Sigorta Öncesi Doğum Borçlanması 2018 Çıkacak mı?

12

Kadın çalışanların çocukları için borçlanma yaparak Sosyal Güvenlik hizmetinden saydırma hakları bulunmaktadır. Buna kanunda doğum borçlanması ismi verilmektedir. Yürürlükteki uygulamada kadınlar ssk, bağkur ya da diğer sigorta kollarındaki sigorta kolları kapsamında ilk defa tescil tarihinden (staj ve çıraklık sigortası dahil) önce doğmuş olan çocukları için borçlanma yapamıyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yeni torba kanun görüşmeleri devam ediyor. Peki yeni torba yasada sigorta öncesi doğum borçlanması düzenlemesi yer alacak mı? Kadınlara sigortadan önce doğan çocuklar için borçlanma hakkı verilecek mi? Doğum borçlanması şartları nelerdir, kimler yapabilir? Sigorta öncesi doğum borçlanması ne zaman çıkacak?Sgk öncesi doğum borçlanması son haberler 2018 gelişmelerini yazımızdan takip edebilirsiniz. 

Sigortadan önce doğan çocuklar için doğum borçlanması düzenlemesi çıkacak mı 2018?

Ssk öncesi doğum borçlanması 2018 düzenlemesi yeni torba yasada var mı ?

Yeni torba kanun Sosyal Güvenlik ile ilgili de önemli düzenlemeler yer almakta. İşverenlere yeni sigorta prim teşvikleri, yetim aylıkları ile ilgili düzenleme, sigorta prim borçlarına af, emeklilere bayram ikramiyesi ödenmesi, vergi affı ve daha bir çok şey.Yeni torba yasada neler var 2018 başlıklı yazımızda torba yasa tam içeriği konusunda bilgi edinebilirsiniz.

Ancak sigorta öncesi doğum borçlanması düzenlemesi maalesef yer almıyor. Sgk öncesi doğum borçlanması 2018 yılında bir düzenleme yapılması ihtimalini çok düşük görüyorum. Hatta sonraki yıllarda sigorta öncesi doğum borçlanması çıkacakmı, sgk öncesi doğum borçlanması çıkma ihtimali hiç yok mu diye soracak olursanız ben çıkma ihtimalini çok düşük görüyorum.

Sigorta öncesi doğum borçlanmasının çıkarılması büyük ihtiyaçtır. Zira erkek çalışanlara sigorta öncesi askerlik süreleri için borçlanma hakkı verilirken kadınlara ssk öncesi doğum borçlanması hakkı verilmemesi eşitlik ilkesine aykırıdır. Doğum öncesi sigorta düzenlemesinin çıkarılması kadınlar için erken emekliliğin önünü açacaktır.

Ssk öncesi doğum borçlanması son haberler 2018 ve ssk öncesi doğum borçlanması son dakika gelişmelerini, doğum borçlanmasında son durum 2018 gelişmelerini sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Sgk doğum borçlanması 2018 şartları

Doğum borçlanması 2018 başlıklı yazımızda 01 Ocak 2018 tarihi ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında ödenecek en düşük ve en yüksek borçlanma tutarları ile doğum borçlanması şartları 2018 konularında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Borçlanma yapabilmek için aranan doğum borçlanması şartları şu şekildedir;

 • Çocuğun ilk sigorta tescil tarihinden sonra doğmuş olması gerekiyor. Stajyerlik ya da çıraklık sigorta başlangıcından sonra doğan çocuklar için de borçlanma hakkı vardır.
 • Borçlanma yapılacak çocuğun doğum tarihinden sonraki 24 ay içerisinde çalışmamış olması ya da adına isteğe bağlı sigorta kolları kapsamında prim ödenmemiş olması gerekir. Eğer 24 aylık süre içerisinde çalıştığı ya da prim ödenen dönemler varsa bunlar borçlanma süresinden düşülür. Tamamında çalışmış ya da prim ödenmişse zaten borçlanma hakkı bulunmamaktadır.
 • Borçlanma yapılacak çocuğun canlı doğmuş olması ve yaşamış olması şartı aranır. Eğer doğum tarihinden sonraki 24 aylık süre içerisinde vefat ettiyse doğumdan vefata kadar geçen süre borçlanılabilir.

Doğum borçlanması sigorta girişini geri çekmez. Hizmet olarak borçlanırsınız ve toplam prim gününüze katkısı olur. Ancak bu durumun bir istisnası var. Staj ya da çıraklık sigorta başlangıcından sonra doğan çocuk için borçlanma yaptıysanız ve borçlanma yaptığınız süre de staj/çıraklık sigorta girişi ile normal sigorta girişi arasında ise sadece bu durumda borçlanma yaptığınız süre kadar hizmet geri çekilir ve dolayısıyla erken emekliliğe katkısı olabilir.

Peki doğum borçlanması ne kadar 2018? Gelelim doğum borçlanması 2018 hesaplamasına.

2018 yılı doğum borçlanması günlük en düşük tutarı ne kadar?

01 Ocak 2018 tarihi ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında borçlanma talebinde bulunmanız halinde ödeyeceğiniz günlük en düşük doğum borçlanması tutarı 21,64 TL olacaktır.

En yüksek sgk çoçuk borçlanması 2018 tutarları ne kadar?

01 Ocak 2018 tarihi ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında borçlanma talebinde bulunduğunuzda ödeyeceğiniz günlük en yüksek borçlanma tutarı 162,30 TL dir.

Doğum borçlanması başvuruları nereye yapılır?

 • Son çalışma ssk ise işyerinin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na,
 • Bağkur ise bağkur dosyasının bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,
 • Memur iseniz Kamu Görevlilileri Daire Başkanlığı, Mithatpaşa Cad. No:7 Sıhhıye/Ankara adresine yapılabilmekte.

Başvurunuzu elden yapabileceğiniz gibi posta yolu ile de yapabilirsiniz. Posta ile yaparsanız iadeli taahhütlü olarak gönderin.

Doğum borçlanması başvuru için gerekli evraklar nelerdir?

 • Doğum borçlanması başvuru formu (indir)
 • Anne kimlik fotokopisi.

Kadınlarda doğum borçlanması başvurusu için yukarıdakilerin haricinde bir belge istenmez.

Borçlanma başvurusunu yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu size ödeyeceğiniz tutarı gösteren borçlanma tahakkuk cetveli göndedir. Borçlanma cetvelini tebliğ aldıktan en geç bir ay içerisinde ödeme yapmanız gerekiyor.

Bir ay içerisinde ödeme yapmadığınızda borçlanma işlemi iptal edilir. Daha sonra yeniden doğum borçlanması yapabilmek için yeni başvuru şartı aranır ancak yeni başvuru tarihine göre borçlanma hesabı yeniden yapılır.

Doğum öncesi sigorta borçlanması 2018 yılında çıksın istiyorsanız gündem oluşturmak gerekiyor. Konu hakkındaki görüşlerinizi yazının altındaki Görüşünü Paylaş/Soru Sor kısmından iletebilir ve doğum borçlanması sigorta öncesi hakkında bir gündem oluşturulmasına yardımcı olabilirsiniz. 

Doğum borçlanması 2018 konusunda bize çok sorulan bazı sorular ve cevapları aşağıdaki gibidir;

Doğum borçlanması torba yasada var mı?

Son çıkan torba kanunlarda sigorta öncesi doğum borçlanması ile ilgili bir düzenleme yer almıyor.

Ssk öncesi doğum borçlanması ne zaman çıkacak ?

Yukarıda da belirttiğim üzere sigorta öncesi doğum borçlanması düzenlemesinin ne zaman çıkacağı ile ilgili bir gelişme yok. Ha sigorta öncesi doğum borçlanması son durumne çıkar mı derseniz ben çıkma ihtimalini bir hayli düşük görüyorum.

1 çoçuk borçlanması ne kadar 2018?

Bir çocuk için 720 güne kadar borçlanma yapma hakkınız bulunmakta. 720 gün borçlanma için 2018 yılında talepte bulunmanız halinde ödeyeceğiniz en düşük borçlanma tutarı toplam 720*21,64=15.580,80 TL olacaktır.

2 çocuk sgk çoçuk borçlanması ne kadar 2018?

2 çocuk için 1440 güne kadar borçlanma yapma hakkınız var. Buna göre 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödeme yapmanız halinde ödeyeceğiniz en düşük toplam tutar: 31.161,60 TL olacaktır.

3 çocuk 2018 doğum borçlanması ne kadar?

Kadınlar üç çocuğa kadar borçlanma yapabiliyor. 3 çocuk için sgk borçlanma 2018 toplam tutarı 46742,40 TL olacaktır.

Doğum borçlanması konusundaki sorularınızı yazı altındaki Soru Sor/Görüşünü Paylaş kısmından sorabilirsinizSitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
12 Yorum
 1. JALE ŞEN

  BEN LİSEDE STAJ YAPTIM OKUL BİTİNCE EVLENDİM KIZIM DÜNYAYA GELDİ ACABA BU STAJDAN YARARLANIP DOĞUM BORÇLANMASI YAPABİLİRMİYİM

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Staj girişi sonrasında doğan çocuklar için borçlanma hakkınız var.

 2. Meryem sarı

  SGK öncesi doğum borçlanması neden çıkmaz suç doğum yapan kadındamı yetkililer duyun artık

 3. Gül

  Benim 1990 stajyerlik igorta girişim var. 2002 ve 2005 yıllarında doğum yaptım 2014 sgk başlangıç var. Doğum borçlanma hakkım kullanabilirmiyim. Böyle bir hakkım varsa ne yapmalıyım. Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet borçlanma hakkınız var. Son çalışmanızın bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezine borçlanma başvuru formu ile başvurarak doğum borçlanması yapabilirsiniz.

 4. fatma ünal

  lütfen sska öncesi doğum yapan anneleride düşünün bizlerede bu hakkımızı verin teşekürler

 5. Zeynep

  Ssk öncesi doğum borçlanması bekliyoruz ayrım neden yapılıyor biz annelerinde hakki nasıl askerlik borçlanması saklı olmadan borçlanabiliyorsa bizimde hakkımız biran önce bi çare bulunuz bizlerde emekli olup yüzümüz gülsün zor durumda Annelerimiz

 6. Seher Tekin

  Değerli yöneticilerimiz, ssk öncesi doğum yapan anneleride düşününmenizi, bizlere de bu hakkı vermenizi bekliyoruz.

 7. ziynet

  Sigorta giriş öncesi dogan çocukların sgk primine yansıması gerekir.Erkeklerde nasıl sigorta öncesi askerlik prime yansıyorsa eşit olmalı büyük haksızlık yapılıyor . Umutla beklemekteyiz.

 8. Hatice Cunier

  İlk defa 4/B bagkurlu olduğum 1998 öncesinde, 2 dogum yapmıştım. Şu anda 4/a SSK’LI olarak çalışmaktayım. 5400 gün uzerinden 56 Yaş ve 15 yıllık sigortalılık şartlarına haizim. 4/b ve 4/a olarak toplamda 4.738 prim günüme karşılık 662 günlük prim eksiğim var. Bugun itibariyle Emeklilik günüm geldi de 6 ay gecti bile ama prim eksiğim nedeniyle emekli olamıyorum. SGK öncesi dogum borçlanması olarak hic olmazsa 1 cocuk bile borçlanabilsem, su an emekliyim demektir. Benim gibi kimbilir kaç tane anne vardır!

  Buradan Sayın BAŞKAN’ımıza ve diğer Yetkillerimize sesleniyorum: Nasılki erkekler SGK öncesi askerliği borçlanabiliyorlarsa, anayasamızın eşitlik ilkesi gereği, bize de en az 1 cocuk borclanabilme hakkı tanınsın artık! Bu konu yıllardır gündemde, ama ne hikmetse sisyasilerimiz kulak arkası ediyor. Sayın BAŞKAN’ımızdan bu konuya acilen bir çözüm getirmesini bekliyoruz.

  Göstereceğiniz ilgiye ve çözüme şimdiden Teşekkürler…

 9. nermin

  sigorta girişinden önce yapılan doğum süreleri prim gününe eklenmeli ,erkekler askerliği geriye dönük borçlanıyorsa o hakkı varsa kadınlarında sigorta öncesi doğumlarını geriye dönük ödeyebilme hakkı vardır teşekkürler…

  1. Ömer Meriç

   Aynen Nermin Hanım. Biz de elimizden geleni yapıyoruz konu ile ilgili.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.