Sgk Yapılandırma Ödemesi Nasıl Yapılır ?

2

SGK yapılandırma ödeme için bir çok ödeme kanalı bulunmaktadır. Çeşitli kanunlar gereği yapılandırılmış olan Sosyal Güvenlik prim borçları, işveren ssk borçları, bağkur prim borçları v.s. ödemek için birçok seçeneğiniz bulunmaktadır. Sgk yapilandirma ödemesini  Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı tüm banka şubelerine, internet ya da mobil bankacılık tahsilat kanallarından, yine bankaların ATM’lerinden ödeyebilirsiniz. Sgk yapılandırma kredi kartı ile ödeme imkanı da bulunmakta.

Tabi sgk taksitlendirme ödemelerini bankalardan ödeyebilirsiniz diyoruz ama Sosyal Güvenlikte farklı borç kalemleri olduğundan hem bankacı sorgulamayı yanlış menülerden yapmakta hem de siz online tahsilat kanallarından kendiniz sgk yapılandırma ödemesi yapmak isterken zorlanmaktasınız. Bu yüzden bu yazımızda size SGK yapılandırma ödemelerini nasıl ve nereye yapacağınız konusunda ayrıntılı bilgi verilecektir.

4a işveren yapılandırma borcu nasıl ödenir ?

Yapılandırma kanunları kapsamında yapılandırılan işveren ssk prim borcunun sgk taksit ödemesini işveren sicil numaranız ile yapmanız gerekiyor. İşveren sicil numarası 26 hanedir ve örnek olarak şu şekildedir: 21084010199999990340553000. Numarayı arada boşluk olmayacak şekilde girin. Taşeron ssk ödemesi yapacaksanız sondaki üç sıfırın yerine taşeron numarasını yazın. Örneğin 1 nolu taşeron için 001 gibi.

İşveren 6736 yapılandırma sgk ödemesini yapacağınız menü bankadan bankaya farklılık göstersede genel olarak ödeme menüleri aşağıdaki gibidir. Sizin banka ekranında da birkaç seçenekten birisi olabilir.

 • SGK-Mosip Online Tahsilatları-İşveren ……  Yapılandırma
 • SGK Ödemeleri-İşveren ödemeleri-İşveren ……..  yapılandırma ödeme
 • İşveren Sgk borç ödemesini SGK kredi kartı ile ödeme sisteminden de ödeyebilirsiniz.
 • Kredi kartıyla sgk yapılandırma ödemesi için e devlet şifresi gerektiğini belirtmek isterim.

Kredi kartı ile SGK işveren yapılandırma ödemesi nasıl yapılır ?

İşveren Sgk yapılandırma kredi kartı ile ödeme için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • Öncelikle kredi kartı ile ödeme ekranına T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile giriş yapın. Ekrana buradan girebilirsiniz: ⇒ sgk kredi kartı ile yapılandırma ödeme.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra Sorgu Türü menüsünde 4A İşveren Tahsilatları, Sorgu Tipi kısmında ise İşveren …….. Yapılandırma Tahsilatı seçeneğini seçerek 26 haneli işyeri sicil numaranızı da girerek borç sorgula yapın. Ardından ödeyeceğiniz taksidi seçerek devam edin. Kredi kartı bilgilerinizi girerek ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz.

SGK bağkur yapılandırma ödemesi nasıl yapılır ?

Bağkur yapılandırma ödemesini yapmak işveren prim borçlarına göre daha basittir. T.C. numaranız ile ödemeniz gerekir.

 • Ödeme menüsü ise aşağıdaki gibidir. SGK ödemeleri-Bağkur geçmiş dönem.
 • Yapılandırma kapsamında bağkur prim borçları bağkur geçmiş dönem menüsünde yer alır. Geçmiş dönem prim borcu sorgulaması yaptığınızda karşınıza yapılandırma kapsamında olan toplam bağkur borcu çıkar. Taksitli şekilde çıkmaz.
 • Yapmanız gereken toplam borcu seçip silerek ödemek istediğiniz tutarı yazmak.
 • Sgk bağkur yapılandırma ödemesini kredi kartınız ile de yapabilirsiniz. Yukarıda vermiş olduğumuz linkten SGK kredi kartı ile ödeme ekranına giriş yaptıktan sonra Sorgu Türü kısmında 4b Sigortalı Tahsilatları, Sorgu Tipi kısmında ise Bağ-Kur geçmiş dönem menüsünü seçin. T.C. numaranızı girerek devam edin.

Yapılandırma hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


2 Yorum
 1. Hatice taskin

  9.1.2017 tarihinde yapilandirma yaptim. Taksitler 2 tane odenmis.yapilandirma bozuldu. Yeni af cikarmi.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Hatice Hanım.
   Yeni bir yapılandırma düzenlemesi şu an yok. Ama çıkabilir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.