SGK ve Vergi Bağkur Borçlarının Yapılandırılması İçin Kanun Teklifi Verildi

8

Ödeme vadesi geçmiş tüm SGK, bağkur, işveren prim borçları ile vergi alacakları ve diğer devlete olan borçların faizlerin silinmesi ve borçların yeniden yapılandırılarak taksitle ödenmesi için MHP tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne yasa teklifi sunuldu. Yasal teklifin kabul edilmesi ve vergi ile SGK borçlarına yeniden yapılandırma uygulamasının Temmuz ayı içerisinde başlayacağı aldığımız duyumlar arasında.

En son 2018 senesinde 7143 Sayılı Kanun ile yapılandırılan vergi ve SGK borçlarının yeniden yapılandırılması hem devlet hem de borçlular açısından yararlı olacaktır. Yapılandırma hakkında detaylar ise aşağıdaki gibi olacaktır.

SGK affı ne zaman çıkacak, nasıl olacak ?

Yeni torba yasa kabul edilirse;

 • Ödeme vadesi geçmiş tüm işveren, bağkur ve diğer SGK prim borçlarına uygulanan gecikme zammı ve faizi silinecek.
 • Borçlar anaparaya enflasyon uygulanmak sureti ile yeniden yapılandırılacak ve 36 aya kadar taksitle ödenebilecek.
 • Taksit ödemeleri iki ayda bir olacak.
 • Prim borçlarını yapılandıranlar hem sigorta teşviklerinden yararlanacak hem de yapılandırma harici borçlarının olmaması halinde sağlık hizmetlerinden yararlanabilecekler.

SGK yapılandırma başvurusu yapmak, konu hakkında güncel tüm bilgileri takip etmek için hemen SGK affı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. MHP tarafından verilmiş olan prim borç yapılandırması hakkındaki teklife buradan ulaşabilirsiniz.

Bağkur prim borçları silinecek, dondurulacak ve yeniden yapılandırılabilecek

Eğer teklif kabul edilirse;

 • Belli bir döneme kadar olan ve ödeme vadesi geçmiş prim borçları sıfırlanarak yeniden başlanabilecek.
 • Kalan borçlar dondurulacak ve emeklilikte kişi dilerse bu süreleri borçlanabilecek.
 • İsteyen gecikme zammı ve faizlerini de sildirerek prim borçlarını anapara üzerinden 36 aya kadar taksitlendirebilecek.
 • Yapılandırmanın daha önce ilgili Kanunlar gereği dondurulan ve silinen prim borçlarının ihyasında geçerli olup olmayacağı konusu henüz net değil.

Bağkur yapılandırma başvurusu yapmak, güncel gelişmeleri takip etmek ve tüm detaylı ve güncel bilgiler için hemen Bağkur Affı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Vergi affı ne zaman çıkacak, nasıl uygulanacak ?

Eğer torba yasa komisyonda kabul edilirse hem SGK hem de vergi borçları için yeniden yapılandırma düzenlemesinin 2020 Temmuz ayında başlayacağını bekliyoruz. Vergi affı düzenlemesi ile;

 • Öğrenim kredisi borçları, trafik cezası, ehliyet cezası, geçmiş MTV borçları, beyanname ve diğer tüm ödeme vadesi geçmiş vergi borçlarının gecikme zammı ve faizi silinecek.
 • Cezalarda peşin ödeme durumunda sadece yarısı ya da %75’i ile cezanın tamamı silinebilecek.
 • Borçlar taksitle 36 aya kadar ödenebilecek.

Vergi yapılandırma başvurusu, gerekli belgeler ve izlenmesi gereken yol hakkında tüm detaylara vergi affı sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

SGK ve vergi affı düzenlemesi hakkında sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

8 Yorum
 1. ahmet

  Ömer bey hayırlı geceler ben Şanlıurfa dan yazıyorum belki hatırlarsınız ben SSK ya gidip sordurdum e devlet ten de baktım sgk nin sayfasında şubede 1985 ilk bagkur girişim çıkıyor onun dışında 2013 yılında 1 günlük tescil edilmiş ve sicil numaramda çıkıyor ama borç hiç görünmüyor sizden ricam bana dedinizya tescil edilmiş ve numaranız varmı diye ben bu bilgilere ulaştım sizce emekli olmama yeterlimi 1800 gün de SSK primim var askerlik hariç 1963 doğumluyum bagkur giriş 1985 SSK giriş 1986hayirli geceler şimdiden teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Ahmet Bey. İhya edilecek gün sayısı ne kadar? Keşke bunu da sorsaydınız. Bu bilgilerle emekli olursunuz ya da olamazsınız hesabı yapmam zor maalesef.

 2. ozan

  bence bu haberi kaldırmalısınız. yorumlara gelene kadar yapılandırma olacakmış gibi algılanıyor.

  1. Ömer Meriç

   Gerekli düzenleme yapılacak haberde.

 3. S.S.K

  Bu haber doğru mu?
  Bu kanun teklifi ile ilgili gelişme ne oldu?
  Yani kabul edildi mi? Yoksa daha gündeme gelmedi mi?
  Güncelleme yaparsanız sevinirim.
  Başka yerlerde böyle bir haber göremedim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İlk taslakta yapılandırma şeklinde yer alıyordu. Sonradan çıkartıldı. Şu anda borçların yeniden yapılandırılması ile ilgili verilen bir yasa teklifi bulunmuyor mecliste.

 4. xy

  bu haber kesin mi başka hiç bir yerde yazmıyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tam anlamı ile yapılandırma değil. Ajanslardan yanlış düştü haber. Biz de düzelticez en kısa sürede.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.