SGK Toplu Para Alma 2019

0

Emeklilik tabi ki hepimizin hayali. Emeklilik için gerekli olan şartları da hepimiz aşağı yukarı biliyoruz. İşte prim gün sayısı, sigortalılık süresi ve en önemlisi de yaş. İşte emeklik için gerekli olan bu üç şarttan yaşı tamamlamış fakat prim günü ya da sigortalılık süreniz yeterli olmadığı için emekli olamıyorsanız emekli olmadan sigortadan para alma hakkından yararlanabilirsiniz. Toplu şekilde sigortadan para alma konusunda daha önce ssk birikmiş paramı almak istiyorum başlıklı yazımızda ayrıntılı olarak yer vermiştik. Bu yazıda sigorta paramı nasıl alırım, sigortadan para alma süresi, ssk birikmiş parayı almak için başvuruların nereye ve nasıl yapılacağı konusunda daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Emekli olmak istemiyorum paramı alabilirmiyim 2019

Yukarıda da belirttiğim üzere sigortadan toplu para almak için emeklilik için gerekli olan yaş şartını sağlamış olmanız gerekiyor. Örneğin 01 Ocak 1992 tarihinde girişi olan bir erkek sigortalının ssk kapsamında yaştan emeklilik için en az 3600 günü tamamlaması gerekiyor. Bu kişinin ise sadece 800 günü olsun ve 62 yaşında olsun. Bu kişi normalde 60 yaşı tamamladığında emekli olabilirdi. Ancak 3600 günü tamamlayamadığı için emekli olamıyor.

İşte yukarıdaki örnekte vermiş olduğumuz kişi emeklilik yaşını sağladığından emekli olmak istemiyorum diyerek sgk dan para çekme hakkından yararlanabilir. Peki ssk da biriken parayı almak için başvurular nereye yapılıyor ?

Bağkurda, ssk da biriken para nasıl alınır ?

Başvuru işlemini en son prim ödemenizin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapmanız gerekiyor. Başvuruda sigortadan para iadesi için toptan iade dilekçesi ve kimlik fotokopiniz yeterli olacaktır.

Eğer vefat eden birisi için sigortadaki parayı çekme başvurusu yapacaksanız veraset ilamı da eklenmesi gerekir.

Ssk birikmiş para sorgulaması nasıl yapılır ?

Sgk toplu para alma için başvuru yapmaya karar verdiniz. Ancak ne kadar ödeme alacağınızı merak ediyorsunuz doğal olarak. Maalesef sorgulama için şu an geliştirilen bir uygulama yok. Aşağıdaki ssk prim iadesi hesaplama örneklerinden kendiniz ortalama bir hesap çıkartabilirsiniz.

SGK Birikmiş para hesaplama 2019 nasıl yapılır ?

Emekli olamadığınızda adınıza ödenen primlerin iadesi hesaplanırken primlerin ödenme kapsamı ve geçtiğiniz tarihe göre iade edilecek tutarlar farklılık göstermekte. Sosyal Güvenlik Kurumu adınıza ödenen primlerin tamamını değil sadece ölüm, malulluk ve yaşlılık sigorta primlerinin iadesini yapıyor. Sgk emeklilikten vazgeçme halinde;

  • SSK kapsamında 01 Ekim 2008 tarihinden önce adınıza ödenen sigorta primleri için işçi ve işveren hissesinin tamamı ( yani brüt kazancın  %20’si), 01 Ekim 2008 tarihinden sonra geçen ssk hizmetleri için ise sadece sigortalı hissesi ( brüt kazancın 9’u)
  • Bağkurda ölüm, yaşlılık ve malulluk sigorta primlerinin tamamı yani brüt prime esas kazancın %20’si.
  • Memurlar için ise ölüm, yaşlılık ve malulluk için ödenen keseneklerin tamamı iade ediliyor.

Örnek:

Ali BEY adına 2016  yılında asgari ücret üzerinden 8 aylık 4a ssk hizmeti bildirilmiştir. O dönemki brüt asgari ücret aylık 1.647,00 TL. Ali BEY bu dönem için adına yatan primlerin iadesini talep edecek olursa sadece sigortalı hissesi ödeneceğinden brüt ücreti üzerinden aylık %9 yani 148,23 TL tutarlık bir ödemesi iade edilebilecektir. 8 ay için toplamda alabileceği ödeme ise yaklaşık 1.185,00 TL olacaktır.

Doğum, askerlik, yurtdışı borçlanması için SGK’ya yapılan ödemeler iade alınabilir mi ?

01 Ekim 2008 tarihi ve sonrasında yapılan ve ödenen askerlik, doğum, yurtdışı borçlanma v.s. ödemelerini talebiniz halinde iade alabilirsiniz. Paranız yatırdığınız tutar kadar iade edilir. Geçen süre için yeniden güncellenerek ödenmez yani.

01 Ekim 2008 tarihinden önceki borçlanmaları SGK talebe göre iade etmiyor. Ama dava açtığınızda mahkemeler genelde lehinize karar veriyor.

Sgk da biriken para alındıktan sonra bu süreler tekrar borçlanma yapılır mı ?

Bağkur, sigorta günlerinin parasını alma hakkından yararlanarak paranızı iade aldığınız dönemleri daha sonra ihya ederek yani canlandırarak yeniden sigortadan saydırabilirsiniz. Bunun için başvuru yapmanız ve çıkan borçları da ödemeniz gerekiyor. Bu dönemler için çıkarılacak borç için hesaplama mantığı da iade mantığı ile aynı.

Sigortadaki paramı çekebilirmiyim konusundaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.