Tazminat Gelir Vergisi İadesi Nasıl Alınır 2019

70

30 Ocak 2019 tarihinde resmi gazetede yayımlanan “GELİR VERGİSİ KANUNU İLE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN”‘u ile tazminatlarından gelir vergisi kesintisi yapılan çalışanlara önemli bir hak verildi. Çalışanlar kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, iş kaybı tazminatı v.s. gibi tazminatlarından kesilen gelir vergisi kesintilerini dava yoluna gitmeden iade alabilecek. Peki tazminatlardan yapılan gelir vergisi kesintisinin iadesi nasıl alınacak, vergi iadesi için başvurular nereye yapılacak, başvuruda istenenler neler ? İşte konu hakkında merak edilen tüm soruların cevapları;

İkale sözleşmesi nedir ?

Gelir vergisi iadesinin nasıl yapılacağı hususuna geçmeden önce ikale sözleşmesinin ne olduğuna kısaca değinelim. İkale sözleşmesi işçi ile işverenin karşılıklı anlaşma yoluna giderek iş sözleşmesini fesih yoluna gitmesi halinde imzalanan bir sözleşme türüdür. Bu sözleşmede tek tarafın değil her iki tarafın da rızası dahilinde iş sözleşmesi feshedilmektedir.

Hangi tazminatlar için alınan gelir vergisi iade edilecek ?

Resmi gazetede yayımlanan düzenlemeye göre;

 • İş güvencesi tazminatları,
 • Kıdem tazminatından yapılan gelir vergisi kesintileri,
 • İhbar tazminatı,
 • İş kaybı tazminatı,
 • Karşılıklı fesihten kaynaklanan tazminatlar,
 • İkale sözleşmelerine dayanılarak sonlandırılan iş sözleşmesinden kaynaklı tazminatlar,
 • İş sonu tazminatlarından kesilen gelir vergilerinin iadesi yapılabilecek.

Tazminattan gelir vergisi iadesini kimler alabilir, tazminat gelir vergisi iadesi alma şartları nelerdir ?

Eğer işveren tarafından size ödenen tazminat tutarından gelir vergisi kesintisi yapıldıysa ve sözleşmeniz 27 Mart 2018 tarihinden önce feshedildiyse siz de iade başvurusu yapabilirsiniz.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisi zaman aşımı konusudur. Eğer gelir vergisi kesintisinin üzerinden 5 yıl geçtiyse zaman aşımına uğradığından iade için talep hakkınız bulunmuyor.

Aranan diğer bir şart ise gelir vergisinin iadesi için dava açmamış olmanız. Eğer dava açtıysanız da davadan feragat etmeniz halinde iade alabileceksiniz.Davadan vazgeçmeniz halinde yargılama gideri ya da vekalet ücretleri sizden talep edilemeyecek.

Tazminat gelir vergisi iadesi başvuruları nereye yapılacak ?

Başvuruyu tazminat ödemesi aldığınız işyerinin bağlı olduğu vergi dairesine elden, posta yolu ya da internet vergi dairesinden online yapabilirsiniz. İnternet vergi dairesi üzerinden online başvuru için internetten tazminat gelir vergisi iadesi başvurusu başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Tazminat vergi iadesi başvurusu için gerekli belgeler nelerdir ?

Başvuruda istenen belgeler gelir vergisi kesintisi yapıldığına dair son maaş bordronuz, ikale sözleşmesi ya da karşılıklı sonlandırma sözleşmesi, dilekçe ve kimlik fotokopinizdir. Dilekçe örneğini aşağıdan indirebilirsiniz.

Tazminat gelir vergisi iadesi için dilekçe örneği 2019

Vergi dairesine vereceğiniz dilekçe örneği aşağıdaki gibi olabilir;

……………… Vergi Dairesi Müdürlüğüne

………….. unvanlı işyerinden …../…/….. tarihinde ayrıldım. İşveren tarafından bana ödenen …………….. tazminatı için ………………………. T.L tutarında gelir vergisi kesintisi yapılmıştır. 30 Ocak 2019 tarihinde resmi gazetede yayımlanan “GELİR VERGİSİ KANUNU İLE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN” u gereği benden kesilen gelir vergisi tutarının tarafıma iade edilmesi için gereğini arz ederim. 

Vergi iade dilekçemi posta ile gönderebilir miyim ?

Eğer vergi dairesine birebir başvuru yapma şansınız yoksa posta ya da kargo yolu ile başvuru yapabilirsiniz.

Yıllık tavanı aşmayan kıdem tazminatlarında iade yapılacak mı ?

Kıdem tazminatı için belirlenen tavan tutarını geçmeyen tazminat alacaklarından gelir vergisi kesintisi olmadığından iadesi söz konusu olmayacak.

İade tutarı nasıl hesaplanacak, tazminat için ne kadar gelir vergisi iade alacağım sorgulama ?

İade edilecek gelir vergisi tutarı çalışanın bulunduğu vergi dilimine ve toplam tazminat tutarına göre hesaplanacak. İade alınacak tutar dolayısıyla herkes için aynı olmayacak. Başvuru sırasında iade alabileceğiniz kısmı vergi dairesinden öğrenebilirsiniz.

Tazminat gelir vergisi iadesi hakkındaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz.Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
70 Yorum
 1. fadime

  Iyi gunler ben 2015 yilinda calistigim isyerinden cikarildim toplam on sene calismistim maasim asgari ucretden gosteriliyordu benimde vergi kesintim varmidir.tesekkur ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sizden sadece damga vergisi kesilmiştir. Gelir vergisi kesildiğini sanmam. Ama yine de elinizde o döneme ait bordro varsa bir kontrol edebilirsiniz.

 2. Yüksel

  Merhaba ben 2015 yılında işten çıkarıldım 11 yıl 11 Ay çalıştım tazminatımı aldım bu yasa çıkınca işyeri ile iletişime geçtim bana kıdem tazminatımın vergi kesintisini istediğimi söyledim bana biz tazminatlarda vergi kesintisi yapmadık diye söylediler açıkçası işi yokuşa sürdüler vermek istemiyorlar ne yapacağımı bilmiyorum bana yardımcı olurmusunuz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer tazminat aldığınız dönemdeki kazancınız tavanı aşmadıysa sizden sadece damga vergisi kesilmiştir. Gelir vergisi kesilmemiştir. Zaten başvuruyu işverene değil vergi dairesine yapacaksınız. Vergi dairesinden de öğrenebilirsiniz.

 3. Fatih

  Başvuru sirasında hangi evraklar gereklidir? 09.2018 iş ten ayrıldım bende faydalanabilirmiyim ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu uygulama 2018/Mart ayından önce işten ayrılanlar için geçerli. Sizden zaten gelir vergisi kesilmemiştir.

 4. Canpolat uyar

  08.02.2018 den 3600 den 21 ooo TL tazminat alarak işten ayrıldım son 6 yıldır çalıştığım yerden bende iade alabilirmiyim ve ne kadar olur.teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Eğer brüt tazminatınızdan gelir vergisi kesildiyse iade alabilirsiniz. Kesinti olup olmadığını işvereninizin bağlı olduğu vergi dairesinden öğrenebilirsiniz.

 5. Bahar

  30 eylül 2017 yılında nikah nedeni ile işten ayrıldım tazminat aldım bende bu vergi iade işleminden yararlanabiliyor muyum ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sizden gelir vergisi kesintisi yapıldığını sanmıyorum. Yine de vergi dairesine bir sorabilirsiniz.

 6. Fadime

  Merhaba ben yeni işten çıkarildim serbest bölgede 9 yildir çalısiyordum benden kesinti olmuşmudur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bunun için vergi dairesine uğrayın. Onlar size bilgi verecektir.

 7. kıymet sucu

  merhaba benim çalıştığım iş yeri kapandığı için kıdem ve ihbar tazminatımı aldım. bende bu vergi iadesini alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yazıda da belirttiğimiz üzere vergi iadesi alabilmeniz için gelir vergisi kesintisi yapılmış olması gerekiyor. Vergi dairesine sorun eğer vergi kesintisi olduysa iade alabilirsiniz.

 8. Tufan

  Merhaba 17 ocak 2017 tarihinde isyerinden tazminatli olarak isten ayrildim 9 yil 10 ay 17 gun ihbar+kidem tazminatini aldim hepsi 35000 tl ne kadar vergi iadesi alabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Gelir vergisi kesildi mi sizden?

 9. Mehmet

  Merhaba,
  İade tutarları ne zaman hesaplarımıza yatmaya başlar ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu konuda başvuru yaptığınız vergi dairesinden bilgi alın lütfen.

 10. Ali Ata

  Merhaba, 3 Şubat 2018 de işten ikale sozleşmesi ile isten ayrıldım.Ikalede belirtilen ucreti şirket ,sözlesmede odenecegi belirtilen tarihten sonra ve 30 Martta ödedi.Bu durumdakesintilerin iadesi icin muracaat edebilirmiyim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bildiğim kadarı ile ödeme tarihi değil işten çıkış tarihi önemli. Alabilirsiniz diye düşünüyorum. Yine de vergi dairesine bir sorun isterseniz.

 11. Murat

  Merhaba, özel sektörde pazarlama işi yaptım. 8 sene çalıştım sonrasında da 2015 te işten çıkarıldım. 1580₺ elden alıyordum tazminat olarak 27.250₺ aldım. Yararlanabilir miyim bu durumdan yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Önemli olan tazminat hakkınızdan gelir vergisi kesilip kesilmediği. Eğer gelir vergisi kesildi ise alabilirsiniz.

 12. Ercan Bİlen

  Merhabalar, kurumumla görüştüm 1300 Tl vergi kesintisi yapılmış. Ama size artı bir ödeme yapılmadığı için faydalanamazsınız dendii kurumum tarafından. Kıdem-İhbar-izin kullanımları dışındaki ödemelere yappılır vergi iadesi dendi….

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bence siz işverenin bağlı olduğu vergi dairesi ile iletişime geçin. Gelir vergisi kesildiyse iadesi gerekir.

 13. Murat ŞEN

  Merhaba;
  Çalıştığım iş yerleri büyük mükellefler vergi dairesine bağlı, elimde son aldığım bodrolarım mevcut fakat başvuruda sözleşmenin örneklerinin de olması gerektiği söylenmekte. Ayrılış sözleşmeleri olmadan da başvurumuz geçerli sayılır mı? Sonuçta iki iş yerinden karşılıklı anlaşarak ve ikale ile ayrıldım ve bodromda kesilen vergiler görülmekte.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bildiğim kadarı ile sözleşmelr istenmemekte. Dilerseniz en yakın vergi dairesine bir sorun bunu.

 14. Mustafa

  20.03 .2018 ayrıldım 38000 artı 22500 tl de 5 aylık tazminat aldım vergi iadesi alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yazımızda belirtilen şartları sağlıyorsanız ve tabi ki gelir vergisi kesildi ise alabilirsiniz.

 15. Sennur

  Merhaba 9 eylul 2014 tarihinde ikale ile isten cikarildim.hizmet belgesinde 2014 yili gelir vergisi tutari yazili buna bagli olarak iade alabilirmiyim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tabi ki alabilirsiniz. İşverenin bağlı olduğu vergi dairesine başvuru yapabilirsiniz.

 16. Sinan

  2016 2018 ekim ayına kadar çalıştığımız sirket tarafindan çıkış yapıldı ve bizım her ay maas dan vergi kesintisi oldu aldığımız tazminat da bile 4 800 tl kesintisi oldu. Bizler tazminat vergi kesintisi ni alabilir miyim sirket Hayır diyor Teşekkürler. …

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şirketin evet ya da hayır demesi ile ilgili bir durum değil. Kanuni bir hak bu. Şartları sağlıyorsanız alabilirsiniz. Şirketin bağlı olduğu vergi dairesine sorun bence.

 17. Özgür

  Ben 03.08.2017 tarihinde anlaşmalı olarak işten çıkarıldım.Maaş bordrosunda 1.076 TL gelir vergisi kesintisi var,bu kesinti İhbar tazminatına ait kesinti,gelir vergisinin iadesini alabilirmiyim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet alabilirsiniz sanırım. İkale sözleşmesine dayalı karşılıklı fesih gibi duruyor sizinki de. İşyerinizin bağlı olduğu vergi dairesine başvurabilirsiniz.

 18. Umut

  merhaba,
  iş yerinden ayrıldığımda imzaladığım sözleşmede Fesihname yazıyor, vergi iadesi için bu bir engel midir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Gelir vergisi kesintisi varsa engel olmaması gerekir.

 19. Murat çetin

  25 eylül 2018 tarihinde işten ayrildim .bende vergi iadesi yararlanabilirmiyim. Ayrıca ihbar tazminatı ndan kesilen vergi de bu kapsamda mi .

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İş sözleşmesi ikale sözleşmesi yani karşılıklı fesih kapsamında feshedildiyse hem İhbar hem de kıdem tazminatı için kesilen gelir vergisini iade alabilirsiniz.

 20. Murat çetin

  25 eylül 2018 tarihinde işten ayrildim .alabiliyormuyum.

  1. Ömer Meriç

   Pardon Mart 2018 öncesi ayrılanlar alabiliyor. Onu atladık. Siz alamazsınız.

 21. Yılmaz

  6574 tl brüt ücretle çalıştığım iş yerinden 5 Ocak 2018 tarihinde ihbar kıdem ve tüm alacaklarımı aldım iş yeri beni çıkardı 11 sene 5 günlük tazminat olarak toplam kıdem 55000 tl ihbarda 12000 tl gibi ancak sıkıntım iş yeri ben çıktıktan sonra kapandı ve elimde evrak yok sadece SGK çıkışı var bu durumda ne yapabiliriz teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Başvuru için ikale sözleşmesi ve maaş bordrosu gerekiyor. İşverenin bağlı olduğu vergi dairesi ile bir görüşün. Sadece çıkış belgesi ile olmaz sanırım.

 22. Ercan Bİlen

  Merhabalar,
  istifa edip, tazminatımı aldım. Bu şekilde faydalanabilir miyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Karşılıklı sözleşmeye dayalı olması gerekiyor. Alamazsınız.

 23. Tolga

  merhaba 31/10/2013 tarihinde askerlik sebebiyle işten ayrıldım tazminatımı aldım. bende iade den faydalanabilir miyim ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır alamazsınız. Hem zaman aşımına uğramış hem de ikale sözleşmesine göre fesih şartını sağlamıyorsunuz.

 24. Niyazi

  Iyi günler hocam 27 01 2018 de is veren tarafından işten çıkartıldım tek taraflı fesh ı yani toplam 4200 tl tazminat aldım 4 sene karşılığı bodroda 4700 tüm kazanç yazıyo fakat 42 bin aldım bu kapsamda vergi iadesi alabılıyormuyum tek taraflı feshi de tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır alamazsınız hocam.

 25. Turgay

  Merhaba benim bütün şartlar uyuyor sadece ikala sozlesmesi yok bunun için ne yapmam lazim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşverende vardır özlük dosyanızda ordan alın.

 26. korkmaz

  şirket kapandı ise maaş bordrusu alamayız bu durumda ne yapmak lazım acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İstenen belgeler arasında maaş bordrosu da var maalesef. Şirketin bağlı olduğu vergi dairesi ile iletişime geçin isterseniz.

 27. hakan

  2014 yılında alaşmalı olarak işyerinden ayrıldım. Brüt olarak 52.000 TL kidem (22.000 TL ) ve İş sonu tazminatı (30.000 TL ) aldım. Bu tazminatlardan gelir vergisi kesilmiş gözüküyor bordromda. Vergi dilimi %35’te. Vergi iadesi alabilir miyim ve alabilirsem miktar yaklaşık olarak nedir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet şartları sağlıyor görünüyorsunuz. Maaş bordronuz ve ikale sözleşmeniz ile beraber işverenin bağlı olduğu vergi dairesine başvuru yapmanız gerekiyor. Kesilen vergi tutarını vergi dairesine sormanız daha sağlıklı olur.

 28. hakan

  Ömer Bey,

  Gelir vergisi iadesini sadece o yılın yayınlanan kıdem tazminatı tutarına göre hesaplamış miktara göre mi alabiliyorum?

  1. Ömer Meriç

   Hesaplamanın tam olarak neye göre yapıldığı konusunda bilgi sahibi değilim maalesef. Bu yüzden yanlış bilgi vermek istemem size. Vergi dairesi gerekli bilgiyi verir size.

 29. Tuğçe

  Merhaba ben 17.04.2015 tarihinde firmadan ayrıldım. Ayrılırken bana paket bir paket sundular kıdem ve ihbar tazminatım ile birlikte üç maaş ikramiye verdiler. Maaş bordrolarım ve ödemiş oldukları tazminata ait ücret pusulası elimde mevcut fakat firma iflas etti ve Türkiyeden çekildi. Bu durumda vergi dairesi kesilen gelir vergisi iade edilir mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer vergi kesildi ise bağlı Olduğunuz vergi dairesine müracaat edin. Oradan bilgi alabilirsiniz.

   1. Tuğçe

    vergi dairesine gerekli dilekçe ile maaş bordrosunu ibraz ettim ne kadar sürede sonuçlanır acaba ? Firmadan teyit edemeyecekler firma kapandığı için nasıl ilerleyecekler bu nokta da

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Ne kadar sürede sonuçlanır bilemiyorum. Diğer sorunuzun cevabını da bilmiyorum :). Kusura bakmayın.

 30. Mithat

  15 Temmuz 2016 tarihinde 28 yıl çalıştığım orman bakanlığından istifa ederek tazminatımı aldım ben bu vergi iadesinden faydalanabilirmiyim ilginize teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yazıda da ayrıntılı anlatıldığı üzere bu iade ikale ya da karşılıklı sonlandırma sözleşmesi ile iş sözleşmesini feshedenlere yapılmakta. Sanırım siz bu şartları sağlamıyorsunuz.

 31. Koray Saklayıcı

  internet vergi dairesinden giriş yaptığımda mükellefin (işverenin) vergi kimlik /TC kimlik no ve ad soyad soruyor. Ben AKSA Akrilik kimya sanayi A.Ş den ayrıldım. bu bilgiler nasıl temin edilir.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şirketinizin vergi numarasını bilmeniz gerekiyor. Bunu şirketi arayarak sorabilirsiniz.

 32. Uğur çiçek

  Merhabalar ben ikale ile 2016 yılında işten ayrıldım iki yıl çalıştım bürüt maaşım 3030 tl idi paket dört maaş prim kümülatif 36000 civarı idi 26500 aldım ilk sorum firmayla görüştüm sen dilekçe ile başvur bizden ikale ve bodroyu vergi dairesi isticek dedi ikale ve bodrosuz baş vurabilirmiyim ikinci sorum bodroyu mail olarak aldım 7300 gelir vergisi kesintim var hepsini alabiliyormuyum. Şimdiden teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sanırım hepsini iade ediyor vergi dairesi. İşyerinizden isteniyor mu bilmiyorum. Öyle bir uygulamayı ilk defa sizden duydum.

 33. Makbule

  Merhaba 2011 yılında girdiğim iş yerinden 2017 yılında iş akdim fesh edilerek işten çıkartıldım.1, 5 yıldır davalıyız.işe iadeyi kazandım fakat itiraz ettiler şuan temize gitti evraklar.bende başvuru yapabilirmiyim.vergi kesintileri için.şimdiden çok teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Karşılıklı iş sonlandırma değil sizinki. Sanırım daha tazminat da ödenmedi. Nasıl alacaksınız iade?

 34. sınem gök

  merhaba 2017 yılında calışmış oldugum ılac fırmasından onkolojı grubunun kapatılması sonucu isten cıkarıldım,anlaşma ıle dort brut maas verdıler ancak almadık sonrasında dava actık ve kazandık–2018 ın 12 ayında da parayı aldık –bunun ıcın basvuru yapabılıyormuyum –2018 mart ayından once alsaydıkmı basvurabılırdık–dava sureclerınde nasıl oluyor?tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Size mahkeme kararı ile ödeme yapıldığından gelir vergisi kesintisi yapıldığını sanmıyorum. Ama yine de işverenin bağlı olduğu vergi dairesi ile irtibata geçin.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.