Süt İzni Kaç Saat 2019

2

Süz izni kaç saat sorusu özellikle çalışan kadınların sıklıkla sorduğu soruların başında gelmektedir. Çalışan kadınların kanunen hamilelikten ve doğumdan kaynaklı süt ve doğum izin hakları bulunmaktadır. Aynı zamanda erkeklerin de babalıktan dolayı kanuni izin hakları bulunmaktadır.

Bu yazımızda ssk ve ya emekli sandığı kapsamında çalışanlar için süt izni kaç saat 2019, doğum öncesi ve sonrası izin hakkı kaç ay , doğum sonrası ücretsiz izin ve yarı zamanlı çalışma v.s. gibi konularda merak ettiğiniz tüm soruların cevabını bulabilirsiniz. Süt izni ile doğum öncesi ve sonrası ücretli ve ücretsiz izin hakları memurlar ve sigortalı çalışanlar için farklılık göstermektedir. Bu yüzden memurlar ve sigortalı çalışanlar için izin hakları ayrı başlıklar hakkında verilecektir.

Çalışan anne hakları 2019

Bu başlık altında 4a eski adı ile ssk kapsamında çalışanlar için doğum öncesi, doğum sonrası izin hakları ile emzirme izin hakları konusunda bilgi verilecektir.

SSK analık izni 2019

Doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplamda 16 haftalık yasal doğum izin hakkınız bulunmaktadır. Eğer ikiz, üçüz v.s. gibi çoğul doğum mevcutsa bu durumda doğum sonrası izin hakkı 10 haftaya çıkar ve toplamda 18 hafta doğum izni kullanabilirsiniz.

Kanuni olarak dilerseniz hamileliğin 32. haftası itibariyle doğum iznine ayrılabilirsiniz. Eğer kendinizi iyi hissederseniz doktor raporu ile en fazla 37. haftaya kadar da çalışabilirsiniz. Bu durumda doğum öncesi kullanılmayan 5 haftalık izin hakkınız doğum sonrasına aktarılır. Ayrıca diyelim ki 32. haftada izne ayrıldınız ve doğum beklenenden erken oldu. Bu durumda da doğum öncesi 8 haftalık izninizin kullanmadığınız kısmı doğum sonrası izin sürenize eklenir.

Süt izni 2019

Eski adı ile SSK yeni ismi ile ssk kapsamında çalışan kadınların çocuğun doğum tarihinden itibaren çocuk 1 yaşını tamamlayana kadar günde 1,5 saat süt izin hakları bulunmaktadır. Süt iznini dilediğiniz bir saatte kullanma hakkınız bulunuyor.

Yarı zamanlı çalışma ödeneği

Eğer doğum tarihinden önceki son 3 yıl içerisinde en az 600 gün sigortanız mevcutsa doğum sonrası ücretli analık izni bitim tarihinden itibaren birinci çocukta 60 gün, ikinci çocukta 120 gün, üçüncü ve üzeri çocuklarda ise 180 gün süre ile yarı zamanlı çalışabilirsiniz. Yarı zamanlı çalışma süresi boyunca maaşınızın yarısını işveren yarısını da İŞKUR öder.

Doğum sonrası ücretsiz izin hakkı 

Ücretli analık izin süreniz bittikten sonra dilerseniz 6 ay süre ile ücretsiz izne ayrılabilirsiniz. Ücretsiz izin hakkı ssk kapsamında çalışan annenin kanuni hakkıdır ve işveren bu hakkı kullanmasına engel olamaz. Ücretsiz izin hakkının verilmesi zorunludur.

Babalık izni 2019

SSK kapsamında çalışan erkek sigortalıların doğumdan kaynaklı babalık izin hakları 5 gündür. Bu 5 günlük süre boyunca işveren çalışanın maaşını tam olarak ödemek zorundadır.

SGK emzirme parası 2019

Doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az 120 gün sigortalı çalışması olan kadın ya da erkeğe Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir defaya mahsus emzirme parası ödenir. 2019 yılı için bu tutar bir defaya mahsus 180 liradır.

Emzirme parası almak için ne yapmanız gerekiyor. Başvuruyu nereye ve nasıl yapacaksınız ? Emzirme yardımı hakkında tüm detayları https://sgkbilgisi.com/emzirme-yardimi-hakkinda-her-sey/ sayfamızdan bulabilirsiniz.

SGK doğum parası 2019

Sigortalı olarak çalışan kadınların doğum öncesi ve sonrası çalışmadıkları 112 günlük süre için ( çoğul doğumlarda 126 günlük süre için) işveren maaş ödemez. Bu sürelere ilişkin ödemeler SGK tarafından yapılır. Yapılan bu ödeme analık geçici iş göremezlik ödemesi olarak adlandırılır. Asgari ücretli bir çalışan için analık parası 2019 yılında toplamda yaklaşık 6000 TL civarındadır.

Memurlarda süt izni 2019

Devlet memurlarının doğum öncesi ve doğum sonrası ücretli ve ücretsiz izin süreleri sigortalı çalışan anne ya da babaya göre farklılık göstermektedir. Bu başlık altında memurlar için emzirme izni ile doğum öncesi, sonrası ücretli ve ücretsiz izin hakları konusunda bilgi sunulacaktır.

Memur analık izni 2019

657 Sayılı Kanuna tabi çalışan devlet memurlarının doğum öncesi 8 ve doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplamda 112 güne kadar ücretli analık izin hakları bulunmaktadır. Memur anne eğer isterse 37. haftaya kadar doktor raporu ile çalışabilir tabi bunun için 32. haftada doktora giderek doğum öncesi çalışabilir raporu alması gerekmektedir. Bu durumda annenin doğum öncesi kullanmadığı 5 haftalık izin hakkı doğum sonuna aktarılır.

Erken doğum halinde doğum öncesinde kullanılmayan izin süresi doğum sonrasına aktarılır ve her durumda anne 112 güne kadar izin kullanır. Eğer çoğul doğum varsa izin hakkı 126 gün yani 18 hafta olarak kullandırılır.

Memurların süt izni 2019

Memurlarda süt izni doğum sonrası analık izin bitim tarihinden itibaren başlar. Buna göre bu tarihten sonraki ilk 6 ay emzirme izinleri günde 3 saat iken sonraki 6 ay ise günde 1,5 saattir. Memur süt iznini dilediği saatlerde kullanma hakkına sahiptir.

Memur doğum sonrası ücretsiz izin 2019

Memurlar dilerse analık izin bitim tarihinden itibaren 24 ay süre ile ücretsiz izne ayrılabilir. Çalışmaya başladıktan sonra da ücretsiz izin talebinde bulunabilir. Bu durumda kalan süre kadar ücretsiz izin hakkından yararlanır.

Memurlar yarı zamanlı çalışma 2019

Memurlar dilerse analık izin bitim tarihinden itibaren ilk çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü ve üzeri çocuklarda ise 6 ay süre ile yarı zamanlı çalışma hakkından yararlanabilir. Bu süre boyunca memur yarı zamanlı çalışır ve Kurum maaşın yarısını  öder.

Memur kadının ayrıca çocuk mecburi ilköğretim çağına gelene kadar yani 60 aylık olana kadar yarı zamanlı çalışabilir. Gerekli olan şart ise eşin ssk ya da emekli sandığı kapsamında aktif olarak çalışıyor olması.

Öğretmenlerin süt izni 2019

Öğretmenlerin de doğum sonrası ilk 6 aylık dönemde günde 3 saat, sonraki 6 aylık dönemde ise günde 1,5 saat süt izin hakları bulunmaktadır. Öğretmenlerin yaz tatiline denk gelen doğum öncesi ve sonrası izin hakları sonraki izinlerine ilave edilmez.

Memurlar emzirme yardımı alabilir mi ?

Devlet memurları SGK tarafından ödenen emzirme parası ve ya analık yardımından yararlanamazlar. Analık parasından yararlanamama sebebi izinli olunan süre boyunca maaşın Kurum tarafından ödeniyor olmasıdır.

2019 Doğum yardımı ne kadar ?

Malumunuz Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ödenen doğum yardımı için sigorta, bağkur, memur v.s. gibi şartlar aranmadan Türk vatandaşı olmak şartıyla herkese ödenmektedir. Bu yardım birinci çocukta 300 TL, ikinci çocukta 400 TL, üçüncü ve sonrası çocuklarda ise 600 TL dir.

Doğum yardımı başvurusu nereye, nasıl yapılır ? Gerekli belgeler nelerdir v.s. gibi konularda ayrıntılı bilgi edinmek ve başvuru yapmak için https://sgkbilgisi.com/dogum-parasi-konusunda-bilinmesi-gereken-her-sey/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Konu hakkında kafanıza takılan tüm sorularınızı yazının sonundaki Yorum kısmından sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
2 Yorum
  1. Hakan

    İsçiler de doğum öncesi rapor doğum sonrasina nasıl aktarılıyor. Biz doğumdan sonra manuel olarak 35. Haftada aldık ama aktarım gozukmuyor sgk sisteminde bilgi verirseniz memnun olurum

    1. Ömer Meriç

      Normalde şöyle olur. Doğum öncesi en geç 32. Haftada doğum öncesi çalışmaz ya da 37.haftaya kadar çalışabilir raporu alınır. 37. Haftaya kadar rapor alınırsa Kullanılmayan 5 hafta doğum sonuna aktarılır ve her durumda en az 112 gün izin verilmesi sağlanır. Sizin durum biraz istisna. Eşiniz de sormuştu sanırım.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.