Şirket Ortakları Bağkurlu Olmak Zorunda mı ?

Yürürlükteki Sosyal Güvenlik mevzuatımıza göre kimlerin sigortalı olacağı, kimlerin zorunlu olarak bağkurlu olacağı, kimlerin olmayacağı konuları açık olarak belirtilmiştir. Her şirket ortağı 4b yani bağkurlu olmak zorunda değildir. Bazıları bağkurdan muaf tutulmuştur. Bu yazımızda hangi şirket ortaklarının bağkurlu olması gerektiği hangilerinin olmaması gerektiği kısacası şirket ortaklarının sigortalılığı konusunda bilgi bulabilirsiniz.

Hangi şirket ortakları 4b bağkurlu olmak zorunda ?

Bu sorunun cevabını herbir şirket türü için ayrı başlıklar altında vermek daha doğru olacaktır.

Kollektif şirketlerin ortakları bağkurlu olmak zorunda mı ?

Kollektif şirketlerin tüm ortakları zorunlu olarak 4b kapsamında bağkurlu sayılmaktadırlar.

Adi komandit şirketlerin komandite ve komanditer ortakları bağkur ödemek zorunda mı ?

Adi komandit şirketlerin tüm komandite ve komanditer ortakları zorunlu olarak 4b-bagkur kapsamındadır.

Donatma iştiraki ortaklarının bagkurlu olması gerekiyor mu ?

Donatma iştiraki tüm ortaklarının da zorunlu olarak bağ-kur’lu olmaları gerekmektedir.

Anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortakları bağkurlu oluyor mu ?

Anonim şirketlerinde sadece yönetim kurulu üyesi olan ortaklar zorunlu olarak bağkurlu sayılır. Anonim şirketlerin yönetim kurulu olmayan üyeleri zorunlu bağkurlu sayılmaz. Bu kişilerin ortak oldukları şirketlerinde 4a diğer adı ile SSK kapsamında bildirilmelerinde de bir sakınca bulunmamaktadır.

Aş yönetim kurulu üyelerinin sgk bildirimini ticaret sicil gazetesi, sicil tasdiknamesi ve kimlik fotokopileri ile bağlı olduğunuz SGK’ya yapabilirsiniz. Zaten sicil müdürlükleri otomatik olarak bildirmekte ama sizin de bildirmenizde fayda var.

Limited şirket ortağı bağkurlu olmak zorunda mı ?

Limited şirket ortaklarının zorunlu olarak bağkurlu olması gerekmektedir.

Sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortakları

Komandit şirketlerin komandite ortakları da zorunlu olarak 4b’li olması gerekenler arasındadır.

SSK’lı çalışan şirket ortağı olabilir mi, şirket ortağı başka işyerinde sigortalı çalışabilir mi ?

4a kapsamında sigortalı çalışırken aynı zamanda şirket ortağı da olabilirsiniz. Daha önce sigortalı çalışan vergi mükellefi olabilir mi yazımızda da ayrıntılı olarak anlatıldığı üzere kendi işyeriniz olmadığı ve fiili olarak çalıştığınız sürece şirket ortaklığınız/vergi kaydınız v.s. devam ederken ssk kapsamında çalışmanızda bir sakınca bulunmamaktadır.

Tam tersi durumda da aynı şey geçerli. Yani şirket ortaklığınız devam ederken başka bir işyerinde sigortalı çalışmanıza engel bir durum yok.

Şirket ortağı kendi şirketinde sigortalı çalışabilir mi ?

Yukarıda zorunlu olarak bağkurlu olması gereken şirket ortakları dışındaki tüm durumlarda şirkette 4a ssk kapsamında çalışmanızda bir engel yol. Örneğin anonim şirketlerin yönetim kurulu olmayan üyeleleri ortak oldukları şirketlerinde sigortalı çalışabilirler. Ancak limited şirket ortağının kendi şirketinde çalışması mümkün değildir.

Limited şirket müdürlerinin sigortalılığı hangi kapsamda oluyor ?

Eğer limited şirketine müdür olarak atanan kişi aynı zamanda şirketin ortaklarından birisi ise bağkurlu olması gerekiyor. Ancak şirketle herhangi bir bağı olmayan yani hissesi olmayan ve dışarıdan atama yolu ile şirkette müdürlük görevi yapan kişilerin 4a ssk kapsamında sigortalılığının sağlanması gerekiyor.

Anonim şirketlerde emekli yönetim kurulu üyelerinin sigortalılığı

Yukarıda da belirtildiği gibi A.Ş’lerde yönetim kurulu üyeleri bağkurlu sayılmakta. Emekli yönetim kurulu üyelerinin ise herhangi bir kapsamda sigortalı olması zorunlu değildir. Zira eskiden çalışmaya devam eden emekliden kesilen SGDP kaldırılmıştır. Bu durumdaki kişilerden artık SGDP de kesilmemektedir.

A.ş’lerde ortak olmayan yönetim kurulu üyelerinin sigortalılığı

Bu kişiler şirkette aktif olarak görev yapıyorsa 4a ssk kapsamında sigorta bildirimlerinin yapılması gerekli.

Limited şirket ortaklarının 4/a sigortalılık durumu nasıl belirlenecektir ?

Yukarıda da ayrıntılı olarak belirtildiği üzere limited şirket ortakları zorunlu olarak bağkurludur. Limited şirkette ortak olanlar kendi işyerlerinde kesinlikle 4a ssk kapsamında sigortalı olamazlar. Bu kişilerin başka işyerlerinde çalışmasında bir sakınca yoktur.

Bağkur borç ödemesi nereye, nasıl yapılır ?

Bagkur borç ödemesini SGK ile anlaşmalı tüm banka ve PTT şubelerinden, mobil ya da internet bankacılığı sistemlerinden T.C. numaranız ile SGK Ödemeleri-Bağkur prim menüsünden yapabilirsiniz. Ayrıntılı bilgiyi bağkur ödemesi nasıl yapılır başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Bağkur borç sorgulaması nasıl yapılır ?

4b bağkur borcu sorgulama işlemini e devlet sisteminde SGK-4b Borç Bilgisi menüsünden yapabilirsiniz.

Bağkur hakkındaki tüm sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Yorumlar (0)
Yorum Ekle