Sigorta Başlayınca Sağlıktan Ne Zaman Yararlanılır ?

0

Sigortalı bir işe başladıktan, bağkurlu olduktan ya da genel sağlık sigortası kapsamına geçtikten sonra sigortadan yararlanmaya başlamanız için birtakım şartları sağlamanız ve işe girdikten sonra sağlıktan yararlanma için gereken süreyi tamamlamanız gerekiyor. Daha önce sigorta başlangıcından kaç gün sonra sağlıktan yararlanırlar başlıklı yazımızda sigortalılar, bağkurluların v.s. sigortadan yararlanma süresi konusunda  bilgi vermiştik. Bu yazımızda ise sigortadan faydalanmak için kaç gün prim ödenmeli, sgk işe başladıktan sonra sağlık hizmetinden yararlanma süresi nedir konularına değinecek ve en çok sorulan sorular ve cevapları konusunda daha ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağız.

Ssk girişinden kaç gün sonra sağlıktan yararlanabilirim ?

Bu konuda özellikle sorulan sorulardan birisi yeni sigortalı olan sağlıktan ne zaman yararlanır sorusu. Daha önce sağlıktan yararlanma şartları başlıklı yazımızda da değindiğimiz üzere 4a ssk kapsamında işe başlayan birisinin sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlaması için 30 günü tamamlaması gerekmektedir. Eğer işe girdiğiniz tarihten önceki son 1 yıl içerisinde en az 30 gün sigortanız varsa işe girişiniz yapıldığı andan itibaren sigortanız açılır. Ancak 30 gün yoksa bu durumda işyerinde 30 günlük sürenin tamamlanmasını beklemeniz gerekir ki bu da tek başına yeterli değil.

Örneğin 01 Şubat 2019 tarihinde 4a ssk kapsamında işe girdiniz ve 01 Şubat 2019-01 Şubat 2018 tarihleri arasında hiç sigorta bildiriminiz yok diyelim. Bu durumda işe başladıktan en erken 30 gün sonra sigortadan yararlanabilirsiniz. Bunun için işverenin ay biter bitmez hizmetinizi SGK’ya bildirmesi gerekiyor. İşveren tarafından hizmet SGK’ya bildirilmediği sürece 30 günü tamamlasanız bile sigortanız başlamaz. Hizmet bildirmese bile hesap fişi girilmesi gerekiyor.

Diyelim ki ay içerisinde bir tarihte başladınız. Yine 1 yıl içerisinde 30 gününüz yok. Normal şartlarda işverenin hizmet bildirmesini beklerseniz neredeyse 2 ay beklemeniz gerekir. Ancak işe girdiğiniz tarihten sonra 30 günü tamamlayınca işveren tarafından e bildirge sisteminden hesap fişi girişi yapılırsa yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Sağlık sigortasından yararlanmak için kaç gün prim ödenmeli ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere temel şart son 1 yıl içerisinde 30 gündür. Hem bağkurda, hem sskda hem de tüm isteğe bağlı sigorta kollarında 1 aylık süre şartını tamamladığınızda faydalanabiliyorsunuz.

Sigorta çıkışı yapıldıktan sonra sağlıktan yararlanma süresi nedir ?

İşten çıktıktan ya da bağkuru terk ettikten sonra sagliktan yararlanma süresi işten çıkış ya da bağkur terk tarihinden önceki son 1 yıl içerisindeki prim gün sayısına göre değişir. Eğer çıkış tarihinden evvelki son 1 sene süresince en az 90 gün ödemeniz varsa çıkış tarihinden itibaren 99 gün yararlanırsınız. 30 günden fazla varsa 9 gün süre ile yararlanırsınız.

Bağkura başladıktan kaç gün sonra sağlıktan yararlanabilirim ?

4b bağkur kapsamında başladıktan sonra sigortadan yararlanabilmeniz için 30 günü tamamlamanız ve 30 günü tamamladıktan sonra en az 30 günlük prim ödemesi de yapmış olmanız gerekiyor. 4b bağkur kapsamında sigortadan yararlanabilmeniz için ödeme vadesi geçmiş prim borcunuzun olmaması ve ayrıca diğer isteğe bağlı sigorta kollarında ( Ek5 ssk, genel sağlık sigortası v.s.) ödeme vadesi geçmiş borcunuzun olmaması gerekiyor. Bu şartları sağlıyorsanız bağkura başladıktan 1 ay sonra yararlanmaya başlarsınız.

Gelelim sigorta başladıktan kaç gün sonra sağlıktan yararlanırlar konusunda çok sorulan bazı sorular ve cevaplarına.

İsteğe bağlı sigorta sağlıktan ne zaman yararlanır ?

Eğer ek5 tarım ssk kapsamında isteğe bağlı prim ödemeye başladıysanız prim ödemeye başladığınız tarihten önceki son 1 yıl içerisinde en az 30 gün ssk hizmetiniz varsa hemen, yoksa 1 ayı tamamladıktan sonra yararlanırsınız. İsteğe bağlı 4b bağkurda ise 1 ayı tamamlayıp 1 aya ilişkin prim ödemesini yaptıktan sonra yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Sigortalının eşi ne zaman sağlıktan yararlanır ?

Gelelim eş ve çocuğun sigortadan yararlanması kaç gün gerekir sorusunun cevabına. Yukarıda belirlenen hükümler çerçevesinde sigortalının kendisinin sağlıktan yararlanmaya başlaması ile birlikte eşi de yararlanmaya başlar. Yani eş zaten sistemde sigortalı eşin üzerinde olacağından sigortalının sağlık provizyonu açılır açılmaz eşinin de açılacaktır.

18 yaş altındaki çocuklarda zaten anne/babanın güvencesi yoksa bile çocuklar faydalanabilmekte. 18 yaşını geçenler ve bakmakla yükümlülük şartını sağlayan çocukların faydalabilmesi için de sigortalının faydalanmaya başlaması gerekiyor.

SGK sağlıktan yararlanma sorgulama

Aktif sosyal güvencenizin olup olmadığını, sigortadan yararlanıp yararlanmadığınızın sorgulamasını buradan yapabilirsiniz: sağlıktan yararlanma sorgulama

Sigortadan ne zaman faydalanabilirim, işe girdikten kaç gün sonra sağlıktan yararlanılır v.s konularındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.