Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
DMCA.com Protection Status
Hesaplamalar

SSK Prim Hesaplaması Tablosu


Aşağıdaki Sgk prim hesaplaması tablosu ile sigortalı olarak çalıştırdığınız işçilerin ve emekli olduktan sonra Sosyal Güvenlik Destekleme Primine tabi olarak çalışan emekliler için ödenecek aylık prim tutarı hesaplamasını yapabilirsiniz. Ayrıca ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanların sigorta prim hesaplamasını da yine bu tablo aracılığı ile kolayca yapabilirsiniz. SSK prim hesaplama tablosu ile indirimsiz ödenecek aylık prim tutarı, 5510/5 puanlık prim indirimi kapsamında ödenecek aylık prim tutarı, 4447/10. madde kapsamında çalıştırılanlar için ödeneceksgk aylık prim hesaplaması, emekli çalışanların prim tutarı ve ev hizmetleri 10 günden fazla çalışanlar için ödenecek prim tutarı konusunda hesaplama yapabilirsiniz. Sgk prim hesaplaması nasıl yapılır ve prim ödemeleri nasıl, nereye yapılır konusundaki bilgileri ise yazımızın devamında bulabilirsiniz. Ssk prim hesaplaması nasıl yapılır konusundaki sorularınızı da yazının sonundaki Soru Sor bölümünden sorabilirsiniz. Sgk prim hesaplama tablosu aşağıdadır;


Sgk primi hesaplaması nasıl yapılır, brüt maaştan ssk prim hesaplama ?

Prim hesaplaması yapılırken yararlanılan teşvik türü önem arz etmektedir. Dolayısıyla teşvikten yararlanma ve yararlanmama durumuna göre sgk prim hesaplama oranları farklılık göstermektedir. Tabi sigorta prim indiriminden yararlanabilmek için temel şart sigorta primlerinizi zamanında ödemeniz ve son ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borcunuzun olmamasıdır. Eğer sigorta prim borcunuz varsa ve ödemeleri düzenli olarak yapmıyorsanız ödeyeceğiniz aylık tutar tabloda yer alan “İndirimsiz aylık prim tutarı” kısmı olacaktır. İndirimsiz olarak hesaplama çalışanın aylık brüt kazancının %37,5’i oranında yapılmaktadır.

Eğer sigorta prim borcunuzu vadesinde ödüyorsanız ve de son ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borcunuz yoksa otomatik olarak 5510/5 puanlık indirimden yararlanırsınız. Bu kapsamda sgk prim borcu hesaplaması çalışanın brüt kazanç toplamının %32,5’i üzerinden yapılır.

Eğer çalışanınız için 4447/10. madde teşviği diğer ismi ile 6111 sayılı Kanun teşviğinden yararlanıyorsanız bu durumda sgk prim ödeme hesaplaması toplam brüt kazanç üzerinden %17 olacaktır. Kısaca 4447/10. madde sigorta prim teşviği şartlarını şöyle sıralayabiliriz.

  • Geçmiş dönem sigorta prim borcunuzun olmaması ve prim ödemelerinizi düzenli yapmanız,
  • Çalışanın işyerinde son 6 ay çalışanlara ilave olarak işe alınması ve çalıştığı süre boyunca da bu şartın sağlanması,
  • Çalışanın 18-29 yaş arası erkek olması ya da kadın olması,
  • Daha önce bu teşvikten yararlanmamış olması gerekiyor.

Yukarıda belirtilen şartları sağlamanız halinde sgk primleri hesaplamanız 4447/10. madde kapsamında yapılmış olacaktır.

Ssk prim hesaplama e devlet sisteminden yapılır mı?

Maalesef e devlet sistemi üzerinden netten brüte ssk prim hesaplaması ya da normal ssk prim hesaplaması yapılabilecek bir uygulama bulunmamaktadır.

Dilerseniz ödeyeceğiniz aylık prim tutarını biz sizin için hesaplayabiliriz. Yazının sonundaki Soru Sor bölümünden brüt kazancı yararlanılan sigorta prim teşvikini ve çalışma gün sayısını belirtirseniz ne kadar ödeme yapacağınızı sizin için hesaplayabiliriz. 
2 Yorumlar

  1. arzu balcı Ekim 2, 2018
    • Ömer Meriç Ekim 2, 2018

SORU SOR/GÖRÜŞÜNÜ PAYLAŞ