SGK ve Vergi Borç Affı Yasası Geliyor

0

Milyonlarca kişinin merakla beklediği SGK ve Vergi borcu affı ve yeniden yapılandırma düzenlemesi geliyor. Müjdeli haberi Ak Parti Grup Başkan Vekili Mehmet MUŞ verdi. Mehmet MUŞ yapmış olduğu açıklamada hem Yeni İstihdam Paketi hem de vergi ve Sosyal Güvenlik, bağkur affı düzenlemesinin yer alacağı torba yasada son aşamaya geldiklerini ve yakında Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunacaklarını açıkladı.

Mehmet MUŞ tarafından yapılan 16.10.2020 tarihli resmi açıklama şu şekilde ;

“Vergi affı demeyelim de vergi ve SGK prim borçlarının yapılandırma çalışmamız şu an var. Teknik kısımlarını tamamlamaya çalışıyoruz. Kanun teklifimizin görüşmeleri esnasında Plan bütçe Komisyonumuza bunu sunacağız”

SGK ve vergi yapılandırması ne zaman çıkacak ?

Mehmet MUŞ tarafından yapılan resmi açıklamaya göre teklif son aşamada ve teknik kısımlar bitirildikten sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulacak. Plan ve bütçe komisyonunda görüşülmesi, yasalaşması ve resmi gazetede yayımlanması süreci birkaç ay sürecektir. Dolayısıyla tahminimizce en geç 2020 yılı sonuna kadar yeniden yapılandırma düzenlemesi yürürlüğe girmiş olacaktır. Yeniden yapılandırma yasası konusunda son dakika gelişmeleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Yeni SGK ve vergi affı yasası nasıl olacak ?

Mehmet MUŞ yeniden yapılandırma düzenlemesinin önceki yapılandırma kanunları ile aynı olacağını belirtti. Dolayısıyla;

  • Belli döneme kadar olan borçların gecikme zammı ve faizleri silinecek.
  • Anapara ve Ti-ÜFE oranları üzerinden dileyen peşin dileyen de 36 aya kadar borçlarını taksitlendirerek ödeme yapabilecek.
  • İdari para cezası, trafik cezası gibi borçların gecikme zamları ve faizleri silinecek. Ayrıca anapara tutarlarının da büyük bir kısmından vazgeçilecek.
  • Bağkur affının nasıl olacağı, hangi borçları kapsayacağını öğrenmek ve yapılandırma konusunda bilgi almak için bağkur affı sayfamızı,
  • Diğer tüm işveren, sosyal güvenlik prim borçlarının nasıl yapılandırılacağı konusunda bilgi için SGK affı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
  • Vergi borçlarının nasıl yapılandırılacağı, başvuruların nereye ve nasıl yapılacağı hakkında ayrıntılar ve bilgi için vergi affı sayfamızı,

Yeni torba yasada sicil affı düzenlemesi olacak mı ?

Mehmet MUŞ yeni torba yasada sicil affı ile ilgili düzenlemenin yer almayacağını belirtti.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.