Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi Nedir, Ne Zaman Başlayacak ?

0

Tamamlayıcı emeklilik sistemi nedir ? 09 Haziran 2006 tarihli Kabine Toplantısı sonrası konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN emeklilikte yeni bir sisteme geçileceğinin müjdesini verdi. Yapılan açıklamaya göre tamamlayıcı emeklilik sistemine geçiş yapılacak. Sistemin tam olarak nasıl olacağı ve kimleri kapsayacağı henüz netleşmedi ancak taslak olarak detayları belirlendi. Sisteme geçiş tarihi de verildi. Yeni emeklilik sistemi hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Tamamlayıcı emeklilik sistemi uygulaması ne zaman başlayacak ?

Cumhurbaşkanı Recep TAYYİP ERDOĞAN sisteme 2022 yılı itibariyle geçiş yapılacağını duyurdu. Buna göre taslak çalışmalarının en geç 2021 sonuna kadar tamamlanarak 01 Ocak 2022 tarihi itibariyle yeni sisteme geçilmesi beklenmekte.

Tamamlayıcı emeklilik sistemi nasıl olacak ?

Tamamlayıcı emeklilik sigortası sisteminin nasıl olacağı ile ilgili detaylar da belli olmaya başladı. Buna göre;

  • Mevcut haliyle uygulanan ve çalışanların otomatik olarak sisteme dahil edildiği zorunlu bireysel emeklilik sisteminin genişletilmiş bir hali olacak.
  • Bu sistemde emeklilik sisteminin geliştirilmesi ve kişilere emeklilikte ek gelir sağlanması konusunda alternatifler sunulacak.
  • Sistemle ilave devlet desteği ile birlikte milyonlarca kişinin emeklilikte ilave emeklilik ya da gelir elde etmesi sağlanacak.
  • Sektör, iş kolu ve meslekler esaslı tamamlayıcı emeklilik uygulamasına geçiş yapılacak.

Tamamlayıcı emeklilik sisteminden kimler yararlanacak ?

Otomatik katılımlı bireysel emeklilikte 45 yaş altı çalışanlar ile devlet memurları sisteme otomatik dahil edilirken yeni uygulamada daha kapsamlı bir süreç bizi bekliyor. Sisteme isteyen herkes katılabilecek ve katkı payı ödeyerek emeklilikte ek gelir hakkı doğabilecek.

Henüz taslak kanun hazırlanmadığından elimizde şu an olan bilgiler bu kadar. İlerleyen süreçte netleşmesi ile birlikte yeni emeklilik uygulaması ile ilgili daha ayrıntılı ve net bilgiler verilecektir. Normal emeklilik şartlarınızı hesaplamak için hemen Emeklilik Tablosu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sistem hakkındaki soru ve görüşlerinizi yorum kısmından iletebilirsiniz. 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.