Sağlık Bakanlığı Sürekli İşçi Alımı 2022

Sağlık bakanlığı sürekli işçi alımı için başvurular başladı. Sağlık Bakanlığı 10 bin sürekli işçi alımı yapacak. Sağlık Bakanlığı’nın yapacağı bu alımla ilgili işkur sürekli işçi alımı başvuruları başladı. Sürekli işçi kadrolarına başvuru formu online olarak İşkur sayfası üzerinden doldurulabilmektedir. Bu yazımızda Sürekli işçi alımı Sağlık Bakanlığı kadrolarına başvuruları nereden ve nasıl yapabileceğiniz, başvuruda aranacak şartlar, sürekli işçi maaşı ne kadar gibi konu hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.  Ayrıca sayfamızda sürekli işçi son dakika gelişmeleri ve sürekli işçi haberlerini de takip edebilirsiniz.

Sağlık bakanlığı sürekli işçi alımı için başvurular başladı. Sağlık Bakanlığı 10 bin sürekli işçi alımı yapacak. Sağlık Bakanlığı’nın yapacağı bu alımla ilgili işkur sürekli işçi alımı başvuruları başladı. Sürekli işçi kadrolarına başvuru formu online olarak İşkur sayfası üzerinden doldurulabilmektedir. Bu yazımızda Sürekli işçi alımı Sağlık Bakanlığı kadrolarına başvuruları nereden ve nasıl yapabileceğiniz, başvuruda aranacak şartlar, sürekli işçi maaşı ne kadar gibi konu hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.  Ayrıca sayfamızda sürekli işçi son dakika gelişmeleri ve sürekli işçi haberlerini de takip edebilirsiniz.

Kamuda sürekli işçi ne demek ?

Öncelikle sürekli işçi nedir, ne iş yapar sorusunun cevabı ile başlayalım. Öncesinde kamuda temizlik, güvenlik ve destek gibi işler taşeron firmalara verilerek taşeron firma aracılığı ile Kamuda işler yaptırılmaktaydı. Yapılan düzenlemeler ile taşeronlar aradan çıkarılmış ve işçilerin doğrudan Kamu Kurumu’na bağlı olarak istihdamı sağlanmıştır. Sağlanan bu kadro sürekli işçi kadrosu olarak tanımlanmaktadır.

Sürekli işçiler 657 Sayılı Devlet Memurları Kanun’un 4/d bendi kapsamında sayılırlar. 657 Sayılı Kanun’da sürekli işçilik şöyle tanımlanmaktadır;

“(A), (B) ve (C) fıkralarında belirtilenler dışında kalan ve ilgili mevzuatı gereğince tahsis edilen sürekli işçi kadrolarında belirsiz süreli iş sözleşmeleriyle çalıştırılan sürekli işçiler ile mevsimlik veya kampanya işlerinde ya da orman yangınıyla mücadele hizmetlerinde ilgili mevzuatına göre geçici iş pozisyonlarında altı aydan az olmak üzere belirli süreli iş sözleşmeleriyle çalıştırılan geçici işçilerdir”

4d sürekli işçi alım şartları nelerdir ?

Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan sürekli işçi kadro unvanlarına başvuru yapacakların hepsinde aranan temel şartlar aşağıda verilmiştir. Bunlara ilave olarak her bir kadro için aranan özel şartlar aşağıda ayrı başlıklarda verilmiştir.

 • Sağlık Bakanlığı 10 bin sürekli işçi alımında KPSS şartı aranmayacak.
 • Alım noter kurası ile yapılacak. Alım hakkı kazananlara ayrıca mülakat uygulanmayacak.
 • Memurlar için aranan genel şartlar olan 657 Sayılı Kanun’un 48’inci maddesinde aranan şartların sağlanması gerekmektedir.
 • 18 yaşın tamamlanması ve 40 yaşından gün almamış olmaları gerekmektedir.
 • Başvurulacak bölüm için belirlenen mezuniyet bölümü ve diğer özel şartların sağlanması gerekmektedir.
 • Görevi sürekli olarak yerine getirmesini engelleyecek şekilde bedenen ya da zihinsel bir engelinin olmaması,

Sürekli işçi alımları için başvurular nasıl yapılır ?

10 bin sürekli işçi alımı başvurular;

 • İşkur başvuru noktalarında sürekli işçi başvuru formu ile elden,
 • Alo-170 hattından ya da,
 • İşkur sayfası üzerinden online olarak yapılabilecektir.

İnternetten kamu sürekli işçi alımı başvurusu nasıl yapılır ?

Başvuruyu İşkur profiliniz üzerinden online olarak yapabilirsiniz. Öncelikle daha önce İşkur profili oluşturmadıysanız nasıl yapıldığını öğrenmek için İşkur profil oluşturma sayfamızı ziyaret etmenizi öneririm.

 • Sistem yoğun olduğundan E-devlet üzerinden E-Devlet şifresi ve T.C. numaranız ile buradan giriş yapın ⇒ İşkur iş arayan sayfası girişi.
 • Sayfaya giriş yaptıktan sonra eğer profil bilgilerinizde eksik yoksa ve Profilde İş Arama Durumu-Aktif ise ekran talimatlarını takip ederek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.
 • Benim işsizlik kaydım olmadığından diğer başvuru süreci ve adımlarını anlatamıyorum. Eğer takıldığınız bir yer olursa yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Sağlık bakanlığı sürekli işçi alımı 2022 ne zaman

Peki 10 bin sürekli işçi alımı ne zaman ? İşkur üzerinden başvurular başladı. Başvurunun yayımlandığı tarihten itibaren 5 gün içerisinde elektronik ortamda ya da diğer kanallar üzerinden başvuruların tamamlanması gerekmektedir. Noter kurası ve diğer süreç tarihleri daha sonra duyurulacaktır.

Sürekli işçi alımı kura çekimi ile mi yapılır ?

Alımlar noter kurası ile yapılacak. Başvuru süreci tamamlandıktan sonra başvuranlar arasından seçimler noter kurası ile tamamlanacak.Sürekli işçi kura sonuçları İşkur sayfası ve Sağlık Bakanlığı resmi web sitesi üzerinden yayımlanacak. Noter kurası ile alım hakkı elde edenler mülakata tabi tutulmadan işe alım süreci başlatılacak. Gerekli belgeler ve izlenecek yol Sağlık Bakanlığı sitesi üzerinden duyurulacaktır. Genel ve özel şartları sağlayanlarla sürekli işçi sözleşmesi imzalanacak ve bu kişilerin işe alım süreçleri başlamış olacaktır.

Sürekli işçi maaşları 2022

Kamuda sürekli işçi maaşları 2022 yılında yapılan işe ve Kurumlara göre farklılık göstermektedir. En düşük 4a sürekli işçi maaşları 2022 yılında 6200 TL’den başlamaktadır. Maaşlar ikramiyeler ve ilave ödemelerle ortalama 7000-7500 civarına kadar çıkabilmektedir.

Sağlık bakanlığı sürekli işçi maaşları ne kadar ?

Sağlık Bakanlığı’nda 4d sürekli işçi maaşları diğer kurumlara göre bir nebze yüksektir. Ortalama maaşlar 7000-8000 TL aralığındadır. Ayrıca tediye yani ikramiye ve diğer ilavelerle ortalama 4/a sürekli işçi maaşları 2022 yılı için 8500-9000 TL aralığında olmaktadır.

Sürekli işçi maaş bordrosu nereden alınır ?

Sürekli işçi maaş hesaplaması kendi Kurumlarınca yapılmaktadır. Sürekli işçiler güncel maaş bordrolarını Kurumlarının muhasebe servisleri ya da insan kaynakları servislerinden alabilmekteler.

Sürekli işçi kadrosu hakları nelerdir ?

Sürekli işçilerin yararlandığı haklar şunlardır;

 • Yemek yardımı,
 • Giyim yardımı,
 • Tediye ( ikramiye ödemesi ) ,
 • Yıllık 30 gün izin hakkı,
 • 4/a yani ssk kapsamında emeklilik.

Sürekli işçi tediye 2022

Sürekli işçi kadrosunda yer alan personele yılda 4 defa ikramiye diğer adı ile tediye ödemesi yapılır. Tediyeler brüt maaşlar üzerinden hesaplanır. Tediye hesaplama 2022 sayfamızdan 3 ayda bir ne kadar ikramiye alabileceğiniz hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Sürekli işçi tayin hakkı 2022

Sürekli işçilerin tayin hakları çok istisnai ve zaruri durumlar haricinde yoktur. Bu kadrolar çakılı kadrolardır.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın