Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi Geliyor & OVP’de Yer Aldı

Tamamlayıcı emeklilik sistemi geçtiğimiz yıllarda da birçok kez gündeme gelmiş ancak bir türlü bu yönde bir düzenleme yapılmamıştı. 06 Eylül 2023 tarihinde açıklanan 3 yıllık OVP’de ( Orta Vadeli Program) tamamlayıcı emeklilik sistemi düzenlemesinin getirileceği bilgisi de yer aldı. TES yani Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi ile ilgili düzenlemenin 2024 yılında yapılması bekleniyor. Peki TES nedir, TES emeklilik sistemi kimleri kapsıyor? İşte tüm detaylar.

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (Tes) Nedir?

Tamamlayıcı emeklilik sistemi aslında bireysel emeklilik sisteminin biraz daha geliştirilmiş ve genişletilmiş hali olarak tanımlanabilir. Bildiğiniz üzere çalışanlar 2017 yılında otomatik katılımlı bireysel emeklilik sistemine zorunlu olarak dahil edilmiş ve brüt maaşları üzerinden %3 kesinti yapılmaya başlanmıştır. Bu sistemin bazı eksiklikleri ve getirisinin az olması çoğu çalışanın daha sonra sistemden çıkmasına neden olmuştur.

Tamamlayıcı emeklilik sistemi ile otomatik katılımlı bireysel emeklilik sisteminin geliştirilmesi, daha cazip hale getirilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca devlet desteği gibi unsurların arttırılması ve sistemde kalmak için gerekli tüm imkanların sağlanarak çalışanların tasarrufa yönlendirilmesi amaçlanmaktadır.

Kısaca Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi aslında bildiğiniz Bireysel Emeklilik Sistemi ile aynı diyebiliriz. Burada amaç çalışanların Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alacakları emekli aylığına ilave olarak emekli maaşı almalarını ve emeklilikte daha refah bir hayat sürmesini sağlamaktır.

OVP’de tamamlayıcı emeklilik sistemi detayı

06 Eylül 2023 tarihinde açıklanan Orta Vadeli Programda tamamlayıcı emeklilik sistemi ile ilgili geçen açıklamalar şu şekilde;

Otomatik katılım sistemi diğer emeklilik sistemleri ile birlikte bütüncül bir şekilde değerlendirilerek çalışanlar için uzun dönemli ve tamamlayıcı bir tasarruf ve özel emeklilik sistemine dönüştürülecektir.

Buradaki ifadeden de anlaşılacağı üzere;

  • Tamamlayıcı emeklilik sistemi özel bir emeklilik sistemi olacaktır, yani aslında BES’in bir başka şekli olacaktır.
  • Devlet denetiminde çalışanların sistemde kalmasını teşvik edecek düzenlemeler sağlanarak hane halkı tasarruflarının arttırılması amaçlanmaktadır.

Tamamlayıcı emeklilik sistemi kimleri kapsıyor?

Tamamlayıcı emeklilik sistemi aktif olarak ücretli çalışan 4/a ve 4c kapsamındaki tüm sigortalılar ile sandıklara tabi çalışan sigortalıları kapsayacak. Sisteme ilk etapta çalışanların zorunlu olarak dahil edilmesi bekleniyor.

TES ne?

Tamamlayıcı emeklilik sistemidir. Çalışanların zorunlu olarak sisteme dahil edileceği, otomatik katılımlı BES sistemine benzer bir sistem olması bekleniyor.

1/5 - (2 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın