Yapılandırma Ödeme Tarihleri

6

Yapılandırma ödeme tarihleri birden fazla yapılandırma kanununa göre ödemeler aynı anda devam ettiğinden karıştırılabilmekte. Bu yüzden güncel olarak yapılandırma son ödeme tarihlerini tüm yapılandırma kanunları nazarında bu yazımızda bulabilirsiniz.

6736, 7020 ve 7143 Sayılı yasa kapsamında yapılandırmış olduğunuz bağkur prim borçları, işveren prim borçları ve diğer tüm Sosyal Güvenlik prim borçlarına ilişkin yapılandırmaların kalan taksit ödeme planlarını aşağıda ayrıntılı olarak bulabilirsiniz. Ayrıca SGK yapılandırma taksidi nasıl ödenir ve ödenmezse yapılandırma bozulur mu gibi sorularınızın cevabını da bulabilirsiniz.

Sgk yapılandırma ödeme

Yeniden yapılandırmış olduğunuz prim borçlarınızı ödemek için birçok seçeneğiniz bulunmaktadır. Yapılandırma taksitlerinizi anlaşmalı bankalardan, PTT şubelerinden ödeyebileceğiniz gibi mobil ve ya internet bankacılık kanallarından online ya da Sosyal Güvenlik Kurumu kredi kartı ile prim ödeme sistemi üzerinden online olarak ödeyebilirsiniz. Yapılandırma kapsamındaki prim borçlarınızı evden çıkmadan online olarak ödemek ve nasıl ödendiğini öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/sgk-yapilandirma-odemesi-nasil-yapilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

7020 sgk yapılandırma ödeme tarihleri

7020 Sayılı Kanunla yeniden yapılandırmış ve taksitlendirmiş olduğunuz 2017/Mart ayı ve öncesindeki Sosyal Güvenlik prim borçlarınız için kalan güncel taksit ödeme son tarihleri aşağıdaki gibidir.

7020 SGK yapılandırma kalan taksitler için ödeme tablosu aşağıdaki gibidir;

Taksitler her iki ayda bir ödenmekte.

 • 18. taksit: 30 Haziran 2020.

6736 sgk yapılandırma ödeme tarihleri

6736 Sayılı Kanun ile yeniden yapılandırmış olduğunuz 2016/06 dönemi ve öncesi SGK prim borçlarınıza ilişkin yapılandırma taksit ödemeleri için 18. yani son taksit ödemesi 18 Şubat 2020 tarihi itibariyle sona ermişti.

7143 yapılandırma ödeme tarihleri

7143 sayılı yasa kapsamında yeniden yapılandırılan SGK, bağkur, işveren prim borçlarına ilişkin kalan taksit ödemeleri ve son tarihleri aşağıdaki gibidir

7143 sgk yapılandırma ödeme takvimi

7143 Sayılı yasa kapsamında yapılandırılan borçlar için kalan taksite ilişkin takvim aşağıdaki gibidir;

 • 12. taksit: 30 Haziran 2020.
 • 13. taksit: 31 Ağustos 2020.
 • 14. taksit: 02 Kasım 2020.
 • 15. taksit: 31 Aralık 2020.
 • 16. taksit: 01 Mart 2021.
 • 17. taksit: 30 Nisan 2021.
 • 18. taksit:  30 Haziran 2021.

7143 sayılı yasa kapsamında yapılandırmış olduğunuz Sosyal Güvenlik prim borçlarınızı ödemek için hemen https://sgkbilgisi.com/7143-sgk-yapilandirma-odeme-kredi-karti-ile-odeme/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK yapılandırma taksidini ödemezsem ne olur ?

Bildiğiniz üzere bir yıl içerisinde ikiden fazla yapılandırma taksidini ödemediğinizde ya da geç ödediğinizde, aynı şekilde yapılandırma harici cari prim borçlarınızdan yıl içerisinde ikiden fazla aylık primi geç ödediğinizde ya da hiç ödemediğinizde yapılandırmanızın bozulmakta ve yapılandırma hakkınız devam etmemektedir.

Bu yüzden bir takvim yılında ikiden fazla yapılandırma taksidi ya da ikiden fazla cari prim taksitleri zamanında ödenmediğinde yapılandırma bozulmaktadır. Eğer yapılandırma taksitlerinin düzenli ödenmemesinden kaynaklı olan ihlal söz konusu ise yapılandırmanın yeniden düzeltilmesi maalesef söz konusu olmuyor.

Yapılandırmanın ihlal nedeni cari yani aylık primlerin süresinde ödenmemesi ise zor durum beyanı verilerek yapılandırma düzeltilebilir. Şöyle ki yapılandırma taksitleri düzenli ödendi ama aylık prim ödemeleri düzenli olmadığından yapılandırma bozuldu ise düzeltme yapılabilir.

Bu arada yeni bir SGK affı gündemde. Yeni SGK affı hakkında son dakika gelişmelerine göz atmak ve kimlerin hangi hükümlerle yararlanabileceği hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için hemen https://sgkbilgisi.com/sgk-affi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk yapılandırma ödemeleri ertelendimi ?

Bildiğiniz gibi tüm dünyada etkisini gösteren koronavirüs pandemisi ülkemizi de etkisi altına aldı. Bu kapsamda mücbir sebep dahilinde yer alan işyerlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ayında ödemeleri gereken sigorta primleri ile Bağ-Kur primleri son ödeme tarihinden itibaren 6 ay süre ile ertelendi.

Ancak erteleme yapılandırma taksitlerini kapsamıyor ve yukarıda belirtilen sürelerde ödeme yapmanız gerekiyor. Prim ertelemesine ilişkin detaylar ve kimlerin yararlanabileceği hakkında bilgileri aşağıda bağlantısı verilen sayfamızda bulabilirsiniz.

Bağkur primleri ertelendimi ?

Mücbir sebep kapsamında sayılan ve tedbirler kapsamında faaliyetine ara verilen işyeri sahipleri ile bazı tarım bağkurluların prim ödemeleri Nisandan itibaren 6 ay ertelendi. Ayrıntılar aşağıda bağlantısı verilen sayfamızda verilmiştir.

Bağkur yapılandırma ödemeleri ertelendimi

Bağkur yapılandırma taksit son ödeme tarihleri uzatılmadı. Sadece Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında ödenecek prim ödemeleri için son ödeme tarihleri 6 ay süre ile uzatıldı. Tedbirler kapsamında uzatılan primler ve kimlerin yararlanabileceği hakkında tüm detaylara https://sgkbilgisi.com/sgk-prim-odemeleri/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Yapılandırma ödemeleri hakkındaki tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

6 Yorum
 1. Ali aktaş

  7143 son ödeme hangi tarih

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Normalde 31 Ağustos uzatılmazsa tabi.

 2. haydar KEÇELİ

  SGK Sağlık yapılandırmak istiyoruz oğlumun adına 75 kusur SGK dan sağlık sigortası borcu çıkıyor bunu yapılandırmak istiyoruz Oğlum (Ahmet Emin KEÇELİ TC:yapılandırmaya başvurmak istiyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. GSS prim borcu için yapılandırma başvurusu yapmanıza gerek yok. Sistem otomatik olarak yapıyor zaten. 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödeme yapmanız gerekiyor.

 3. Haydar KEÇELİ

  27.08.2018 Tarihinde Ziraat Bankasına Ödeme yaptım

  1. Ömer Meriç

   Ödediyseniz sorun yok o zaman.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.