Süt İzni Kaç Saat 2018, Çalışan Anne Hakları 2018

23

Çalışanların süt izni kaç saat sorusu bize sık sık sorulmaktadır. Süt izni kadın çalışanların doğum sonrasındaki analık izin hakkının bitiminden sonra çocuğunu emzirmesi için verilen kanuni bir dinlenme hakkıdır. Süt izni hesaplaması  ssk kapsamında çalışan kadın işçiler ile memur kadınlar arasında farklılık göstermektedir. SSK’lı işçilerin süt izni süresi 4857 sayılı İş Kanununa göre belirlenirken, memur kadınların emzirme izni hakkı ise 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre belirlenmekte. Peki süt izni yönetmeliğine göre süt izni kaç günsüt izni ne kadar

İşçilerde süt izni 2018, İşçilerde emzirme izni 2018

SSK kapsamında çalışan kadınların süt izni ne kadar 2018 yılında doğum sonrası süt izni kaç saat olmalı?

4a eski adı ile ssk kapsamındaki kadın işçilerin anne süt izni doğum sonrası analık izin bitim tarihinden itibaren başlar. Kadın işçinin doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık analık izin diğer adı ile annelik izni hakkı bulunmaktadır. Eğer gebelik çoğulsa (ikiz, üçüz v.s.) doğum sonrası analık izni 10 hafta olmakta ve kadın işçi toplamda 18 haftaya kadar ücretli izinli sayılmaktadır.

Kadın işçi ücretli doğum sonrası izin hakkının bitiminden itibaren çocuğu bir yaşını tamamlayana kadar günde 1,5 saat süt izini kullanma hakkına sahiptir. Kadın işçi süt iznini dilediği saatte kullanma hakkına sahiptir. Yani siz işverene süt izinlerinizi hangi saatlerde kullanmak istediğinizi önceden bir dilekçe ile işverene iletmeniz halinde işveren de talep ettiğiniz saatte iş kanunu süt izninizi size vermek zorundadır.

Süt izni ne zaman biter, süt izni 2018 hangi tarihte sona erer?

Süt izni iş kanununa göre çocuğunuz 1 yaşını tamamladığında biter. Diyelim ki çocuğunuz 15 Mart 2018 doğumlu. Bu durumda 15 Mart 2019 tarihine kadar süt izninden yararlanırsınız.

Kadın işçilerin doğum sonrası süt izni haricinde de kanunla verilmiş yeni ve önemli birçok hakkı bulunmaktadır.

Peki doğum yapan kadının doğum hakları 2018 nelerdir özetlemenin faydalı olacağını düşünüyorum;

Doğum yapan kadının hakları 2018

SSK kapsamında çalışırken doğum yapan anne hakları 2018 yılında aşağıdaki gibidir.

Doğumdan dolayı analık rapor parası ödemesi

Ssk’lı doğum yapan kadının hakları arasında en önemlisi olarak nitelendirebiliriz. Eğer ssk kapsamında çalışmakta iseniz doğum öncesi ve sonrası toplam 16 haftalık maaş ödemenizi SGK yapar. Bu ödenekten yararlanabilmeniz için aktif çalışıyor olma şartının yanında doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 günlük sigorta primi şartı aranır. Asgari ücretli çalışan birisi için bu ödenek 2018 yılında en düşük 5051,20 TL dir. Rapor parası ne kadar 2018 başlıklı yazımdan hesaplamanın nasıl yapıldığı konusunda ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Analık emzirme yardımı

Bu ödenek Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir defaya mahsus ödenir. Ödenekten yararlanabilmeniz için doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az 120 gün sigorta şartı aranır. Emzirme yardımında aktif çalışma şartı aranmaz. 120 gün varsa her halükarda alabilirsiniz. Ödeme tutarı bir defaya mahsus 149 TL dir. Eğer kadın sigortalı değilse, erkek sigortalı çalışıyorsa erkek adına yapılır bu ödeme. Başvurunun nasıl yapılacağı, ödemelerin nereye yapıldığı konusunda bilgi için:⇒  emzirme yardımı 2018

Doğum yardımı

Bu yardım herhangi bir şart aranmadan doğum yapan tüm annelere ödenir. Birinci çocuk için 300,00 TL, ikinci için 400,00 TL, üçüncü ve sonrasında doğanlar için ise 600 TL dir. Bu yardım anne adına ödenir. Başvuru için: ⇒ doğum yardımı 2018

Yarı zamanlı çalışma ödeneği

Doğum sonrası analık izniniz bittiğinde gerekli şartları sağlamanız halinde yarı zamanlı çalışabilir ve maaşınızı tam alabilirsiniz. Bu ödenekten yararlanabilmeniz için;

 • Doğum tarihinden önceki son 3 yılda en az 600 gün sigorta olması yeterli.

Eğer bu şartı sağlarsanız doğum sonrası analık izni bittiğinde birinci çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü ve sonrası çocuklarda ise 6 ay süre ile yarı zamanlı çalışabilir, maaşınızın yarısını İŞKUR’dan yarısını da işverenden alırsınız. İŞKUR’un 2018 yılında ödeyeceği yarı zamanlı çalışma ödeneği yaklaşık 1000,00 TL civarındadır.

Ücretsiz izin hakkı

Dilerseniz ücretli izin hakkının bitiminden sonra 6 ay süre ile ücretsiz izne ayrılabilirsiniz. Doğum sonrası izin 6 aya çıktı mı sorusunun cevabı aslında bu. Analık izni çıkmadı 6 aya. Sadece ücretsiz izin hakkınız var.

Memurlarda süt izni günde kaç saat 2018, Memurların süt izni kaç saattir?

Devlet memuru olan kadınlarda sütizni işçilerinkine göre farklıdır. Devlet memuru kadının süt izin hakkı analık izin bitim tarihinden başlar. Analık izin hakkı da doğum öncesi 8 ve sonrası 8 olmak üzere 16 haftadır.

Memur annenin süt izni ücretli analık izin bitim tarihinden sonraki ilk aylık dönemde 3 saatken, sonraki altı aylık dönemde ise süt izni süreleri günde 1,5 saat olarak verilmektedir.

Süt izni nasıl kullanılır? 

Memur anne sut izni hakkını dilediği saatlerde kullanma hakkına sahiptir. Bunu önceden Kurumu’na yazılı olarak iletmesi gerekmektedir. Bir dilekçe ile hangi saatlerde annelik süt izninizi kullanacağınızı Kurumu’nuza iletin.

Doğum yapan kadın hakları(memurlar için)

Kadın memurların doğum ve süt izni haricinde de birçok hakkı bulunmaktadır. SSK’lı işçide olan analık ödemesinin ve emzirme yardımının memurlara yapılmadığını öncelikle belirtelim. Sebebi ise memurların analık izninde olduğu süre boyunca maaşlarının Kurumlarınca ödenmeye devam edilmesi. Ancak ssklı bir kadın işçi raporlu olduğu sürelerde işverenden maaşını alamadığından ödemesi SGK tarafından analık rapor parası ödemesi olarak yapılmaktadır.

Ücretsiz izin hakkı

Kadın memurun analık izin bitim tarihinden itibaren 24 aylık ücretsiz izin hakkı vardır.

Yarı zamanlı çalışma hakkı

Ücretli analık izin bitiminden sonra anne dilerse ilk çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü çocukta ise 6 ay süre ile yarı zamanlı çalışabilir. Bu durumda Kurum maaşının yarısını öder.

Ayrıca çocuk mecburi ilköğretim çağına gelene kadar yani 60 aylık olana kadar da yarı zamanlı çalışma hakkı var. Tabi burada eşin de ssk ya da emekli sandığı kapsamında çalışıyor olma şartı aranır.

2018 süt izni süresi ve doğum yapan kadın hakları 2018 yılında yukarıda anlattığımız gibidir. Tabi memurlarda süt izni 2018 işlemleri ve iş kanunu süt izni 2018 düzenlemeleri konusunda atladığım ya da aklıma gelmeyen bir husus olabilir. Süt izinleri 2018 süreleri konusunda anlamadığınız ya da kafanıza takılan bir husus varsa yazının sonundaki Soru Sor/Görüşünü Paylaş kısmından bana sorabilirsiniz. Gelelim süt izni ve doğum yapan çalışan kadının hakları 2018 konularında en çok sorulan bazı sorular ve cevaplarına. 

Süt izni hesaplama tablosu 2018 neye göre belirleniyor, sut izni kac saat?

Yukarıda da belirttiğim üzere memurlarda 657 süt izni 2018 yılında doğum sonrası hamilelik izni 2018 bitim tarihinden itibaren ilk 6 ay günde 3 saat, ikinci altı aylık dönemde ise günde 1,5 saat olarak verilir.

Süt izni hesaplama 2018 yılında SSK’lı kadınlar için iş kanununa göre süt izni süresi çocuk 1 yaşını tamamlayana kadar günde 1,5 saattir.

Memur süt izni 2018 yılında toplu olarak kullanabilir mi?

Memurlarda doğum izni bitim tarihinden itibaren başlayan sut izni 2018 yılında toplu kullandırılabilir mi sorusu da bize sorulmakta. Memurların süt izni 2018 yılında yoplu kullanılır mı sorusunun net bir cevabı 657 Sayılı Devlet memurları kanununda yer almıyor. Bu tamamen Kurumu’nuzun inisiyafinde. Ancak memura süt izni 2018 yılında da diğer yıllarda olduğu gibi gün içerisinde istediği saatte kullandırılmak zorunluluğu vardır.

Ssk’lı doğum yapan kadının hakları 2018 nelerdir?

SSK’lı çalışan kadın hakları 2018 yılında nelerdir konusunda yukarıda ayrıntılı bilgi verilmiştir. SSK’lı çalışırken doğum yapan annenin hakları 2018 yılında özetle aşağıdaki gibidir;

 • 2018 dogum izni doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 haftadır. Eğer doğum çoğul olursa toplam izin hakkı 18 hafta olur.
 • Sigortalı annenin hakları 2018 süt izni ise yukarıda belirtilen analık izninin bitim tarihinden itibaren çocuk 1 yaşını tamamlayana kadar günde 1,5 saattir.
 • İşçilerde süt izni 2018’de de önceki yıllarda olduğu gibi analık izin bitim tarihinden itibaren başlar.Bu durumda süt izni kaç ay sürüyor sorusu da akla geliyor. Ay olarak hesaplamak doğru değil. Çocuğun 1 yaşını tamamladığı tarihe kadar sürüyor.
 • SSK’lı kadın için doğum sonrası ücretsiz izin 2018 yılında 6 ay olarak kullandırılabilir.
 • SSK’lı çalışan kadının analık hakkı 2018 yılında rapor parası olarak ödenmektedir.
 • SSK’lı  çalışan kadın doğum hakları 2018 konusunda ayrıntılı bilgiyi yukarıda bulabilirsiniz.

Memurlarda süt izni kaç yaşına kadar sürer?

Memurlarda süt izni hesaplamasını yaş olarak değil analık izin hakkının bitim tarihinden itibaren hesaplamak gerekir. Analık izin bitim tarihinden itibaren ilk 6 aylık sürede 3 saat, ikinci altı aylık sürede 1,5 saattir.

Sözleşmeli öğretmenlerde doğum izni ne kadar 2018

Sözleşmeli öğretmenlerde doğum izni kaç hafta 2018 sorusu bu aralar çok soruluyor. Sözleşmeli öğretmenler de 657 Sayılı Kanuna tabiidir. Dolayısıyla doğumdan önce 8 ve sonrasında da 8 hafta olmak üzere toplamda 16 haftalık analık izin hakları vardır. Süt izni süreleri ve doğum izni 2018 hakları da yukarıda memurlarda doğum izni 2018 başlığı altında belirtmiş olduğumuz memurlar için belirtilen süreler kadardır.

Doğum sonrası izin 6 aya çıktı mı?

Güncel olarak izin hakları yukarıda belirtildiği gibidir. Şu an için doğum sonrası iznin 6 aya çıkması gibi bir düzenleme yok.

Süt izni ne kadar sürede kullanılmalı?

Süt izni doğum sonrası analık izin bitim tarihinden itibaren başlar. Eeğr ücretsiz izin falan kullanırsanız süt izin hakkınız olan süreden düşer. Yani ücretsiz izni kullandım süt iznim kaldığı yerden devam eder mi sorusunun cevabı maalesef hayır oluyor bu durumda.Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
23 Yorum
 1. Selma

  Merhaba. Devlet memuruyum. Ücretli analık iznim biteli 3 ay oldu. Ücretsiz izne ayrılmak istiyorum. Çocuğum bakıcıya alışamadı. Ücretsiz izin hakkımı kurum reddedebilir mi bir de 24 ay mı kullanırım yoksa 3 ay düşer mi. Şimdiden teşekkürler cevabınız için.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Selma hanım. Ücretsiz analık izin hakkı ücretli analık izin bitim tarihinden itibaren başlar ve toplamda 24 aydır. Siz 3 ay çalıştığınız için 21 ay olarak kullanabilirsiniz. Kurum kanunen bu talebinizi karşılamak zorunda.

 2. Nesibe

  Kamu da taşeron işçisi olarak calismaktayım 1 nisan 2018 Tarihinde kadroya geçerek devlet işçisi oldum.şu anda doğum iznindeyim iznim 26.04.2018 tarihinde sona ermekte bu tarihten sonra kaç gün izin alabilirim ayrıca süt iznimde kaç saat olur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Nesibe HANIM.
   Süt izniniz çocuğunuz bir yaşını tamamlayana kadar günde 1,5 saat olarak verilir. Ücretli doğum izni bittikten sonra dilerseniz 6 aya kadar ücretsiz izin alabilirsiniz. Eğer doğum tarihinden önceki son 3 yıl içerisinde en az 600 gün sigorta priminiz varsa yarı zamanlı çalışmaya geçerek yarım gün çalışabilir ve tam maaş alabilirsiniz.

 3. Seyy

  Merhaba; Doğum ıznım mayıs2017de bıttı ve 12 ay ucretsız ızın kullandım; mayıs 2018de işe başlayınca süt izni hakkım var mı ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Süt izni çocuk 1 yaşını tamamlayana kadardır. Sonrasında kullanamazsınız. Eğer memursanız doğum sonrası analık izin bitim tarihinden itibaren 12.ayda biter.

 4. fatma

  süt izini fazla mesai olarak ücretini alabilirmiyim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Böyle bir şey kanunen mümkün değil. İşverenle aranızda uzlaşma sağlarsanız olabilir.

 5. fatma

  4/d daimi işçi güvenilk personeli 11 saat calışıp 48 saat izin kullanıyor. fakat izinli personel olduğunda güz aşırı geliyolar gelen personel için fazla mesai ücreti alabilir mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Haftalık çalışma saati olan 45 saatten fazla çalışıyorsa fazla mesai konusu değerlendirilmeye alınabilir.

 6. Hasan

  Merhaba Eşim 5 yıl taşeron şimdi 4/D litim 18 Ağustos 2017 doğum yatım 23 kasım da iş başı yaptım 20 Nisan 2018 bebeğime bakacak bulamadım ücretsiz izin istedim hakın yok dediler Yarı Zamanlı izin istedim yok size zahmet Ücretsiz izin veya Yarı zamanlı Hakım varmı yokmu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kanunen bu talebinizin yerine getirilmesi gerekiyor zorunlu olarak. Sözleşmenizde aksi bir hüküm yoksa tabi.

 7. Hasan

  Merhaba biraz daha açıklayabilirmisiniz
  Ücretsiz İzin hakkı varmı
  Yada Yarı Zamanlı ücretsiz izin hakkı var kaç ay hakkı var açıklamalı yazabilirmisiz

  1. Ömer Meriç

   Normalde sigortalı çalışanlarda ücretsiz izin hakkı doğum sonrasında 6 aydır. İşçi talep ederse işveren kabul etmek zorundadır. Yarı zamanlı çalışma hakkı da vardır. Bu izinler analık izninin bitim tarihinden itibaren başlar. Bunlar kanunen geçerli olan hükümlerdir. Ancak daha önce de yazdığım gibi sözleşmesinde aksi bir hüküm varsa onu bilemem.

 8. Hasan

  Kusura bakmayın Sözleşme yok taşerondan direk kadroya geçtiler
  Çalıştığı yer neymiş işe başlar ken hemen talep edecektiniz işe başladığın için böyle hakların yok diyor böyle olmaz ücretsiz izin illah işe başlar başlamaz veya Yarı zamanlı Çalışma süreleri sizden destek nasıl yapalım bebeğe bakaçak yok
  Birde Anne Bebeği doktora götüremez iş yeri izin vermese böyle bir yasak varmı işte atma gibi sizden yardım bekliyoruz

  1. Ömer Meriç

   Hocam bu konuda benim yapabileceğim bir şey yok gerçekten. Yardımcı olmak isterdim ama. Kanunun vermiş olduğu bir hak ve Kurumun vermesi gerekiyor. Erken başvurmadın hakkın yok diye bir şey duymadım ben bugüne kadar.

 9. Hasan

  Bebek için Ücretsiz izin doğum iznin bitiminde ilk 6 ay içinde başvurmak gerekiyor diyorlar
  Yarı Zamanlı yasa öocuk okula gidene kadat kullana bilirsin diyor bunlar yok 6 ay içinde başvuru yapman gerekir diyor ne yapım

 10. nazlı

  merhabalar, 02.10.2018 de doğum yaptım 02.01.2019 da analık iznim bitti yarı zamanlı izin kullanmak istiyorum 2 ay yarım gün çalışma iznim bittikten sonra 1 yaşına kadar 1.5 saatlik süt iznimi kullanabilirmiyim yoksa hakkım ölüyor mu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Süt izin hakkınız çocuk 1 yaşına gelene kadar devam eder. Yanmaz yani.

 11. Zeynep

  Merhaba ben 4 D kadrosunda sürekli işçi olarak kamu kurumunda görev yapmaktayım 2 yaşında ve 7 aylık bebeklerim var. 24 saat esaslı bir kurumda çalışmaktayım. Eşimin de aynı şekilde nöbet tutulan bir yerde memurdur. Çocuklarımın bakım problemi olduğu için kendimiz bakıyoruz birazda maddi sorundan dolayı bakıcı tutamıyorum. Benim gece nöbet tutmam mümkün mü kendi isteğim ile kurumuma başvuruda bulunsam dilekçe ile çalışabilir miyim özel durumum göz önünde bulundurarak

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu sizin ve Kurumunuzun karşılıklı anlaşmasına bağlı. Kurumunuz uygun görürse çalışabilirsiniz.

 12. ayşegüş

  merhabalar,
  be özel şirket çalışanıyım temmuz 18 2018 de doğum yaptım 3. çocuğum olduğu için 6 ay yarm çalıştım nisanda yrm gün çalışmam bitiyr süt iznindende yararlanabiliyrmuyum *

  teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çocuğunuz 1 yaşına gelene kadar günde 1,5 saat süt izin hakkınız var.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.