Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak, Kimler Yararlanacak 2021

8

Sicil affı beklentisi her geçen gün daha da artıyordu. Bankalardan kredi çekenler ve çektikleri bu kredi borçlarını vadesinde ödemeyenler ile kredi kartı borçlarını vadesinde ödemeyenler bir süre sonra kara listeye alınmakta ve bankalar bu kişilere ne kredi tahsis etmekte ne de kredi kartı vermekte.  Bankalar ve ya kredi tahsis eden diğer finans Kurumları kara listede olan kişileri güvenilir görmüyor ve hiç bir şekilde kredi kartı ya da kredi tahsis etmiyor.

Kara listeden çıkabilmek adına normalde  tüm borçlarınızı sıfırlamanız ve 5 yıl süre ile beklemeniz gerekiyor. Ancak bireysel kredi sicil affı olması halinde borçlarınızı yeniden yapılandırıp ödediğinizde kara listeden hemen çıkabilmektesiniz.

Banka kredi sicil affı düzenlemesi en son 2017 yılında çıkmıştı. Sicil affı bekleyenlere yeni müjde koronavirüs tedbirleri kapsamında yayımlanan 7226 sayılı Kanunla yeni bir af hakkı verildi. 7226 Sayılı Kanun 26 Mart 2020 tarihinde yayımlandı. Buna göre sicil affı düzenlemesi aşağıdaki gibi olacak.

Sicil affı ne zaman çıkacak 2021 ?

Sicil affı düzenlemesini içeren 7226 Sayılı Kanunla yeni düzenleme uygulamaya girdi. Bu kanun gereği borçlarınızı  yeniden yapılandırmanız halinde sicil affından yararlanabileceksiniz.

Sicil affı düzenlemesi nasıl olacak ?

Çıkan yasa ile;

 • Bireysel krediler ya da kobi kredilerinden ödeyemediği taksitlerden dolayı kara listeye alınan, borçlarını ödemiş olmasına rağmen 5 yıllık dönem içerisinde olanların 2021 sicil affı yasası ile kredi sicilleri temizlenecek.
 • Kredi kartı borçlarını ödeyemediğinden dolayı kara listeye alınan, borçlarını ödemiş olmasına rağmen 5 yıllık sicil ödeme dönemi içerisinde olanların sicilleri temizlenecek.
 • Halen borcu olan ve bu borçlarını ödeyemediği için kara listeye alınanlara borçlarını yeniden yapılandırarak verilen süre içerisinde ödemeleri halinde sicilleri temizlenecek.
 • Borçların ödenmesi konusunda devlet herhangi bir yardım yapmayacak. Ancak uygun faizlerle kredi verilerek tüm borçlarının ödenmesi ve sicilin temizlenmesi sağlanabilecek.

Sicil affından yararlanma şartları 2021

Sicil affından yararlanabilmek için borcun son ödeme tarihinin 24 Mart 2021 tarihinden önce olması gerekmekte. Bu kapsamda gerçek ve tüzel kişilerin, ticari faaliyette bulunan ve bulunmayan gerçek kişilerin ve kredi müşterilerinin karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarına ilişkin sicil affı gelecek. Bu borçların 31 Aralık 2021 tarihine kadar yeniden yapılandırılması ya da tamamen ödenmesi durumunda bu kişiler aftan yararlanmış olacaklar.

Sicil affı başvurusu nereye yapılır 2021

Başvurular kredi ya da kredi kartı borcunun olduğu bankaya yapılacak. Başvurularınızı 31 Aralık 2021 tarihine kadar yapmanız gerekmekte.

Sicil affı hangi borçları kapsıyor ?

Düzenleme çıkması halinde aşağıdaki borçlar kapsama alınabilecektir;

 • Ödenmemiş kredi kartı borçları,
 • Karşılıksız çekler,
 •  Vadesinde ödenmemiş ve takibe alınmış kredi borçları,
 • Protestolu senet borçları.

Bağkur affı konusunda da bazı gelişmeler mevcut. Yeni bağkur yeniden yapılandırma ve af yasası konusunda son dakika gelişmelerini de https://sgkbilgisi.com/bagkur-affi/ sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Kara liste affı 2021

Kredi, ek hesap ve benzeri borçlarını belirtilen sürede ödemeyenler kara listeye alınıyor. Kara listeden çıkabilmeniz için borçlarınızı 31 Aralık 2021 tarihine kadar ödemeniz ya da yeniden yapılandırmanız ve taksitle ödemeniz gerekmekte.

Kırmızı kalem affı 2021

Halk arasında sicil affı banka kırmızı kalem yasası olarak da tanımlanmaktadır. Bir nevi borçların üzerine kalem çekilmesi, kişilerin borçlardan dolayı kaynaklanan kara liste engelinin kaldırılması anlamına geliyor. Yukarıda anlatılan yolu takip ederek aftan yararlanabilirsiniz.

Kredi sicil affı 2021

Kredi borcunu ödeyemeyen ve bu yüzden takibe alınan binlerce kişi var. İcra takibi, hesaba haciz konulması gibi düzenlemer de tabi ki cabası. Yeni torba yasada kredi borçları da af kapsamında. Bankalar tarafından sağlanan kredi borcu yapılandırma kredileri ile borçlarınızı yeniden taksitlendirebilir ve aftan yararlanabilirsiniz.

Banka sicil affı 2021

Bildiğiniz gibi kara listede yer alanlar bankacılık işlemlerini de yürütemiyor. Kredi çekemiyor, ek hesap açamıyor ve maaş hesaplarına bloke konuluyor. Yukarıda belirtilen hükümler ve belirtilen borçlar için af düzenlemesinden yararlanabilirsiniz.

Kredi kartı affı 2021

Kredi kartı borcundan dolayı kara listeye alınanlar da bu aftan yararlanabilecek. Kredi kartı borçlarınız için uygun faizli kredi çekerek aftan yararlanabilirsiniz.

Kredi kartı kara liste sorgulama

Kredi kartı ya da kredi borçlarınızdan dolayı kara listeye alınıp alınmadığınızı borçlu olduğunuz bankadan/finans kuruluşundan sorgulayabilirsiniz. Ayrıca Türkiye Bankalar Birliği ( TBB) risk merkezinden de sorgulama yapılabilir.

 • Kara listede olup olmadığınızı e-devletten sorgulayabilirsiniz.
 • Banka kara liste sorgulamasını e-devlette merkez bankası kara liste sorgulama sayfasından  YENİ BAŞVURU diyerek başvuru yapabilirsiniz.
 • Buradan ücretsiz olarak ayda sadece 1 kere banka kırmızı kalem sorgulaması yapabilirsiniz.
8 Yorum
 1. Mustafa çelik

  Merhaba hocam. Ev Kur borcum var vardı geç ödedim 1633 liraydi. Fakat 3 bin lira falanca masraflarla ödedim bitti geçen sene mart ayında. Fakat hicbirseyden faydalanamıyorum. Anında red cevabı geliyor her başvurumdan. Şuan fabrikada çalışıyorum . Garanti bankası memur bayana bahsettim bu durumundan 1500 liralık bonus kart verdi. Ihtiyscim olmamasına rağmen düzenli kullanıyorum ve maâsimdan ödüyorum tamamını. Ne zaman düzelir hocam bu sicil durumum?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Normalde sicil affı çıkmazsa 5 yıl sonra siliniyor. Yani o borcu ödedikten sonra sicil notunuz 5 yıl sonra yükselir.

 2. Fethi

  Merhaba hocam, farklı bir kaç özel bankada bil olmak üzere birinin tüm borcu farklı varlık yönetimine devredilmise de ödeme yapıldığında aftan yararlanmış olur mu o kişi? Bankada borç mevcut borçların üzerinden 5 yıldan fazla bir süre geçmiş durumda?

  1. Ömer Meriç

   Fethi BEY bu konu hakkında net bilgi sahibi değilim maalesef. Kusura bakmayın.

 3. Burak

  Selamın aleyküm bankadan kırmızı kalem yemiştim 2 yıl önce borcum vardı askerde olduğum icin biraz geç ödedim kırmızıya geçmiş onun affını nasıl başvurabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ödeme yaptıysanız belli bir süre sonra kalkıyor. Birşey yapmanıza gerek yok.

 4. REMZI

  SAYIN YETKİLİLER EMEKLININ AÇILEN SICIL AFFINI ÇIKARTIM EMEKLİLER COK SIKINTI IÇİNDELER HIC BIR BANKA KREDİ VERMİYOR HER AN HACİZ KAPIMIZI ÇALABİLİR. SAYGILAR

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Biz de aynı fikirdeyiz ve bunun takipçisiyiz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.