Tarımsal Kesinti Tescili ile Geriye Dönük Bağkurlu Olun

0

Eğer daha önce satmış olduğunuz tarımsal mahsullerden dolayı adınıza kesilen tarımsal kesinti mevcut ise tarimsal kesintiye istinaden 4b tarım/çiftçi bağkuru kapsamında geriye dönük tescil açtırabilir ve erken emeklilik hakkından yararlanabilirsiniz. Bu yazımızda tarım tevkifata istinaden geriye dönük bağkur nasıl açtırılır, başvuru nereye ve nasıl yapılır konularında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Tarımsal kesinti tescili nedir ?

Konuya hakim olabilmek adına öncelikle tarımsal kesinti nedir sorusunun cevabını vermek gerekir. Tarım kesintisi herhangi bir kapsamda sigortalı olmayan, bağkurlu olmayan ya da bağkurlu olup geçmiş dönem prim borcu olanlardan sattıkları tarımsal ürünün toplam bedeli üzerinden tarımsal kesinti programı ile yapılan kesinti olarak tanımlanabilir.

Şu anda güncel tarımsal tevkifat kesinti tutarı toplam mahsul bedelinin %2’idir. Yani diyelim ki siz 100 bin liralık buğday sattınız. Bu durumda sizden sattığınız yer 2000,00 TL bağkur tevkifat kesebilir.

Tarimsal kesinti tescili tescili ise geçmişte yapılan bağkur kesintisine istinaden geriye dönük olarak tarım/çiftçi bağkuru açtırma işlemidir.

Bağkur tarimsal kesintiye istinaden geriye dönük tescil nasıl açılır ?

01 Ekim 2008 tarihi ve sonrasında yapılan sgk tarımsal kesintilere istinaden geriye dönük tescil açılamamakta. Bağkur kesinti listesi ile geriye dönük bağkur hakkından yararlanabilmeniz için tarım tevkifat kesintisinin 2008/Ekim öncesi bir döneme ait olması gerekiyor.

Bağkur kesintisi yapılması uygulaması ilk defa 1995 yılında başlamıştır. Dolayısıyla 1995 yılından önce yapmış olduğunuz tarımsal mahsul satışlarında tarımsal kesinti oranı olmayacağından bu kayıtlara istinade geriye dönük tescil açtırma hakkından da yararlanamazsınız. ,

Arpa, buğday, tütün bağkur kesintilerine v.s. istinaden geriye dönük tescil hakkından yararlanabilmeniz için bağkur geriye dönük tescil dilekçesi ve kesinti listesi ile bağlı olduğunuz SGK’ya başvuru yapmanız gerekiyor. Tarım tevkifat başvuru formuna istinaden SGK tarımsal kesintinin Kurum’da karşılığının olup olmadığını inceler. Eğer ibraz ettiğiniz faturada adınıza yapılan kesinti SGK kayıtlarında mevcutsa bağkur kaydınız kesintiyi takip eden ay başından itibaren başlatılır.

Örneğin 16.03.1997 tarihli bir kesintiniz var ve buna istinaden geçmişe yönelik bağkur tescili talep ettiniz. Eğer gönderdiğiniz tarım bağkur kesintisi SGK’da da mevcutsa tesciliniz 01.04.1997 tarihinden itibaren başlatılır. O tarihli ziraat odası, pancar kooperatifi gibi bir odada kaydınız varsa ve sonrasında sigortalı ya da bağkurlu olmadıysanız o tarihten itibaren kesintisiz olarak başlatılır.

Eğer o tarihli herhangi bir odada çiftçilik kaydınız yoksa çiftçi bağkur kesintisine istinaden 01.04.1997 tarihinde açılan kayıt 31 Aralık 1997 tarihinde durdurulur. Yani aynı yılın sonunda durdurulur.

Tarım tevkifata istinaden geriye dönük bağkur başvurusu için gerekli belgeler

Başvuruda istenen belgeler şunlardır;

  • Bağkur sigortalılık belgesi (ib formu) indir. 
  • Dilekçe
  • Kimlik fotokopisi

Bağkur kesintileri (tevkifat) için dilekçe örneğiniz aşağıdaki gibi olabilir;

………………. Sosyal Güvenlik Merkezi’ne

Dilekçem ekinde sunmuş olduğum tarımsal kesintilere istinaden 4b tarım bağkuru kapsamında geriye dönük tescil açılması hususunda gereğini arz ederim. 

Çiftçi belgesi ile geriye dönük bağkur kaydı açılır mı ?

Sadece ziraat odası kaydıyla emeklilik olur mu sorusu son zamanlar sık sık sorulmakta. Sadece çiftçilik belgesi ya da ziraat odası kaydı ile emeklilik mümkün değildir. Bunun yanında kesinti de gerekmektedir. Geriye dönük sadece kesintiye göre tescil açılır. Ziraat odası kaydı ile geriye dönük tescilden yararlanabilmeniz için kayıt tarihinden itibaren adınıza yapılmış bir kesinti de gerekmektedir.

Bağkur tevkifat sorgulaması nasıl yapılır ?

Bağkur kesinti sorgulamasını online olarak yapabileceğiniz bir uygulama bulunmuyor. Ancak bağkur borçlusu iseniz ve satmış olduğunuz süt ya da diğer tarımsal ürünlerden yapılan kesintilerin borcunuza mahsup edilip edilmediğini merak ediyorsanız bunu e devlet sisteminden öğrenebilirsiniz. E devlette https://www.turkiye.gov.tr/4b-odeme-dokumu bağlantısı aracılığı ile tarımsal kesinti sorgulaması yapabilirsiniz. Tarımsal kesintiler bağkur ödeme kodları listesinde 26 kodu ile görünür.

Tarımsal kesintiye göre bağkur tescili hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.