veya 6 senede 60 gün çakişmis durumda. . Benim emeklilik günü hesaplanirken. çakışan günlerden hangiisini sayacaklar. hangisini saymayacaklar. Bilgi verirseniz sevinirim Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Aynı dönemde en fazla 30 gün sayılır. 30 günü geçen süreler sayılmaz.

 55. Sadi

  Merhaba ben 4A çalışan şu an 9000 prim 1995 yılında beri sigortalıyım 2027 yılında 55 yaşdan emeklilik gözüküyor.askerlik ödemesi yapmak istiyorum biraz daha öne çekmek için size sorum askerlik borçlanmasıni asgariyeden mi azamiden mi ödememem gerekir bi fark var mı primim o zamana fazlasıyla doluyor ne yapmam gerekli tşkler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Askerlik bağkurdan önce ise öne çeker. Değilse çekmez. Bence çok yüksekten ödemenize gerek yok. Kayda değer bir fark olacağını sanmam.

   1. Sadi

    Bagkur yok ömer bey,önce askerlik sonra sgk dan sigorta başlandı

    1. Ömer Meriç

     Bu durumda askerlik borçlanması emeklilik şartlarınızı değiştirmez. Borçlanma yapmanıza gerek yok.

     1. Feti sel

      Merhaba
      1970 doğumluyum 1988-93 arası 2520 gün bağkur,,2008-9 arası yine 600 gün bağkur ve 2010-21 yılları 2200 gün SGK prim günüm var.normalde 130 gün daha ödersem emekli oluyorum ama 1998-2008 yılları arası dondurulmuş 3600 gün bağkur primim vardı,şimdi yaşa ile bunu canlandırıp 8900prim gününe ulaşıyorum. hemen emekli olabiliyorum.bu durum(canlandırma) maaşımı arttırır mı,düşürür mü? Saygılarımla

     2. Ömer Meriç

      Merhaba. Maaşınızı arttırmaz. 3600’e göre bence tam tersi düşürür maaşı. Ama daha erken emekli olabileceğiniz için daha mantıklı gibi görünüyor.

 56. bla

  merhabalar, 01.07.1988 gısır tarıhlı 1971 dogumluyum.emeklılık hakkım 51 yas ve ocal 18 ıtıbarıyle hak kazNıyorum. OZ KONSU bUYUME HIZI ,FAIZ VE EMEKLILIK ZAMMI 2021 ıtıbarıyle goze alındıgında emeklılık dılekcemı Aralık 2021 de mı yoksa Ocak 2022 de mı vermem gereklı.Bırde dılekceyı 1 ay onceden verebılıyormuyum.Ocak 2022 de emeklı dılekcemı versem 18 ınden mı yoksa once mı vermem benım avantajıma olur.Bılgı verırısenı cok sevınırım. Not: 25 yıl ve uzun vadede gss odemelerım devam ettıgı ıcın 5800 gunum var..saygılar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Net veriler yok elimde ama geçen yıllara baktığımızda Aralık ayında verenler daha avantajlı oldu. Siz nasıl yaparsınız bilmiyorum ama ben olsam Aralıkta verirdim dilekçeyi.

 57. Erkin

  Merhaba Eşim 1979 Doğumlu ve sigorta ilk girişi 1996 yılı stjerlik olarak başladı, sonrasında 1997-Ocak ayında ilk işe giriş ile toplam 2 sene (720 gün) bir iş hayatı oldu ve primleri tam ödendi, şuan ev hanımı ve 1 çocuk sahibi, isteğe bağlı sigorta ödemesine başvurursak kaç gün prim ödememiz gerekecektir ve kaç yaşında emekli olabilecektir? Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İsteğe bağlı sigorta bağkur hizmeti olarak geçer. Eşizin bağkurdan emekli olabilmesi için en az 5400 günü tamamlaması ve 56 yaşı da bitirmesi gerekiyor.

 58. SEVAL CAN

  Üstadım Merhaba, 01.07.1997 sgk giriş 1997-2000 yılları arasında isteğe bağlı sgk primi olmak üzere toplamda 1899 gün sgk günüm var. 11.11.1999 yılında ilk bağkur kaydım var. Bağkur sigortalılığım halen devam etmekte olup 6620 gün. Ne zaman emekli olurum ve son 3,5 yıl esnaflığım devam ederken sgk primi ödesem sizce daha yüksek maaş alırmıyım. Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Doğum tarihinizi yazmamışsınız. Prim gün sayınız emeklilik için yeterli. SSK’ya geçmenize ve 3,5 yıl fazladan prim yatırmanıza gerek yok.

   1. SEVAL CAN

    Üstadım doğum tarihim 05.06.1972

    1. SEVAL CAN

     Ayrıca esnaflığım devam etmek zorunda peki bağkur prim ödemeye devam etsem emekli olunca maaşıma nasıl yansır pozitif yada negatif

    2. Ömer Meriç

     Bu durumda 51 yaşı tamamladığınız tarih olan 05.06.2023 tarihinden itibaren emekli olursunuz. Kayıt devam ediyorsa mecburen ödemeye de devam etmelisiniz. Maaşı çok değiştirmez fazla ödeme.

     1. SEVAL CAN

      Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar üstadım.

 59. hande

  merhaba. %60 engelli raporum var. bekarım. serbest avukatlık yapıyordum. şuan çalışmıyorum. sağlık güvencemi emekli öğretmen babam üzerinden sağlıyorum.
  18.04.2007 4a tescil tarihim ve 253 gün prim sayım var edevlette aktif görünüyor , 01.10.2008 4b tescil tarihim var 1293 gün prim sayım var e devlette işi bırakma görünüyor. ayrıca 01.02.2006 yılında avukatlık staj borçlanmam var. son geçmişe dönük borçların ihyası yasası ile 34.500 lira karşılığında 2370 gün prim borcumu yatırırsam malulen veya engelli vergi indirimi ile emekliliği hak ediyormuşum.
  Sormak istediğim
  hangi emeklilik türünü tercih etmeliyim hangisi avantajlı.
  sonuçta 35 bin lira gibi bir para yatırmam gerektiği için ortalama elime geçecek olan emekli maaşı kaç lira olur ve nezaman almaya başlayabilirim.
  babam öldükten sonra maaşından faydalanma hakkım var mı
  ilginize teşekkür ederim. iyi günler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Hande HANIM,
   Doğuştan ya da ilk defa prim ödeme tarihinden önceki bir rahatsızlıktan kaynaklanan bir engel durumunuz varsa bu durumda bağkurdan 5510-28/5 maddesi kapsamında emeklilik hakkınız olur. Ortalama emekli maaşları 1600-1700 TL civarındadır. Şimdi bunun bir süreci var ? Önce SGK’ya başvurursunuz. Elinizde son 6 ay içerisinde alınmış bir engelli raporu varsa emekli olup olamayacağınızın tespitini SGK heyeti yapar. Rapor yoksa sizi hastaneye sevk eder. Bu süreç tamamlandı mı ? Emekli olabileceğinizi kim söyledi ?

   1. hande

    öncelikle teşekkür ederim.
    sigorta da çalışan memurlarla görüştüm. 2006 yılı avukatlık borçlanması ile birlikte geçmişe dönük 2370 gün primi tutarı 35000 lirayı yatırdığım taktirde 15 yıl hizmet 3916 gün prim günü olacak. 45 günlük prim daha yatırdığımda 3960 gün prim ve 15 yıl çalışma süresi dolmuş olacak. şuan elimde %60 engelli raporum var.

    1. Ömer Meriç

     SGK elinizdeki o rapora göre işlem yapmaz. 15 yıl 3960 günü tamamladıktan sonra 5510/28. madde kapsamında emeklilik talebinde bulunursunuz. SGK sizi tahminimce tekrar hastaneye sevk edecektir.

 60. murat şahin

  İyi günler
  doğum tarihim 21.10.1973
  ssk girişim 01.09.1995 bu tarihten
  1998 temmuzuna kadar ssk ile devam ettim sonrasında temmuz 1998 den ağustos 2012 ye kadar bağkur arada tekrar ssk ve şubat 2013 den aralık 2013 e kadar tekrar bağkur ve sonrasında hep ssk olarak prim günümü doldurdum

  toplam bağkur dahil 8023 günüm var ve bunun 2644 günü 4 a geri kalanı 4 b

  sorum şu askerlik öncesi ssk girişim yok 26.02.1993 ve 26.09.1994 arası askerliğimi er olarak yaptım

  ne kadar süre askerlik borçlanması yapmalıyım ki emeklilik yaşım bir yıl geri gelsin ve yapacağım askerlik borçlanmasını hangi miktardan yaparsam emekli aylığıma katkısı olur.
  cevap için şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. En az 16 ay askerlik borçlanmanız lazım. Bu durumda 54 yaşı tamamladığınız tarih olan 21.10.2027 tarihinden itibaren SSK kapsamında emekli olabilirsiniz. Günlük en düşük askerlik borçlanması 2021 yılı için 31,39 TL. Ne kadar yüksekten öderseniz maaşınıza yansıması o kadar yüksek olacaktır.

  2. Turgay güreç

   Merhaba , maliyeden %52 engelli vergi indirim yazım var, ilk ssk işe giriş tarıhim den önce yedek subay lik 31.03.2203 31.11.2003 yaptım,hizmet dökümün de gözükmediğinde dilekçe verdim, sorum fiili hizmet zammı bu dilekçeye istinaden oda sistem de görükür mü yoksa onun içinde ayrı bir başvuru yapılılacak mı,ve hizmet birleştir me gerekir mi,emeklilik için zira 6-7 ayım kaldı.teşekürler şimdidden

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Hizmet dökümüne tamamının işlenmesi gerekiyor. Dilekçe verdiyseniz işlenmesini bekleyin.

 61. haydar göksülük

  merhaba , 1991 ssk girişliyim 9400 gün primim var son 17 yıl maaşım yüksek yattı ,sgk sistemi 4700 maaş göstermekte , doğum tarihim 10.09.1973
  soru 1 : maaş bağlanmasına 5 yıl var , bu şekilde kalırsa ( sgk yatmadan ) maaş artışım nasıl olur ,
  soru 2 : eğer kalan yıllarda sgk asgari yatmaya devam ederse maaşım bağlanırken düşermi
  tşk ederim .

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1- Güncelleme katsayıları değişeceğinden günün şartlarına göre hesaplanır.
   2-Evet. Ortalama kazanç düşer ve dolayısıyla alabileceğiniz maaş da düşer.

 62. Feramuz

  Merhaba iyi günler sigorta başlangıç tarihim 15.07.1991- 15.08.1991 arası 20 gün, daha sonraki sigortam 01.03.1994 askerliğim 26.02.1990 – 26.08.1991 arası, ancak askerlik yaptığım yer OHAL bölgesi kapsamında 56 gün izin (25×2) defa ben tek izin kullandığım için(30 gün) önce teskereye geldim. 28.07.1991 (hatırladığım) hemen çalışmaya başlayıp sigortalı oldum. Ancak sigortamın bir kısmı geriye dönük yapılmış şimdi sgk diyorki sen o tarihte asker gözüktüğün için sigortalı olamazsın senin sigorta başlangıcı 01.03.1994 diyor 540 gün askerlik borçlanmamı 1998 de borçlandım 2000 yılına kadar ödedim. Sgk 1991 deki sigorta başlangıcını kabul ederse 52 yaşında 17.09.2022 de emekli oluyorum. Etmezse 17.09.2023 de 53 yaşında emekli oluyorum ama 1 yıl kaybım oluyor. Askerlik şubesine gittim hangi tarihler arasında izinli olduğum tarihler gözükmüyor sadece 66 gün izin yaptığım gözüküyor terhis tarihide 26.08.1991 olarak gözüküyor o tarihlerde hiç izin kullanmayan Asker arkadaşlar 2 ay erken terhis oldu ama onlarında terhis tarihi 26.08.1991 tarihi gözüküyor Öğrenmek istediğim erken terhis olanlar sigortalı olarak çalışamazlarmı? benim durumum bu beni aydınlatırsanız memnun olurum doğum tarihim: 17.09.1970 sigorta +bağkur+sigorta:8575 gün

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer izin gününüze denk geliyorsa bunu belgelemeniz ve mahkemeye vermeniz gerekiyor. SGK resmi olarak askerlik süreleri ile çakışan hizmet sürelerini kabul etmez.

 63. melih can

  Merhaba, annem ve ananem vefat eden dedemden dul ve yetim maaşı almaktalar, ananem de iki ay önce vefat etti, ancak annemin maaşında her hangi bir artış olmadı, bunun için ne yapması gerekiyor?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu anda tek başına maaş alıyorsa maaşın iki katına çıkması yani hisse oranının en az yüzde 50 olması gerekiyor. Bunun için dilekçe yazmanız gerekiyor.

   1. melih

    Teşekkürler, dilekçeyi yazdık, acaba geçmiş ayları da alabilir mi annem.

    1. Ömer Meriç

     Eksik ödenen ayların da birikmiş olarak iade edilmesi gerek. Dilekçede aylık bağlama oranının ölüm tarihi itibariyle güncellenmesi ve geçmiş aylıkların da ödenmesi talebini iletin.

 64. Damla

  Merhaba, ben 5 sene önce babamı kaybettim, borçlarından ötürü de reddimiras yaptım. Şimdi sormak istediğim SGK’dan bana ikidir kurumumuza olan borçlarınızdan dolayı 7326 sayılı kanun gereği 31 Ağustos’a kadar elektronik ortamdan veya SGK Kastamonu İcra Servislerine müracaat edebilirsiniz diye mesaj geliyor. Alo 170 aradığımda benim adıma GSS,4A,4B de herhangi bir borç gözükmüyor kendim e-devletten baktığımda da borcum çıkmıyor ama acaba babamın bir borcu vardı da ondan mı bana mesaj geliyor diye öğrenmek istiyorum. Herhangi bir borcu varsa reddimiras yaptığım için ben ödemek zorunda değilim değil mi yanlış mı biliyorum acaba yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Babanızın ya da sizin numaranızın sistemde kayıtlı olduğu başka birisinin borcu olabilir. Ondan size mesaj geliyordur. Sizin adınıza borç yoksa telaş etmeyin. Takılmayın mesaja. Zaten reddi miras yaptıysanız borçtan da sorumlu değilsiniz.

 65. Hafize

  Merhaba.
  05.09.1979 ssk başlangıcım. 1818 gün prim ödemem var. Toplu ödeme ile emekli olabilir miyim? Toplu ödeme masrafı ne olur? Ne kadar emekli maaşı alırım?
  2013 yılında vefat eden eşimden ölüm aylığı alıyorum. Emekli olursam bu aylık kesilir mi?
  Saygılar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigorta başlangıç tarihinden sonra doğan 3 çocuk için 2160 güne kadar borçlanma hakkınız var. 3600 günle 58 yaşı tamamlamanız durumunda emekli olursunuz. Eşinizden aldığınız maaş kesilmez. Eğer tek başınıza aylık alıyorsanız %75’ten %50’ye düşer hisse oranı. Çocuklarla birlikte maaş alıyorsanız bu durumda aylık tutarınız ve hisse oranınız değişmez.

 66. Tuncer Çelik

  Merhaba 01.01.1989 yılı ssk girişim 1990 yılına kadar ödemiş pirimlerim var ve daha sonra 04.05 1993 yılında bağkur girişim var ve halen aktif bağkur pirimi ödemekteyim 10500 gün ödenmiş primlerim var yaşım 51 bağkura gidip ne zaman emekli olurum diye sorduğumda bana 53 yaşında emekli olabileceğimi söyledi 1993 yılından itibaren hesapladı ama benim sigorta başlangıcım 1989 dan hesap edilirse şu an emekli olmam gerekiyor ama bağkur bana 1993 yılından hesaplayarak emekli olabileceğim yaşı 53 yani iki yıl daha beklemem gerektiğini söylüyor başlangıç tarihimin 1989 yılından itibaren olması gerekmezmi ne yapmalıyım nereye müracaat etmeliyim teşekkür ederim
  Not : halen esnaf olarak çalışmaya devam etmekteyim bağkur ödemelerimi kesintisiz her ay yapıyorum hiç borcum yok gün sayım 1500

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Tuncer BEY. Bağkur SSK’yı direk başlangıç olarak almaz. SSK’da toplam prim ödenen gün sayınız nedir ? Yazabilir misiniz.

   1. Nilüfer OCUNGAN

    Merhaba Ömer bey ben1976 doğumluyum 01.02.1995 yılında özel bir yurtta belirtmen olarak 13 haziran 1995 tarihine kadar çalıştım fakat ssk sicil numaram açılmış hiç prim ödenmemiş ayrıca işten çıkışımda bildirilmemiş şuan iş yeri kapandı ve sahibi vefat etti .Kendim 2001 yılında Devlet memuru olarak tekrar işe başladım erken emekli olabilmem için 1995 yılındaki çalışmışlığımı nasıl kanıtlarım mahkemeye ayrıca ceza bu durumda kime gider nasıl bir yol izlemeliyim şimdiden teşekkür ederim

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. İşverenin bağlı olduğu SGK’da dosya açıksa bu dosyada size ait bildirgelerin olması bir ihtimal. Eğer varsa bunlar sisteme girilebilir ve borç çıkarsa bu borçlar da yapılandırılarak ödenebilir. Eğer bunlar bulunamıyorsa sizin elinizde kanıtlayıcı belge ve şahit varsa mahkemeye başvurmanız gerekiyor. Eğer mahkeme lehinize karar verilirse günler işlenir. Cezası yok ama primler faizi ile birlikte ödenir. Ödemelerden kanuni varisler sorumlu olur.

 67. Hatice

  Merhaba ömer bey annem 01.01.1964 doğumlu işe giriş tarihi 01.12.1989 şu an ek 5 tarımdan primleri ödeniyor. Uzun vade gün sayısı 2053 3600’den emekli olabilmesi için kaç yıl daha prim ödememiz lazım ne zaman emekli olabilir.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplam prim gün sayısı 3600 olana kadar ödeme yapmanız gerekiyor. Zaten 3600 günü tamamladığında emekli olur. Eğer 01.12.1989 tarihinden sonra doğan çocuk varsa her çocuk için 720 güne kadar ve toplamda 3 çocuğa kadar borçlanma yapıp daha erken tamamlayabilir.

 68. Emir

  ÖMER BEY Merhaba. Ocak 2002 girişli bir birey 7 bin gününü doldurduğu vakit kendi isteği ile ayrılıp tazminatını alabiliyor diye biliyorduk. İşyerine(devlet hastanesi) bu sorulduğu vakit ayrılsak bile tazminatını alamayacağını söyledi. Bizim planımızda 7 bin gün dolunca ayrılıp tazminatı alıp yaşımızın gelmesini beklemek vardı. Şimdi ne yapmamız gerekiyor. Söyledikleri gibi Yaş dolduktan sonra mı Tazminat hakkımızı alabiliyoruz. Bize yardımcı olursanız seviniriz. Teşekkürler…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Emir BEY. Kamuda sözleşmeye göre farklı durumlar söz konusu olabilir. Ama SSK kapsamında olanlar için söylüyorum. Prim günü ve sigortalılık süresi şartı sağlandığında yaş şartı beklenmeden kişi kendi isteği ile işten çıkabilmekte ve bu durumda tazminat ödemesi yapılabilmekte.

 69. CEM

  1990 DA SİGORTA BASLAMIŞ AMA HİÇ PRİM YATMAMIŞ TAKİ 1997 SENESİNDE YATMAYA BASLAMIŞ NE YAPMALIYIM YARDIM EDERMİSİNİZ

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Elinizde kanıtlayıcı belgeler varsa dava açabilirsiniz. Başka yapacak bir şey yok.

 70. MURAT

  Merhaba Ömer BEY. Benim size bir sorum olacaktı. Ben güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum. İşverenimiz bulunduğumuz nizamiye içerisine ve kamera odasına kamera takmak istiyor. Acaba bu yasalara ve hukuka göre uygun mudur. Bir de bunun için yasal bir yol var mıdır.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Murat BEY. Benim uzmanlık alanım değil bu konu. Dilerseniz uzman birisine danışın.

 71. özlem

  merhaba.4 yıl çalıştığım yerden oğlumun psikolojik durumu nedeniyle ayrılıyorum.tazminat alma hakkım var mı?veya işsizlik maaşı için kendi çıkıyor olmam yeterli mi? toplam prim günüm 5044.teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kendi isteğiniz ile çıktığınızda tazminat ya da işsizlik ödeneği hakkınız olmaz.

 72. Emirhan Çelik

  Merhabalar. Annem 01.01.2001 tarihli işe girişi bulunmakta, çalışmakta olduğu iş yerinde 20.yılını tamamlamasına az kaldı ve 7000 prim gün sayısını doldurdu. Kendi isteği ile 20.yılını doldurduktan sonra ayrılmak istiyor. 1966 doğumlu olduğundan 2-3 sene daha yaşından dolayı emekliliğe hak kazanamıyor. İşten ayrılıp kıdem tazminatını alma imkanı var mıdır. Yoksa yaşını bekleyip emekliliği hak kazandıktan sonra mı kıdem tazminatı hakkı doğuyor. Bizi bilgilendirirseniz çok seviniriz. Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 7000 günü tamamladığında yaş beklemeden SGK’dan kıdem tazminatı yazısı alarak işten ayrılması halinde tazminat hakkı olur.

 73. Şerife

  Merhaba iyi günler eşim 10.07.2021 tarihinde vefat etti kendisi Bağ-Kur emeklisi babam 21.09.2007 tarihinde vefat etti ve SSK emeklisi hem eşimden hem de babamdan maaş alabilir miyim ? Cevaplarsanız sevinirim kolay gelsin

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Alamazsanız maalesef.

   1. aras

    merhaba.yılımı doldurdum.yıllık iznini kullnmadan işten çıkmak zorunda kaldım.senelik iznimi ücret olarak alabilir mym?

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Tam bir yılı tamamladıysanız evet ücret olarak ödenmesi gerekir.

 74. Akif

  Merhaba,
  6769 gün 4A gün sayım var, askerde de 271 gün yedek subaylık nedeniyle 4C primim var. Toplamda 7000 iş gününü doldurmuş oluyorum, kıdem tazminatı alabilirmiyim, Alo 170 destek hattı primleri birleştirmek için başvuru yapmam ve bunun 1 sene kadar süreceğini iletti. Yakında işten 9 yıldan fazla süre çalıştığım firmamdan kendi isteğimle ayrılacağım , ayrılırken kıdem tazminatı almam mümkünmüdür, nasıl hareket etmeliyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşe giriş tarihiniz tam olarak nedir ? Sanırım 08.09.1999-30.04.2008 arası ki 7000 gün dediniz. Eğer öyle ise ve toplamda 7000 günü tamamladıysanız ve emekli sandığı hizmetleriniz sistemde mevcutsa bağlı olduğunuz SGK’ya başvurarak kıdem tazminatı yazısı alabilirsiniz. Öyle 1 yıl falan sürmüyo. Efsanevi konuşmuş memur arkadaş.

 75. Burçin Üçsular

  Merhaba… 24.09.1975 tarih doğumlu… Kadınım… İşe giriş tarihim 01.03.1993…. Çıkış tarihim 23.08.2012…
  6631 prim günüm… Primlerim brütten ödendi… Ne zaman emekli olabilirim… 19 sene 5 ay oluyor çalışma tarihlerinin arası… 20 seneyi doldurmamış mı oluyorum… 49 yaş emekli olmak gerekiyor ama bu 20 sene bana sorun çıkarır mı? Daha önce sorduğumda 15 sene yeterli demişlerdi ama 49 yaş için yeterli mi? Şimdiden teşekkür ediyorum…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.49 yaşı tamamlamanız halinde emekli olursunuz. Yani 24.09.2024 emekli dilekçesi verebileceğiniz tarih. Sigortalılık süresi şartını sağlıyorsunuz. Bu süre ilk sigorta başlangıç tarihinden itibaren geçen tüm süredir. Sadece çalışılan süre değildir.

 76. Hülya

  Merhaba ben SSK’dan emekliyim ölen annemin bağkur aylığını alabilir miyim net bir cevap istiyorum lütfen.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kendi adınıza aylık aldığınız için anne ya da babanızın SSK/bağkur emekli maaşını alamazsınız.

 77. Murat

  Selamlar,
  Kardeşimin GSS prim borcu olarak 5000 TL gibi bir borcu görünüyor. Bugüne gelir testi yaptırmamış, yaptırdığı taktirde haneye giren toplam maaş 1900 TL ve hanede yaşayan kişi sayısı iki(2)dir. Üniveristeden 1 sene önce mezun oldu, ve herhangi bir işte çalışmıyordu. 2021 nisan ayı itibariyle ise yedek subay olarak askerlik görevini yerine getiriyor ve yaklaşık 7500 TL gibi bir maaş alıyor.
  Şuan gelir testi yaptırması durumunda muhtemel gss prim borcu sıfırlanmasından faydalanabilir mi?
  Askerlik süresince halihazırda yeni gss prim borcu oluşmayacağı için, gelir testi askerlik sürecinden bağımsız olarak askerlik öncesi döneme kadar mı hesaplanır?

  Saygılarımla…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Gelir testi şu an güncel durumu esas alınarak yapılır. Bu durumda ücretli çıkar. Yedek subaylık bittikten sonra başvursun gelir testine.

 78. Semra

  11.05.1975 tarih doğumluyum. 01.10.1999 tarihinde Vakıfbank’ ta çalışmaya başladım. 28.05.2011 tarihinde bu işten kendi isteğimle ayrıldım. 27.09.2004 tarihinde maliye bakanlığında çalışmaya başladım. 2009, 2012, 2016 yıllarında olmak üzere 3 doğum yaptım ve üç çocuğum var. 1. doğumda 9 ay, 2. doğumda 22 ay ücretsiz izin aldım. 3 doğumda doğum öncesi ve doğum sonrası ücretli izinlerimi kullandım. Vakıfbank’ta sigortalı olarak çalışmamı birleştirdim. Vakıfbank çalıştığım süre yaklaşık 20 ay, maliyede fiili çalışmam 14 yıl 1 aydır. Halen devam ettiğim işte emekliliğe esas ek göstergem 3600’dır. Yakın zamanda (bir ay içinde) işten istifa etmek istiyorum. 15 Ağustos 2021 tarihinde ayrılırsam 9 yıl dışardan memur olarak prim ödemesi yapmam, emeklilik maaşı için 12 beklemem gerekiyor. 1999 yılında mart mayıs aylarında vekil öğretmen olarak çalıştım. Ancak çalıştığım okul sigortamı yatırmamış, okuldan bordroları aldım sigortaya gittim ancak mahkemeden kazanırsam sigortalılığım erkene çekilebileceğini söylediler. 2019 yılında avukata gittiğimde zamanaşımına uğradığını hatta hak düşürücü süre olduğunu ve davayı kazanamayacağımı söyledi. Kazanırsam eski yasaya tabi olacak ve 20 yıl prim ödemem ve daha erken yaşta emekli olmam mümkün olacaktı.

  Sorumlarım şunlar:

  1- Vekil öğretmenlik konusunda davayı kazanmam mümkün mü?

  2- İstifa ettikten sonra 5434 sayılı kanuna göre dışardan prim yatırarak 3600 gösterge ile emekli olmak istiyorum. Temmuz 2021 bordromda devlet emekli keseneği tutarı 2.241, TL kişi emekli keseneği 992 TL gözüküyor. Bu sistemle aylık ne kadar prim öderim? Bu sistemle 3600 primli yüksek maaşla emekli olabilir miyim?

  3- 3 çocuğumdan dolayı doğum borçlanması yapmak istersem 2021 yılı için 38,16 TL asgari ödeme olduğunu öğrendim. Asgariden yatırsam yeterli mi yoksa azami tutardan yatırmak mı daha avantajlı?

  4- Doğum borçlanması yaparsam 3 çocukla ilgili 6 yıl doğum borçlanması yapabilir miyim, yapabilirsem asgari ve azami olarak ödemem gereken tutar ne kadar?

  5- İşten ayrıldıktan sonrada doğum borçlanması için başvurabilir miyim?

  6- Doğum borçlanması yapmak mı (bir içinde tek seferde ödenmesi gerektiğini dikkate alırsak) yoksa 5434 sayılı kanuna göre dışardan aylık yatırmak mı mali açıdan daha avantajlı?

  7- Doğum borçlanmasını 3 çocuk için birden değil de aralıklarla birer çocuk için yapabilir miyim?

  Kısa zamanda cevaplarsanız çok sevinirim. Bir ay içinde işimden ayrılmayı düşündüğüm için ayrılmadan yapmam gerekenler için zaman çok önemli. Cevaplasanız da cevaplamasanız da çok teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1- bence mümkün. Davaya gerek olmadan da aslında yapılabilir. Bu hizmetler emekli sandığı mı ? Yani ücretli öğretmenlik süreleri.

   2- isteğe bağlı emekli sandığı sigorta priminin ne kadar olduğunu bilmiyorum maalesef.
   3-. Bence asgariden yatırın . Diğer türlü hem çok fazla tutar hem de değmez alacağınız maaşa.
   4- doğum tarihinden sonraki 24 ay içerisinde prim ödenmeyen tüm süreyi borçlanma hakkınız var. Asgari tutar ya da bunun 7.5 katına kadar olan tutar üzerinden borçlanma yapabilirsiniz.
   5- bildiğim kadarı ile evet. SSK ve Bağ-Kur da eminim yapılıyor ama emekli sandığı için net bir cevap veremeyeceğim.
   6- bence borçlanma daha avantajlı.
   7- Evet parça parça yapma hakkınız var.

   1. özlem

    merhaba Ömer bey. 01.05.2017 de başladığım işimden 01.07.2021 çıkarıldım.01.10.2021 de tekrar başlamam istendi.bu seneki iznim yanar mı?

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Yıllık izin hakkı sözleşme feshinden dolayı yeniden başlar. Bir yılı tamamladıktan sonra yıllık izin hakkınız oluşur.

     1. özlem

      tekrar meşguledecğim bu seneki yıllık izninin ücretini alma şansım var mı?

     2. Ömer Meriç

      Kullanmadığınız yıllık izin sürelerine ait ücretleri alabilirsiniz tabi ki.

 79. Fatma.N.

  Merhaba 1 yıl çalıştım. 1996 yılında. SSK girişim de 96. Eşimin sağlık yardımından yararlanmak için SSK ilişiği yoktur yazısı istedi eşimin bankasi. 98 de aldım verdim. Şimdi 3600 ile emekli olmak istiyorum. Nasıl yapabilirim. 72 doğumlu bayanım. TSK.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emekli olabilmeniz için en az 3600 prim gününü doldurmanız gerekmektedir. Sigorta başlangıç tarihinden sonra doğan 3 çocuğa kadar doğum borçlanması yapabilirsiniz. Haricini isteğe bağlı ya da çalışarak tamamlamanız gerek.

 80. Nazlı

  Merhaba annem 21 haziranda vefat etti. bağkur emeklisiydi 2100TL alıyordu, ben kuruma 28 haziranda başvuru yaptım. Sorum şu bana aylık ne zaman bağlanır ve ne kadar alırım? birde kurban ikramiyesini alabilecek miyim? Birden fazla soru sorduğum için kusura bakmayın lütfen.. Şimdiden çok teşekkürler…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 01 Temmuz itibariyle bağlanır. Eğer tek maaş alacak olan siz iseniz aylık bağlama oranı %50 olur. Yarısını alırsınız yani. Emekli bayram ikramiyesinden de yararlanırsınız.

   1. Nazlı

    Evet tek ben maaş alacağım. Yalnız E devletten baktığımda gelen evrak beklemede yazıyor bu ne demek anlamadım.

    1. Ömer Meriç

     Maaşın yarısını alırsınız o halde Nazlı HANIM. Eğer yüzde 25 bağlanırsa itiraz edin sonrasında. Gelen evrak beklemede demek evrağın kayda alındığı ve işlem yapılmak üzere beklediği anlamına gelir.

 81. Engin

  Merhabalar, 16 haziran 2021 de emeklilik dilekçesi verdim. 21 haziran 2021 de sgk dan tarafıma aylık emekli maaşımı,birikmiş alacak tutarımı, maaş günümü ve bankamı içeren bilgi yazısı geldi.Temmuz ayında da birikmişimi çekebileceğim belirtiliyordu(24 temmuz). Bu durumda 5 temmuzda açıklanan enflasyon rakamlarından sonra kesinleşen emekli maaş zammı bana da uygulanırmı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emin değilim ama Temmuz zammından yararlanamıyorsunuz diye biliyorum.

   1. Engin

    Merhabalar, sizden sonra sn. Sezgin Özcan ın aşağıdaki Sözcü gazetesindeki yazısını gördüm. Kafam karıştı.

    Emeklilik başvurusunda uygun zaman
    Sezgin Özcan
    Güncellenme
    01:25, 27/06/20

    Her yıl sonunda olduğu gibi, mayıs-haziran ayları geldiğinde de temmuz ayından önce mi sonra mı emekli olmanın daha avantajlı olacağı ya da hangi durumda hak kaybının söz konusu olacağına/olmayacağına ilişkin sorular yoğunlaşır.

    Sorunun temel nedeni de emekli aylıklarına temmuz ayında yapılacak zammın, emekli aylığına yansımasında yaşanan tereddüt.

    ★★★

    6 Temmuz’da yaşını da doldurarak emekliliğini hak edecek olan EYT’li (Emeklilikte Yaşa Takılan) okurumun da birkaç kişiden aldığı farklı bilgi nedeniyle kafası karışmış. “Emeklilik için en uygun ne zaman başvuruda bulunmam gerek? Kimisi gününde, kimisi bir ay önce diyor. Temmuz zammından dolayı kaybım oluyor mu” diye sormuş.

    Sorunun yanıtının, gelen benzer sorulara da yanıt olması için önce, teknik detayına girmeden emekli aylığının hesabı ve bağlanma tarihi ile ilgili temel bilgi paylaşmam yararlı olacak.

    ★★★

    Emekli aylığı, 4/a (SSK) ve 4/b (Bağ-Kur) sigortalıları açısından, emeklilik başvurusunun yapıldığı yılın başı itibarıyla hesaplanıyor. Hesaplanan bu aylık, başvurunun yapıldığı yıla ait ocak aylığı olup, aylığın başlangıç tarihinin yılın ilk altı aylık dönemine rastlaması halinde ocak döneminde emekli aylıklarına yapılan zam oranında, yılın ikinci altı aylık dönemine rastlaması halinde ise öncelikle ocak döneminde, daha sonra da temmuz döneminde emekli aylıklarına yapılan zam oranları kadar artırılıyor.

    Hesaplanan emekli aylığı, başvuru tarihini izleyen aybaşından geçerli olmak üzere bağlanıyor.

    Bu bağlamda, yılın hangi ayında emeklilik başvurusunda bulunulursa bulunulsun, ocak ve temmuz aylarında emekli aylıklarına yapılan zamlar, emekli aylıklarına yansıtılmış oluyor. Ayın hangi gününde başvurulmuş olunursa olunsun, emekli aylığı izleyen aybaşından itibaren bağlanıyor.

    ★★★

    Örneğin, ocak-haziran aylarında emekli olunması halinde, ocak ayı itibarıyla hesaplanan 100 birim emekli aylığı, ocak ayında emekli aylıklarına yapılan yüzde 4 zam oranında artırılarak 104 birim olarak bağlanıyor. Temmuz ayı geldiğinde, emekli aylıklarına yüzde 5 zam yapıldığını varsayarsak, emekli aylığı temmuzdan itibaren 109.2 birim oluyor.

    Temmuz-aralık döneminde emekli olduğunda ise, yine ocak ayı itibarıyla hesaplanan 100 birim emekli aylığı, önce ocak ayında emekli aylıklarına yapılan yüzde 4 zam oranında artırılarak 104 birim, sonra temmuz ayında yapılan yüzde 5 zam oranında artırılarak, 109.2 birim olarak bağlanıyor.

    ★★★

    Buna göre, okurum emekliliğe hak kazanacağı 6 Temmuz ila 31 Temmuz tarihleri arasında emeklilik başvurusunda bulunduğunda, 2020 Ocak ayı itibarıyla hesaplanacak olan aylığı, önce 2020 Ocak zammı, sonra 2020 Temmuz zammı oranında artırılarak, 1 Ağustos 2020 tarihinden geçerli olmak üzere bağlanacak. Herhangi bir hak kaybı söz konusu olmayacak.

   2. Sinan

    Merhaba, eşim Ebru hanım, 1970 doğumlu. İlk SGK girişi 1997. 2006 yılına kadar aralıksız çalıştı. 2006 veya 2007 yılında benim sağlık yardımından yararlanmak için SGK üyeliğini iptal ettik. Simdi, emekli olmak için; 3600 gün ile kismi emeklilik veya yasinda normal emeklilikicin ne yapmaliyiz. Mumkunse artik calismadan emeklilik hakkinin olmasini istiyorum. Degerli yardimlariniz için simdiden tesekkur ederim. Saygılarımla,

    1. Ömer Meriç

     Merhaba Sinan BEY. Eşinizin toplam prim gün sayısı nedir ? Bir de ilk sigorta başlangıç tarihinizi ay, gün ve yıl olarak yazabilir misiniz ?

     1. Sinan

      3100 gün prim odenmisligi var. Sigorta baslangici 30.11.1997 . Tesekkurler

     2. Ömer Meriç

      Bu durumda 3600 günle 58 yaşı tamamlaması, normal emeklilik için ise 54 yaş 5975 günün tamamlanması gerekir. Sigorta giriş tarihinden sonra doğan 3 çocuğa kadar ve her çocuk için 720 güne kadar borçlanma yapabilirsiniz. Kalan hizmet sürelerini de isteğe bağlı tamamlayabilirsiniz.

     3. Sinan

      Daha sigortalilikta 10. Yılında sgk Dan çıktı. Bu sorun yaratmaz mi acaba. Yani 15 yıllık veya 20 yıllık sigortalilik kismini yerinde getiremiyor. Yoksa yanlış mi düşünüyorum. Yoksa ben 2870 gunu dışarıda istege bagli odeyerek 54 yaşında emekli ederim. Mumkunse elbette..

     4. Ömer Meriç

      Sigortalılık süresi ilk prim ödeme tarihinden sonra geçen tüm süre esas alınarak hesaplanır. Yani sadece çalışma süresi sigortalılık süresi olarak hesaplannaz. Dışarıdan ödeme yapacaksanız SSK kapsamında ödeme yapmanız lazım. Bu da sadece ek 5 tarım SSK ile mümkün.

 82. melike

  merhaba, 05.08.1984 doğumluyum, 10.11.2006 tarihinde 11 gün 4a ssk prim günüm var. Daha sonra 22.08.2013 tarihinde muafiyet belgesi olan isteğe bağlı ev kadını sigortası olarak 2650 (7 yıl 4 ay 10 gün) 4b sigortam var. hala devam ediyor.
  —- 19.11.2007 doğumlu bir çocuğum var
  —- 23.04.2015 doğumlu bir çocuğum daha var
  bir kaç sorum olacaktı yardım ederseniz çok sevinirim.
  1-En erken nasıl emekli olabilirim? daha ne kadar 4b yatırsam emekli olurum? yada 4a yatırsam dahamı az yatırmalıyım?
  2- Çocuk borçlanması yapabilir miyim?
  3- Emekli olsam? eşimde vefat etse(4a’lı) onun maaşınıda alabilir miyim?
  4- Emekli olsam? eşimde vefat etse ? babamda banka emeklisi(emekli sandığı) onunda maaşından alabilirmiyim?
  5- Emekli olmasam? eşim vefat etse yine babam ve eşimin maaşını alabilirmiyim?
  6- boşansam? yine babamdan ve kendi emekli maaşımdan alabilir miyim?
  7- Durumum kötü şimdi prim yatırmayı durdursam sonra devam edebilirmiyim?
  8- sgk dan 2650 gün yatırdığım paraya geri istesem ne kadar alabilirim? DEĞERMİ sizce?
  ( çok geç emekli olacaksam yatırmamayı ve geri istemeyi düşünüyorum)

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Melike HANIM.
   1- Bağkurdan 9000 gün 58 yaş, SSK kapsamında ise 7000 gün 58 yaş ile emekli olursunuz. SSK kapsamında devam edebilirseniz daha iyi olur.
   2-19.11.2007 tarihinde doğan çocuk için 720 güne kadar borçlanma yapabilirsiniz. Ancak anladığım kadarıyla 2015 yılında doğan çocuğun doğum tarihi ve sonrasında 24 ay süre ile bağkur kapsamındasınız. Bu durumda borçlanma yapamazsınız. İlk çocuk için yapabilirsiniz sadece.
   3- Kendi maaşınızın tamamını, eşin maaşının yarısını alırsınız.
   4- Babanızdan aylık alamazsınız. Kendi adınıza emekli olduğunuzda.
   5- Sadece eşten maaş alabilirsiniz. Hem eşten hem babadan alamazsınız.
   6- Kendi adınıza bir aylık olursa babadan aylık alamazsınız.
   7- Durdurup sonra devam edebilirsiniz. Sakınca yok.
   8-Değmez kesinlikle. Almamanızı öneririm.

   1. melike

    ömer bey çok teşekkür edrerim, ömer bey 7000 güne göre 12-13 yıl 9000 güne göre 17 yıl yatırmam lazım, 3600 güne tamamlayıp durdursam, emekli olma ihtimalim varmıdır? 65 yaşında falan ?

    1. Ömer Meriç

     Rica ederim. 3600 günle emeklilik hakkınız bulunmuyor. SSK’dan 4500 gün ile, bağkurdan 5400 gün ile yaştan emekli olma hakkınız var.

 83. emre

  merhaba,
  tek paylı anonim şirketi sahibiyim.bu şirketi 29/12/2020 tarihinde karlılık oranı hesaplayarak geçmiş dönem borçlarını bilerek bedelini ödeyerek satın aldım.şirketin güncel sgk borcu 200 bin liradan az.benim hesaplamalarıma göre bu borcu kapatmak vardı ve fiyattan da düşmüştük.dönemimde kullanılan krediler var hala ödenmekte.fakat hesaplarımıza uymadı hiç ödeme yapamadık.şu anda devir aşamasındayız.başka biri satın alacak.bu satıştan sonra ben krediler ve sgk borçlarından sorumlu olur muyum? veya başka sorumlu olacağım borçlar var mı?
  şimdiden teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Emre Bey. Sözleşmede tüm borç ve alacaklarla birlikte devir olacağını yazmanız lazım. Aksi durumda devir tarihinden önceki tüm borçlardan siz sorumlu olursunuz.

 84. hayri rüstem bingöl

  01 04 1986 sgk işe girişim var 30 10 1966 doğumluyum 2200 çalışma günüm var askerlik borçlanma hakkım var .gün eksiğim olmasa 49 yaşında emekli olabiliyordum. sayın hocam, size sorum gün eksiğimi borçlanarak emekli olabiliyormuyum? tc no ……….. saygılarımla , kolay gelsin.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. En erken emeklilik tarihiniz 3600 günü tamamlamanız halinde 30.10.2026 olacaktır. TC bilginizi internette paylaşmayın. Ben sildim T.C. nizi riski olduğunu hatırlatmak isterim.

   1. hayri rüstem bingöl

    ilginiz için çok teşekkür ederim.kolay gelsin.. sgk nın isteği üzerine her hangi bir devlet bankasına borçlanarak emekli olunabiliyormuş sizce böyle birşey varmı.? bilgilendirebilirsen çok memnun olacağım.Saygılarımla kolay gelsin.

    1. Ömer Meriç

     Rica ederim. Boşta geçen bir sürenin borçlanması yapılamaz. Öyle bir şey yok yani. Eğer askerlik yaptıysanız bu süreleri borçlanabilirsiniz. Yurtdışında çalıştıysanız bu süreleri borçlanabilirsiniz. Onun dışında boşta geçen bir süreyi borçlanmak mümkün bulunmamaktadır.

 85. Oya

  Merhaba ben 2021 Mart ayında vefat eden Bağkur emeklisi eşimin maaşını alıyorum kızımla beraber, 1991 yılında vefat eden SSK emeklisi babamın maaşınada başvurdum fakat 2017 yılında yasa değişti 2 maaş alamazsınız denilip RED verildi bana. Başka gelirim yok evim yok hiç bir şey yok evlenmedim de.
  Lütfen bana yardımcı olur musunuz inanın çok zor durumdayım kimse doğru düzgün cevap vermiyor bana.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Oya HANIM. Başvurmuşsunuz ve gerekli cevap da verilmiş. Yapılacak bir şey yok ne yazık ki.

  2. Mert

   Merhaba Ömer bey anne ek tarım 5 emekli .baba emekli sandigi memur emekli .boşanmış tek kız çocuğu var .sigorta yok bir geliri yok .anne baba emekliden her iki maasi alabilir mi.yada nekadar alabilir yüzdesi varmidir.her iki maaşın tamamı mı alinir.tesekkur ederim.iyi calismalar

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Her ikisini de alabilir diye biliyorum. Aylık bağlama oranı her ikisinde de %25 olacak sanırım. Ancak ölüm tarihlerine göre bazı istisnalar olabilmekte. Yine de SGK’dan net bilgi almakta yarar var.

 86. Selim Güneş

  Merhaba,
  22/04/1970 doğumluyum askerlik görevini 1990/1992 yılları arasında 18 ay yaptım
  İlk sigorta başlangıç tarihim 01/02/1996 dır ve halen daha çalışmaktayım 25 yıl hizmet ve 9 bin prim günüm var. 550 gün askerlik borçlanmasını yaparsam emekli olma tarihim ne olur?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 3 ay borçlanmanız yeterli. Tamamını borçlanmanıza gerek yok. Bu durumda 55 yaşı tamamladığınız tarih olan 22.04.2025 tarihinden itibaren emekli olabilirsiniz.

 87. Ahmet

  Hocam merhaba ilk sşk girişim 2005 4a. 2009 da yer altı girişim var 4000 gün. 400 gün yer üstü sigortam var 1988 doğumluyum yer altı sigortadan ne zaman emekli olabilirim (180 gün fili hizmet zammına tabiyim) kolay gelsin.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 7000 gün 60 yaş ile SSK kapsamında emekli olabilirsiniz.

 88. Murat Eroglu

  Merhaba, Uzun yıllar SSK’lı çalışandım, prim günüm fazlasıyla doldu ve hep üst limitten yatırıldı. Emeklilik için yaşı bekliyorum. en son çalıştığım iş yerinden ayrıldım. Sonrasında 3 ortağımla birlikte limited şirket kurdum. Otomatik olarak Bağkurlu oldum. Aylık Bağkur ödemelerini yapıyorum. 1.Sorum, iş yeri sahibi omam sebebiyle Bağkur zorunlu diye biliyorum, ancak başka bir işletmede SSK’lı olursam değişir? İkincisi ise Bağkurlu olmamın emekli maaşına negatif etkileyeceğini biliyorum, bu konuda nasıl önlem alabilirim? Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Murat bey. SSK kapsamında emekli olmak istiyorsanız 3.5 yıldan fazla bağkur primi ödememeniz lazım. Eğer sskya geçerek yine tabandan prim ödenecek ise bağkur ödemeye devam etseniz de olur.

   1. Murat Eroglu

    Cevabınız için teşekkürler Ömer bey. 3.5 yıl sonunda tabandan SSK ve aynı zamanda Bağkur ödemeye devam etmeliyim anladığım. Şirket sahibi olduğum için Bağkur’dan çıkamıyorum. Tabandan ödemek, emekli maaşımı düşürür mü?

    1. Ömer Meriç

     Ortalama kazancı düşürür. Bu da emekli maaşınızın düşmesine neden olur.

 89. Mustafa

  Merhaba ben yaştan emekliyim. Bu ay emekli maaşım yatmadı ve e-devlette 4A Emeklilik kaydında emekli maaşım kesilmiş olarak görünüyor. Geçen ay özel bir şirkette çalışmaya başladım bununla ilgisi var mıdır?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bende yüzde 99 onunla alakalı. Emekli olarak değil de çalışan olarak gİriş yaptılarsa maaş kesilir. Eğer öyle ise işveren bir an önce işe giriş bildirgesi ve beyanname verdiyse düzeltsin . Sonra siz emeklilik servisine dilekçe verin. Yoksa kesilen aylıkları alamazsınız. Düzeltme süresi var.

 90. Serdar Akman

  Merhaba. 18.04.1963 doğumluyum. İlk sigortalanma tarihim 1.10.1981. 1988 yılına kadar aralıklarla 240 gün primim var. 15.07.2000 den beri kamuda aralıksız, emekli sandığına tabi çalışmaktayım. 7200 toplam prim günüm var. Ne zaman ve hangi statüde emekli olurum. Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Serdar Bey. Askerliği ne zaman yaptınız ?

   1. Serdar Akman

    Askerliğimi 1994 yılında 2 ay kısa dönem olarak yaptım Meriç bey.

    1. Serdar Akman

     Özür dilerim, Ömer bey…

    2. Ömer Meriç

     Estağfurullah serdar bey. 2 aylık askerlik süresini de borçlanırsanız emekli sandığı kapsamında 58 yaş ve 9000 gün ile emekli olursunuz. Askerlik borçlanması yapmazsanız 9000 gün 60 yaş emeklilik şartlarınız.

     1. Serdar Akman

      Teşekkür ederim.

     2. Serdar Akman

      Ömer bey, bazı özel nedenlerle işten ayrılmak zorundayım. Bu durumda ne yapmamı önerirsiniz. İstifa halinde tüm emeklilik haklarımı kayeder miyim?

     3. Ömer Meriç

      5400 günü tamamlamış olduğunuz için emeklilik ikramiyesi ve maaş hakkınız saklı kalır. Ayrılmanız gerek ise bu yolu izleyebilirsiniz.

 91. Metin

  Merhaba,
  Ben 1971 Şubat doğumluyum.1991 yılından öğrenci iken almış olduğum ve prim ödenmemiş sigorta numarası üzerine , 15-11-1998 yılında başlamış olduğum 22 yıl,7 ay aralıksız hizmet sürem var. 1996 Ağustos ile 1998 Şubat arasında 18 ay askerlik görevim oldu. Bunu henüz borçlanmadım. Bu sürenin tamamını mı , yada ne kadarlık süresini borlanmam gerekir? Ve benim emklilik tarihimi ne kadar öne çeker?
  Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Metin Bey. Hizmetler SSK mı?

   1. Metin

    Omer Bey,
    Tamami kesintisiz SSK.

    1. Ömer Meriç

     Staj sigortası başlangıç olarak sayılmıyor bildiğiniz gibi. Normalde 57 yaşa tabiisiniz. Askerliğin tamamını borçlanmanız gerekiyor. Bu durumda 56 yaşı tamamladığınız tarihte emekli olabilirsiniz.

 92. Emin

  Merhaba kolay gelsin. 17.03.1977 doğumluyum. 01.07.2000 tarihinde polis memuru olarak mesleğe girişim var. 1998 yılında askerlik hizmetimi yaptım ve 550 gün primini ödeyerek saydırdım. Meslekten önce sigorta girişim yok. Sgk nın resmi twetter hesabında mesleğe başlamadan önce askerlik yapanların bu hizmetin primini ödeyerek saydırmaları halinde ödenen gün sayısı kadar sgk girişini öne çekebileceği paylaşılmış ama biz buna istinaden başvuru yaptığımızda bunun mümkün olmadığı cevabını alıyoruz. Konu ile ilgili olarak sizlerin hesaplamasına göre ne zaman emekli olabilirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Emin Bey. Askerlik yaptığınız süre kadar geri çekilir bu doğru. Fiili hizmet zammı da düşülür. Bununla birlikte sizin için net bir hesap yapmam mümkün değil. SGK’ya yazılı olarak dilekçe yazın. Hesaplasınlar ve size yazılı cevap versinler.

 93. Salih

  Eşimin doğum tarihi 02.05.1979. İşe giriş tarihi:10.11.2015 Toplamda 835 günü var. 13.07.2020 tarihinde doğum yaptı.Şu an çalışmıyor.Doğum borçlanması ile ilgili bilgi verir misiniz.Ayrıca ne zaman ve kaç yaşında emekli olabilir.Emekli olması için kaç lira ödeme yapması gerekir.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eşinizin emekli olabilmesi için 7200 gün 58 yaşı ya da 5400 gün 61 yaşı tamamlaması gerek. Doğum borçlanması çocuğun doğum tarihinden sonraki 24 aylık süre değerlendirilir. Doğumdan sonraki 24 aylık sürede adına hiç prim yatmadıysa 720 güne kadar borçlanma yapabilirsiniz.

 94. M.melih oktay

  1986 da vekil 6 ay vekil öğretmenlik yaptım daha sonra ssklı çalıştım şuan 2400 günüm 4a olarak var bir dönemde ilçe belediye başkanlığı yaptım şuan ssk li olarak çalışıyorum askerlik borçlanması ne derece yatsam emekleme yansır artı kıdem tazminatı belediyeden alabilirmiyim belediye başkanlığının ek göstergesidir emekli olabilirmiyim bu konularda bana bir yol gösterseniz çok sevinirim selamlar saygılar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ücretli öğretmen olarak sigorta başlangıç tarihiniz tam olarak nedir ? Askerliği ne zaman ve kaç gün yaptınız ? Bunları yazarsanız net bir emeklilik rotası çizebilirim. Belediye kıdem tazminatı ödenmez diye biliyorum ama net bilmiyorum.

   1. M.melih oktay

    04/04/1986ilk giriş askerlikte 06/05/1986 selamlar

    1. Ömer Meriç

     SSK için emeklilik şartlarınız 5300 gün 49 yaş ya da 3600 gün 60 yaş.

 95. Fatma candan

  merhabalar,15.12.1953 doğumluyum 4 b 705 gün prim,4a 1400 gün prim var ilk işe giriş tarihim 21.10.1976, 3 doğumdan 1.cocuğum 10.01.1976,2. cocuk 20.02.1981 ve 3. çocuk 15.3.1982 şuan ek-5 prim ödemesi yapıyorum ,ne zaman ve ne kadar doğum borçlanması yapabilirim ve doğum borçlanması birlikte ne zamana kadar ödeme yapmalıyım. iyi çalışmalar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Fatma Hanım. SSK kapsamında 3600 günü tamamlamanız durumunda emekli olursunuz. Doğum borçlanması sigorta başlangıç tarihinden sonra doğan çocuk için maksimum 720 güne kadar yapılır. Eğer çocuğun doğum tarihinden sonraki 24 aylık sürede adınıza prim ödenmediyse borçlanma yapılır. Eğer ödendiyse ödenen süreler düşülür.

  2. Selim

   Merhaba 13,04,2021 yılında emeklilik dilekçemi verdim, 19 ay bağkurdan ihya hakkımı kullandım,yeterli olmayınca 8 ay askerlik borçlanması yaptım,iki ay bekledim cevap gelmedi,sgk ya gittiğimde yaklaşık 500 gün daha bağkurdan silinmiş borcum olduğunu,onları da almam gerektiğini söylediler,onun parasını da yatırdım,dosyamı emeklilik servisine gönderdiklerini bilgisini verdiler,öğrenmek istediğim ,maaşım dilekçeyi verdiğim tarihtenmi yoksa borcumu ödediğim tarihtenmi geçerli olucak .teşekkür ederim

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Borcu ödediğiniz tarihi takip eden ay başından bağlanır.

 96. Emre

  2010 yılında memur oldum 4c den 4200 prim günüm var işimden ayrıldım 31 yaşındayım dışardan bağkur yada ssk dan prim ödeyerek ne zaman ve hangi şartlarda emekli olabilirim ?..teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SSK kapsamında 7200 bağkur kapsamında ise 9000 gün 60 yaş ile emekli olursunuz.

 97. Vefa

  Merhaba. Ben öğrenciyim. Staj için okulum sgkmı 24.06.2021 yaptı. Staj yapacağım şirkette başladığım gün 16.04.2021 tarihinde inşaat işcisi olarak yaptı. E devlette 2 sigorta gözüküyor. Bu durum herhangi bir sorun yaratır mı? Okulun yaptığı staj sgksında aksaklık çıkar mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kanunen birden fazla işyerinde sigortalı olmakta bir sakınca yok. Olabilirsiniz.

 98. Naime Gül

  Merhabalar rahmetli annem vefat ettikten sonra babam o zamanki bir kanun sayesinde annemi emekli edip biz çocuklarına maaaş kalmasını sağlamış yıllardır biz iki kardeş annemiz üzerinden %50 %50 maaş alıyorduk ve babam rahmetli olmadan önce kardeşimin yaşı 25e geldiğinde maaşının kesileceğini kız çocuk olduğum için bana bağlanacağını söylerdi kardeşimin maaşı kesildi ve başvuru yaptım maaşın üzerime devrolması için ben başvuru yapınca sgknın bana dediği size zaten fazla para veriliyormuş maaşınız geri alınacak ve bana bu ay maaşım yatmadı bu konuda benim bir suçum yokken neden benim maaşım kesiliyor benim üstelik başka gelirim yokken.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Naime Hanım. Üzüldüm adınıza. Ama hatalı bir işlem varsa maaşı kesebilir SGK. Faizsiz olması gerekir ama bu işlemin.

 99. Emine

  Merhaba. Babam 1970 doğumlu 96 dan itibaren tütünle uğraşıyor dolayısıyla tütünden emekli olacak. Bu durumda emeklilk yaşı kaç olur?
  Bir de borç sorgulama ve yapılandırma aynı anda mı oluyor yoksa borcu öğrendikten sonra yapılandrma yapılmasa olur mu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Emine hanım. 57 yaş 9000 gün hizmet ile emekli olur. Tam tarihi yazmadığınız için askerlik de dahil 56 olması da mümkün. Tevfikat işlenecek önce. Sonra geri çekilecek ve yapılandırma yapılacak. Son aşamada borcu öğrenme şansınız olur. Ödemezseniz 2021 mayıs ayı öncesi borç silinir ama sonrası kalır.

 100. Ayşen

  Merhaba 1995 yılında özel bir bankada işe başladım 23sene çalıştım kendi isteğim ile ayrıldım emekli olmama 10 sene var• Banka özel sandık ve primim yüksekten yatmaktaydı• şimdi başka bir yerde SGK lı olarak daha düşük maaş ile işe başlarsam. Bu emekli maaşını nasıl etkiler. Bankadan emekli olma istiyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ortalama kazanç düşeceğinden alacağınız emekli maaşını da düşürür.