Sicil Affı 2020

2

Sicil affı beklentisi her geçen gün daha da artıyor. Bankalardan kredi çekenler ve çektikleri bu kredi borçlarını vadesinde ödemeyenler ile kredi kartı borçlarını vadesinde ödemeyenler bir süre sonra kara listeye alınmakta ve bankalar bu kişilere ne kredi tahsis etmekte ne de kredi kartı vermekte.  Bankalar ve ya kredi tahsis eden diğer finans Kurumları kara listede olan kişileri güvenilir görmüyor ve hiç bir şekilde kredi kartı ya da kredi tahsis etmiyor.  Kara listeden çıkabilmek adına normalde  tüm borçlarınızı sıfırlamanız ve 5 yıl süre ile beklemeniz gerekiyor. Ancak bireysel kredi sicil affı olması halinde borçlarınızı yeniden yapılandırıp ödediğinizde kara listeden hemen çıkabilmektesiniz.

Banka kredi sicil affı düzenlemesi en son 2017 yılında çıkmıştı ve binlerce kişi bu düzenlemeden yararlanarak kara listeden çıkma hakkı elde etmişti. Şimdi ise gözler 2020 yılına çevrildi. Malum seçimler de var ve kara listediki binlerce kişi yeni bir sicil affı düzenlemesini beklemekte. Bu yazımızda 2020 kredi sicil affı konusunda kredi sicil affı son dakika gelişmelerini takip edebilirsiniz.

Sicil affı düzenlemesi nasıl olacak ?

Çıkacak yasa ile;

 • Bireysel krediler ya da kobi kredilerinden ödeyemediği taksitlerden dolayı kara listeye alınan, borçlarını ödemiş olmasına rağmen 5 yıllık dönem içerisinde olanların 2020 sicil affı yasası ile kredi sicilleri temizlenecek.
 • Kredi kartı borçlarını ödeyemediğinden dolayı kara listeye alınan, borçlarını ödemiş olmasına rağmen 5 yıllık sicil ödeme dönemi içerisinde olanların sicilleri temizlenecek.
 • Halen borcu olan ve bu borçlarını ödeyemediği için kara listeye alınanlara borçlarını yeniden yapılandırarak verilen süre içerisinde ödemeleri halinde sicilleri temizlenecek. 2017 yılında çıkan yasada 6 aylık süre verilmişti.
 • Borçların ödenmesi konusunda devlet herhangi bir yardım yapmayacak. Ancak uygun faizlerle kredi verilerek tüm borçlarının ödenmesi ve sicilin temizlenmesi sağlanabilecek.

Bir önceki sicil affında kara listedeki kişiler sicil affi cikti ama bankalar kredi vermiyor gibi bir sorunla karşılaşmıştı. Umarız yeni çıkacak afta sicil affı bankalar kredi vermiyor sorununu yeniden yaşamayız.

Sicil affı başvurusu

Başvurular kredi ya da kredi kartı borcunun olduğu bankaya yapılacak. Başvuru için belli bir süre verilecek ve bu süre içerisinde başvuru yapmanız istenecek.

Sicil affı hangi borçları kapsıyor ?

Düzenleme çıkması halinde aşağıdaki borçlar kapsama alınabilecektir;

 • Ödenmemiş kredi kartı borçları,
 • Karşılıksız çekler,
 •  Vadesinde ödenmemiş ve takibe alınmış kredi borçları,
 • Protestolu senet borçları.

Kara liste affı 2020

Kredi, ek hesap ve benzeri borçlarını belirtilen sürede ödemeyenler kara listeye alınıyor. Kara listeden çıkarılması için de af çıkması gerekiyor. Bu vatandaşlar arasında kara liste affı olarak adlandırılıyor. Kara listeden çıkmak için ise af çıkması gerekiyor.

Kara liste sorgulama

Kredi kartı ya da kredi borçlarınızdan dolayı kara listeye alınıp alınmadığınızı borçlu olduğunuz bankadan/finans kuruluşundan sorgulayabilirsiniz. Ayrıca Türkiye Bankalar Birliği ( TBB) risk merkezinden de sorgulama yapılabilir. Bunun için birçok başvuru yöntemi bulunmaktadır. TBB risk merkezi sayfasını ziyaret ederek konu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kırmızı kalem affı 2020

Halk arasında sicil affı kırmızı kalem affı olarak da tanımlanmaktadır. Bir nevi borçların üzerine kalem çekilmesi, kişilerin borçlardan dolayı kaynaklanan kara liste engelinin kaldırılması anlamına geliyor.

Kredi sicil affı 2020

Kredi borcunu ödeyemeyen ve bu yüzden takibe alınan binlerce kişi var. İcra takibi, hesaba haciz konulması gibi düzenlemer de tabi ki cabası. Bu konuda mağduriyetin giderilmesi için bir an önce önlem alınması gerekiyor.

Banka sicil affı 2020

Bildiğiniz gibi kara listede yer alanlar bankacılık işlemlerini de yürütemiyor. Kredi çekemiyor, ek hesap açamıyor ve maaş hesaplarına bloke konuluyor. Sicil affı düzenlemesi çıktığında ve bu kişiler borçlarını yapılandırarak ödeme yaptığında bankalardaki blokeleri de kalkmış oluyor.

Kredi kartı affı 2020

Kredi kartı borcundan dolayı kara listeye alınanların ortak beklentisi de af çıkması. Kart borcunu son ödeme tarihine kadar ödemeyen ve bu yüzden kara listeye alınan binlerce kişi borçların yeniden yapılandırılabilmesi için yasal düzenleme bekliyor. Yasal düzenleme ile beraber binlerce kişi borçlarını yeniden yapılandırabilecek.

Sicil affı ne zaman çıkacak ?

Yeni bir af beklentisi ile ilgili açıklamalar resmi ağızlardan gelmeye başladı. Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonuna yeni bir af yasası çıkarılması gündeme getirildi. Sayın Ticaret Bakanı Ruhsar PEKCAN ise bu teklife sıcak bakarak affı gündeme getirebileceklerini ancak bunun tek başına alınabilecek bir karar olmayacağını söyledi. Dolayısıyla yakın zamanda affın çıkması beklentiler arasında görünmekte.

Kredi sicil affı 2020 son dakika gelişmelerini sayfamızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kredi sicil affı ile ilgili tüm sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

2 Yorum
 1. REMZI

  SAYIN YETKİLİLER EMEKLININ AÇILEN SICIL AFFINI ÇIKARTIM EMEKLİLER COK SIKINTI IÇİNDELER HIC BIR BANKA KREDİ VERMİYOR HER AN HACİZ KAPIMIZI ÇALABİLİR. SAYGILAR

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Biz de aynı fikirdeyiz ve bunun takipçisiyiz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.