Süt İzni Kaç Saat 2019, Doğum İzni 2019

0

Çalışan kadınların kanunen hamilelikten ve doğumdan kaynaklı süt ve doğum izin hakları bulunmaktadır. Aynı zamanda erkeklerin de babalıktan dolayı kanuni izin hakları bulunmaktadır. Bu yazımızda ssk ve ya emekli sandığı kapsamında çalışanlar için süt izni kaç saat 2019, doğum öncesi ve sonrası izin hakkı kaç ay , doğum sonrası ücretsiz izin ve yarı zamanlı çalışma v.s. gibi konularda merak ettiğiniz tüm soruların cevabını bulabilirsiniz.

4a SSK kapsamındakilerin süt izni kaç ay ? SSK kapsamında çalışan anne hakları 2019

1-Doğum öncesi ve sonrası ücretli analık izin hakkı 2019

Doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplamda 16 haftalık yasal doğum izin hakkınız bulunmaktadır. Eğer ikiz, üçüz v.s. gibi çoğul doğum mevcutsa bu durumda doğum sonrası izin hakkı 10 haftaya çıkar ve toplamda 18 hafta doğum izni kullanabilirsiniz.

Kanuni olarak dilerseniz hamileliğin 32. haftası itibariyle doğum iznine ayrılabilirsiniz. Eğer kendinizi iyi hissederseniz doktor raporu ile en fazla 37. haftaya kadar da çalışabilirsiniz. Bu durumda doğum öncesi kullanılmayan 5 haftalık izin hakkınız doğum sonrasına aktarılır. Ayrıca diyelim ki 32. haftada izne ayrıldınız ve doğum beklenenden erken oldu. Bu durumda da doğum öncesi 8 haftalık izninizin kullanmadığınız kısmı doğum sonrası izin sürenize eklenir.

2-Süt izni/emzirme izni 2019

Eski adı ile SSK yeni ismi ile ssk kapsamında çalışan kadınların çocuğun doğum tarihinden itibaren çocuk 1 yaşını tamamlayana kadar günde 1,5 saat süt izin hakları bulunmaktadır. Süt iznini dilediğiniz bir saatte kullanma hakkınız bulunuyor.

3-Yarı zamanlı çalışma ödeneği

Eğer doğum tarihinden önceki son 3 yıl içerisinde en az 600 gün sigortanız mevcutsa doğum sonrası ücretli analık izni bitim tarihinden itibaren birinci çocukta 60 gün, ikinci çocukta 120 gün, üçüncü ve üzeri çocuklarda ise 180 gün süre ile yarı zamanlı çalışabilirsiniz. Yarı zamanlı çalışma süresi boyunca maaşınızın yarısını işveren yarısını da İŞKUR öder.

4-Doğum sonrası ücretsiz izin hakkı 

Ücretli analık izin süreniz bittikten sonra dilerseniz 6 ay süre ile ücretsiz izne ayrılabilirsiniz.

5-Babalık izni

SSK kapsamında çalışan erkek sigortalıların doğumdan kaynaklı babalık izin hakları 5 gündür. Bu 5 günlük süre boyunca işveren çalışanın maaşını tam olarak ödemek zorundadır.

6-SGK Emzirme parası/yardımı

Doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az 120 gün sigortalı çalışması olan kadın ya da erkeğe Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir defaya mahsus emzirme parası ödenir. 2019 yılı için bu tutar bir defaya mahsus 175 TL civarındadır. Ayrıntılı bilgiyi sgk emzirme parası alma şartları başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

7-SGK Analık parası

Sigortalı olarak çalışan kadınların doğum öncesi ve sonrası çalışmadıkları 112 günlük süre için ( çoğul doğumlarda 126 günlük süre için) işveren maaş ödemez. Bu sürelere ilişkin ödemeler SGK tarafından yapılır. Yapılan bu ödeme analık geçici iş göremezlik ödemesi olarak adlandırılır. Asgari ücretli bir çalışan için analık parası 2019 yılında toplamda yaklaşık 6000 TL civarındadır.

4c Emekli sandığı kapsamındaki memurlarda süt izni 2019, Emekli sandığı kapsamında doğum yapan kadının hakları 2019 ve memurların babalık izinleri 2019!

1-Doğum öncesi ve sonrası izin hakları

657 Sayılı Kanuna tabi çalışan devlet memurlarının doğum öncesi ve sonrası izin hakları yukarıda ssk kapsamında belirtilen ile aynıdır. Bu yüzden tekrardan ayrıntılı olarak değinmeyeceğim bu hususa.

2-Memurların süt izni kaç gün ?

Memurlarda süt izni doğum sonrası analık izin bitim tarihinden itibaren başlar. Buna göre bu tarihten sonraki ilk 6 ay emzirme izinleri günde 3 saat iken sonraki 6 ay ise günde 1,5 saattir. Memur süt iznini dilediği saatlerde kullanma hakkına sahiptir.

3- Doğum sonrası ücretsiz izin hakkı

Memurlar dilerse analık izin bitim tarihinden itibaren 24 ay süre ile ücretsiz izne ayrılabilir. Çalışmaya başladıktan sonra da ücretsiz izin talebinde bulunabilir. Bu durumda kalan süre kadar ücretsiz izin hakkından yararlanır.

4-Memurların yarı zamanlı çalışma hakları

Memurlar dilerse analık izin bitim tarihinden itibaren ilk çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü ve üzeri çocuklarda ise 6 ay süre ile yarı zamanlı çalışma hakkından yararlanabilir. Bu süre boyunca memur yarı zamanlı çalışır ve Kurum maaşın yarısını  öder.

Memur kadının ayrıca çocuk mecburi ilköğretim çağına gelene kadar yani 60 aylık olana kadar yarı zamanlı çalışabilir. Gerekli olan şart ise eşin ssk ya da emekli sandığı kapsamında aktif olarak çalışıyor olması.

5-Öğretmenlerin süt izni 2019

Öğretmenlerin süt izin hakları da yukarıdaki gibidir.

6-Memurlar SGK emzirme parası ve analık yardımı alabilir mi ?

Devlet memurları SGK tarafından ödenen emzirme parası ve ya analık yardımından yararlanamazlar. Analık parasından yararlanamama sebebi izinli olunan süre boyunca maaşın Kurum tarafından ödeniyor olmasıdır.

2019 Doğum yardımı ne kadar ?

Malumunuz Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ödenen doğum yardımı için sigorta, bağkur, memur v.s. gibi şartlar aranmadan Türk vatandaşı olmak şartıyla herkese ödenmektedir. Bu yardım birinci çocukta 300 TL, ikinci çocukta 400 TL, üçüncü ve sonrası çocuklarda ise 600 TL dir. Doğum yardımı başvurusu nereye, nasıl yapılır ? Gerekli belgeler nelerdir v.s. gibi konularda ayrıntılı bilgi için >> doğum yardımı alma şartları başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Süt izni ne kadar 2019, 657 süt izni 2019, süt izni kaç yaşına kadar v.s. gibi konularda bilgi vermeye çalıştık. Ayrıca doğum yapan anne hakları 2019 konusunda da bilgi verdik. Konu hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızı yazının sonundaki Soru Sor bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.